ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
16 лютого 2010 року 10:36 № 2а-11480/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кишинському М.І. при секретарі судового засідання Попадин О.Б. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Закрите акціонерне товариство "Фундація індустріального розвитку"
до Державна податкова інспекція у Солом'янському районі міста Києва
про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень №0000023500/0 від 30.09.2008р., №0000023500/1 від 26.11.2008р.
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до відповідача про скасування податкових повідомлень -рішень № 0000023500/0 від 30.09.08 та № 0000023500/1 від 26.11.08.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що при проведення перевірки посадові особи ДПІ у Солом'янському районі м. Києва безпідставно визначили суму податкового зобов'язання з податку на прибуток відповідно до підпункту 4.1.6 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», оскільки позивачем правомірно, на підставі підпункту 7.6.3 пункту 7.6 статті 7 вищезазначеного Закону віднесено до складу валових витрат витрати від операцій з простими іменними акціями. До того ж, позивач зазначає, що на момент укладення договорів купівлі-продажу не знав про ліквідацію емітента акцій ВАТ «Туристичний комплекс «Національ». До того ж, факт виконання зобов'язань по угодам з цінними паперами підтверджується належними документальними доказами та відображений в бухгалтерському та податковому обліку відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема пункту 7.6 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», що регулює оподаткування операцій з цінним паперами та деривативами.
В обґрунтування позову, позивач посилається також на те, що на момент здійснення операцій з цінними паперами, розпорядження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 07.02.2006 року №24-ХА-С щодо скасування акцій відкритого акціонерного товариства «Національ»не вступило в силу, внесення змін до реєстру власників іменних цінних паперів не було. Відповідні акції припинили своє існування тільки 05.05.2006 р.
Позивач, не погодившись з вищезазначеним податковим повідомленням-рішенням, використовуючи надані законом права, оскаржив його у адміністративному порядку відповідно до пп. 5.2.2 п.5.2 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». За наслідками апеляційного оскарження податкове повідомлення-рішення залишено без змін.
В судовому засіданні представник позивача підтримав свої позовні вимоги та зазначив, що висновки податкового органу висвітлені в акті перевірки є упередженими та безпідставними, в зв'язку з чим просив позив задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, та зазначив, що позивачем укладено договори щодо об'єктів цивільних прав, які вилучені з цивільного обороту, набуття права власності на такі об'єкти не може вважатись правомірним. На момент укладення позивачем договорів з цінними паперами (простими іменними акціями), емітент, акції якого відчужувались, був припинений як юридична особа, в зв'язку з чим, акції такого емітента не можуть виступати об'єктом цивільних прав. З посиланням на вищевказані обставини, відповідач вважає, що у позивача були відсутні правові підстави для відображення в окремому податковому обліку фінансових результатів з цінними паперами у І кварталі 2006 року на підставі підпунктів 7.6.3 та 7.6.4 пункту 7.6 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає що позовна заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що працівниками управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом ДПА у м. Києві проведена виїзна позапланова перевірка ЗАТ «Фундація індустріального розвитку» з питань дотримання вимог податкового законодавства з операцій купівлі-продажу простих іменних акцій, емітованих ВАТ «Туристичний комплекс «Національ»за період з 01.01.2006р. по 30.09.2008р. За результатами якої складено акт від 17.09.2008р. №50/35-10/23510614.
Під час перевірки встановлено, що фактично за перевіряємий період ЗАТ «Фундація індустріального розвитку» займалось операціями з надання послуг при купівлі-продажу цінних паперів та купівлею продажем (міною) цінних паперів по яким Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку скасована реєстрація випуску акцій, що підтверджується наступним доводами.
Між ТОВ «Актив Плюс»(Продавець) та ЗАТ «Фундація індустріального розвитку»(Покупець) було укладено договір купівлі-продажу цінних паперів № Т739 від 01.02.06 року. Предметом договору є емітовані цінні папери ВАТ «Туристичний комплекс «Національ», а саме: прості іменні акції у кількості 10350 штук за номінальною вартість 0,05 грн. Загальна сума договору складає 522000,0 грн. Факт виконання договору підтверджується актом прийому передачі б/н від 13.03.06 року, платіжним дорученням № 3273 від 28.12.06 року та актом про виконання зобов'язань б/н від 28.12.06 року.
Згідно наданих до перевірки відомостей, органом державної податкової служби встановлено відображення цих операцій у окремому податковому обліку фінансових результатів операцій з цінними паперами, що не заперечується сторонами.
Відповідно до пп. 7.6.1 п. 7.6 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»платник податку веде окремий податковий облік фінансових результатів операцій з цінними паперами і деривативами у розрізі окремих видів цінних паперів, а також фондових та товарних деривативів. При цьому облік операцій з акціями ведеться разом з іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами. Усі інші витрати та доходи такого платника податку, крім витрат та доходів за операціями з цінними паперами (корпоративними правами) та деривативами, визначеними цим підпунктом, беруть участь у визначені об'єкта оподаткування такого платника податку на загальних умовах, встановлених цим Законом.
Згідно з приписами підпункту 7.6.3 пункту 7.6 статті 7 вищезазначеного Закону під терміном «витрати»слід розуміти суму коштів або вартість майна сплачену (нараховану) платником податку продавцю цінних паперів та деривативів як компенсація їх вартості. До складу витрат також включається сума будь-якої заборгованості покупця, яка виникає у зв'язку з таким придбанням.
