Постанова від 03.03.2010 по справі 2а-6977/09/0670

справа № 2а-6977/09/0670

категорія 2.19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2010 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Чернової Г.В.,

при секретарі - Шакалові А.В., Костарчуку О.Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Хлібороб"

до Управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі Житомирської області

про скасування рішення,-

встановив:

Позивач звернувся з позовом, в якому просить визнати неправомірними та скасувати рішення управління Пенсійного фонду в Андрушівському районі № 222, 223 "Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду, мотивуючи це тим, що відповідачем при прийнятті рішень були порушені вимоги п.п. 2, 3, 5 ст.106 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон), розділів 8, 9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду Ураїни від 19.12.2003 року № 21-1 (далі Інструкція).

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав, зазначених в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та пояснив, що оскаржувані рішення були прийняті органом Пенсійного фонду у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому вимоги позивача є безпідставними.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Рішеннями начальника управління Пенсійного фонду в Андрушівському районі від 31.03.2009 року до позивача були застосовані фінансові санкції та нарахувана пеня за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду:

- рішення № 222 - у вигляді штрафу в розмірі 10% несвоєчасно сплачених страхових внесків за період з 21.02.2004 року по 27.03.2009 року за затримку їх сплати до 90 днів у сумі 18002,16 грн. та нарахована пеня в розмірі 1121,40 грн;

- рішення № 223 - у вигляді штрафу в розмірі 20% несвоєчасно сплачених страхових внесків за період з 21.02.2004 року по 27.03.2009 року за затримку їх сплати до 30 днів у сумі 1433,04 грн. та нарахована пеня в розмірі 297,19грн.

Відповідно до п.13 ст. 106 Закону, рішення про нарахування пені та накладення штрафів за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду, виноситься посадовими особами виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду.

Зазначений порядок встановлений Інструкцією, згідно підпункту 9.3.2 пункту 9.3 розділу 9 якої, рішення про застосування штрафів складається в залежності від терміну затримки (погашення) страхових внесків:

1) при затримці до 30 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 30 днів рішення про застосування штрафу вноситься у розмірі 10% від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки;

2) при затримці сплати страхових внесків до 90 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 30 днів рішення про застосування штрафу вноситься у розмірі 20% від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки;

3) при затримці сплати страхових внесків, що є більшою 90 календарних днів рішення вноситься у розмірі 50% від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки.

Як вбачається з п. 10.5 Інструкції, рішення про нарахування пені посадові особи органів Пенсійного фонду виносять одночасно з прийняттям рішення про застосування фінансових санкцій, зазначених у підпункті 9.3.2 пункту 9.3 цієї Інструкції.

Тобто рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені при затримці сплати страхових внесків до 30 або 90 календарних днів включно повинно виноситись на наступний день після закінчення, відповідно, 30 або 90 днів і приймається таке рішення одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за відповідний період(до 30, з 31 до 90) незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період. Що стосується затримки сплати страхових внесків понад 90 календарних днів, то зазначеною Інструкцією чітко не визначено протягом якого терміну від дня фактичного погашення всієї суми недоїмки відповідач повинен прийняти Рішення але відповідно до Інструкції, таке Рішення повинно бути прийнятим по кожному випадку погашення всієї суми недоїмки, що фактично погашена в термін понад 90 днів.

Крім того, відповідно до ч.3 ст. 106 Закону, якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків, територіальні органи Пенсійного фонду за формою, згідно з додатком 9 Інструкції у строки, визначені п. 8.2 Інструкції - щомісяця протягом п"яти робочих днів, наступних за звітним базовим періодом, надсилають страхувальникам вимогу про її сплату.

В судовому засіданні встановлено, що за оскаржуваний період з 20.02.2004 року по 27.03.2009 року відповідачем вимоги про сплату недоїмки зі сплати страхових внесків позивачу не надсилались.

Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державноїх влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб"єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб"єкта владних повноважень обов"язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що відповідач не виконав вимог, передбачених ч.2 ст.71 КАС України в частині доказування та обгрунтування правомірності прийнятих рішень (вчинення дій), а тому суд вважає, що рішення №№ 222, 223 прийняті управлінням Пенсійного фонду в Андрушівському районі з порушенням вимог п.13 ст.106 Закону, підпункту 9.3.2 пункту 9.3, пункту 10.5 Інструкції, а тому є неправомірними та підлягають скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб"єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 158-163, 167, 254 КАС України, Житомирський окружний адміністративний суд,-

постановив:

Позовні вимоги задовільнити повністю.

Визнати неправомірними та скасувати Рішення управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі Житомирської області за № 222, № 223 "Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, в тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду" від 31.03.2009 року.

Відшкодувати сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю "Хлібороб" з Державного бюджету України через Головне управління державного казначейства України в Житомирській області3грн. 40коп. судових витрат.

Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя: Г.В. Чернова

Повний текст постанови виготовлено: 05 березня 2010 р.