Постанова від 09.02.2010 по справі 2а-12549/09/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

Вн. № 16/445

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

09 лютого 2010 року 16:41 № 2а-12549/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Кишинському М.І. , суддів Пісоцької О.В. Степанюка А.Г. при секретарі судового засідання Попадин О.Б. вирішив адміністративну справу

за позовом Товариство з обмедженою відповідальністю "Елегант Інвест"

до Державна податкова інспекція у Подільському районі м.Києва

провизнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії

з

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до відповідачів в якому просить зобов'язати ДПІ у Подільському районі м. Києва взяти на податковий облік рахунок ТОВ «Елегант Інвест».

Позивачем було уточнено позовні вимоги, а саме, крім вищезазначених позовних вимог позивач просив визнати нечинним рішення відповідачів про відмову у взятті на податковий облік розрахунковий рахунок ТОВ «Елегант Інвест»№ 2600700100496 в ВАТ КБ «Глобус», МФО 380526 та зобов'язати ДПА України скасувати та відкликати з місць застосування листи від 12.06.2008 р. №12023/7/29-1017 та від 26.06.2008 р. № 13714/5/29-2016.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 22 липня 2009 року ТОВ «Елегант Інвест»відкрито у ВАТ «Комерційний банк «Глобус»поточний рахунок.

На виконання ч. 7 ст. 5 Закону України «Про систему оподаткування», п. 1 Порядку подання фінансовими установами органам державної податкової служби повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків і зборів (обов'язкових платежів) та заповнення розрахункових документів у разі сплати (стягнення) платежів до бюджету або повернення платежів з бюджету (затверджено наказом Державної податкової адміністрації України N 301 від 1 липня 2002 року) 22 липня 2009 року ВАТ "Комерційний банк «Глобус»надіслало повідомлення про відкриття рахунку платника податків і зборів (обов'язкових платежів) - ТОВ «Елегант Інвест»до ДПІ у Подільському районі міста Києва.

23 липня 2009 року ТОВ «Елегант Інвест»було повідомлено про відмову ДПІ у Подільському районі міста Києва у взятті на облік рахунку. Відповідно до копії електронного файла-відповіді причиною відмови у взятті на облік рахунку стала «наявність в органах державної податкової служби документів, що свідчать про недостовірність реєстраційних даних платника», отримане від ДПІ у Подільському районі м. Києва повідомлення містить код причини відмови «9».

Наказом Державної податкової адміністрації України від 1 липня 2002 року N 301, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 6 вересня 2002 р. за N 735/7023 затверджено Порядок подання фінансовими установами органам державної податкової служби повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків і зборів (обов'язкових платежів) та заповнення розрахункових документів у разі сплати (стягнення) платежів до бюджету або повернення платежів з бюджету, яким визначений список кодів причини відмови в узятті на облік рахунку платника податків. Відповідно до вищезазначеного порядку, а саме в таблиці 1.4 міститься лише 8 підстав причини відмови в узятті на облік рахунку платника податків.

Враховуючи викладене вище, представник позивача зазначає, що причина відмови код «9»- «наявність в органах державної податкової служби документів, що свідчать про недостовірність реєстраційних даних платника»взагалі відсутня у переліку підстав для відмови у взятті на облік рахунку платника податків, затвердженого Наказом ДПА України від 01.07.2002 року №301 (далі Наказ 301).

Тобто, Товариству відмовили у поставленні на податковий облік розрахункового рахунку на підставі причини, що не передбачена чинним законодавством України, в зв'язку з чим, представник позивача просить позов задоволити в повному обсязі.

Представники Відповідачів подали до суду заперечення на позовну заяву по даній справі, в яких зазначено, що відповідно до п.9 Наказу 301 орган державної податкової служби протягом трьох робочих днів з дня отримання електронного Повідомлення надсилає в електронному вигляді засобами електронної пошти НБУ з використанням засобів захисту інформації НБУ до фінансової установи файл-відповідь щодо взяття рахунку на облік, структура якого визначається згідно із додатком 1.

Пунктом 11 Наказу 301 визначені підстави для відмови у взятті органом державної податкової служби рахунку на облік.

