Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 314
Іменем України
06.08.2007
Справа №2-5/7265-2007А
Господарський суд АР Крим у складі:
Головуючого судді - Гаврилюк М.П.,
за участю: секретаря Кузьмицької Г.В.,
представників сторін:
Від позивача - Савченко С.В., представник, дов. від 20.12.2005р.
Від відповідача - Мірошниченко В.Ю., представник, дов. № 525-4038/8-07/67 від 27.06.2007р.
у відкритому судовому засіданні, розглянувши адміністративну справу:
За позовом - Закритого акціонерного товариства «Кримський Титан», м. Армянськ.
До відповідача - Херсонської обласної державної адміністрації, м. Херсон.
Про визнання недійсним розпорядження.
Сутність спору:
Позивач - Закрите акціонерне товариство «Кримський Титан» звернувся до Господарського суду АР Крим з адміністративним позовом та просить суд визнати недійсним Розпорядження Херсонської обласної державної адміністрації № 1116 від 21.11.2006р. «Про внесення змін до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 09.03.2006р. № 208 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо надання в оренду земельних ділянок та встановлення орендної плати» у частині встановлення розмірів орендної плати на земельні ділянки, розташовані у межах Першокостянтинівської та Григорівської сільських рад Чаплинського району, мотивуючи свої вимоги тим, що воно не відповідає вимогам чинного законодавства, а саме ст. 21 Закону України «Про оренду землі», чим порушуються права та охоронювані законом інтереси позивача.
Відповідач позов не визнав, у відзиві на позов пояснив, що встановлений розмірі орендної плати, затверджений спірним розпорядженням № 1116 від 21.11.2006р. не суперечить Закону України «Про оренду землі», з огляду на те, що відповідно до державних актів на право постійного користування землею Державній акціонерній компанії «Титан» було надано в постійне користування земельної ділянки, загальною площею 1597,01 га, за цільовим призначенням - «для хімічної промисловості», при винесенні розпорядження № 1116 від 21.11.2006р., землі розцінювалися як землі водного фонду, на які ставка земельного податку, менш ніж для земель промисловості, у зв'язку з чим просить в позові ЗАТ «Кримський Титан» відмовити.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухав пояснення представників сторін, суд -
31.08.2004р. при створенні Закритого акціонерного товариства «Кримський Титан» до статутного фонду ЗАТ «Кримський Титан» був внесений цілісний майновий комплекс Державної акціонерної компанії «Титан», у тому числі гідротехничні споруди, частково розташовані на земельних ділянках у межах Першокостянтинівської та Григорівської сільських рад Чаплинського району Херсонської області.
Відповідно до ст. 124 Земельного Кодексу України та ст. 16 Закону України «Про оренду землі», позивач, своїм листом № 393 від 02.12.2004р. звернувся до Чаплинської районної державної адміністрації Херсонської області з клопотанням переоформити право постійного користування земельними ділянками ДАК «Титан» на право користування шляхом укладення договору оренди земельних ділянок, розташованих у межах Першокостянтинівської та Григорівської рад.
21.01.2005р. розпорядженням Чаплинської районної державної адміністрації Херсонської області № 45 ЗАТ «Кримський Титан» було надано дозвіл на розробку технічної документації на передачу земельних ділянок, що знаходяться на території Першокостянтинівської та Григорівської рад.
На замовлення позивача, науково-виробничою фірмою «Нові технології» (м. Херсон) розроблена технічна документація із землеустрою щодо передачі в оренду вищенаведених земельних ділянок та проведена нормативна грошова оцінка цих земельних ділянок.
Вартість земельних ділянок, згідно грошової оцінки склала:
- землі Першоконстантинівської сільської ради - 2 783,19 тис. грн.;
- землі Григорівської сільської ради - 147,02 тис. грн.
Херсонським обласним головним управлінням земельних ресурсів була проведена державна експертиза землевпорядної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок несільськогосподарського призначення на територіях Першокостянтинівської, Червоночабанської та Григорівської сільськіх рад Чаплинського і Каланчацького району для встановлення розміру орендної плати за земельну ділянку, що підтверджується висновками № 587 від 26.05.2005 р., № 588 від 27.07.2005р.
