ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № 16/157
м. Київ
09 лютого 2009 року 16:35 № 16/157
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кишинському М.І. при секретарі судового засідання Попадин О.Б. вирішив адміністративну справу
за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Магістраль-Україна"
до Державна податкова інспекція у Святошинському районі м.Києва
про визнання нечинними податкові повідомлення-рішення
за участю представників сторін:
< тип представника >, < ПІБ представника >, довіреність № < Текст >, від < Дата >, < юр. особа або примітка >
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Магістраль-Україна»звернувся в суд з позовом про визнання нечинними податкові рішення про застосування штрафних фінансових санкцій від 23.07.2008 № 0000612200/0, № 0000622200/0 та від 18.09.2008 № 0000612200/0, № 0000622200/0 Державної податкової інспекції у Святошинському районі м.Києва як такі, що не відповідають нормам чинного в Україні законодавства.
У письмовому запереченні та у судовому засіданні представник Відповідача заперечує проти позову та надала заперечення не позовну заяву.
За результатами розгляду матеріалів справи, документів, наданих сторонами, пояснень їх представників, Окружний адміністративний суд міста Києва,
За результатами позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ «Магістраль-Україна»з питань дотримання вимог діючого валютного законодавства України при здійснені експортних операцій по контракту № КРК/1-05077 від 05.07.2007 р. з фірмою «ВАТ «Agro-trans»Державною податковою інспекцією у Святошинському районі міста Києва складено Акт перевірки від 10.07.08р. № 47/22-025/32048331 з висновками, що порушено ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», а саме щодо строків надходження валютної виручки в сумі 28988,00 євро, а також не подано декларації щодо валютних цінностей.
На підставі акту перевірки 23 липня 2008 року винесено податкові рішення про застосування штрафних фінансових санкцій від 23.07.2008 № 0000612200/0, № 0000622200/0 та від 18.09.2008 № 0000612200/0, № 0000622200/0 Державної податкової інспекції у Святошинському рійоні м. Києва.
Позивач свої позовні вимоги доводить та обґрунтовує наступними обставинами.
Дії працівника ДПІ у Святошинському районі м. Києва щодо проведення зазначеної перевірки є такими, що не відповідають повноваженням податкової служби і вважаються перевищенням службових обов'язків. Законом України «Про державну податкову службу»не передбачено проведення перевірок одного платника податків щодо його правовідносин з одним суб'єктом господарської діяльності. Зазначеним законом передбачено лише проведення перевірок господарської діяльності в цілому щодо нарахування та сплати обов'язкових платежів, а не окремих дій платника податків, проведена перевірка є позачерговою, а тому вона мала проводитися тільки за рішенням суду.
Така позиція позивача не є обґрунтованою, оскільки відповідно до ч.6 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу»позапланова перевірка може проводитися за наявності однієї з підстав, що перераховані у цій нормі. Такою підставою проведення позапланової перевірки послужили повідомлення філії «Подільського відділення Промінвестбанку»від 30.11.07р. № 03-2316, від 04.01.2008р. №03-2 та від 11.06.2008 р. №03-1226 про порушення строків розрахунків за експортними операціями ТОВ «Магістраль-Україна»при здійснені зовнішньоекономічної діяльності по контракту № КРК /1-05077 від 05.07.2007р. укладеному з фірмою ВАТ «Аgro-trans»(Польша)
Позивач такоє не врахував припис ч.9 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу»в якій чітко сказано, що позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом, а тому його твердження, що позапланова перевірка проводиться тільки за рішенням суду є помилковою. Рішення про проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «Магістраль-Україна»оформлено Наказом № 352 від 19.06.2008 року за підписом начальника ДПІ у Святошинському рійоні. Відповідно до п.5 частини 6 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу»у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту, податковий орган вправі провести позапланову перевірку платника податків. Враховуючи вище викладене суд вважає дії ДПІ по проведенню перевірок правомірними, а заперечення позивача в цій частині безпідставними.
Позивач помилково вважає, що в даних спірних правовідносинах слід застосовувати нову редакцію Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»від 23.09.1994 № 185/94-ВР(із змінами і доповненнями) виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у терміни виплати заборгованостей, зазначені в контактах, але не пізніше 90 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного терміну потребує індивідуальної ліцензії Національного банку України.
1 січня 2008 року набрав чинності Закон України від 31.05.2007 >Ш08-У "Про внесення змін до Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", яким зокрема передбачається збільшення законодавчо встановленого терміну зарахування виручки в іноземній валюті (терміну відстрочення імпортних поставок) до 180 днів.
Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність. Тобто до події, факту застосовується той закон (нормативно-правовий акт), під час дії якого вони настали або мали місце.
Згідно з наданими до перевірки актами прийомки - здачі товару 90-термін надходження валютної виручки в сумі 28988,0 євро настав 29.12.2007, тобто до набрання чинності Закону України від 31.05.2007 №1108-У „Про внесення змін до Закону України „Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".
В порушення ст.1 Закону №185/94-ВР кошти від нерезидента в сумі 28 988,0 євро на валютний рахунок ТОВ „Магістраль-Україна" не надійшли.
Згідно ст.4 Закону №185/94-ВР порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості.
Розрахунок пені: Сума несвоєчасно отриманого товару - 28 988,00 євро. Кількість днів прострочення - 187.
Період прострочення - з 30.12.2007р. по 03.07.2008р. Ставка пені - 0,3%
Курс НБУ на 30.12.2007р. - 7,419460 грн. за один євро 28 988,00 х 0,3% х 7,419460 = 120 657,00 грн.
За результатами перевірки винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.07.2008 №0000612200/0 - пеня в сфері ЗЕД в сумі 120657,0 грн.
Відповідно ст.9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 №15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю», згідно спільного листа НБУ від 09.01.1998р. № 13-226/53-188, ДПА України від 09.01.1998р. № 206/10/22-0117, Держмитслужби України від 12.01.1998р. № 11/3-247 „Щодо подання декларації про валютні цінності та майно" валютні кошти в сумі 28 988, 00 євро, що не надійшли від нерезидента у законодавчо встановлені терміни розрахунків по договору № КРКУ 1-05077 від 05.07.2007р., укладеному з фірмою ТОВ «А§го-ігап8»(Польща), підлягають декларуванню у III розділі „Майно та товари за кордоном" Декларації „Про валютні цінності, доходи та майно...".
Декларації про валютні цінності, доходи та майно... станом на 01.01.2008р. на 01.04.2008р. ТОВ "Магістраль Україна" до ДНІ у Святошинському районі м.Києва не надавалися.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Указу Президента України від 18.06.1994р. № 314/94 „Про невідкладні заходи щодо повернення в Україну валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами" ( із змінами та доповненнями ) декларування суб'єктами підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, наявності належних їм валютних цінностей, які знаходяться за межами України, здійснюється щоквартально.
Пунктом 2 ст. 16 Декрету КМУ від 19.02.1993р. № 15-93 „Про систему валютного регулювання і валютного контролю" (із змінами та доповненнями ) встановлено, що до резидентів, нерезидентів, винних у порушенні правил валютного регулювання і валютного контролю, застосовуються такі міри відповідальності (фінансові санкції):
за невиконання резидентами вимог щодо декларування валютних цінностей та іншого майна, передбачених статтею 9 цього Декрету, - штраф у сумі, що встановлюється Національним банком України.
Згідно п.2.7 Положення про валютний контроль, затвердженого постановою Правління НБУ від 08.02.2000р. №49, невиконання резидентами вимог щодо порядку та строків декларування валютних цінностей та іншого майна тягне за собою таку відповідальність:
порушення строків декларування - накладення штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний звітний період.
Відповідно ст.З Указу Президента України від 27.06.1999р. №734/99 „Про врегулювання порядку одержання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів та застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства" санкції, передбачені статтею 2 цього Указу та пунктом 2 статті 16 Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року N 15 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю", застосовуються Національним банком України до- банків та інших фінансово-кредитних установ, органами державної податкової служби - до інших резидентів і нерезидентів України. Декларація станом на 01.01.2008р. -170 грн. Декларація станом на 01.04.2008р. -170 грн.
29.07.2008р. штрафні санкції за порушення ТОВ „Магістраль-Україна" строків декларування згідно рішення про застосування штрафних (фінансових) від 23.07.2008 №0000622200/0 в розмірі 340,0 грн. сплачені підприємством до бюджету.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені матеріалами справи та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд приходить до висновку про правомірність застосування ДПІ в Святошинському районі штрафних фінансових санкцій до відповідача за допущені ним порушення законодавства про здіснення розрахунків в іноземній валюті.
Таким чином, оцінивши за правилами, встановленими ст. 86 КАС України наявні у матеріалах справи докази та пояснення сторін, надані під час розгляду справи, суд вважає, що заявлений адміністративний позов є необґрунтований та такий, що задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
У позові ТОВ «Магістраль-Україна»відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя М.І. Кишинський