З метою створення сприятливих умов для платників податків не відмінено дію Наказу ДПА України від 01.08.2001 року № 306 «Про затвердження Порядку подання податковим органам Повідомлення про відкриття (закриття) рахунків в установах банків»зі змінами та доповненнями, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.10.2001 року за №923/6114 (далі Наказ 306). Відповідно до вищезазначеного наказу платник податків має право самостійно надати Повідомлення про відкриття/закриття рахунку у фінансовій установі до ОДПС у паперовому вигляді.

Пунктом 9 Наказу 306 визначено, що підставою для відмови в узятті рахунку на податковий облік може бути невідповідність інформації, поданої Платником у Повідомленні, відомостям з Єдиного банку даних про платників податків.

В рамках проведення заходів передбачених вищезазначеними наказами та відповідно до Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів) затвердженого Наказом ДПА України № 80 від 19.02.1998 р та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.03.1998 р. за № 172/2612 працівниками ГВМП ДПІ у Подільському районі м. Києва неодноразово проводились перевірки платника податків, та встановлено, що ТОВ «Елегант Інвест»не знаходиться за юридичною адресою.

За результатами встановлених фактів підрозділом обліку платників податків до державного реєстратора надіслано повідомлення про відсутність юридичної особи -ТОВ «Елегант Інвест»за місцезнаходженням за формою №18-ОПП від 17.06.2009 р.№ 3539/9/29-210 та від 19.08.2009 р. № 5455/9/29-210.

До того ж, листом ДПА України від 26.09.2008 року № 13714/5/29-2016 наведені причини відмови щодо взяття рахунку на облік, які були доведені до відома фінансовим установам листом Національного банку України від 16.10.2008 р. №25-111/2232-13977.

Згідно зазначеного листа відмовою у взятті рахунку на облік є причина «9»- наявність в органах державної податкової служби документів, що свідчать про недостовірність даних платника податків з Єдиного банку даних про платників податків.

Враховуючи викладене вище, відповідачі зазначають, що дії ДПІ у Подільському районі м. Києва відповідають вимогам чинного законодавства, в зв'язку з чим просили в задоволені позову відмовити повністю.

Оцінивши за правилами, встановленими ст. 86 КАС України наявні у матеріалах справи докази та пояснення сторін, надані під час розгляду справи, суд вважає, що заявлений адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, товариство з обмеженою відповідальністю «Елегант Інвест» зареєстровано Подільською районною у місті Києві державною адміністрацією 05 липня 2005 року, 08 липня 2005 року взято на податковий облік Державною податковою інспекцією у Подільському районі міста Києва.

Користуючись своїми законними правами та обов'язками позивач відкрив рахунок у ВАТ «Комерційний банк «Глобус», в зв'язку з чим, 22.07.2009 р. банком на адресу відповідача-1 було надіслано повідомлення про відкриття рахунку платника податків.

23.07.2009 року позивачу було повідомлено про відмову ДПІ у Подільському районі м. Києва у взятті на облік рахунку. Згідно електронного файла -відповіді причиною відмови стала «наявність в органах державної податкової служби документів, що свідчать про недостовірність реєстраційних даних платника», отримане від ДПІ у Подільському районі м. Києва повідомлення містить код причини відмови «9»».

Частини 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише па підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі мають перевіряти інформацію про відкриття/закриття рахунків Платників податків, отриману від фінансових установ, на відповідність існуючій інформації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр), у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України та у базах даних ДПА та протягом трьох робочих днів з дня отримання електронного Повідомлення надсилають в електронному вигляді засобами електронної пошти НБУ з використанням засобів захисту інформації НБУ до фінансової установи файл-відповідь щодо взяття рахунку на облік.

Список кодів причини відмови в узятті на облік рахунку платника податків затверджено Порядком подання фінансовими установами органам державної податкової служби повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків і зборів (обов'язкових платежів) та заповнення розрахункових документів у разі сплати (стягнення) платежів до бюджету або повернення платежів з бюджету, затвердженого Наказом 301 містить лише 8 підстав, серед яких, підстава, яка зазначена Відповідачем-1 у відмові про взяття на облік рахунку позивача не значиться.