01.03.2006р. розпорядженням Чаплинської районної державної адміністрації за № 66 було погоджено технічну документацію із землеустрою щодо передачі в оренду земельних ділянок строком на 49 років ЗАТ «Кримський Титан».
09.03.2006р. розпорядженням № 208 Херсонська обласна державна адміністрація, враховуючі погодження Чаплинської районної державної адміністрації, вирішила затвердити ЗАТ «Кримський Титан» технічну документацію із землеустрою та надати в оренду строком на 49 років земельні ділянки, які розташовані на територіях Першокостянтинівської та Григорівської сільської ради Чаплинського району і встановити розмір орендної плати за користування земельними ділянками відповідно 83495,58 грн. та 4410,72 грн. на рік.
Чаплинській районній державній адміністрації було доручено в місячний термін укласти договір оренди землі із ЗАТ «Кримський Титан».
Однак, Чаплинська районна державна адміністрація від укладення до говору на оренду земельних ділянок ухиляється.
Після нормативної грошової оцінки та отримання позитивних висновків відповідачем, направлена нормативна грошова оцінка на експертизу до Державного комітету України по земельним ресурсам.
На момент проведення експертизи, Держкомзем України у своїх висновках зазначив, що в цілому розрахунок нормативної грошової оцінки відповідає положенням Порядку, який діяв до 25.01.2006 у. та було рекомендоване перерахувати нормативно-грошову оцінку згідно вимог нової редакції Порядку.
Нормативна грошова оцінка земель була надана до Держкомзему України на повторну експертизу, за результатами якої були отримані позитивні висновки.
Вартість земельних ділянок, згідно до нормативно-грошової оцінки склала:
- по Першоконстантинівській сільській раді - 2 826 тис. грн. - зросла на 42,8 тис. грн.
- по Червоночабанській сільській раді - 3 628,6 тис. грн.- зросла на 2 598,1 тис. грн.
Після проведення повторної експертизи нормативної грошової оцінки і одержання позитивних висновків, голова Херсонської обласної державної адміністрації видав розпорядження № 1116 від 21.11.2006 р., згідно якого у пункт 2 розпорядження Херсонської обласної державної адміністрації від 09.03.2006р. за № 208 були внесені зміни щодо розмірів орендної плати, а саме:
по Першоконстантинівській сільській раді - 561 628,3 грн на рік (у розмірі земельного податку);
по Григорівській сільській раді - 39 817,89 грн. на рік (у розмірі земельного податку). Позивач просить визнати недійсним Розпорядження голови Херсонської обласної державної адміністрації № 1116 від 21.11.2006р. в частині встановлення розмірів орендної плати на земельні ділянки, розташовані у межах Першокостянтинівської та Григорівської сільськіх рад Чаплинського району.
Суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне:
У відповідності зі ст. 21 Закону України «Про оренду землі» розмір орендної плати за користування земельними ділянками не може бути меншим за розмір податку на землю, та не може перевищувати 10% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які передаються в оренду.
З матеріалів справи убачається, що податок за користування вищевказаними земельними ділянками у 2005 році був сплачений ДАК «Титан» у розмірі:
- Першокостянтинівська сільська рада - 32 627,47 грн. ;
- Григорівська сільська рада - 2 313,20 грн..
У відношенні до нормативної грошової оцінки земельних ділянок, податок на землю, сплачений у 2005 році склав:
- Першокостянтинівська сільська рада - 1,2 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки;
- Григорівська сільська рада - 1,6 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно розпорядження голови Херсонської обласної державної адміністрації № 1116 від 21.11.2006 р., по Першоконстантинівській сільській раді розмір орендної плати перевищує розмір земельного податку на 529 000,83грн: 567628,30грн. (розпорядження № 1116) - 32 627, 47 грн. (сплачений податок) = 529 000,83 грн.
По Григорівській сільській раді розмір орендної плати перевищує розмір земельного податку на 37504,69 грн.: 39 817,89 грн. (розпорядження № 1116) - 2 313,20 грн. (сплачений податок) = 37 504,69 грн.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про плату за землю» підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а стаття 14 Закину встановлює, що платники земельного податку за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку.
Відсутність заборгованості з боку ДАК «Титан» по сплаті податку за використання земельних ділянок, розташованих у межах Каланчацького та Чаплинського районів, підтверджена довідками Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції № 2569/18 від 13.11.2006 р. та № 2384-15-007 від 30.10.2006 р.
