Справа № 161/16913/20
Провадження № 2-а/161/408/20
21 жовтня 2020 року Луцький міськрайонний суд Волинської області
у складі:
головуючого - судді Рудської С.М.
при секретарі - Чигринюк В.С.
за участі:
позивача - Корхота А.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії № 071059 Територіального виборчого округу № 22, Відділу ведення Державного реєстру виборців Луцької міської ради про включення до списку виборців
20.10.2020 року позивач звернувся до суду з даною позовною заявою на обґрунтування вказавши, що відповідно до ст. 70 Конституції України він має право голосу на виборах. Згідно зі ст. 3 Закону України «Про місцеві вибори» підставою для реалізації виборцем свого права голосу на місцевих виборах є його включення до списку виборців на відповідній дільниці. У зв'язку з тим, що відбулася зміна місця його реєстрації просить суд зобов'язати Дільничну виборчу комісію № 071059 Територіального виборчого округу № 22 внести його до списку виборців, оскільки він проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 20.10.2020 року провадження у справі відкрито та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. При відкритті провадження до участі у справі у якості співвідповідача залучено Відділ ведення Державного реєстру виборців Луцької міської ради.
В судовому засіданні позивач суду пояснив, що за адресою: АДРЕСА_1 він був зареєстрований до 23.10.2019 року, на даний час зареєстрованого місця проживання він не має. До органу ведення реєстру виборців він звернувся 20.10.2020 року лише в усному порядку, де йому пояснили, що він пропустив строк для зміни виборчої адреси. Письмових заяв до відділу він не подавав, об'єктивні обставини, які б перешкоджали йому звернутися з такою письмовою заявою у нього відсутні.
Представник відповідача Дільничної виборчої комісії № 071059 Територіального виборчого округу № 22 в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, заяви, клопотання, відзив на позовну заяву від нього на адресу суду не надходили.
Представник відповідача Відділу ведення Державного реєстру виборців Луцької міської ради в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, надіслав на адресу суду листа (а.с. 7-8), в якому зазначив, що позивач ОСОБА_1 у базі даних Державного реєстру виборців значиться знятим з реєстрації місця проживання у м. Луцьку з 23.10.2020 року. Порядок визначення виборчої адреси виборця, який не має зареєстрованого місця проживання, затверджений постановою Центральної виборчої комісії від 11 червня 2020 року № 103 (зі змінами). Так, для визначення нової виборчої адреси виборець може за власною ініціативою звернутися до відділу ведення Реєстру із заявою щодо зміни виборчої адреси за місцем його фактичного проживання на території України. Така заява подається до органу ведення Реєстру у міжвиборчий період та не пізніше 5-го дня початку виборчого процесу відповідних виборів. Для участі у місцевих виборах 25 жовтня 2020 року для визначення виборчої адреси для погодження з відділом ведення Реєстру виборець мав можливість звернутися особисто або за допомогою електронного сервісу до відділу ведення Реєстру за фактичним місцем проживання з відповідною заявою з 01 липня до 10 вересня 2020 року включно.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 268 КАС України, у справах, визначених статтями 273-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанції.
Таким чином, виходячи з положень ч. 3 ст. 268 КАС України, перешкоди для розгляду справи за відсутності представників відповідачів, судом не вбачаються.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до наступного.
Статтею 69 Конституції України закріплено, що народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.
Право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років (ст. 70 Конституції).
Постановою Верховної Ради України від 15 липня 2020 року № 795-IX, постановами Центральної виборчої комісії від 8 серпня 2020 року № 160 та 14 серпня 2020 року № 176 призначено на неділю, 25 жовтня 2020 року, місцеві вибори, а саме чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів; перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів; перші вибори депутатів районних рад.
Постановою Центрвиборчкому від 30 серпня 2020 року № 208 оголошено початок виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 25 жовтня 2020 року, з 05 вересня 2020 року.
Для ведення персоніфікованого обліку виборців, складання списків виборців для проведення виборів та обліку виборчих дільниць в Україні ведеться Державний реєстр виборців, правові та організаційні засади створення і ведення якого визначаються Законом України «Про Державний реєстр виборців» № 698-V від 22 лютого 2007 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 вказаного Закону Державний реєстр виборців (далі - Реєстр) - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, обробки даних, які містять передбачені цим Законом відомості, та користування ними, створена для забезпечення державного обліку громадян України, які мають право голосу відповідно до ст. 70 Конституції України (далі - виборці).
Відповідно до ч.ч. 4-6 ст.7 Виборчого кодексу України підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці відповідно до цього Кодексу.
