СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
ун. № 759/16261/20
пр. № 3/759/6967/20
08 жовтня 2020 року м. Київ
суддя Святошинського районного суду м. Києва Шум Л.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродж. м. Києва, громадянина України, адреса: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
до Святошинського районного суду м. Києва з Управління патрульної поліції в Київській області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за фактом вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Вивчивши матеріали про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку, що справа підлягає направленню на доопрацювання, виходячи з наступного.
У відповідності до п. 2ст. 278 КУпАПорган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, в тому числі, питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
У якості доведення провини ОСОБА_1 до протоколу про адміністративне правопорушення долучені пояснення бланки документів: 2 бланки з назвою «пояснення».
З даного приводу суд зазначає, що «пояснення» не містять прізвище ім'я та по-батькові водія, не вказано серію та номер адміністративного протоколу, при складанні якого свідок був запрошений. Про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивих показань свідки не попереджались.
Крім того, суд зазначає, що працівником поліції до протоколу про адміністративне правопорушення не додано копію документу, який би посвідчував особу правопорушника.
Суд зазначає, що відповідно до приписів ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, тобто працівника поліції, який в даному випадку склав протокол.
Враховуючи вищевказані недоліки та відсутність в матеріалах зазначених відомостей, провести належний розгляд справи та виконати в повній мірі завдання провадження в справах про адміністративні правопорушення не видається можливим.
За вказаних обставин, матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 121 КУпАП слід повернути до Управління патрульної поліції в Київській області для доопрацювання та приведення у відповідність до вимог чинного законодавства.
Керуючись ст. 245, 251, 256, 268, 277, 278, 283-285, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродж. м. Києва, громадянина України, адреса: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути для доопрацювання та приведення у відповідність до вимог законодавства до Управління патрульної поліції в Київській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Шум Л.М.