Справа № 420/8060/20
21 жовтня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження справу за позовом Головного управління ДПС в Одеській області (адреса: вул.Семінарська, буд.5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 43142370) до фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , місце знаходження: АДРЕСА_1 ) про стягнення податкового боргу,-
21.08.2020 р. до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС в Одеській області до фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що станом на 08.04.2020 року, відповідно до розрахунку податкового боргу, довідки про податкову заборгованість та інтегрованих карток платника (ІКП), податкова заборгованість фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 перед бюджетом по військовому збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування та по податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в загальній сумі - 912 920 грн. 97 коп.
Ухвалою суду від 26.08.2020 року відкрито провадження за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засіданні у справі.
Вказану ухвалу направлено відповідачу за місцем його реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 , однак 14 вересня 2020 р. до суду повернувся поштовий конверт із зазначенням підстави повернення: «адресат відсутній за вказаною адресою».
Судове засідання призначене на 15 вересня 2020 року відкладено у зв'язку з виявленням випадку захворювання на COVID-19 співробітника суду та проведенням дезінфекційних заходів в приміщеннях суду, та призначено судове засідання на 22 вересня 2020 року.
Повістку повідомлення направлено відповідачу за місцем його реєстрації, однак до суду повернувся поштовий конверт із зазначенням підстави повернення: «адресат відсутній за вказаною адресою».
Також, у встановлений в ухвалі від 26.08.2020 року строк відповідач відзив на адміністративний позов не надав. Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
22.09.2020 р. за вх.№ЕП/15074/20 від позивача надійшло клопотання про закриття підготовчого провадження у справі.
22.09.2020 року протокольною ухвалою суду задоволено заяву представника позивача, закрито підготовче провадження по справі та продовжено розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Фізична особа - платник податків ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є платником податків та згідно бази даних Державного реєстру фізичних осіб - платників податків зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
26.12.2017 року на підставі наказу ГУ ДФС в Одеській області № 7067 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки діяльності платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 відповідно до пп. 75.1.2 п. 75.1 ст.75, 78.1.2, п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, призначено перевірку за період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 рік.
10.01.2018 року за результатами перевірки складено Акт № 52/15-32-13-05/ НОМЕР_1 (а.с.19-26), відповідно до якого встановлено наступні порушення:
- п.п. 49.18.4. п.49.18 ст.49. п.179.1 ст.179 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-УІ із змінами та доповненнями - не надання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2016 рік по строку подання до 01.05.2017 року;
- п.164.1. п.п. «д» п.п.164.2.17 п.164.2 ст.164, п.п.167.1. ст.167, п.п.168.2.1. п.168.2 ст.168, п.п. 179.7. ст. 179 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-УІ, із змінами та доповненнями донарахована сума податку на доходи фізичних осіб у розмірі 674031.49 грн. за період 01.01.2016 - 31. 12.2016 року;
- пп.1.2. п 1.4. п.1.5. пп.1.6 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX, ст.163. пп. 164.1.3 п.164.1 ст. 164, п. 168.4 ст, 168, пп. 168.2.1 п.168.2 ст.168 Податкового кодексу України донараховано військового збору у розмірі 56169,29грн.
27.02.2018 року податковим органом складено податкове повідомлення-рішення форми «Р» №0092031305 на загальну суму 842539,36 грн. ( за основним зобов'язанням 674031,49 грн. та штрафними санкціями 168507,87 грн.)
27.02.2018 року податковим органом складено податкове повідомлення - рішення (форми “ПС”) №0092061305 на загальну суму 170,00 грн. (штрафна санкція).
04.04.2019 року податковим органом складено податкову вимогу форми «Ф» та направлено на адресу реєстрації ОСОБА_1 ( а.с.13-14)
Відповідно до розрахунку податкового боргу (а.с.5), довідки про податкову заборгованість (а.с.6) та інтегрованих карток платника (ІКП) (а.с.7-12), податкова заборгованість фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 перед бюджетом по військовому збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування та по податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування становить - 912 920,97 грн.