Підпунктом 7.6.4 п. 7.6 ст.7 Закону дано визначення терміну «доходи», а саме: це сума коштів або вартість майна, отримана (нарахована) платником податку від продажу, обміну або інших способів відчуження цінних паперів та деривативів, збільшена на вартість будь-яких матеріальних цінностей чи нематеріальних активів, які передаються платнику в зв'язку з таким продажем, обміном або відчуженням.
Слід зазначити, що правила оподаткування операцій з цінними паперами, визначені вказаною нормою, можуть мати місце у разі «товарності»угод з цінними паперами, тобто коли такі угоди мають реальний характер, спрямовані на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ними, як це передбачено вимогами статті 203 Цивільного кодексу України, одержання яких є необхідним для чинності правочину.
Суд звертає увагу на той факт, що позивач при зверненні до третейського суду зазначив, що Розпорядженням Харківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №24-ХА-С від 07.02.2006 р. було прийнято рішення про скасування реєстрації випуску акцій ВАТ «ТК «Національ», а тому на дату укладання договору купівлі-продажу цінних паперів від 01.02.2006 р. акції ВАТ «ТК Національ»не існували як об'єкти цивільних прав.
Як свідчать матеріали справи, на момент вчинення позивачем зазначених вище угод з акціями відкритого акціонерного товариства «Туристичний комплекс «Національ», юридична особа емітента акцій була припинена.
Розпорядженням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 07.02.2006 № 24-ХА-С скасовано реєстрацію випуску акцій Генерального агентства туризму у Харківській області ВАТ «Туристичний комплекс «Національ», свідоцтво про реєстрацію випуску акцій від 07.10.1998 №967/20/1/98 визнано таким, що втратило чинність.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок” обіг цінних паперів -це вчинення правочинів, пов'язаних з переходом прав власності на цінні папери і права за цінними паперами.
Згідно зі статтею 2 Вказаного Закону, емітентом цінних паперів визнається юридична особа, Автономна Республіка Крим або міські ради, а також держава в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання щодо них перед власниками.
Статтею 6 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок” передбачено, що акція - іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та право на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств.
Прості акції надають їх власникам право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів, на участь у управлінні акціонерним товариством, на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації та інші права, передбачені законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств. Прості акції надають їх власникам однакові права.
З наведених норм випливає, що проста іменна акція емітента нерозривно пов'язана з особою емітента; мета акції -принесення прибутку в різних формах, в тому числі одержання дивіденду, а припинення юридичної особи виключає цінність акції (товарність), її основну функцію -принесення прибутку.
До того ж, в матеріалах справи наявна ухвалою Господарського суду Харківської області від 03.11.2003р. якою порушено провадження у справі № Б-19/181-03 про банкрутство ВАТ ТК «Національ».
Постановою Господарського суду Харківської області від 18.03.2004р. визнано банкрутом і розпочато ліквідаційну процедуру. Ліквідатором призначено арбітражного керуючого Шубу В. І.
Слід зазначити, що згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців ВАТ ТК «Національ»припинено як юридичну особу.
За умови припинення юридичної особи та внесення відповідних відомостей в ЄДРПОУ, які відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», є доступними та можуть бути використані третьою особою (в тому числі учасниками фондового ринку при здійсненні господарських операцій з цінними паперами), безпідставним є твердження ЗАТ «Фундація індустріального розвитку»про існування акцій ВАТ ТК «Національ»в якості товару до 05.05.2006р. (дата опублікування Розпорядження ДКЦПФР).
Економічний ефект від продажу акцій припиненого (ліквідованого) емітента відсутній, такий ефект не може бути пов'язаний з заниженням прибутку підприємства, внаслідок безпідставного застосування правил оподаткування, визначених в пункті 7.6 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Відповідно до Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні»від 10.12.1997 N 710/97-ВР -«випуск цінних паперів -це зареєстрована у встановленому порядку сукупність цінних паперів одного емітента з одним державним реєстраційним номером, що можуть мати різні умови емісії, але надають однакові права.
Підпунктом 3.5 статті 3 «Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій»від 30.12.1998 № 222 (із змінами та доповненнями) передбачено, що на підставі розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій реєструвальним органом вносяться відповідні зміни до загального реєстру випуску цінних паперів, а також здійснюється анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій.
Враховуючи викладене вище, суд погоджується з висновками податкового органу, що згідно з Розпорядженням ДКЦПФР від 07.02.2006 року за №24-ХА-С, із зазначеної дати 07.02.2006р., таких цінних паперів, як акції ВАТ «ТК Національ»у загальному реєстрі випуску цінних паперів не існує.
Таким чином, згідно частини 1 Статті 178 Цивільного кодексу «оборотоздатність об'єктів цивільних прав»- об'єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід'ємними від фізичної чи юридичної особи.
Отже, суд погоджується з доводами ДПІ у Солом'янському районі м. Києва, що дохід, фактично отриманий позивачем від операцій акцій припиненого на час продажу таких акцій емітента підлягає віднесенню до складу валового доходу в розумінні підпункту 4.1.6 пункту 4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». В зв'язку з чим, у позивача відсутні були підстави для застосування передбачених підпунктом 7.6.3 пункту 7.6 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»правил оподаткування операцій з торгівлі цінними паперами.
Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач по справі, як суб'єкт владних повноважень, виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності прийнятого ним оспорюваного рішення.
Відповідно до ч.2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони -суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Оскільки, в судовому засіданні свідки не залучались та експертизи не проводились, судові витрати, що підлягають стягненню відсутні.
Враховуючи викладене вище, керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У позові відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кишинський М.І.
Дата складання та підписання постанови в повному обсязі -22.02.2010р.