29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"13" жовтня 2020 р. Справа № 924/165/20
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Виноградової В.В.,
за участю секретаря судового засідання Баськової Л.В., розглянувши матеріали справи
за позовом керівника Кам'янець-Подільської місцевої прокуратури, м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою на здійснення функцій у спірних правовідносинах, - Кам'янець-Подільської міської ради, м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області
до фізичної особи-підприємця Ковальчук Валентини Євгенівни, м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області
про стягнення безпідставно збережених коштів в сумі 847316,70 гривень
за участю:
прокурора: Гончар І.О.- прокурор відділу
представників:
позивача: Зюзіна Т.В. - головний спеціаліст - юрисконсульт
відповідача: не з'явився
Відповідно до ст. 240 ГПК України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
встановив: керівник Кам'янець-Подільської місцевої прокуратури, м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою на здійснення функцій у спірних правовідносинах, - Кам'янець-Подільської міської ради, м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області звернувся до суду з позовом про стягнення з фізичної особи-підприємця Ковальчук Валентини Євгенівни, м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області безпідставно збережених коштів орендної плати в сумі 847316,70 грн за використання земельної ділянки площею 1,0482 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6810400000:18:001:0026.
Ухвалою суду від 05.03.2020 відкрито провадження у справі №924/165/20. Цією ж ухвалою провадження у справі зупинено до закінчення перегляду Великою Палатою Верховного Суду рішення у справі №912/2385/18. Ухвалою суду від 18.08.2020 провадження у справі поновлено, призначено підготовче засідання на 02.09.2020, яке відкладено на 23.09.2020 та у подальшому на 30.09.2020.
Ухвалою суду від 30.09.2020 підготовче провадження у справі закрито, справу призначено до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 13.10.2020.
В обґрунтування позову прокурор посилається на те, що відповідач використовує земельну ділянку, на якій розміщене належне їй на праві власності нерухоме майно, без оформлення належним чином права користування землею та його державної реєстрації, чим порушує вимоги законодавства. Як на правову підставу позову посилається на положення ст. ст. 1212-1214 Цивільного кодексу України, ст. ст. 93, 116, 125, 126, 152, 206 Земельного кодексу України, ст. ст. 151, 153 Господарського кодексу України, ст. 14 Податкового кодексу України, ст. 64 Бюджетного кодексу України, ст. 16 Закону України “Про оренду землі”, ст. 2 Закону України “Про плату за землю”, ст. 63 Закону України “Про місцеве самоврядування Україні”.
Позивачем надано пояснення (від 11.09.2020) щодо здійснення розрахунку розміру безпідставно збережених відповідачем коштів.
Відповідач представника у судове засідання не направив, відзиву на позов не надав, причини неподання відзиву не повідомив.
Ухвали суду направлялись на адресу відповідача, зазначену в позовній заяві та відомостях з ЄДРЮО, ФОП та ГФ. Ухвала суду від 05.03.2020 повернута на адресу суду із відміткою відділення поштового зв'язку "адресат відсутній", ухвала від 18.08.2020 - із відміткою "за закінченням терміну зберігання", ухвала від 02.09.2020 вручена відповідачу 08.09.2020 згідно з повідомленням про вручення поштового відправлення, ухвали від 23.09.2020 та 30.09.2020 повернуті на адресу суду із відмітками відділення поштового зв'язку "адресат відсутній". При цьому судом враховуються положення ч. 6 ст. 242 ГПК України.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Прокурор та представник позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта (від 21.02.2020) за ОСОБА_1 28.05.2004 зареєстровано право приватної власності на нежитлову будівлю, АГНКС по просп. Грушевського, 1/1 у м. Кам'янці-Подільському Хмельницької області (підстава виникнення права власності - свідоцтво про право власності САА-105057 від 28.05.2004).
12.08.2013 відповідач звернулась до міського голови із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування газової заправочної станції в комплексі з магазином з продажу автозапчастин, авто мийки, шиномонтажа, рихтовки-покраски, складові приміщення для будівельних матеріалів та автозапчастин, стоянка для автомобілів, кафе-бару, спортивний зал, розміщення зовнішньої реклами, швейний цех, та передання в оренду терміном на 10 років.
