Рішення від 09.10.2020 по справі 480/3475/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2020 року Справа № 480/3475/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.,

за участю секретаря судового засідання - І.С. Іуткіної ,

представника позивача - Б.В. Крищука,

представника відповідача - О.С. Харчишина,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3475/20 за позовом Дочірного підприємства "Сумський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" до Офісу великих платників податків ДПС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення в частині,-

ВСТАНОВИВ:

Дочірнє підприємство "Сумський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (далі - ДП "Сумський облавтодор") просить суд про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Офісу великих платників податків ДПС форми "Н" № 0001195410 від 17.03.2020 в частині сплати штрафу за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в сумі 624320,10 грн.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що дії відповідача з проведення камеральної перевірки суперечать нормам Податкового кодексу України (далі - ПК України) і є протиправними. Проведена перевірка не створює правових наслідків у вигляді податкового повідомлення-рішення № 0001195410 від 17.03.2020 частині сплати штрафу за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в сумі 624320,10 грн.

Ухвалою суду від 10.06.2020 відкрито провадження у справі, розгляд ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

10.07.2020 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволені адміністративного позову, та вважає що податкове-повідомлення рішення є обґрунтованим та прийнятим відповідно до норм чинного законодавства.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, у задоволенні позовних вимог просив відмовити.

Вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Дочірнє підприємство "Сумський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" зареєстроване як юридична особа та є платником податків та зборів відповідно до витягу № 1006447775 реєстру (а.с. 88).

На позивача поширюються вимоги ст. 201 ПК України щодо обов'язку реєстрації податкових накладних в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Офісом великих платників податків ДПС було проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації позивачем податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) за період грудень 2019 року.

За результатами перевірки відповідачем було складено акт № 108/28-10-54-10-06/31931024 від 19.02.2020, яким встановлено порушення п. 201.10 ст.201 розділу V ПК України, а саме: порушення граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних (а.с. 91-93).

17.03.2020 на підставі акта перевірки відповідачем було прийняте податкове-повідомлення рішення № 0001195410, яким до позивача застосовано штрафні санкції, загальна сума яких становить 624787,06 грн (а.с. 101-102).

Позивач вважає висновки відповідача необґрунтованими, а оскаржуване податкове-повідомлення рішення прийняте всупереч нормам чинного законодавства, що стало підставою для звернення його до суду.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку-продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Так, пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

Системний аналіз статті 201, пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України дає підстави для висновку про те, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Тобто, для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, необхідна наявність двох обов'язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою).

Згідно з положеннями Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, до графи 8 податкових накладних вноситься - код ставки податку на додану вартість, за якою здійснюється оподаткування операцій з постачання товарів/послуг, що постачаються.

Зокрема, у графі 8 зазначається код ставки: 20 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою; 7 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за ставкою 7 відсотків; 901 - у разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою; 902 - у разі здійснення операцій з постачання на митній території України товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою; 903 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування.

У справі, що розглядається, суд встановив, що податкові накладні, які зареєстровані позивачем з порушенням граничного строку, встановленого пунктом 201.10 статті 201 ПК України, містять код ставки податку на додану вартість "20", що свідчить про те, що податкові накладні складені на постачання товарів/послуг для операцій, що оподатковуються податком на додану вартість.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб визначений Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

За приписами пункту 75.1 статті 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.

При цьому, підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України визначено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Порядок проведення камеральної перевірки, в свою чергу, безпосередньо встановлено статтею 76 Податкового кодексу України, пунктами 76.1 та 76.2 якої, передбачено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 ПК України.

01 січня 2017 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21.12.2016 № 1797-VIII, яким до Податкового кодексу України внесено зміни, зокрема щодо контрольно-перевірочної роботи.

Підпункт 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України доповнено другим абзацом відповідно до якого предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Аналіз зазначеної норми ПК України свідчить, що на момент проведення перевірки предметом камеральної перевірки окрім питань правильності оформлення податкових декларацій можуть бути і інші питання такі як своєчасність реєстрації податкових накладних.

Надаючи оцінку доводам позивача щодо недоведеності складу податкового правопорушення, суд виходить із наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, перевіркою встановлено, що згідно ІС "Єдиний державний реєстр податкових накладних" за грудень 2019 року позивачем зареєстровані податкові накладні з порушенням граничного строку встановленого законом, а саме:

1. Податкова накладна № 1//11 від 31.01.2017 зареєстрована 14.01.2020 року порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 1063 днів;

2. Податкова накладна № 748 від 21.12.2019 зареєстрована 29.01.2020 порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 14 днів, найменування покупця - неплатник;

3. Податкова накладна № 766 від 27.12.2019 зареєстрована 29.01.2020 порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 14 днів, найменування покупця - неплатник;

4. Податкова накладна № 744 від 20.12.2019 зареєстрована 29.01.2020 порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 14 днів, найменування покупця - неплатник;

5. Податкова накладна № 758 від 27.12.2019 зареєстрована 29.01.2020 порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 14 днів, найменування покупця - неплатник;

6. Податкова накладна № 743 від 20.12.2019 зареєстрована 29.01.2020 порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 14 днів, найменування покупця - неплатник;

7. Податкова накладна № 759 від 27.12.2019 зареєстрована 29.01.2020 порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 14 днів, найменування покупця - неплатник;

8. Податкова накладна № 761 від 27.12.2019 зареєстрована 29.01.2020 порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 14 днів, найменування покупця - неплатник;