Відповідно до ст. 1 закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" та ст. 93 ЦК України місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (виконавчий орган). Жодних вимог до такої адреси законом не встановлено, також законодавством не передбачено обов'язку посадових осіб, виконавчого органу, працівників підприємства знаходитись за цією адресою цілодобово.

Статтею 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" визначено, що відомості про адресу платника податків які були внесені до Єдиного державного реєстру вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

В матеріалах справи наявний витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Відповідно до якого, Товариство знаходиться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходження товариства підтверджено.

Отже, колегія суддів зазначає, що твердження відповідачів, щодо незнаходження платника податків за юридичною адресою не відповідає дійсності, оскільки в матеріалах справи наявний витяг є ЄДРПОУ, яким підтверджено місцезнаходження останнього.

Суд звертає увагу на той факт, що відповідно до пп. 3.2. п.3 Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів) затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 19 лютого 1998 року N 80 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 березня 1998 р. за N 172/2612) "Узяття на облік платників податків органами державної податкової служби здійснюється за принципом організаційної єдності реєстраційних процедур, що провадяться державними реєстраторами, та процедур узяття на облік платників податків, що забезпечуються органами державної податкової служби.

Процедури та умови обміну відомостями (повідомленнями) про здійснення дій з державної реєстрації та взяття на облік (зняття з обліку) юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців визначені Порядком взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, затвердженого наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету статистики України від 07.12.2005 N 121/560/406, постановою правління Пенсійного фонду України від 07.12.2005 N 23-3, постановою правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття від 07.12.2005 N 368 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.12.2005 за N 1523/11803".

Крім того, на підставі ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", п.5 Порядку подання фінансовими установами органам державної податкової служби повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків і зборів (обов'язкових платежів) та заповнення розрахункових документів співробітники ОДПС в процесі обробки і перевірки інформації зобов'язані перевіряти відповідність наданої банком інформації існуючій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Відповідно до вимог чинного законодавства правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В зв'язку з тим, що причина відмови податкового органу у взятті на облік рахунку платника податків, була повністю спростована позивачем у судовому засіданні та підтверджується належними доказами наявними в матеріалах справи, суд приходить до висновку, що позов в цій частині підлягає задоволенню.

Що стосується вимог позивача щодо скасування листів ДПА України колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з ч.1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних та юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Відповідно, особа, яка вважає, що її права, свободи чи інтереси порушенні, відповідно до статті 104 КАС України має право звернутися до суду за захистом своїх прав.

Обов'язковою ознакою як нормативно-правового так правового акту індивідуальної дії є юридичний характер, тобто обов'язковість його приписів для відповідного суб'єкта, дотримання якої забезпечується правовими механізмами.

Оскаржувані листи не є рішенням органу владних повноважень, що породжує певні правові наслідки, та ніяким чином не можуть порушувати права та законні інтереси Позивача. До того ж, згідно пояснень Відповідача-2 оскаржувані листі вже скасовані п. 2 Наказу ДПА України від 18.11.2009 р. №643.

Що стосується допуску негайного виконання постанови суду по даній справи, слід зазначити, що статтею 256 КАС України визначений вичерпний перелік судових рішень, які можуть виконуватись негайно. Предмет даної справи не підпадає під жодну категорію визначену у наведеній статті. За таких обставин, рішення суду про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, а також визнання недійсними рішень органів владних повноважень, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Відповідно до ч.1 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст. 72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач по справі, як суб'єкт владних повноважень, не виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування.

Враховуючи викладене вище, керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення ДПІ у Подільському районі м. Києва про відмову у взятті на податковий облік розрахунковий рахунок ТОВ «Елегант Інвест»№ 2600700100496 в ВАТ КБ «Глобус», МФО 380526.

Зобов'язати ДПІ у Подільському районі м. Києва прийняти рішення щодо взяття на податковий облік розрахунковий рахунок ТОВ «Елегант Інвест»№ 2600700100496 в ВАТ КБ «Глобус», МФО 380526.

В іншій частині відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя: Кишинський М.І.

Судді: Пісоцька О.В.

Степанюк А.Г.

Дата складання та підписання постанови в повному обсязі -12.02.2010р.