До заяви додано, зокрема, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 6810400000:18:002:0026, який містить, зокрема заяву відповідача від 11.07.2013 про виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 площею 1,0482 га, з копіями рішень Кам'янець-Подільської міської ради від 27.12.2002 №51 "Про затвердження проекту відведення та передачу в оренду земельної ділянки з правом викупу підприємцю Ковальчук В.Є. на розі пр. М. Грушевського з вул. Черняховського", від 24.11.2005 №59 "Про продовження дії договорів оренди земельних ділянок", від 28.11.2006 №59 "Про надання дозволу підприємцю Ковальчук В.Є. на виготовлення проекту відведення земельної ділянки на розі пр. М. Грушевського та вулиці Черняховського", від 29.12.2011 №39 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою АДРЕСА_2 фізичній особі-підприємцю Ковальчук В.Є.", ситуаційний план, акти про встановлення меж земельної ділянки на місцевості, про прийняття - передачу межових знаків, копію технічного паспорту на приміщення - пункт технічного обслуговування з магазином та кафе-баром (власник - ПП Ковальчук В.Є) основною площею 2066 кв.м.
Рішенням Кам'янець-Подільської міської ради від 28.08.2013 №150/44 за результатами розгляду проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 10482 кв. м. (1,0482 га) за адресою АДРЕСА_2 , звернення підприємця Ковальчук В.Є. вирішено: 1. затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 10482 кв. м. (1,0482 га) за адресою проспект Грушевського, 1/1 для будівництва та обслуговування газової заправочної станції автомобілів в комплексі з магазином з продажу автозапчастин, автомийки, шиномонтажа, рихтовки-покраски, складських приміщень для будівельних матеріалів та автозапчастин, стоянки для автомобілів, кафе-бару, спортивного залу, швейного цеху, розміщення зовнішньої реклами, кадастровий номер земельної ділянки 6810400000:18:002:0026; 2. передати підприємцю Ковальчук В.Є. в оренду, терміном на десять років, земельну ділянку площею 10482 кв. м. (1,0482 га) за адресою АДРЕСА_2 ; 3. підприємцю Ковальчук В.Є. протягом одного місяця з дня прийняття рішення укласти з міською радою договір оренди землі та договір на благоустрій і утримання прилеглої території з департаментом житлової політики, доріг та інфраструктури міської ради; 4. визнати таким, що втратив чинність, договір оренди землі площею 1105,0 кв. м. за адресою на розі проспекту М. Грушевського та вулиці Черняховського, укладений між Кам'янець-Подільською міською радою та підприємцем Ковальчук Валентиною Євгенівною і зареєстрований в Кам'янець-Подільському міському відділі земельних ресурсів 20.01.2003 №437.
Рішенням Кам'янець-Подільської міської ради від 12.08.2014 №127/67, розглянувши звернення ОСОБА_1 про внесення змін до рішення, було вирішено внести зміни до рішення Кам'янець-Подільської міської ради від 28.07.2013 №150/44, виклавши п. 2 рішення в такій редакції: „Передати підприємцю Ковальчук В.Є. в оренду, терміном на десять років, земельну ділянку площею 10482 кв.м. (1,0482 га) за адресою проспект Грушевського, 1/1 для будівництва та обслуговування газової заправочної станції автомобілів в комплексі з магазином з продажу автозапчастин, автомийки, шиномонтажа, рихтовки-покраски, складських приміщень для будівельних матеріалів та автозапчастин, стоянки для автомобілів, кафе-бару, спортивного залу, швейного цеху, розміщення зовнішньої реклами, встановивши на термін до 31.12.2014 року при обчисленні нормативної грошової оцінки та визначенні орендної плати за частину земельної ділянки площею 8546 кв.м.; (0,8546 га) коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки - 0,5 (землі зайняті поточним будівництвом або відведені під майбутнє будівництво), орендна плата за цю частину земельної ділянки на цей термін встановлюється в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки”.
30.06.2015 Кам'янець-Подільською міською радою прийнято рішення №2/86 „Про затвердження Положень про місцеві податки і збори у м. Кам'янці-Подільському”, яким, з-поміж іншого, затверджено Положення про плату за землю (додаток 3).
