Рішення від 05.10.2020 по справі 922/2010/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" жовтня 2020 р.м. ХарківСправа № 922/2010/20

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Сальнікової Г.І.

при секретарі судового засідання Кучко А.В.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" (61109, м. Харків, вул. Безлюдівська, 1)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомагістраль-Південь" (65058, м. Одеса, вул. Романа Кармена, 21)

про стягнення 195495,40 грн

за участю представників:

позивача - Смолякова І.О., довіреність №Др-303-1219 від 27.12.2019,

відповідача - не з'явився,

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Господарського суду Харківської області подано позов Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" (позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомагістраль-Південь" (відповідач) про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу у розмірі 73825,40 грн. та вартості виконаних робіт з відновлення газопостачання у розмірі 121671,00 грн.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 13.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 29.07.2020 о 10:30.

Протокольною ухвалою Господарського суду Харківської області від 29.07.2020 відкладено підготовче засідання на 02.09.2020 о 12:40.

31.07.2020 через загальний відділ діловодства суду від відповідача надійшов відзив на позов (вх. № 17534), який досліджено та приєднано до матеріалів справи.

26.08.2020 через загальний відділ діловодства суду від відповідача надійшло клопотання про долучення документів до матеріалів справи (вх. № 196000) з додатковими документами, яке досліджено та приєднано до матеріалів справи.

28.08.2020 через загальний відділ діловодства суду від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. № 19779) з додатковими документами, яку досліджено та приєднано до матеріалів справи.

Протокольною ухвалою Господарського суду Харківської області від 02.09.2020 продовжено строк підготовчого провадження на десять днів до 23.09.2020 та відкладено підготовче засідання на 22.09.2020 об 11:00.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 22.09.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 05.10.2020 на 12:00.

Позивач в судове засідання 05.10.2020 з'явився, позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві, просив суд позов задовольнити та стягнути з відповідача на свою користь вартість не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу у розмірі 73825,40 грн. та вартість виконаних робіт з відновлення газопостачання у розмірі 121671,00 грн.

Відповідач в призначене судове засідання 05.10.2020 не з'явився, однак 29.09.2020 через загальний відділ діловодства надав клопотання (вх. № 22501), в якому повідомляє суд про неможливість прибуття в судове засідання, у зв'язку із чим, зокрема, просить суд розглянути справу без участі представника відповідача за наявними матеріалами.

Згідно зі ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

У відповідності до ч. 1 ст. 3 ГПК України, ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» при розгляді справи ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується обов'язок добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (пункт 35 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії» (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain") від 07.07.1989.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені позовні вимоги та заперечення проти них, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарським судом встановлено наступне.

Позивач, Акціонерне товариство «Харківгаз» (оператор ГРМ) є підприємством, що здійснює діяльність з розподілу природного газу на підставі виданої НКРЕКП ліцензії № 809 від 19.06.2017 (з урахуванням змін, внесених постановами НКРЕКП від 06.03.2018 № 290, від 02.07.2019 № 1322) є Оператором ГРМ, та у своїй діяльності керується законодавством у сфері газопостачання та відповідно до існуючої ліцензії проводить господарську діяльність з розподілу природного газу на території Харківської області, у тому числі у Лозівському районі.

Так, 30.10.2019 поблизу автомобільної дороги в районі с. Нова Іванівка Лозівського району Харківської області було виявлено механічне пошкодження підземного поліетиленового підвідного розподільчого газопроводу високого тиску Д160мм до с. Нова Іванівка, с. Нестеліївка та с. МальцевеЛозівського району, внаслідок чого без газопостачання залишилося 226 споживачів природного газу та відбулися необліковані витрати природного газу, оскільки земляні роботи в охоронній зоні газопроводу проводилися відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю "Автомагістраль-Південь".

Позивачем у позові наголошено про те, що вказані роботи виконувались відповідачем із порушенням вимог Кодексу ГРС, які полягають у наступному.

