справа № 2а-8425/09/0670
категорія 2.11.16
22 лютого 2010 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Іваненко Т.В.,
при секретарі - Духновській І.В..,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Державної податкової інспекції у м. Житомирі
про зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Житомирі (далі - ДПІ) вилучити інформацію про нього з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, скасувати наданий йому ідентифікаційний номер, здійснювати в подальшому облік позивача як платника податків та інших обов'язкових платежів, за раніше встановленими формами обліку без застосування ідентифікаційного номера ( за прізвищем, іменем та по-батькові та місцем проживання). Також позивач в позовній заяві просить зобов'язати ДПІ у м.Житомирі зробити в його паспорті відмітку про наявність у нього права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера, завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою. Позивач наполягає на тому, що відповідну відмітку у паспорті повинна зробити саме податкова інспекція, а не посадова особа органу внутрішніх справ, як передбачено Порядком. Крім того, на його думку, передбачена Порядком реєстрація платників податків та інших обов'язкових платежів за серією та номером паспорта свідчить про фактичне збереження ідентифікаційного номера.
Посилається на те, що в силу своїх релігійних переконань, відповідно до чинного законодавства, має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера. Оскільки раніше йому був присвоєний номер, він бажає відмовитись від нього, проте відповідач протиправно залишив його заяву з цього питання без задоволення
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник ДПІ у м.Житомирі позов не визнав, з тих підстав, що позивач вже звертався до ДПІ з заявою про анулювання ідентифікаційного номеру, його було виключено з Державного реєстру фізичних осіб, ідентифікаційний номер скасовано, і як передбачено Порядком унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, який затверджений спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2004р. №602/1226 в паспорті ОСОБА_1 СГІРФО Корольовського РВ м.Житомира зроблено відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до Закону України "Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів" (далі -Закон), позивач був зареєстрований як платник податків та інших обов'язкових платежів, мав ідентифікаційний номер.
Згідно положень ст.1 Закону, для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів. У паспортах зазначених осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.
У зв'язку із релігійними переконаннями позивач висловив бажання відмовитись від ідентифікаційного номера, у зв'язку з чим звертався із заявою до відповідача. Просив скасувати ідентифікаційний номер, виключити ідентифікаційний номер та всю інформацію з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, здійснювати його облік як платника податків та інших обов'язкових платежів за раніше встановленими формами обліку без застосування ідентифікаційного номера, поставити відповідну відмітку в паспорті.
Його заява, як було встановлено під час розгляду справи, відповідачем частково задоволена. ДПІ у м.Житомирі було виключено з Державного реєстру фізичних осіб ОСОБА_1, його ідентифікаційний номер скасовано. У відповідності до Порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, який затверджений спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2004р. №602/1226 в паспорті ОСОБА_1 СГІРФО Корольовського РВ м. Житомира зроблено відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера, про що свідчить копія паспорта позивача та повідомлення СГІРФО Корольовського РВ м.Житомира .
А отже вимоги позивача про скасування (виключення з реєстру) присвоєного йому ідентифікаційного номеру, який міститься у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів та про виключення даних про ідентифікаційний номер з інформаційного фонду бази даних ДПІ у м.Житомирі - безпідставні.
Облік позивача як платника податків та інших обов'язкових платежів відповідач здійснює відповідно до вимог діючого законодавства за номером паспорта та за прізвищем, іменем та по-батькові.
Що стосується вимоги до ДПІ у м. Житомирі про внесення до паспорту відмітки про наявність у позивача права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера, то вона задоволенню не підлягає. Відмова відповідача від внесення такої відмітки не може бути визнана протиправною, оскільки жодним нормативно-правовим актом такий обов'язок на нього не покладений.
Як вже зазначалось, позивач не погоджується з Порядком унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів (затверджений наказом Державної податкової адміністрації України і Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2004 року №602/1226, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20.10.2004р. за №1345/9944), проте суд не входить в обговорення цього питання, оскільки цей нормативно-правовий акт може бути оскаржений позивачами з дотриманням правил ч.3 ст.19 КАС України щодо територіальної підсудності адміністративних справ.
Аналогічну позицію висловила і судова палата в адміністративних справах Верховного Суду України в постанові від 24.08.2008 року № 08/142.
Керуючись Законом України "Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів", Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб", Порядком унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів (затверджений наказом Державної податкової адміністрації України і Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2004 року №602/1226, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20.10.2004р. за №1345/9944), ст. ст. 158-163, 167, 254 КАС України, суд -
постановив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про зобов'язання вчинити дії - відмовити за безпідставністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: Т.В. Іваненко
Повний текст постанови виготовлено: 24 лютого 2010 р.