У п. 10.5 зазначеного Положення вказано, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між міською радою (власником, орендодавцем) і орендарем та обраховуються як певний відсоток від нормативної грошової оцінки землі в залежності від функціонального використання цих земельних ділянок у розмірах, наведених у додатку до цього Положення. При цьому п. п. 2, 3 додатку №3 встановлений розмір орендної плати для земельних ділянок під розміщення, обслуговування СТО, пункту техобслуговування автомобілів, майданчика для миття автомашин; розміщення, обслуговування АЗС, пункту заправки автомобілів - 4,8 відсотка нормативної грошової оцінки землі.
Рішеннями Кам'янець-Подільської міської ради від 14.07.2015 №2/88, 31.01.2017 №10/25, 28.02.2017 №2/28 внесено зміни та доповнення до рішення ради від 30.06.2015 №2/86. Зокрема, рішенням від 28.02.2017 №2/28 вирішено п. 10.5 р. 10 "Орендна плата" доповнити абзацом такого змісту: "Встановити, що орендна плата обраховується у розмірі 70 відсотків у 2017 році, 80 відсотків у 2018 році, 90 відсотків у 2019 році та 100 відсотків, починаючи з 2020 року, від розміру орендної плати у відсотках до нормативної грошової оцінки землі, встановленого цим Положенням, при цьому її річна сума не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території".
Рішенням Кам'янець-Подільської міської ради від 05.06.2018 №2/56 „Про затвердження Положень про місцеві податки і збори у м. Кам'янці-Подільському” затверджено, зокрема Положення про плату за землю (додаток 3).
Згідно з п. 10.5 Положення про плату за землю в редакції рішення від 05.06.2018 розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між міською радою (власником, орендодавцем) і орендарем та обраховуються як певний відсоток від нормативної грошової оцінки землі в залежності від функціонального використання цих земельних ділянок у розмірах, наведених у додатку до цього Положення. Встановлено, що орендна плата обраховується у розмірі 90 відсотків у 2019 році та 100 відсотків, починаючи з 2020 року, від розміру орендної плати у відсотках до нормативної грошової оцінки землі, встановленого цим Положенням, при цьому її річна сума не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території".
Розрахунок орендної плати за землю на відповідній земельній ділянці може бути проведений з пропорційним урахуванням різного функціонального призначення частин цієї земельної ділянки, якщо таке зазначено у відповідній землевпорядній документації або технічному паспорті розташованої на ній будівлі, споруди (п. 10.7 Положення).
Пунктами 2, 3 додатку №3 до вищезазначеного Положення встановлений розмір орендної плати для земельних ділянок під розміщення, обслуговування СТО, пункту техобслуговування автомобілів, майданчика для миття автомашин; розміщення, обслуговування АЗС, пункту заправки автомобілів - 4,8 відсотка нормативної грошової оцінки землі.
У рішенні від 05.06.2018 зазначено, що воно набирає чинності з 01.01.2019, а рішення ради від 30.06.2015 №2/86 визнано таким, що втратило чинність.
У листі відділу з питань регулювання земельних відносин Кам'янець-Подільської міської ради (від 16.05.2019) зазначено інформацію про нормативну грошову оцінку земельної ділянки на 2017-2019 роки по пр. Грушевського, 1/1, а саме: 904,38 грн за 1 кв.м.
Членами комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам (м. Кам'янець-Подільський) 19.09.2019 було проведено обстеження земельних ділянок, в тому числі за адресою: проспект Грушевського, 1/1, про що складено акт обстеження земельних ділянок від 19.09.2019.
В акті вказано, що обстеження земельних ділянок проведено з метою встановлення фактичного використання земельних ділянок, а також для подальшого визначення розміру та відшкодування ймовірних збитків, заподіяних міській раді за рахунок використання їх без відповідних правовстановлюючих документів. В ході обстеження встановлено: земельна ділянка, розташована за адресою проспект Грушевського, 1/1, перебуває в комунальній власності міської ради, категорія земель - землі житлової та громадської забудови. На земельній ділянці розташовані будівлі і споруди, які належать фізичній особі-підприємцю Ковальчук В.Є., тобто ділянка фактично використовується підприємцем.