9. Податкова накладна № 750 від 21.12.2019 зареєстрована 29.01.2020 порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 14 днів, найменування покупця - неплатник;

10. Податкова накладна № 760 від 27.12.2020 зареєстрована 29.01.2020 порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 14 днів, найменування покупця - неплатник;

11. Податкова накладна № 756 від 26.12.2019 зареєстрована 29.01.2020 порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 14 днів, найменування покупця - неплатник;

12. Податкова накладна № 763 від 27.12.2019 зареєстрована 29.01.2020 порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 14 днів, найменування покупця - неплатник;

13. Податкова накладна № 755 від 26.12.2019 зареєстрована 29.01.2020 порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 14 днів, найменування покупця - неплатник;

14. Податкова накладна № 762 від 27.12.2019 зареєстрована 29.01.2020 порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 14 днів, найменування покупця - неплатник;

15. Податкова накладна № 765 від 27.12.2019 зареєстрована 29.01.2020 порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 14 днів, найменування покупця - неплатник;

16.Податкова накладна № 769 від 28.12.2019 зареєстрована 23.01.2020 порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 8 днів, найменування покупця - неплатник;

17. Податкова накладна № 526 від 26.09.2019 зареєстрована 13.01.2020 порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 90 днів, найменування покупця - неплатник;

18. Податкова накладна № 752 від 21.12.2019 зареєстрована 16.01.2020 порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 1 днів, найменування покупця - неплатник;

19. Податкова накладна № 525 від 26.09.2019 зареєстрована 13.01.2020 порушення граничного терміну реєстрації накладної складає 90 днів, найменування покупця - неплатник (а.с. 95, 28-47).

Предметом розгляду у справі є правомірність застосування до платника податків штрафної санкції за порушення строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

08.08.2020 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб-підприємців" від 17.07.2020, який змінив абзац 1 пункт 73 підрозділу 2 розділу 20 Перехідних положень Податкового кодексу України, виклавши даний пункт в наступній редакції, яка є чинною на дату розгляду справи.

Так, згідно нової редакції вказаної статті: "штрафи за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, за операціями, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість, операціями, що оподатковуються податком на додану вартість за нульовою ставкою, операціями, що не передбачають надання податкової накладної отримувачу (покупцю), а також податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у раді здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, нараховані платникам податків протягом періоду з 1 січня 2017 року до дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві", строк сплати грошових зобов'язань за якими не настав або грошові зобов'язання за якими псу згоджені (відповідні податкові повідомлення-рішення знаходяться в процедурі адміністративного або судового оскарження та грошові зобов'язання за ними не сплачено) станом на дату набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві", застосовуються в розмірі 1 відсотка обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 510 гривень".

Штраф, нарахований відповідачем оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням підпадає під дію даного пункту Податкового кодексу України.

За результатами камеральної перевірки представник контролюючого органу встановив, що всі податкові накладні (крім податкової накладної № 527//22 від 17.04.2019), несвоєчасну реєстрацію яких допустив позивач, не підлягали наданню отримувачу (покупцю) з причини 02 "Складені на неплатника ПДВ".

Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві" № 466-ІХ прийнятий 16.01.2020 та набрав чинності 23.05.2020.

Таким чином штрафи нараховані в період з 01.01.2017 до 23.05.2020 є такими, що підпадають під визначення абзацу 1 пункту 73 підрозділу 2 розділу 20 Перехідних положень Податкового кодексу України.

Штрафна санкція за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних, що оскаржується в даній справі була нарахована 17.03.2020, тобто в межах вищезазначеного періоду.

Судом встановлено та визначається відповідачем, податкове повідомлення-рішення направлено на податкову адресу ДП "Сумський облавтодор" 17.03.2020 засобами поштового зв'язку та отримано підприємством 23.03.2020, що підтверджено рекомендованим повідомленням № 6105243919930.

На це податкове повідомлення-рішення позивачем було подано скаргу № 06/333 від 03.04.2020, за результатами розгляду якої ДПС України винесло рішення № 17423/6/99-00-08-05-05-06 від 28.05.2020, що отримане платником податків 01.06.2020 (а.с. 48-50).

Таким чином, на дату набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві" № 466-ІХ прийнятий 16.01.2020 року" податкове повідомлення-рішення форми "II" № 0001195410 перебувало в процедурі адміністративного оскарження, було неузгодженим та грошові зобов'язання по ньому були підприємством не сплачені.

У зв'язку з цим відповідач мав право застосувати до платника податків штрафну санкцію в максимальному розмірі 510 гривень за порушення строку реєстрації податкових накладних, за операціями, податкові накладні по яких не підлягали наданню отримувачам (покупцям). Натомість контролюючий орган застосував штрафну санкцію в розмірі 624 320,10 грн, що є перевищенням допустимого максимального розміру штрафної санкції, дозволеного за вказане правопорушення чинним Податковим кодексом України.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у сумі 9371,81 грн, яка підлягає відшкодуванню за рахунок відповідача.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Дочірного підприємства "Сумський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" до Офісу великих платників податків ДПС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення в частині задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми "Н" № 0001195410 від 17 березня 2020 року в частині застосування штрафу до Дочірнього підприємства "Сумський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в розмірі 624320,1 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДПС (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11-Г, код ЄДРПОУ 43141471) на користь Дочірнього підприємства "Сумський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (40002, м. Суми, вул. Роменська, 79/2, код ЄДРПОУ 31931024) в рахунок повернення судового збору 9371,81 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст складено 13.10.2020.

Суддя М.М. Шаповал