Рішення від 15.09.2020 по справі 334/1647/20

Дата документу 15.09.2020

Справа № 334/1647/20

Провадження № 2/334/2406/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2020 року Ленінський районний суд міста Запоріжжя

у складі: головуючого-судді Ісакова Д.О.,

при секретарі Мінадзе Д.Ю.,

за участю позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Запоріжжі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Концерну «Міські теплові мережі», треті особи: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про захист прав споживача шляхом зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

позивач ОСОБА_1 звернувся до Ленінського районного суду м. Запоріжжя з позовом до Концерну «МТМ» про захист прав споживачів шляхом зобов'язання вчинити певні дії, а саме зобов'язати Концерн «МТМ» здійснити перерахунок плати за опалення в опалювальний період 2016-2017, 2017-2018, 2018-2019, 2019-2020 роки та здійснити нарахування плати за опалення в опалювальні періоди в подальшому за адресою: АДРЕСА_1 , у зв'язку із реконструкцією системи опалення, з урахуванням відсутності приборів опалення системи централізованого опалення та здійснення теплоізоляції труд транзитних трубопроводів системи централізованого опалення за вказаною адресою.

В обґрунтування позову позивач вказав, що він є наймачем квартири АДРЕСА_1 . Крім нього в квартирі зареєстровані ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та неповнолітній ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У вказаному будинку послуги з централізованого опалення квартир надає відповідач Концерн «МТМ».

В 2016 році ФОП ОСОБА_6 було розроблено робочий проект приєднання електроустановок житлової квартири АДРЕСА_1 до електричних мереж ВІАТ «Запоріжжяорбленерго» через мережі МКП «Основаніє». Проект передбачає реконструкцію системи опалення шляхом заміни проборів опалення (батарей) системи централізованого опалення на електроконвектори. Проект було погоджено з ВАТ «Запоріжжяобленерго» та МКП «Основаніє» та надано дозвіл на його виконання.

В 2017 році в квартирі було виконано роботи, необхідні для виконання вказаного проекту, зокрема, встановлено електроконвектори, демонтовано прибори опалення (батареї) системи централізованого опалення та здійснено теплоізоляцію труд транзитних трубопроводів системи централізованого опалення (стояків).

28.04.2017 року представниками філії Концерну «МТМ» Дніпровського району було складено акт, яким підтверджується демонтаж радіаторів централізованого опалення в квартирі.

15.05.2017 року представниками Концерну «МТМ» Дніпровського району було складено акт, яким підтверджується, що стояки централізованого опалення в кімнаті 2 та кухні квартири ізольовані подвійною трубною ізоляцією «IZOLON».

Оскільки демонтаж приборів опалення системи централізованого та теплоізоляція труд транзитних трубопроводів системи централізованого опалення потягне за собою зменшення тепловіддачі від системи централізованого опалення, 31.05.2017 року позивач звернувся до Концерну «МТМ» із заявою про здійснення перерахунку оплати за опалення в опалювальний період у зв'язку із реконструкцією системи опалення.

06.06.2017 року Концерном «МТМ» було надано відповідь, в якій зазначається про відсутність правових підстав для здійснення перерахунку та припинення нарахування вартості за отримані послуги. В обґрунтування відповіді зазначено, що відключення окремих приміщень від мереж ЦО вплине на безперебійну роботу інженерного устаткування будинку в цілому й на санітарно-гігієнічні умови інших квартир та суміжних приміщень. Відключення окремого приміщення від внутрішньо будинкової системи опалення, яка належить до інженерної системи будинку як цілісного майнового комплексу.

Позивач вважає, що відмова відповідача у здійсненні перерахунку є безпідставною та незаконною.

Просить зобов'язати Концерн «МТМ» здійснити перерахунок плати за опалення в опалювальний період 2016-2017, 2017-2018, 2018-2019, 2019-2020 роки та здійснити нарахування плати за опалення в опалювальні періоди в подальшому за адресою: АДРЕСА_1 , у зв'язку із реконструкцією системи опалення, з урахуванням відсутності приборів опалення системи централізованого опалення та здійснення теплоізоляції труд транзитних трубопроводів системи централізованого опалення за вказаною адресою.