Також в акті зазначено, що рішенням сесії Кам'янець-Подільської міської ради від 28.08.2013 №150/44 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою проспект Грушевського, 1/1 та передачу її в оренду підприємцю Ковальчук В.Є." та рішенням від 12.08.2014 №127/67 "Про внесення змін до сорок четвертої сесії Кам'янець-Подільської міської ради від 28.08.2013 №150/44" земельну ділянку площею 10482 кв.м. за адресою проспект Грушевського, 1/1 на підставі звернення ФОП Ковальчук В.Є. передано в оренду для будівництва та обслуговування газової заправочної станції автомобілів в комплексі з магазином з продажу автозапчастин, автомийки, шиномонтажа, рихтовки-покраски, складських приміщень для будівельних матеріалів та автозапчастин, стоянки для автомобілів, кафе-бару, спортивного залу, швейного цеху, розміщення зовнішньої реклами.
Згідно з актом на зафіксованих під час обстеження фотоматеріалах зображено капітальну 3-поверхову будівлю та будівлю АГНКС. Огорожею земельна ділянка не огороджена. Документи, які би посвідчували право користування або право власності на земельну ділянку ФОП Ковальчук В.Є., в міській раді відсутні.
Комісією з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам за результатами розгляду матеріалів по суб'єкту господарювання-землекористувачу фізичній особі-підприємцю Ковальчук В.Є. для визначення розміру безпідставно збережених коштів (заподіяних Кам'янець-Подільській міській раді збитків) внаслідок використання земельної ділянки площею за адресою: проспект Грушевського, 1/1 без належним чином оформлених документів на землю, складено акт від 20.09.2019. В акті наведено розрахунок річного розміру орендної плати за землю в межах трирічного строку (01.10.2016-30.09.2019) на земельну ділянку площею 10482 кв.м. за адресою: проспект Грушевського, 1/1, відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2016 рік складає 6720534,30 грн (вартість 1 кв.м. землі - 641,15 грн). Річний розмір орендної плати на 2016 рік: 6720534,30 грн х 4,8% = 322585,65 грн, за жовтень-грудень 2016 року - 322585,65 грн / 12 x 3 - 80646,41 гривень.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2017 рік складає 9479711,16 грн (вартість 1 кв. м землі - 904,38 грн). Річний розмір орендної плати на 2017 рік: 9479711,16 грн х 4,8% = 455026,14 грн за січень-лютий 2017 року - 455026,14 грн / 12 х 2 = 75837,69 грн; за березень-грудень 2017 року 9479711,16 грн х 3,36% = 318518,29 грн /12 х 10 = 265431,91 гривень. Усього за 2017 рік - 341269, 60 гривень.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2018 рік складає 9479711,16 грн (вартість 1 кв. м землі - 904,38 грн). Річний розмір орендної плати на 2018 рік: 9479711,16 грн х 3,84% = 364020,91 гривень.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2019 рік складає 9479711,16 грн (вартість 1 кв. м землі - 904,38 грн). Річний розмір орендної плати на 2019 рік: 9479711,16 грн х 4,32% = 409523,52 грн за січень-вересень 2019 року - 409523,52 грн / 12 x 9 = 307142,64 гривень.
Всього нарахування орендної плати за землю за період з 01.10.2016 по 30.09.2019 року становлять 1093079,56 гривень. Зазначено, що за період з 01.10.2016 по 19.09.2019 включно ФОП Ковальчук В.Є. у бюджет міста фактично сплачено орендної плати за землю в сумі 116865,21 гривень. Відповідно розмір безпідставно збережених фізичною особою-підприємцем Ковальчук Валентиною Євгенівною коштів (збитки) за період 01.10.2016 по 30.09.2019 року становить 976214,35 гривень.
Наведений вище акт затверджений рішенням виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради від 03.10.2019 №1038.
Виконавчий комітет Кам'янець-Подільської міської ради звернувся до відповідача з претензією (від 10.10.2019), в якій, посилаючись на вищезазначений акт та наводячи розрахунок розміру безпідставно збережених коштів, пропонував провести добровільну сплату відповідних коштів.
Фінансове управління Кам'янець-Подільської міської ради у листі від 04.09.2020 повідомило, що за період з 16.02.2017 по 30.09.2020 відповідачем у бюджет міста сплачено орендної плати за землю в сумі 105529,69 гривень. До листа додано довідки про сплату податків за період з 16.02.2017 по 31.12.2017 (43970,36 грн), з 01.01.2018 по 31.12.2018 (29580,48 грн), з 01.01.2019 по 30.09.2019 (31978,85 грн).
