Рішення від 21.10.2020 по справі 560/3626/20

Справа № 560/3626/20

РІШЕННЯ

іменем України

21 жовтня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Хмельницького обласного військового комісаріату Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня 2018 року, 01 січня 2019 року, 01 січня 2020 року шляхом множення на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років (50%).

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Позивач з'ясував, що призначена йому пенсія була перерахована і при обчисленні її розміру була використана довідка Хмельницького обласного військового комісаріату про складові грошового забезпечення позивача. Позивач вважає, що посадовий оклад та оклад за військовим званням мають визначатись відповідно до приміток Додатків 1, 14 постанови КМУ №704, виходячи із 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня календарного року. У той же час, неправильне визначення відповідачем розміру посадового окладу і окладу за військовим званням призвело до неправильного визначення і розміру надбавки за вислугу років.

Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.

Хмельницьким обласним військовим комісаріатом поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Покликається на те, що визначення розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, які враховуються як види грошового забезпечення для обчислення пенсії, здійснювалось відповідно до вимог п.4 Постанови № 704 у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Крім того, згідно з п. 2, 3 Порядку № 45 тільки після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та надходження списків від Головного управління Пенсійного фонду України уповноважені структурні підрозділи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. Більше того, вважає відповідач, складання нових довідок на початок кожного календарного року суперечило б ч. 4 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», якою передбачено, що призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Як свідчить зміст довідки відповідача про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 01.03.2018 року, розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням був визначений шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 та 14 постанови. Крім цього, збільшення розміру грошового забезпечення по основних видах особі, яка перебуває на пенсії, за відсутності такого збільшення відповідним категоріям військовослужбовців, є порушенням принципу соціальної справедливості.

Позивач подав відповідь на відзив, у якій не погоджується з доводами відповідача.

Вирішуючи спір, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Хмельницькій області, отримуючи пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

З наявних у матеріалах справи документів вбачається, що позивачеві при призначенні пенсії вперше основний її розмір був обчислений з урахуванням: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, премії).

09.03.2018 Хмельницьким обласним військовим комісаріатом видано довідку про розмір грошового забезпечення позивача, який станом на 01.03.2018 року складав 7873,50 грн. (посадовий оклад - 4090,00 грн., оклад за військовим званням - 1340,00 грн. та надбавка за вислугу років (45%) - 2443,50 грн).

На підставі цієї довідки позивачеві був проведений перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, виходячи із трьох складових: посадового окладу, окладу за військове звання та процентної надбавки за вислугу років. Не погодившись із розрахунком та розмірами вказаних складових грошового забезпечення, позивач звернувся до суду.

Вирішуючи спір суд враховує наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з ч.18 ст.43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 6 постанови №103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема у постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393”, а саме пункт 5 викладено в такій редакції: “Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням”.

Таким чином, постановою №103 було встановлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, тоді як додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, премії) не враховуються.

Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, та рішенням Верховного Суду, було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.

Отже, з огляду на визнання нечинними вказаних положень постанови №103, враховуючи норми Порядку №45 та постанови №704, на цей час перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, повинен здійснюватися за правилами, що були передбачені до внесення змін постановою №103, а саме з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх додаткових видів грошового забезпечення, на які особа набула право.

Відповідно до п. 1 Постанови № 704 затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1, а також схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

Пунктом 4 Постанови № 704 встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Одночасно з цим, у примітці 1 до Додатку 1 Постанови № 704 зазначено, що посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. Подібною за змістом є примітка 1 до Додатку 14 Постанови № 704.

Додатки 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704, в яких у вигляді таблиці зазначені відповідні тарифні коефіцієнти, мають примітки пояснюючого характеру.

Зокрема, у цих примітках наведена інформація щодо арифметичної дії (множення), яка застосовується при обчисленні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням, залежно від відповідних тарифних коефіцієнтів, та наведені правила округлення розрахунків.

У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою до пункту 4 постанови КМУ №704 внесено зміни, якими встановлено залежність розмірів посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного законом на 01.01.2018 року, та вилучено умову, що такий розрахунок повинен проводиться виходячи із 50% розміру мінімальної зарплати, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Проте, зміст вказаних приміток до Додатків 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 не був приведений у відповідність з нормою пункту 4 цієї ж постанови.

Розрахунки посадових окладів проводяться шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт, що визначений Додатком 1 або Додатком 14.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений на 1 січня календарного року, становив 1762 гривні, згідно зі статтею 8 цього ж Закону розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня - 3723 гривні. Станом на 01.01.2019 року прожитковий мінімум для працездатних осіб складав 1921 грн., а мінімальна заробітна плата - 4173 грн. Станом на 01.01.2020 року прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 2027 грн., а мінімальна заробітна плата - 4723 грн.

Таким чином, при визначенні посадового окладу позивача неможливо застосувати прожитковий мінімум для працездатних осіб, оскільки він є меншим від мінімально можливого множника - 50% мінімальної заробітної плати.

Саме тому, розрахунковою величиною, яка повинна застосовуватись для визначення розміру посадового окладу позивача є 50 % розміру заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, який станом на 01.01.2018 складає - 1861,50 грн., станом на 01.01.2019 - 2086,50 грн., а станом на 01.01.2020 - 2361,50 гривень.

Суд звертає увагу на те, що підставою для вчинення дій, спрямованих на виготовлення оновлених довідок, може бути як рішення про підвищення грошового забезпечення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що, Пенсійний фонд України повідомляє державні органи, визначені Порядком № 45, так і відповідна заява пенсіонера.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Суд дійшов висновку про безпідставність визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим званням позивача виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а не з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого станом на 1 січня календарного року.

Зважаючи на це, відповідач повинен здійснити перерахунок посадового окладу, окладу за військовим званням позивача, виходячи із 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом станом на 1 січня відповідного календарного року (з 01.01.2018, з 01.01.2019 та 01.01.2020 ), а також надбавки за вислугу років, врахувавши ці розміри під час надання даних органу Пенсійного фонду України для перерахунку пенсії позивача.

У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати безпідставним та протиправним обчислення Хмельницьким обласним військовим комісаріатом розміру посадового окладу та окладу за військовим званням ОСОБА_1 , виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а не 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого станом на 1 січня відповідного календарного року.

Зобов'язати Хмельницький обласний військовий комісаріат здійснити перерахунок посадового окладу, окладу за військовим званням ОСОБА_1 , виходячи із 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом станом на 1 січня відповідного календарного року (з 01.01.2018, з 01.01.2019 та 01.01.2020), надбавки за вислугу років, врахувавши розміри перерахованих складових грошового забезпечення під час надання органу Пенсійного фонду України відомостей і документів для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 коп. за рахунок асигнувань Хмельницького обласного військового комісаріату.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 21 жовтня 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Хмельницький обласний військовий комісаріат (вул. Героїв Майдану, 64, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 08202826)

Головуючий суддя І.С. Козачок