23.08.07р.
Справа № А34/354-07
За позовом Професійно-технічного училища №6, м. Дніпропетровськ
до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхуванняз тимчасової втрати працездатності, м. Дніпропетровськ
про визнання недійсним рішення
Суддя Примак С.А.
Секретар судового засідання
Полторацька О.В.
Представники сторін:
від позивача - Монич М.В., предст., дов. б/н від 03.07.07 р.
від відповідача - Паплик С.А., предст., дов. №07-08/3156 від 05.06.07 р.
Адміністративний позов заявлено про скасування рішення №119 від 07.05.07 виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про донарахування позивачеві внесків в сумі 80,02 грн., накладення штрафу за неповну сплату страхових внесків у розмірі прихованої суми заробітної плати - 2051, 71 грн., нарахування пені в сумі 22,43 грн. та накладення штрафу за несвоєчасну виплату страхових внесків в сумі 112, 59 грн., - всього на загальну суму 2266, 75 грн.
Відповідач у відзиві на позов просить суд відмовити в позові.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 24.07.07 р. замінено неналежного відповідача належним - Дніпропетровським обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
На підставі ст. 128 КАС України суд убачає можливим вирішити справу за наявними в ній доказами.
В порядку ст. 160 КАСУ було оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши учасників судового процесу, дослідивши подані докази, суд, -
На підставі акту від 27.04.07 р. позапланової перевірки правильності нарахування, перерахування страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01 січня 2005 р. по 01 січня 2007 р., з метою уточнення вимог за запереченням наданим до акту перевірки від 26.02.07 р. Відповідачем винесено рішення № 119 від 07.05.07 р. про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Даною перевіркою виявлені порушення ст.21 ч.1 п.1, 2; ст. 23 ч.1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", ст.1 ч. 1 Закону України "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування".
Даним рішенням донараховано внесків у розмірі 80, 02 грн., штрафних санкцій у розмірі 2051, 71 грн., пені на суму 22, 43 грн., штрафної санкції на суму 112, 59 грн.
Виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності винесено рішення №05-31-1187 від 05.06.07 р. про відмову у задоволенні скарги відповідача на рішення №119 від 07.05.07 р.
Господарський суд вважає, що рішення №119 від 07.05.07 р. є таким що відповідає вимогам Закону за таких підстав.
Статтею 57 Закону України "Про освіту" передбачено, що держава забезпечує педагогічним та науково-педагогічним працівникам, зокрема, виплату педагогічним і науково-педагогічним працівникам допомоги на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу (ставки заробітної плати) при наданні щорічної відпустки.
Закон України "Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів" від 9 вересня 2004 року N 1994-IV встановлює та регулює правовідносини, що склалися у зв'язку з нефінансуванням з бюджету виплат, передбачених статтею 57 Закону України "Про освіту" .
Згідно зі ст. 2 даного Закону, кредиторська заборгованість Державного бюджету України, встановлена статтею 1 цього Закону, є обов'язковою до погашення і погашається протягом п'яти років рівними частинами шляхом включення цих видатків відповідними законами України про Державний бюджет України починаючи з 2005 року у вигляді окремих цільових субвенцій з Державного бюджету України відповідним місцевим бюджетам або безпосередньо з Державного бюджету України для категорій працівників, що фінансуються з Державного бюджету України.
Відповідно до п.п. 37, 25 Бюджетного кодексу України, субвенції - міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному тим органом, який прийняв рішення про надання субвенції; міжбюджетні трансферти - кошти, які безоплатно і безповоротно передаються з одного бюджету до іншого.
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" передбачено структуру заробітної плати, до якої також входе додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Відповідно до п.1.1 Інструкції щодо заповнення форми державного статистичного спостереження N 1-ПВ термінова-квартальна "Звіт з праці", затв. наказом Державного комітету статистики України, 05.10.2006 N 463, заповнення показників у формі N 1-ПВ термінова-квартальна "Звіт з праці" здійснюється відповідно до положень: Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Держкомстату від 28.09.2005 N 286, зареєстрованої в Міністерстві юстиції 30.11.2005 за N 1442/11722; Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 N 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції 27.01.2004 за N 114/8713.
Таким чином, той факт, що кошти на виплати по ст. 57 Закону України "Про освіту" були віднесені на КЕКВ 1343 (інші поточні трансферти населенню), а не на КЕКВ 1111 (заробітна плата) не змінює природи цих виплат, тому вони продовжують входити до фонду оплати праці.
Відповідно до п.1,2 ч.1 ст. 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", розмір страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, щорічно за поданням Кабінету Міністрів України встановлюється Верховною Радою України відповідно для роботодавців і застрахованих осіб у відсотках:
1) для роботодавців - до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб;
2) для найманих працівників - до сум оплати праці, які включають основну та додаткову заробітну плату, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб.
Відповідно до ч.1 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", страхувальники-роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов'язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам відповідно до цього Закону. Перерахування зазначених сум шляхом безготівкових розрахунків здійснюється страхувальниками-роботодавцями один раз на місяць - у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період. Якщо страхувальники несвоєчасно чи не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені статтею 30 цього Закону.
Статтею 1 ч. 1 Закону України "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування", установлено розмір внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням для найманих працівників - від суми оплати праці, що включає основну та додаткову заробітну плату, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб.
Відповідно до п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2005 р. N 934 "Порядок погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки", відрахування, передбачені законодавством, з виплат здійснюються в установленому порядку.
Відповідно до п. 3-2 даної постанови, страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття і від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на виплати не нараховуються. { Порядок доповнено пунктом 3-2 згідно з Постановою КМ N 745 ( 745-2006-п ) від 25.05.2006 }
Тобто на суми виплат, які нараховані і виплачені відповідно до даної постанови, страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням не нараховуються, починаючи з 02.06.06 р.
Як убачається з акту звірки від 27.04.07 р. позивач у квітні 2006 року не нарахував страхові внески до Фонду в сумі 80,02 грн. із загальної суми виплат 2051, 71 грн.
Таким чином, суд вважає, що позивач правомірно застосував до відповідача вищевказані фінансові санкції.
З аналізу відповідності спірного рішення зазначеним нормативно-правовим актам суд дійшов висновку про відсутність порушення Відповідачем діючого законодавства, що є підставою для відмови в адміністративному позові.
Керуючись Законами України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування", "Про освіту", "Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів", Бюджетним кодексом України, Інструкцією щодо заповнення форми державного статистичного спостереження N 1-ПВ термінова-квартальна "Звіт з праці", затв. наказом Державного комітету статистики України, 05.10.2006 N 463, Постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2005 р. N 934 "Порядок погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки", ст.ст. 69, 77, 86, 94, 128, 160, 162, 163 КАС України, суд, -
Відмовити в адміністративному позові повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
С.А. Примак
Постанова підписана 27.08.07 р.