У матеріали справи надано копію рішення Кам'янець-Подільської міської ради від 12.07.2016 №28/15 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янця-Подільського", витяг з Державного земельного кадастру про землі в межах території адміністративно-територіальних одиниць (м. Кам'янець-Подільський) з додатком (графічне зображення меж території адміністративно-територіальної одиниці на картографічній основі Державного земельного кадастру).
Згідно з витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 22.09.2020 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6810400000:18:002:0026 по просп. Грушевського, 1/1 у м. Кам'янці-Подільському площею 10482 м.кв. становить 9479711,16 гривень.
У листі (від 25.09.2020) відділу у м. Кам'янці-Подільському Міськрайонного управління у Кам'янець-Подільському районі та м. Кам'янці-Подільському Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 6810400000:18:002:0026 за 2017-2019 роки зазначено, що індексація нормативної грошової оцінки за 2017, 2018, 2019 роки для земель несільськогосподарського призначення становить 1,0 відповідно до листа Держгеокадастру від 03.01.2020 №6-28-0.22-38/2-20 "Про індексацію нормативної грошової оцінки земель за 2019 рік". Нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки за 2017-2019 роки з урахуванням індексації залишається незмінною і відповідає нормативній грошовій оцінці станом на 2020 рік.
У матеріали справи надано також рішення господарського суду Хмельницької області від 13.07.2017 у справі №924/485/17, залишене без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 29.09.2017, яким було частково задоволено позов керівника Кам'янець-Подільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Кам'янець-Подільської міської ради, м. Кам'янець-Подільський до фізичної особи-підприємця Ковальчук Валентини Євгенівни, м. Кам'янець-Подільський про стягнення 556188,63 гривень. Стягнуто з фізичної особи-підприємця Ковальчук Валентини Євгенівни на користь Кам'янець-Подільської міської ради 437615,37 грн збитків, завданих використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів (за період з 18.05.2014 по 01.10.2016). У решті позову відмовлено.
У рішенні суду, зокрема зазначено, що як убачається з матеріалів справи та підтверджується сторонами, відповідачем договору оренди земельної ділянки, переданої їй в оренду рішенням Кам'янець-Подільської ради від 28.08.2013 р. №150/44, укладено не було. Не був укладений відповідний договір оренди і після прийняття рішення позивача від 12.08.2014 року №127/67 (після внесення змін щодо застосування зменшеного коефіцієнта на частину земельної ділянки).
Заступник керівника Кам'янець-Подільської місцевої прокуратури звернувся до Кам'янець-Подільської міської ради з листом (від 19.11.2019), в якому, посилаючись на затвердження рішенням виконавчого комітету ради від 03.10.2019 №1038 акта комісії з визначення розміру та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 20.09.2019, просив надати інформацію щодо, зокрема вжитих міською радою заходів до стягнення з ФОП Ковальчук В.Є. безпідставно збережених коштів орендної плати в сумі 976214,35 грн, причини невжиття заходів та чи будуть вживатися такі заходи у подальшому.
У відповідь листом (від 22.11.2019) виконавчий комітет Кам'янець-Подільської міської ради повідомив прокурора, зокрема про те, що добровільну сплату в бюджет міста нарахованої суми ФОП Ковальчук В.Є не проведено. Також зазначено, що за інформацією юридичного управління міської ради заходи по стягненню з ФОП Ковальчук В.Є. коштів не вживались та позов про стягнення збитків подаватись не буде.
Листом від 21.01.2020, адресованим Кам'янець-Подільській міській раді, прокурор, посилаючись на встановлені строки позовної давності щодо стягнення безпідставно збережених коштів з ФОП Ковальчук В.Є у зв'язку із використанням земельної ділянки комунальної власності без належного оформлення документів та сплати коштів за користування землею, просив надати відповідний розрахунок безпідставно збережених коштів.
У матеріали справи надано адресоване Кам'янець-Подільській міській раді повідомлення керівника Кам'янець-Подільської місцевої прокуратури (від 17.02.2020) про встановлення підстав та намір здійснювати представництво інтересів держави в особі Кам'янець-Подільської міської ради в суді шляхом пред'явлення до суду позову до ФОП Ковальчук В.Є про стягнення безпідставно збережених коштів орендної плати за використання земельної ділянки комунальної власності на суму 847316,70 гривень. При цьому зазначено, що незважаючи на те, що землекористувачем не сплачено міській раді кошти за використання земельної ділянки комунальної власності впродовж тривалого часу, міськрадою по теперішній час заходи щодо відновлення свого права щодо стягнення безпідставно збережених коштів орендної плати в судовому порядку не вживались.
