Постанова від 17.12.2009 по справі 2а-14685/09/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

Вн. № < Внутрішній Номер справи >

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

17 грудня 2009 року 15:16 № 2а-14685/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Каракашьяна С.К. при секретарі судового засідання Попов В.С. вирішив адміністративну справу

за позовом Громадська організація "Київська міська громадська організація "Єврейський форум"

до Державна податкова інспекція у Солом'янському районі м.Києва

про визнання протиправним рішення від 26.08.2009р. №63, зобов'язання вчинити певні дії

за участю представників сторін:

від позивача: Пальчик В.Л. (дор. від 03.08.09р. )

від відповідача: Борисов І.І. (дор. від 09.04.08р. № 52 )

Брусенко Ю.Ю. (дор. від 23.11.09р. №161)

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України 17.12.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась Громадська організація «Київська міська громадська організація «Єврейський форум»(позивач) з позовом до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва (відповідач) про визнання протиправним рішення від 26.08.2009р. №63 та зобов'язання внести позивача до Реєстру неприбуткових організацій (установ).

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач - Громадська організація «Київська міська громадська організація «Єврейський форум», вказує на те, що відповідач неправомірно виніс рішення від 26.08.2009р. № 63 про відмову у включенні до Реєстру неприбуткових організацій (установ) Громадську організацію «Київська міська громадська організація «Єврейський форум», на підставі того, що статутні документи не відповідають вимогам п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»в редакції Закону України від 22.05.1997 р. № 283/97-ВР зі змінами та доповненнями (далі Закон України № 283/97-ВР).

Зокрема, позивач стверджує, що пп. 2.3.10, пп. 2.3.12 п. 2.3 Розділу 2 Статуту та п. 5.2 (в частині формування майна та коштів Позивача від проведення лекцій виставок та інших заходів, та в частині формування майна та коштів від інших надходжень) не суперечать законодавству України, зокрема прямо передбачені Законом України «Про об'єднання громадян».

На думку позивача, відмова податкового органу у внесенні Громадської організації «Київська міська громадська організація «Єврейський форум»до Реєстру неприбуткових організацій (установ) є неправомірним та таким, що суперечить нормам чинного законодавства України.

Відповідач -ДПІ у Солом'янському районі м. Києва проти позовних вимог заперечує з огляду на те, що статут Громадської організації «Київська міська громадська організація «Єврейський форум», містить перелік видів діяльності (набувати у власність, користування, передавати у користування рухоме і не рухоме майно, укладати договори), які свідчать про мету отримання прибутку, що суперечить вимогам Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а саме п.п. 7.11.7 п. 7.11 ст. 7. Також відповідач посилається на відсутність вичерпного переліку видів діяльності у статуті позивача. Тому, ДПІ у Солом'янському районі м. Києва, на думку відповідача, правомірно надала відмову Громадській організації «Київська міська громадська організація «Єврейський форум»щодо включення до Реєстру неприбуткових організацій (установ). Однак, як зазначав представник відповідача, в разі приведення Статуту Громадськії організації «Київська міська громадська організація «Єврейський форум»відповідно до вимог Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», ДПІ у Солом'янському районі м. Києва буде розглянуте питання про внесення Об'єднання до Реєстру неприбуткових організацій (установ).

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Громадська організація «Київська міська громадська організація «Єврейський форум»подала до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва відповідно до вимог чинного законодавства України, зокрема, наказу Державної податкової адміністрації України №232 «Про затвердження Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ», який зареєстрований в Міністерстві юстиції України № 291/2095 від 06.08.1997 р. заяву за формою №1 - РН та установчі документи для внесення до Реєстру неприбуткових організацій.

Державна податкова інспекція у Солом'янському районі м. Києва листом від 27.08.2009р. №20468/10/15-520 повідомила позивача про неможливість реєстрації Громадської організації «Київська міська громадська організація «Єврейський форум»як неприбуткової організації, про що було прийняте рішення № 63 від 26.08.2009р.