Пунктом 10 передбачено, що юридичні та фізичні особи, а також фізичні особи - підприємці, які отримали письмове погодження Оператора ГРМ, зобов'язані керуватися порядком проведення ремонтних, будівельних та земляних робіт і дотримуватись умов їх виконання з урахуванням вимог письмового погодження Оператора ГРМ.

Крім того, згідно даної глави Кодексу, юридичні та фізичні особи, а також фізичні особи-підприємці, що проводять ремонтні, будівельні та земляні роботи в охоронних зонах, зобов'язані не пізніше ніж за добу до початку робіт повідомити представника Оператора ГРМ щодо проведення робіт. До початку ремонтних, будівельних та земляних робіт в охоронній зоні наказом організації, що проводить роботи, з числа фахівців призначається особа, відповідальна за проведення ремонтних, будівельних та земляних робіт (керівник робіт). Роботи в охоронній зоні проводяться тільки в присутності керівника робіт і представника Оператора ГРМ. Межі охоронних зон газорозподільної системи визначаються відповідно до Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року за № 674/27119 (далі - ПБСГ)(пункти з 8 по 18 глави 4 розділу III). Згідно ПБСГ, охоронна зона об'єктів газорозподільної системи - територія, обмежена умовними лініями уздовж наземних, надземних і підземних газопроводів та їх споруд по обидва боки від крайніх елементів конструкції розподільчих газопроводів та по периметру наземних споруд на визначеній відстані, на якій обмежується провадження господарської та іншої діяльності.

Отже, відповідачем не було повідомлено Оператора ГРМ про початок земельних робіт та не було вжито заходів щодо охорони земель та дотримання встановлених обмежень у використанні земель охоронних зон об'єктів ГРМ.

Прибувши на місце аварії, після її локалізації, представниками АТ «Харківгаз» було складено акт про порушення від 30.10.2019 №114 (т.с. 1 а.с. 16-17) з викладенням у ньому зазначених обставин. Так, за участю начальника дільниці ТОВ «Автомагістраль-Південь» Овчаренко С.А. у цьому акті про порушення зафіксовано, що газопровід пошкоджений 30.10.2019 о 11 год. 05 хв. при проведенні робіт екскаватором ТОВ «Автомагістраль-Південь», площа отвору Р- 0,03 м.кв, аварійна ситуація була ліквідована шляхом перекриття засувки об 11 год. 30 хв. На місці складання акту позивачем здійснювалась фотофіксація (т.с. 1 а.с. 18-19).

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. Розгляд акту про порушення № 114 від 30.10.2019 проводився на засіданні комісії Красноградського відділення АТ «Харківгаз» 21.11.2019, яке відбувалось у присутності представників відповідача: керівника проекту Азацького Миколи Анатолійовича та начальника дільниці Овчаренко Сергія Анатолійовича. При цьому, комісією було розглянуто питання визначення розміру збитків завданих внаслідок настання аварійної ситуації через пошкодження відповідачем газопроводу, в результаті чого АТ «Харківгаз» завдано наступних збитків:

- у вигляді втрат природного газу в результаті витоку при пошкодженні газопроводу в обсязі 10630,20 куб.м, вартістю 61521,20 грн. без ПДВ, ПДВ 12304,24 грн., всього з ПДВ 73825,40 грн.;

- у вигляді вартості ремонтно-відновлювальних робіт системи газопостачання та по повторному пуску газу в сумі 121671,00 грн.

Так, за результатами засідання комісії було прийнято рішення, оформлене Протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення, проведення донарахування споживачам природного газу за порушення вимог Кодексу газорозподільних систем по Красноградському відділенню АТ "Харківгаз" від 21.11.2019 (т.с. 1 а.с. 20-21) про задоволення акта про порушення та здійснення нарахування необлікованих (донарахованих) обсягів природного газу та розрахованої вартості робіт з відновлення газопостачання на загальну суму 195496,40 грн. (а.с. 22-23). Цей Протокол від 21.11.2019 підписано уповноваженими представниками відповідача без зауважень.