22.05.2020 року відповідач подав відзив на позовну заяву.

В судовому засіданні позивач надав пояснення по суті позовних вимог, просив позов задовольнити.

Представник відповідача заперечувала проти позовних вимог, просила в задоволенні позову відмовити.

ОСОБА_4 подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує.

ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно до ч. 1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до вимог ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно до ст. ст.81, 83 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є наймачем квартири АДРЕСА_1 .

У вказаному будинку послуги з централізованого опалення квартир надає відповідач Концерн «МТМ».

В 2016 році на замовлення позивача, ФОП ОСОБА_6 було розроблено робочий проект приєднання електроустановок житлової квартири АДРЕСА_1 до електричних мереж ВІАТ «Запоріжжяорбленерго» через мережі МКП «Основаніє». Проект передбачає реконструкцію системи опалення шляхом заміни проборів опалення (батарей) системи централізованого опалення на електроконвектори. Проект було погоджено з ВАТ «Запоріжжяобленерго» та МКП «Основаніє» та надано дозвіл на його виконання.

В 2017 році в квартирі АДРЕСА_1 було виконано роботи, необхідні для виконання вказаного проекту, зокрема, встановлено електроконвектори, демонтовано прибори опалення (батареї) системи централізованого опалення та здійснено теплоізоляцію труд транзитних трубопроводів системи централізованого опалення (стояків).

28.04.2017 року представниками філії Концерну «МТМ» Дніпровського району було складено акт, яким підтверджується демонтаж радіаторів централізованого опалення в квартирі.

15.05.2017 року представниками Концерну «МТМ» Дніпровського району було складено акт, яким підтверджується, що стояки централізованого опалення в кімнаті 2 та кухні квартири ізольовані подвійною трубною ізоляцією «IZOLON».

Оскільки демонтаж приборів опалення системи централізованого та теплоізоляція труб транзитних трубопроводів системи централізованого опалення потягне за собою зменшення тепловіддачі від системи централізованого опалення, 31.05.2017 року позивач звернувся до Концерну «МТМ» із заявою про здійснення перерахунку оплати за опалення в опалювальний період у зв'язку із реконструкцією системи опалення.

06.06.2017 року Концерном «МТМ» було надано відповідь, в якій зазначається про відсутність правових підстав для здійснення перерахунку та припинення нарахування вартості за отримані послуги. В обґрунтування відповіді зазначено, що відключення окремих приміщень від мереж ЦО вплине на безперебійну роботу інженерного устаткування будинку в цілому й на санітарно-гігієнічні умови інших квартир та суміжних приміщень. Відключення окремого приміщення від внутрішньо будинкової системи опалення, яка належить до інженерної системи будинку як цілісного майнового комплексу.

Вирішуючи даний спір, суд зазначає, що Законом України «Про житлово-комунальні послуги» визначено основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки.

Згідно зі ст.13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо - та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).

Відповідно до пунктів 24, 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, споживач має право відмовитися від надання послуг центрального опалення, постачання гарячої води і водовідведення. Відключення споживача від мереж ЦО і ГВП здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування, відповідно до Закону України «Про теплопостачання», схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення (пункт 26 Правил).

Згідно з пунктами 2.1, 2.2 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року №4, для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг центрального опалення та гарячого теплопостачання орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу комісію для розгляду таких питань. Комісія після вивчення конкретних умов приймає рішення, яке оформлюється протоколом, витяг з якого надається заявникові. При позитивному рішенні комісії, заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального теплопостачання і відокремлення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання.

Згідно з пунктами 2.5, 2.6, 2.7 вищезгаданого Порядку, відключення приміщень від внутрішньо будинкових мереж виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця таких послуг та власника квартири або уповноваженої ним особи. По закінченні робіт складається акт про відключення будинку від мереж ЦО і ГВП і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження. Після затвердження відповідного акта сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого опалення.

