ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
10 лютого 2010 року 09:53 № 2а-11393/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кишинському М.І. при секретарі судового засідання Попадин О.Б. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Пластімекс Україна"
до Київська міська державна адміністрація
про визнання недійсною відмови та зобов'язання провести реєстрацію
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до відповідача про визнання протиправною відмови у проведенні державної реєстрації іноземної інвестиції та зобов'язання провести державну реєстрацію іноземної інвестиції товариства з обмеженою відповідальністю «Пластімекс»(Польща) вартістю 190 000 (сто дев'яносто тисяч) Євро у формі часткової участі у підприємстві (Позивачеві), що створюється спільно з українськими юридичною та фізичною особами.
В процесі судового розгляду позивачем було змінено позовні вимога, а саме позивач просив визнати протиправною відмову у проведенні державної реєстрації іноземної інвестиції товариства з обмеженою відповідальністю «Пластімекс»(Польща) від 02.09.2009 року.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 31.08.2009 р. позивач звернувся до Головного управління економіки та інвестицій Київської міської державної адміністрації із заявою про реєстрацію іноземної інвестиції, до заяви додавались всі необхідні документи, які передбачені чинним законодавством. Однак, листом від 02.09.2009 року №049-14/4346 товариству було відмовлено у проведенні державної реєстрації іноземної інвестиції. Відмова мотивована тим, що подані документи не відповідають вимогам Положення про порядок державної реєстрації іноземних інвестицій № 928 від 07.08.1996 року затверджене постановою Кабінету Міністрів України (далі-Положення), а саме не повною мірою підтверджують вартість іноземної інвестиції.
В заяві про зміну позовних вимог від 10.11.2009 року, позивач зазначає, що 17.09.2009 року товариство звернулося до відповідача, з тим, щоб провести державну реєстрацію іноземної інвестиції, яка була зареєстрована 21 вересня 2009 р. Документи були надані аналогічні тим, що і надавались до заяви 31.08.2009 року.
Позивач вважає, що такий висновок є безпідставним, необґрунтованим та протиправним в зв'язку з чим, позивач просить позов задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, та зазначив, що відповідно до статуту товариства, а саме в статті 4 не встановлено на яку дату здійснювався перерахунок сум та не зазначено, за курсом якого банку здійснювався перерахунок сум. Відсутність цих даних в Статуті підприємства з іноземними інвестиціями унеможливлює підтвердження вартості іноземної інвестиції, що й стало причиною відмови в державній реєстрації спірної іноземної інвестиції. До того ж, відповідач зазначив, що на його вимогу товариством було надано Протокол загальних зборів Учасників ТОВ «Пластімекс Україна»від 13.03.09 р., в якому зазначено, що внесок здійснений в іноземній валюті еквівалентній гривневій сумі за курсом НБУ. Таким чином, вартість іноземної інвестиції, відповідно до заяви позивача від 17.09.09 р. була належним чином підтверджена. Висловивши свої заперечення представник відповідача просив в задоволені позову відмовити повністю.
За таких обставин, вислухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Пластімекс Україна»зареєстроване 19.03.2008 року Виконавчим комітетом Бориспільської міської ради Київської області. Одним із учасників Позивача є товариство з обмежено відповідальністю «Пластімекс», юридична особа, що створена та діє за законодавством Республіки Польща. Відповідно до Статуту позивача внеском цього товариства до статутного капіталу «Пластімекс Україна»є майно на загальну суму 190 000 Євро.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про режим іноземного інвестування»участь у підприємствах, що створюються спільно з українськими юридичними і фізичними особами є однією із форм здійснення іноземних інвестицій. Для іноземних інвесторів на території України встановлюється національний режим інвестиційної та іншої господарської діяльності. Не зареєстровані іноземні інвестиції не дають права на одержання пільг та гарантій, передбачених чинним законодавством України.
Статтею 13 вищезазначеного Закону визначено, що державна реєстрація іноземних інвестицій здійснюється Урядом АРК, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями протягом трьох робочих днів після фактичного їх внесення, відповідно до Положення.
Як встановлено судом, позивачем, відповідно до п. 3 Положення подано до Київської міської державної адміністрації всі необхідні документи, для державної реєстрації іноземних інвестицій. Однак, відповідачем було відмовлено у проведенні державної реєстрації інвестицій, в зв'язку з тим, що повною мірою не підтверджена її вартість.
Суд не погоджається з таким висновком відповідача, оскільки ст. 2 ЗУ «Про режим іноземного інвестування» не вимагає підтвердження вартості іноземної інвестиції, що здійснюється у вигляді рухомого чи нерухомого майна.
Пунктом 9 Положення визначено, що відмова в державній реєстрації іноземних інвестицій можлива лише у двох випадках, а саме: коли здійснення цієї інвестиції суперечить законодавству України, або подані документи не відповідають вимогам цього Положення. Відмова з мотивів недоцільності здійснення іноземної інвестиції не допускається.
Судом встановлено, що позивачем були надані всі необхідні документи для реєстрації іноземної інвестиції, які передбачені Положенням, а тому відповідач безпідставно відмовив товариству в реєстрації іноземної інвестиції.
Відповідно до статті 393 Господарського кодексу України оцінка іноземних інвестицій, включаючи внески до статутного фонду підприємства з іноземними інвестиціями, здійснюється в іноземній конвертованій валюті та у гривнях, за згодою сторін, на основі цін міжнародних ринків або ринку України. При цьому перерахунок сум в іноземній валюті у гривні провадиться за курсом, встановленим Національним банком України.
Отже, відповідно до вищезазначеної статті законом не встановлений обв'язок визначення дати або курсу перерахунку різних валют у статуті підприємства. Вона встановлює лише порядок оцінки іноземної інвестиції та порядок перерахунку іноземної валюти в національну.
Зважаючи на вищевикладені обставини, суд приходить до висновку, що відповідачем безпідставно відмовлено позивачу в державній реєстрації іноземної інвестиції.
Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач по справі, як суб'єкт владних повноважень, не виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності своїх дій, як суб'єкта владних повноважень.
Враховуючи викладене вище, керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову у проведенні державної реєстрації іноземної інвестиції товариства з обмеженою відповідальністю «Пластімекс»(Польща) від 02 вересня 2009 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кишинський М.І.
Дата складання та підписання постанови в повному обсязі -16.02.2010р.