22.11.2019 позивачем оформлено та направлено відповідачу претензію про необхідність оплатити вартість донарахованих обсягів газу та вартості робіт з відновлення газопостачання. Разом із претензією направлено розрахунок вартості робіт, акт-розрахунок, два окремі рахунки на оплату та протокол засідання комісії (а.с. 22-26).

18.12.2019 від відповідача надійшла відповідь на претензію, в якій просив надати додаткові документи, на яку 02.01.2020 позивачем надано письмову відповідь з обґрунтуванням та копії документів на підтвердження викладеного (а.с. 27-31).

Вдруге розгляд Акту про порушення відбувся 20.12.2019 в присутності представника ТОВ «Автомагістраль-Південь», керівника проекту - Азацького М.А. Підставою для повторного проведення засідання комісії з розгляду актів про порушення стало виявлення помилки у розрахунках, а саме: представниками Оператора ГРМ під час складання розрахунку помилково не було враховано ПДВ. На час засідання комісії, помилку виправлено, та ПДВ враховано в загальну вартість донарахованих сум.

Позивачем у позові вказано, що рішенням комісії, оформленим протоколом, взято до уваги викладене вище та встановлено нову вартість донарахованих сум, а саме: 195496,40 грн, у т.ч.: вартість не облікованого об'єму газу у розмірі 73825,40 грн. та вартість робіт з відновлення газопостачання у розмірі 121671,00 грн. (32-33). Представник відповідача протокол засідання комісії підписав із вимогою надати детальний розрахунок з підтверджуючими документами.

Відповідно до вимог п. 12 гл. 5 розд XI Кодексу ГРС 09.01.2020 на адресу ТОВ "Автомагістраль-Південь" супровідним листом направлено Протокол засідання комісії від 20.12.2019, акт-розрахунок, акт виконаних робіт з відновлення газопостачання та два окремі рахунки на оплату (а.с. 37-38).

Крім того, 09.01.2020 на адресу відповідача направлено претензію про оплату нарахованої вартості необлікованих об'ємів природного газу та робіт з відновлення газопостачання (а.с. 41-42). Розрахунок вартості необлікованого (донарахованого) об'єму газу позивачем проведений за пропускною спроможністю площі отвору з урахуванням проміжку часу, за який необхідно визначити об'єм необлікованого природного газу в результаті витоку через аварійну ситуацію та здійснений відповідно до вимог пунктів 6-7 глави 4 розділу XI Кодексу ГРС.

За розрахунком позивача, вартість необлікованого (донарахованого) обсягу газу становить: об'єм газу за період (м.куб) - 10630,20 грн; тариф (грн/м.куб) - 6944,88 грн; вартість (грн) - 73825,40 грн. Таким чином, вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за цінами закупівлі АТ "Харківгаз" склала 73825,40 грн.

Розрахунок вартості робіт з відновлення газопостачання споживачам с. Нова Іванівка, с. Нестеліївка та с. МальцевеЛозівського району здійснено позивачем у відповідності до наказів АТ "Харківгаз", про що зазначено в акті виконаних робіт (а.с. 23). Так, до відновлення газопостачання, вказаного у акті, окрім виконаних робіт, зокрема: виїзду майстра, відключення/відновлення розподілу природного газу, пусконалагоджувальні роботи, укладення поліетиленового трубопроводу тощо, також включено використані матеріали та надані послуги транспорту. Загальна сума з ПДВ склала 121671,00 грн.

З урахуванням наведеного, загальна вартість не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу та виконаних робіт з відновлення газопостачання, яка підлягає відшкодування 195496,40 грн.

Позивач у позові вказує, що відповідач добровільно не сплатив нараховану грошову суму за не обліковані (донараховані) обсяги природного газу та вартість робіт, пов'язаних з відновленням газопостачання споживачам.

Вищевказані обставини, на думку позивача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку.