Право голосу на виборах депутатів сільської, селищної, міської ради, сільського, селищного, міського голови мають виборці, виборча адреса яких віднесена до території відповідної територіальної громади.
Право голосу на виборах депутатів сільської, селищної, міської ради територіальної громади та сільського, селищного, міського голови мають виборці, виборча адреса яких віднесена до території відповідної територіальної громади.
Право голосу на виборах депутатів районної ради мають виборці, виборча адреса яких віднесена до території однієї з територіальних громад відповідного району.
Належність громадянина до відповідної територіальної громади та проживання його на відповідній території визначаються його виборчою адресою (крім випадків, передбачених законом).
Частиною 2 статті 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» визначено, що виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".
Відповідно до ч. 4 ст. 8 зазначеного закону виборча адреса виборця, який не має зареєстрованого місця проживання, визначається за погодженням із центром обліку, який відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальною службою, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб, або органом ведення Реєстру за мотивованим зверненням виборця.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 на день розгляду даної справи судом не має зареєстрованого місця проживання, що зазначається позивачем та підтверджується копією його паспорта громадянина України (а.с. 2-3) та визнається відповідачем Відділом ведення Державного реєстру виборців Луцької міської ради.
Процедуру визначення виборчої адреси виборця, який не має зареєстрованого місця проживання, згідно з частиною четвертою статті 8 Закону України "Про Державний реєстр виборців" визначено постановою Центральної виборчої комісії від 11 червня 2020 року № 103 (зі змінами) (надалі постанова ЦВК № 103).
Відповідно до п. 2.1 постанови ЦВК № 103 заява виборця, який не має зареєстрованого місця проживання, щодо включення до Реєстру або зміни виборчої адреси, з якої виборець за даними Реєстру вибув, подається за формами, встановленими постановою Центральної виборчої комісії від 2 червня 2020 року № 96, до органу ведення Реєстру, повноваження якого поширюються на територію, до якої відноситься місце фактичного проживання виборця, не пізніше ніж на п'ятий день з дня початку виборчого процесу виборів або процесу референдуму, що проводяться на території, в межах якої виборцю визначається виборча адреса. У разі якщо на відповідній території одночасно проводяться декілька виборів (референдум), така заява може бути подана не пізніше ніж на п'ятий день з дня початку виборчого процесу тих виборів (референдуму), голосування на яких проводиться раніше, ніж голосування на інших виборах, що відбуваються одночасно.
Для участі у місцевих виборах 25 жовтня 2020 року для визначення виборчої адреси за погодженням з відділом ведення Реєстру виборець мав можливість звернутися особисто або за допомогою електронного сервісу до відділу Реєстру за фактичним місцем проживання з відповідною заявою з 01 липня до 10 вересня 2020 року включно.
Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Стаття 9 КАС України визначає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд. Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Як вбачається з матеріалів справи та наявних у ній доказів, позивач зареєстрованого місця проживання не має, жодних доказів того, що він фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , позивач ОСОБА_2 суду не надав, до Відділу ведення державного реєстру виборців Луцької міської ради з заявою про визначення виборчої адреси він не звертався, відомостей про подачу такої заяви позивачем до інших відділів ведення реєстру в паперовій або електронній формі ним не надано, поважних причин, які б свідчили про неможливість звернутися з такою заявою, позивачем в судовому засіданні не наведено.
Оскільки заяву про визначення виборчої адреси у порядку, визначеному ст. 8 Закону та постановою ЦВК № 103 позивач не подавав, а орган, уповноважений на ведення Реєстру, не розглядав його заяву з вказаного питання, поважних причин, які б свідчили про неможливість звернутися з такою заявою, позивач не навів, строк для звернення із вказаною заявою сплинув 10 вересня 2020 року, тому суд вважає, що підстави для внесення позивача до списку виборців виборчої дільниці № 071059 Територіального виборчого округу № 22 відсутні.
За наведених обставин у задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити.
На підставі ч. 5 ст. 139 КАС України у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, судові витрати не розподіляються та з позивача не стягуються.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 72, 77, 139, 229, 246, 274, 278, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії № 071059 Територіального виборчого округу № 22, Відділу ведення Державного реєстру виборців Луцької міської ради про включення до списку виборців - відмовити.
Рішення суду підлягає негайному виконанню та може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом двох днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення судом апеляційної інстанції.
Повний текст рішення складений 21 жовтня 2020 року.
Суддя Луцького міськрайонного
суду Волинської області С.М. Рудська