Згідно із п. п. 14.1.175. п.14.1 ст.14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно з п. 15.1. ст. 15 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI визначено, що платниками податків є фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або проводять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
П. п. 16.1.4. п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачає, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Підпунктом 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно п. 36.1. ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податків обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи; крім того, п. 36.5. ст. 36 ПК України встановлено, що відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Виконанням податкового обов'язку згідно пункту 38.1 статті 38 Податкового кодексу України (далі - ПК України) є сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
При цьому, пунктом 41.2 статті 41 ПК України передбачено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
Таким чином, позивач є органом державної влади, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Згідно з п. 59.5 ст. 59 ПКУ, у разі якщо у платника податків якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилась, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Пунктом 87.1 статті 87 ПК України передбачено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти.
Згідно пункту 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
З урахуванням викладеного норми статей 95 - 99 ПК України можуть застосовуватися до процедури стягнення податкового боргу з фізичних осіб лише в тій частині, що не суперечить вимогам пункту 87.11 статті 87 ПК України.
Згідно п.102.4 статті 102 ПК України податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.
Судом встановлено, що станом на дату подання позовної заяви, відповідно до розрахунку податкового боргу, довідки - розрахунку податкового боргу та інтегрованої картки платника (ІКП), податкова заборгованість ФО-ПП ОСОБА_1 перед бюджетом становить 912 920 грн. 97 коп. по:
- податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування - 842 709 грн. 36 коп.;
- військовому збору - 70 211 грн. 61 коп.
Заборгованість по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 842 709 грн. 36 коп. виникла в результаті:
- документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи ОСОБА_1 з питань декларування отриманих доходів від АТ «Райффайзен Банк Аваль» повноти нарахування та сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб з доходів та військового збору за період з 01.01.2016 по 31.12.2016 року, про що складено акт №52/15-32-13-05/ НОМЕР_1 від 10.01.2018 року, на підставі якого винесено податкові повідомлення-рішення:
- №0092031305 від 27.02.2018 року на загальну суму 842 539 грн. 36 коп. (674 031 грн. 49 коп. - основний платіж, 168 507 грн. 87 коп. - штрафна санкція);
- №0092061305 від 27.02.2018 року на загальну суму 170 грн. 00 коп. (штрафна санкція).
Заборгованість по військовому збору у сумі 70 211 грн. 61 коп. виникла в результаті документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи ОСОБА_1 з питань декларування отриманих доходів від АТ «Райффайзен Банк Аваль» повноти нарахування та стати до бюджету податку на доходи фізичних осіб з доходів та військового збору за період з 01.01.2016 по 31.12.2016 року та прийняття акту №52/15-32-13- 05/2197700137 від 10.01.2018 року, на підставі якого винесено податкове повідомлення - рішення №.90092101305 від 27.02.2018 року на загальну суму 70 211 грн. 61 коп. (56 169 грн. 29 коп. - основний платіж, 14 042 грн. 32 коп. - штрафна санкція).
У зв'язку з несплатою Відповідачем заборгованості податковим органом винесено податкову вимогу форми «Ф» №46074-17 від 04.04.2018 року, яку було направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу ФО-ПП ОСОБА_1 ..
З матеріалів справи вбачається, що з дати отримання податкової вимоги, відповідачем податковий борг не погашено, а отже, відповідно до статті 60 ПК України зазначена податкова вимога не відкликалася.
Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено) ; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатись на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
На підставі встановлених судом обставин та аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає подання даного позову правомірним, позовні вимоги - обґрунтованими, обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги - доведеними.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З огляду на те, що суб'єкт владних повноважень не поніс витрати пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, жодні витрати не підлягають розподілу та стягненню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 255, 243-246, 250 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з ФО-ПП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , суму заборгованості у розмірі 912 920 грн. 97 коп.:
- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 842 709 грн. 36 коп. на бюджетний рахунок UA578999980000033119341015005, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код 38016923, КБК 11010500, отримувач коштів УК у м. Одесі/Київський район;
- зі сплати військового збору у сумі 70 211 грн. 61 коп. на бюджетний рахунок UA878999980000031110063015005, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код 38016923, КБК 11011000, отримувач коштів УК у м. Одесі/Київський район.
Рішення суду набирає законної сили, відповідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.295, ст.297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 15.5 розділу VII “Перехідні положення” КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя Токмілова Л.М.
.