Cправа № 2-а-1861/09/0770
Ряд стат. звіту № 2.19
Код - 03
29 січня 2010 року м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд під головуванням судді Шешеня О.М. за участю секретаря судового засідання Сочка О.Я. та сторін, які беруть участь у справі:
позивача: Рахівська районна державна лікарня ветеринарної медицини, представники - Тодер І.П., Ковач М.В.;
відповідача: Управління Пенсійного фонду України в Рахівському районі, представник - Кедюлич Н.В.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Рахівської районної державної лікарні ветеринарної медицини до Управління Пенсійного фонду України в Рахівському районі про визнання протиправними рішення та вимоги і скасувати їх.
встановив :
Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 29 січня 2010 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 03 лютого 2010 року.
Позивач, Рахівська районна державна лікарня ветеринарної медицини, звернулася до суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Рахівському районі в якій просить визнати протиправним «Рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальникам страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду» від 16.02.2009 р. № 586/04-3 та «Вимоги про сплату боргу»від 04.02.2009 р. № 444/04-5.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги наведені в адміністративному позові.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог з підстав зазначених у запереченні.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058 цей Закон регулює відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно - правових актів може поширюватись на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Зокрема, виключно цим Законом визначаються платники страхових внесків, їх права та обов'язки, порядок нарахування та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості по цих внесках.
Права та обов'язки страхувальників встановлені ст. 17, а саме п. 6 ч.2 ст. 17 Закону передбачено обов'язок страхувальника нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до ч. 6 ст.20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітній період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Згідно п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу.
П. 8.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України суми страховик внесків, своєчасно не зараховані та/або несплачені страхувальниками у строки визначені п.п. 5.1, 5.2, 5.3 Інструкції, в тому числі обчислені органами Пенсійного фонду, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
За листопад 2008 року згідно поданого Рахівською районною державної лікарнею ветеринарної медицини розрахунку загальна сума страхових внесків, яка була нарахована та відлягала сплаті становила 17 094, 23 грн., фактично установою було сплачено в листопаді 3767, 24 грн., в результаті чого виникла недоїмка до Пенсійного фонду.
Вимога № 51 від 16.02.2009 року була сформована відповідно до додатку №9 до п.8.3 Інструкції на підставі облікових даних з картки особового рахунку страхувальника за формою згідно з додатком № 9 Інструкції та підпункту " б" п.8.2 ( якщо страхувальник мав на кінець звітного періоду недоїмку зі сплати страхових внесків).
Судом не може бути взято до уваги посилання представників позивача на те, що під час проведення ревізії працівниками контрольно -ревізійного відділу в Рахівському районі з 10.10. по 14.11.2008 р.р. встановлено, що в період з січня 2006 року по березень 2008 року зайво нараховано та сплачено до Пенсійного фонду загальну суму коштів в розмірі 15444, 13 грн., оскільки згідно акту перевірки управлінням Пенсійного фонду України в Рахівському районі від 09 квітня 2008 року № 49 Рахівської районної державної лікарні ветмедицини підтверджуючих документів для нарахування 4 % за найманих працівників -інвалідів пред'явлено не було. Акт підписаний представниками позивача.
Статтею 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.2007 року передбачено, що для підприємств, установ і організацій, де працюють інваліди, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування визначається окремо за ставкою 4 відсотки від об'єкта оподаткування для працюючих інвалідів та за ставкою 33,2 відсотка від об'єкта оподаткування для інших працівників такого підприємства.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" №875 інвалідом є особа зі стійким розладом функцій організму, зумовленим захворюванням, наслідком травм або з уродженими дефектами, що призводить до обмеження життєдіяльності, до необхідності в соціальній допомозі і захисті.
У відповідності до Положення про медико-соціальну експертизу і Положення про індивідуальну програму реабілітації та адаптації інваліда, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України №83 від 22.02.1992 року, медико-соціальні експертні комісії видають особам, визнаним інвалідами, довідки МСЕК та індивідуальні реабілітаційні програми і в триденний строк надсилають копії цих документів управлінню праці та соціального захисту населення районної, районної в мм. Києві та Севастополі державної адміністрації та відповідному відділу, управлінню міської, районної у місті ради, на території якого проживає інвалід. Копія програми надсилається також підприємству, установі, організації, яка зобов'язана надавати соціальну допомогу і здійснювати реабілітацію інваліда. Форми документів, що використовуються у роботі медико-соціальних експертних комісій, затверджуються Міністерством охорони здоров'я України.
Підприємства та установи нараховують страхові внески у розмірі 4% від об'єкта для нарахування страхових внесків за працівників, які є інвалідами, на період встановлення групи інвалідності. Згідно пункту 4.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, підставою для застосування цієї ставки є копія виписки з акту огляду в медико-соціальній експертній комісії. Нарахування у розмірі 4% із заробітної плати зазначеної категорії працівників здійснюється з моменту встановлення групи інвалідності, але не раніше надання працівником підприємству копії виписки з акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності.
Обчислення страхових внесків здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування заробітної плати.
Щодо вимоги органу КРВ у Рахіському районі до районної лікарні ветеринарної медицини "відшкодувати незаконно перераховані кошти до Пенсійного фонду" то. згідно ст.1 Закону України від 21.05.1999р. "Про здійснення контролю за сплатою збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та збору на обов'язкове соціальне страхування" за правильним нарахуванням, своєчасним і повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів здійснюється органами Пенсійного фонду України. Інші органи виконавчої влади, не ведуть контроль за порядком нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.
У разі, якщо на підприємстві органом Пенсійного фонду проведено документальну перевірку, то платник має право на донарахування або зменшення страхових внесків лише за період після її проведення, оскільки зазначені суми в акті вже пройшли процедуру узгодження.
Суд також не погоджується і думкою представників позивача про те, що відповідачем на суму недоїмки 3000, 34 грн. повинна виставлятись вимога.
Відповідно до ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2,4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць.
При цьому в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід).
Оскільки Рахівською районною державно лікарнею ветеринарної медицини щомісячно проводиться здійснення авансових платежів, то відповідно їх сплата, йде в порядку календарної черговості в зарахування погашення попередніх виплат.
Відповідно до п.8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені пунктами 5.1, 5.2. 5.3 цієї Інструкції, у тому числі обчислені органами Пенсійного фонду, уважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Отже, враховуючи вищевикладене, позовні вимоги не підлягають до задоволення.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 17, 18, 19, 49, 71, 160, 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
1. В задоволенні позову Рахівської районної державної лікарні ветеринарної медицини до Управління Пенсійного фонду України в Рахівському районі про визнання протиправним «Рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду»від 16.02.2009 р. № 586/04-3 та «Вимоги про сплату боргу»від 04.02.2009 р. № 444/04-5 і скасувати їх - в і д м о в и т и.
2. Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України -з дня складання в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.М. Шешеня