Статтею 24 Закону України «Про об'єднання громадян» № 2460-ХІІ додатково передбачено, що з метою виконання статутних завдань і цілей зареєстровані об'єднання громадян можуть здійснювати необхідну господарську та іншу комерційну діяльність шляхом створення госпрозрахункових установ і організацій із статусом юридичної особи, заснування підприємств в порядку, встановленому законодавством.

Об'єднання громадян, створені ними установи та організації зобов'язані вести оперативний та бухгалтерський облік, статистичну звітність, зареєструватись в органах державної податкової інспекції та вносити до бюджету платежі у порядку і розмірах, передбачених законодавством.

Проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з таких підстав.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, Позивач звернувся із заявою до ДПІ у Солом'янському районі м. Києва про внесення її до Реєстру неприбуткових організацій.

Рішенням № 63 від 26.08.2009 року ДПІ у Солом'янському районі м. Києва відмовлено у включенні позивача до Реєстру неприбуткових організацій на підставі п.7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»зі змінами та доповненнями.

Суд погоджується з посиланнями відповідача про те, що при визначенні можливості реєстрації неприбуткової установи (організації) необхідно керуватися в першу чергу Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств»та іншими нормативно-правовими актами, виданими на виконання вимог цього Закону, зокрема наказом ДПА України № 355 від 03.07.2000 року «Про затвердження Порядку визначення структури ознаки неприбуткових установ (організацій)».

Такі висновки підтверджуються насамперед тим, що Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» передбачено, зокрема, сплату податку на прибуток, звільнення від його сплати, порядок оподаткування неприбуткових установ і організацій.

Пунктом 7.11 ст.7 вищезазначеного Закону встановлено особливості оподаткування неприбуткових установ та організацій та можливість віднесення організацій до неприбуткових . Суд погоджується з деякими посиланнями відповідача щодо невідповідності статуту позивача ознакам неприбуткової діяльності, яку запроваджує громадська організація.

Зокрема такою невідповідністю є відсутність вичерпного переліку видів діяльності.

Відповідно до пункту 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" статутні документи неприбуткових організацій повинні містити вичерпний перелік видів їх діяльності. При цьому види діяльності повинні бути такими, що не мають на меті отримання прибутку.

Статутні документи ГО "Київська міська громадська організація «Єврейський форум»суперечать вищезазначеним вимогам оскільки, відповідно абзацу 12 підпункту 2.3. статті 2 статуту, та пункту 5.2 статті 5 організація має право набувати у власність, користування, передавати у користування рухоме і не рухоме майно, укладати договори і здійснювати інші види діяльності, що не суперечать законам України;

Виходячи з вище викладеного суд доходить висновків, що у статутних документах Громадської організації «Київська міська громадська організація «Єврейський форум»наявна норма, що суперечить вищевказаним пунктам Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", об'єднання не має законодавчих підстав знаходитися у Реєстрі неприбуткових установ та організацій, та відповідно користуватися податковими пільгами, встановленими для неприбуткових установ та організацій.

Відповідачем в судовому засіданні доведено правомірність відмови позивачу у внесенні Громадської організації «Київської міської громадської організації «Європейський форум»до Реєстру неприбуткових організацій (установ) відповідно до рішення від 26.08.2009 р. № 63, а позивачем не доведено порушення відповідачем законодавства при відмові про внесення вказаної Організації до Реєстру неприбуткових організацій (установ). А тому, суд приходить до висновку, що позивачем не надано належно допустимих доказів, які б свідчили про порушення ДПІ у Солом'янському районі м. Києва при наданні відмови щодо включення Громадської організації «Київської міської громадської організації «Європейський форум»до Реєстру неприбуткових організацій (установ) відповідно до рішення від 26.08.2009 р. № 63.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, в задоволенні позовних вимогах відмовити повністю.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 9, 69-71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1.В задоволенні позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Каракашьян С.К.