Таким чином, зазначені у розпорядженні голови Херсонської обласної державної адміністрації № 1116 від 21.11.2006р. розміри орендної плати - не є розмірами земельного податку, як то зазначено у розпорядженні, тобто вони фактично не відповідають дійсним розмірам сплачених земельних податків і тому необґрунтовано завищені.
У порушення норм ст. 21 Закону України «Про оренду землі» голова Херсонської обласної державної адміністрації у Розпорядженні № 1116 встановив розміри орендної плати, які значно перевищують максимально допустимі розміри, передбачені законодавством.
Так, по Першоконстантинівській сільській раді встановлена орендна плата у розмірі 561600 тис. грн. на рік, що на 279 028,3 грн. перевищує максимальний розмір орендної плати.
Стосовно Григорівської сільської ради перевищення максимального розміру складає 25117,69 грн.
Як убачається з пояснень відповідача, він вважає, що передані в оренду земельні ділянки, які розташовані на територіях: Першокостянтинівської сільської ради Чаплинського району, площею 1068,73га, з них - 93,3 га - огарконакопичувач; 388,68 га - накопичувач - випарник; 586,75 га - санітарно-захисна зона з під'їзною дорогою, в тому числі: 180,0 га - пасовища, 395 га - солончаки, 4,10 га - канал, 7,30 га - під'їзна дорогою; Григорівської сільської ради Каланчацького району - площею 75,77га - накопичувач - випарник, хоча і є землями водного фонду, але якщо задіяні у виробничому процесі, то мають бути віднесені до земель промисловості, де ставка земельного податку вище ніж до земель водного фонду, і повинен розраховуватися, згідно зі статтею 8 Закону України «Про плату за землю», а саме: 5% від грошової оцінки одиниці площі ріллі по області.
Суд вважає такі висновки відповідача помилковими, з огляду на наступне:
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Земельного кодексу до земель промисловості належать землі, надані для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд промислових, гірничодобувних, транспортних та інших підприємств, їх під'їзних шляхів, інженерних мереж, адміністративно-побутових будівель, інших споруд.
Як убачається з матеріалів справи, на спірних земельних ділянках позивач не розташовував ніякі споруди, а використовує їх у якості недогарконагромаджувача-випарника та накопичувача-випарника.
Відповідно до статті 58 Земельного кодексу України накопичувачі -випарники, заборонні зони № 1, № 2, № 3 і санітарно - захисна зона у Чаплинському районі та водосховище є землями водного фонду, оскільки вони зайняті гідротехнічними і іншими водогосподарськими спорудами, водосховищем і каналами, що також підтверджується висновком № 6912 спеціалістів -економістів, виданим Київським науково-дослідним інститутом судових експертиз, листом-роз'ясненням Державного комітету України по земельних ресурсах від 22.12.04р. № 14-21-5/11092, листом-роз'ясненням Міністерства юстиції України від 31.05.2005 № 20-50-2794.
Стаття 19 Земельного кодексу України встановлює перелік категорій, на які поділяються землі України, у числі яких встановлено у абз. «є» та «ж» землі водного фонду та землі промисловості.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про плату за землю» підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Стаття 194 Земельного кодексу України встановлює, що призначенням державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів.
Відповідно до статті 4 Водного кодексу України до земель водного фонду належать землі, зайняті:
- морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водоймами, болотами, а також островами;
- прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм;
- гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них;
- береговими смугами водних шляхів.
Стаття 58 Земельного кодексу України до складу земель водного фонду також відносить землі, зайняті:
а) морями, річками, озерами, водосховищами іншими водними об'єктами, болотами, а також островами;
б) прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм:
в) гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них;
г) береговими смугами водних шляхів.
Для створення сприятливого режиму водних об'єктів уздовж морів, навколо озер, водосховищ та інших водойм встановлюються водоохоронні зони, розміри яких визначаються за проектами землеустрою.
Санітарно-захисні зони на підставі статті 114 Земельного кодексу України створюються навколо об'єктів, які джерелами виділення шкідливих речовин, запахів... тощо, з метою відокремлення таких об'єктів від території житлової забудови.
Відповідно до п.п. 18, 19 Методики № 165 до гідротехнічних споруд віднесено споруди для використання водних ресурсів, споруди водовідведення, канали, ставки, накопичувані промислових відходів, гідромеханічне та механічне обладнання.