Оскільки відповідач використовує земельну ділянку кадастровий номер 6810400000:18:002:0026 площею 1,0482 га по просп. Грушевського, 1/1, у м. Кам'янці-Подільському без оформлення документів, які би посвідчували право користування нею та не сплачуючи за користування ділянкою коштів у належному розмірі, прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів орендної плати в сумі 847316,70 гривень.
Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.
Відповідно до ст. 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.
Згідно з ч. 4 ст. 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує: 1) в чому полягає порушення інтересів держави, 2) необхідність їх захисту, 3) визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає 4) орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Стаття 23 Закону України "Про прокуратуру" визначає, що представництво прокурором держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом (частина перша). Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження (далі - компетентний орган), а також у разі відсутності такого органу (частина третя). Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень (абзаци перший - третій частини четвертої). У разі встановлення ознак адміністративного чи кримінального правопорушення прокурор зобов'язаний здійснити передбачені законом дії щодо порушення відповідного провадження (частина сьома).
Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу. Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.
Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.
Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.
З матеріалів справи слідує, що позивач у відповідь на звернення прокурора щодо виявленого правопорушення, повідомив, що не вживав та не вживатиме заходів щодо подання позову до відповідача про стягнення коштів (лист позивача від 22.11.2019).
Отже, враховуючи те, що відповідачем не сплачено позивачу кошти за використання земельної ділянки комунальної власності без правовстановлюючих документів впродовж тривалого часу, позивачем заходи щодо захисту свого права на стягнення безпідставно збережених коштів орендної плати в судовому порядку не вживались, за наявності підтвердження позивача про те, що такі заходи, в тому числі звернення до суду з відповідним позовом, не будуть вживатися ним і в майбутньому, що свідчить про бездіяльність компетентного органу, прокурор з огляду на закінчення перебігу позовної давності за відповідними вимогами правомірно звернувся до суду з цим позовом в інтересах держави в особі позивача.
Статтею 13 Конституції України закріплено, що земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону (ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України).
Відповідно до ст. 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду фізичними або юридичними особами, які не можуть мати у власності земельних ділянок, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташований жилий будинок, будівля або споруда, на умовах оренди (п. 5).
Згідно з ч. 1, 2 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
За приписами ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
У разі надання земельної ділянки в оренду укладається договір оренди земельної ділянки, яким за положенням ч. 1 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» визначається орендна плата за землю як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права (стаття 125 Земельного кодексу України).
Частинами 1, 2 ст. 123 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
З матеріалів справи слідує, що за Ковальчук В.Є. 28.05.2004 зареєстровано право приватної власності на нежитлову будівлю, АГНКС по просп. Грушевського, 1/1 у м. Кам'янці-Подільському Хмельницької області.
Відповідач звернулася до Кам'янець-Подільської міської ради із заявою від 12.08.2013 про затвердження розробленого на її замовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Кам'янець-Подільський, просп. Грушевського, 1/1 кадастровий номер 6810400000:18:002:0026 (площею 1,0482 га).
Рішенням Кам'янець-Подільської ради від 28.08.2013 №150/44 було затверджено вищезазначений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, на підставі заяви відповідача було передано останній в оренду терміном на десять років земельну ділянку площею 10482 кв. м. (1,0482 га) за адресою проспект Грушевського, 1/1, а також вирішено відповідачу протягом одного місяця з дня прийняття рішення укласти з міською радою договір оренди землі. Одночасно визнано таким, що втратив чинність, договір оренди землі площею 1105,0 кв. м. за адресою на розі проспекту М. Грушевського та вулиці Черняховського, укладений між Кам'янець-Подільською міською радою та підприємцем Ковальчук Валентиною Євгенівною і зареєстрований в Кам'янець-Подільському міському відділі земельних ресурсів 20 січня 2003 року № 437.