Оскільки позивач не виконав вимог Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 до вчинення дій щодо відключення, суд приходить до висновку, що від'єднання квартири від мереж централізованого опалення здійснено самовільно, без дотримання вимог щодо складання та затвердження акту про відключення квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, закріплених у пунктах 2.6, 2.7 Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання.

Факт самовільного відключення позивача підтверджується Актом обстеження філії Концерну «МТМ» Дніпровського району від 28.04.2017 року.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про теплопостачання місцева (розподільча) теплова мережа - сукупність енергетичних установок, обладнання і трубопроводів, яка забезпечує транспортування теплоносія від джерела теплової енергії, централізованого теплового пункту або магістральної теплової мережі до теплового вводу споживача.

Відповідно до статті 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.

До такого висновку дійшов Верховний Суд України у справі №6-295цс15 від 20 квітня 2016 року, у постанові №6-582цс15 від 18 листопада 2015 року, що також відповідає висновку викладеному в постанові Верховного Суду у справі № 915/89/16 від 02 березня 2018 року, тому самовільне відключення від мереж централізованого опалення не є підставою для звільнення від оплати за послуги центрального теплопостачання.

Суд вважає, що акт від 28.04.2017 року про демонтаж системи опалення не може бути підставою для задоволення вимог заявленого позову, оскільки даний акт фіксує факт самовільного відключення приміщення відповідача від системи централізованого опалення, що заборонено приписами п.25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630 (із наступними змінами).

Отже самовільне відключення від мереж централізованого опалення не є підставою для звільнення від оплати за послуги теплопостачання, що узгоджується з практикою ВСУ, викладеної у постанові № 6-1706цс15 від 11.11.2015.

Порядком проведення перерахунків плати за надання послуг з централізованого опалення у разі ненадання їх або надання не у повному обсязі, зниження якості, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2010 року № 151 визначено вичерпний перелік підстав із наявністю яких законодавець зобов'язує виконавців послуг з централізованого опалення проводити перерахунок наданої послуги.

Перерахунок проводиться у випадку:

- надання послуг з централізованого опалення пізніше встановленого строку або дострокове закінчення опалювального сезону;

- перерви у наданні послуг з централізованого опалення;

- у разі, якщо фактична температура в приміщеннях нижча ніж нормативна (для житлових приміщень 18 градусів С, для наріжних кімнат 20 градусів С.

В ході розгляду справи позивачем було заявлено клопотання про призначення судової будівельно-технічної експертизи з метою встановлення впливу здійсненої реконструкції системи централізованого опалення на роботу опалення всього будинку, на санітарно-гігієнічні умови інших квартир та суміжних приміщень, чи приводить проведена реконструкція до розбалансування внутрішньо-будинкової системи опалення.

Разом з тим, судом відмовлено у задоволенні клопотання, оскільки вплив реконструкції системи централізованого опалення, здійснений у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 на роботу системи будинку та на санітарно-гігієнічні умови інших квартир та суміжних приміщень, чи приводить проведена реконструкція до розбалансування внутрішньо-будинкової системи опалення, не стосується предмету спору, який розглядається у даному провадженні.

Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_7 та ОСОБА_8 пояснили, що отримують теплову енергію у квартиру АДРЕСА_1 , зміни у зв'язку із реконструкцією у квартирі позивача, не вплинули на температуру у їх квартирі, послугу з теплопостачання отримують в повному обсязі, нарікань не мають.

Разом з тим, суд зазначає, що свідки надали загальні характеристики тепла у своєму помешканні, втім що стосується позовних вимог позивача їх покази не є інформативними.

Приписами ст. 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Частиною 1 статті 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Оскільки відключення від мережі централізованого опалення було самовільним, у передбаченому чинним законодавством порядку питання про надання дозволів на таке відключення позивачем не вирішено, відсутні підстави для задоволення позову.

Позивача звільнено від сплати судового збору при подачі позову про захист прав споживачів, а оскільки позовні вимоги не підлягають задоволенню, то він відноситься за рахунок держави.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 247, 259, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Концерну «Міські теплові мережі» про захист прав споживача шляхом зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Ісаков Д.О.