Підпункт 1.9.25 вищеназваної Методики встановлює, що до земель санітарно-захисної зони відносяться території навколо потенційно небезпечного підприємства, в межах якої заборонено проживання населення та ведення господарської діяльності, розміри якої встановлюються проектною документацією відповідно до державних нормативних актів, що узгоджуються з положенням статті 63 Земельного кодексу України.
Отже, враховуючи викладене, враховуючи дані експлікації земель і земельно-кадастрової документації, ділянки землі, на яких розташовано гідротехнічні споруди разом із смугами відведення, а саме розташовані на землях Чаплинського району недогарконакопичувач - 93.30 га, накопичувач - випарювач із заборонною зоною - 889,23га (накопичувач - випарник 388.68 га та заборонна зона пл.500,55 га) санітарно-захисна зона з автомобільною дорогою площею 86,20 га належать до земель водного фонду.
Земельна ділянка площею 75,77 га, що знаходиться на території Григорівської сільської ради, на якої знаходиться накопичувач-випарник, віднесений до гідротехнічних споруд, також належить до земель водного фонду.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про плату за землю» податок за земельні ділянки віднесені до водного фонду справляється у розмірі 0,3 відсотка від грошової оцінки одиниці площі ріллі по області.
До того ж, для здійснення статутної діяльності підприємство вправі використовувати землі різної категорії. Поряд з землями промисловості, ним можуть використовуватися і землі водного фонду. Земельний кодекс не містить будь-яких застережень щодо одночасного використовування декількох категорій земель.
Землі в межах України є неоднорідними за своїм якісним станом, природними, біологічними, хімічними та іншими показниками. Крім того, окремі землі характеризуються певними особливостями і можуть виконувати певну функцію. У зв'язку з цим Закон здійснює поділ земель України на окремі категорії, які мають особливий правовий режим. Саме особливості правового режиму земель кожної категорії визначаються специфікою їх цільового призначення.
Тому, враховуючи той факт, що законодавством чітко визначено, що плата за землю нараховується безпосередньо за земельну ділянку, а не за цільове призначення цієї земельної ділянки (ст. 5 Закону України «Про плату за землю»), за землі, безпосередньо вкриті водою і за землі, віднесені до водного фонду, повинно нараховувати податок у розмірі, передбаченому діючим законодавством, тобто за ставкою 03 %.
Однак, відповідач безпідставно ототожнював поняття «цільове призначення» з «категорією земель», що по своїй правовій суті не є тотожними поняттями.
У розумінні положень статті 20 Земельного кодексу України під зміною цільового використання не розуміється зміна категорій земельної ділянки, а мається на увазі її нове цільове призначення використання, тобто замість хімічної промисловості для інших цілей (сільгоспризначення, житлової забудови тощо).
З огляду на викладене, відповідачем у розпорядженні № 1116 невірно встановлена орендна плата за землі у межах Першокостянтинівської та Григорівської сільських рад Чаплинського району Херсонської області у розмірі земельного податку з застосуванням ставки 5 відсотків, встановленої за користування землями промисловості без достатніх на це підстав, з порушенням вимог чинного законодавства.
Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню.
У судовому засіданні оголошена вступна те резолютивна частини постанови. Постанова оформлена у відповідності зі ст. ст. 162, 163 КАС України та підписана 09 серпня 2007 року.
З огляду на викладене та керуючись ст. ст. 161-163, 167 КАС України, суд -
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсним Розпорядження Херсонської обласної державної адміністрації № 1116 від 21.11.2006р. «Про внесення змін до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 09.03.2006р. № 208 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо надання в оренду земельних ділянок та встановлення орендної плати» у частині встановлення розмірів орендної плати на земельні ділянки, розташовані у межах Першокостянтинівської та Григорівської сільських рад Чаплинського району.
3. Відшкодувати Закритому акціонерному товариству «Кримський Титан» з Державного бюджету м. Сімферополя 3,40 державного мита.
Сторони мають право на апеляційне оскарження даної постанови до Севастопольського апеляційного господарського суду протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили через 10 днів після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано у відповідності зі ст. 186 КАС України.
Виконавчий лист на повернення державного мита видається судом за заявою позивача.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Гаврилюк М.П.