Судом враховується, що земельна ділянка згідно з ч. 1 ст. 79 Земельного кодексу України це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Як встановлено приписами ч. 1, 2, 4, 9 ст. 79-1 ЗК України (у редакції, чинній на момент затвердження проекта землеустрою щодо відведення земельної ділянки) формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється, зокрема у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Однак, як убачається з матеріалів справи, відповідачем договору оренди земельної ділянки, переданої їй в оренду рішенням Кам'янець-Подільської ради від 28.08.2013 №150/44, у визначений у рішенні ради строк укладено не було.
Вищезазначені обставини неукладення договору оренди земельної ділянки у визначений рішенням Кам'янець-Подільської ради від 28.08.2013 №150/44 строк встановлені також у рішенні господарського суду Хмельницької області від 13.07.2017 у справі №924/485/17, залишеному без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 29.09.2017, яким було частково задоволено позов керівника Кам'янець-Подільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Кам'янець-Подільської міської ради, м. Кам'янець-Подільський до фізичної особи-підприємця Ковальчук Валентини Євгенівни, м. Кам'янець-Подільський та стягнуто з фізичної особи-підприємця Ковальчук Валентини Євгенівни на користь Кам'янець-Подільської міської ради 437615,37 грн збитків, завданих використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів (за період з 18.05.2014 по 01.10.2016).
Згідно з ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
При цьому доказів оформлення відповідачем права користування сформованою земельною ділянкою кадастровий номер 6810400000:18:002:0026 площею 1,0482 га станом на час розгляду справи суду також не подано, стверджуваного позивачем та прокурором факту користування цією земельною ділянкою не спростовано.
Згідно з ч. 1 ст. ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу (ч. 2 ст. 509 ЦК України).
Відповідно до ч. 3 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Статтею 14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю - це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Оскільки будь-яких доказів на підтвердження того, що відповідач є власником чи постійним землекористувачем земельної ділянки кадастровий номер 6810400000:18:002:0026, не надано, відповідач не є суб'єктом плати за землю у формі земельного податку, а тому формою здійснення плати за землю для нього як особи, яка користується земельною ділянкою, є орендна плата (позиція, викладена в постанові Верховного Суду від 07.07.2020 у справі №922/3208/19).
Судом враховується, що відповідач володіє нежитловою будівлею, яка розташована на земельній ділянці кадастровий номер 6810400000:18:002:0026 площею 1,0482 га, при цьому рішенням Кам'янець-Подільської міської ради від 28.08.2013 №150/44 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, надано земельну ділянку в оренду терміном на десять років.
Доказів вжиття відповідачем заходів щодо оформлення права користування земельною ділянкою меншого розміру, відмови від земельної ділянки, переходу прав на роташовану на земельній ділянці будівлю до інших осіб чи будь-яких інших доказів невикористання відповідачем земельної ділянки чи її використання в меншому розмірі суду не подано.
Виходячи з вищенаведених обставин справи та приписів законодавства, суд доходить висновку, що у відповідача виник обов'язок оформити та зареєструвати речове право на відповідну земельну ділянку, яка знаходиться під належним їй нерухомим майном, проте відповідач вказаних дій не вчинила та фактично користуючись цією ділянкою, плату за користування земельною ділянкою у встановленому законодавчими актами розмірі не сплатила.
Предметом регулювання глави 83 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) є відносини, що виникають у зв'язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.
Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави (ч. 1 ст. 1214 ЦК України).
Частиною 2 ст. 1212 ЦК України встановлено, що положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Зі змісту ст. 1212 ЦК України слідує, що зобов'язання із набуття або збереження майна без достатньої правової підстави має місце за наявності таких умов: по-перше, є факт набуття або збереження майна. Це означає, що особа набуває нові цінності, збільшує кількість та вартість належного їй майна або зберігає майно, яке неминуче мало б вибути із її володіння; по-друге, мало місце набуття або збереження майна за рахунок іншої особи. Тобто збільшення або збереження майна у особи є наслідком втрати або недоотримання цього майна іншою особою; по-третє, обов'язково має бути наявною відсутність правової підстави для набуття або збереження майна за рахунок іншої особи. Тобто мала місце помилка, обман, випадковість або інші підстави набуття або збереження майна, які не можна віднести до підстав виникнення цивільних прав та обов'язків (ст. 11 ЦК України).
Отже, оскільки до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання власником земельної ділянки доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними, відповідач як фактичний користувач земельної ділянки, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України.
Аналогічні правові висновки викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 04.12.2019 у справі №917/1739/17, від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17, а також у постановах Верховного Суду України від 30.11.2016 у справі № 922/1008/15, від 07.12.2016 у справі № 922/1009/15, від 12.04.2017 у справах № 922/207/15, № 922/5468/14.
При цьому у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17 викладено позицію, згідно з якою обов'язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності, оскільки набувач зобов'язується повернути тільки майно, яке безпідставно набув (зберігав), або вартість цього майна.
Щодо розміру заявлених до стягнення коштів, який обчислений, виходячи з розміру орендної плати, що підлягала би сплаті відповідачем у випадку належного оформлення права користування земельною ділянкою, судом враховується, що їх розрахунок здійснений за період з 17.02.2017 по 30.09.2020.
При цьому, перевіривши поданий розрахунок, судом встановлено, що використані у ньому дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 6810400000:18:002:0026 площею 1,0482 га відповідають даним, зазначеним у витязі із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а саме: 9479711,16 грн (з урахуванням даних, вказаних у листі відділу у м. Кам'янці-Подільському Міськрайонного управління у Кам'янець-Подільському районі та м. Кам'янці-Подільському Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 25.09.2020); розмір орендної плати (4,8%) відповідає розміру орендної плати для земель відповідного функціонального використання, що встановлений рішеннями Кам'янець-Подільської міської ради від 30.06.2015 №2/86 „Про затвердження Положень про місцеві податки і збори у м. Кам'янці-Подільському” (з урахуванням змін, внесених рішенням від 28.02.2017 №2/28 щодо обрахування орендної плати у розмірі 70 відсотків у 2017 році, 80 відсотків у 2018 році, 90 відсотків у 2019 році), рішенням Кам'янець-Подільської міської ради від 05.06.2018 №2/56 „Про затвердження Положень про місцеві податки і збори у м. Кам'янці-Подільському”, чинним з 01.01.2019; у розрахунку враховано суми сплачених відповідачем коштів в якості плати за користування землею, а саме: 105529,69 грн (лист фінансового управління Кам'янець-Подільської міської ради від 04.09.2020, довідки про сплату податків за відповідні періоди).
Доказів про визнання вищезазначених рішень недійсними суду не подано.
З огляду на зазначене, суд вважає, що розрахунок заявлених до стягнення коштів підтверджується матеріалами справи та здійснений обґрунтовано.
Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Згідно зі статтею 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
З огляду на вищенаведені обставини справи та положення законодавства суд доходить висновку про задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів в сумі 847316,70 грн за використання земельної ділянки площею 1,0482 га, яка розташована за адресою: м. Кам'янець-Подільський, просп. Грушевського, 1/1, кадастровий номер 6810400000:18:001:0026. Доказів на спростування висновків суду не подано.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 74, 86, 129, 233, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов керівника Кам'янець-Подільської місцевої прокуратури, м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою на здійснення функцій у спірних правовідносинах, - Кам'янець-Подільської міської ради, м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області до фізичної особи-підприємця Ковальчук Валентини Євгенівни, м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області про стягнення безпідставно збережених коштів в сумі 847316,70 грн задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця Ковальчук Валентини Євгенівни, АДРЕСА_3 (ід.код НОМЕР_1 ) на користь Кам'янець-Подільської міської ради, Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, майдан Відродження, буд. 1 (код 26571846) 847316,70 грн (вісімсот сорок сім тисяч триста шістнадцять гивень 70 коп.) безпідставно збережених коштів.
Стягнути з фізичної особи-підприємця Ковальчук Валентини Євгенівни, АДРЕСА_3 (ід.код НОМЕР_1 ) на користь Хмельницької обласної прокуратури, м. Хмельницький, пров. Військоматський, буд. 3 (код 02911102) 12709,75 грн (дванадцять тисяч сімсот дев'ять гривень 75 коп.) витрат зі сплати судового збору.
Видати накази.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).
Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України, з урахуванням п. 17.5 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.
Повне рішення складено 16.10.2020.
Суддя В.В. Виноградова
Віддрук. 4 прим.: 1 - до справи, 2 - керівнику Кам'янець-Подільської місцевої прокуратури (32300, Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, вул. Драгоманова, 11 ), 3 - позивачу (32300, Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, майдан Відродження, 1), 4 - відповідачу (32300, Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, вул. Космонавтів, 3 кв. 8). Всім рек. з пов. про вруч.