Відповідач позовні вимоги не визнає та заперечує проти їх задоволення. В обґрунтування своїх заперечень зазначає про те, що витрати природного газу в результаті витоку при пошкоджені газопроводу на суму 73825,40 грн позивачем не підтверджені жодними первинними документами, також не підтверджено витікання газу - 20 хвилин). Акт виконаних робіт з відновлення на суму 121671,00 грн. складений з порушенням ч. 1 ст. 9 Закону від 16.07.99 р. № 996- XIV «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні», оскільки відсутня дата складання та назва підприємства, від імені якого складено документ. Цей акт є внутрішнім документом позивача і зазначені в ньому види робіт та їх вартість не підтверджені жодним первинним документом. на прохання відповідача щодо належного підтвердження вартості виконаних робіт позивач не надав жодного первинного документу який би підтверджував вартість ремонтно-відновлюваних робіт системи газопостачання у сумі 121671,00 грн. та витрати природного газу в результаті витоку при пошкоджені газопроводу у сумі 73825,40 грн. в Акті виконаних робіт за жовтень 2019 наявна графа «Підстава» в якій вказані реквізити Наказів ПАТ «Харківгаз» при цьому позивачем не надані вказані накази ні з претензіями, ні з позовною заявою. Також, відповідачем вказано, що графа: «Види робіт/перелік матеріалів» заповнена некоректно, без можливості встановити, які ж саме роботи були виконані і чим встановлена їх вартість.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним вище обставинам, суд керується наступним.

Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про ринок природного газу", Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494 (далі - Кодекс ГРС), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1379/27824, Правилами безпеки систем газопостачання, що затверджені наказом Міністерства вугільної енергетики та вугільної промисловості від 15.05.2015 № 285.

Відповідно до Кодексу ГРС Оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно- технологічного управління.

Згідно з ст. 20 Закону №№329-VII, оператор газотранспортної системи на виключних засадах відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання в належному стані та розвиток, включаючи нове будівництво та реконструкцію, газотранспортної системи з метою задоволення очікуваного попиту суб'єктів ринку природного газу на послуги транспортування природного газу, враховуючи поступовий розвиток ринку природного газу (п.1). Суб'єкт господарювання, який отримав ліцензію на провадження діяльності з транспортування природного газу, є оператором газотранспортної системи Ліцензія на провадження діяльності з транспортування природного газу видається виключно тому заявнику, щодо якого прийнято остаточне рішення про сертифікацію відповідно до статей 24, 26 цього Закону, крім заявника, щодо якого Регулятор прийняв рішення про незастосування статті 23 цього Закону відповідно до статті 54 цього Закону (п.2).

Відповідно до пункту 1, глави 4, розділу III Кодексу ГРС охоронна зона об'єктів ГРМ поширюється на газопроводи з надлишковим тиском природного газу не більше 1,2 МПа, ГРП, ШРП, вузли обліку природного газу, засоби захисту газопроводів від електрохімічної корозії, споруди і пристрої на газопроводах, розпізнавальні та сигнальні знаки місцезнаходження газопроводів і споруд на них, за виключенням внутрішньо будинкових газових мереж.

Пунктом 7 зазначеної глави Кодексу ГРС передбачено, що проведення ремонтних, будівельних та/або земляних робіт в охоронній зоні ГРМ здійснюється відповідно до законодавства за письмовим погодженням Оператора ГРМ. Письмове погодження, що надається Оператором ГРМ на право проведення ремонтних, будівельних та земляних робіт поблизу ГРМ, має містити вимоги та умови, обов'язкові для виконавців при виконанні ремонтних, будівельних та земляних робіт. До погодження додається схема газопроводу та інженерних комунікацій, споруд (ГРП, ШРП, ВОГ, засобів електрозахисту тощо). Видача погодження Оператора ГРМ, його переоформлення, видача дубліката та його анулювання здійснюються на безоплатній основі. Оператор ГРМ протягом 10 робочих днів з дня реєстрації письмового звернення юридичної чи фізичної особи або фізичної особи - підприємця щодо погодження проведення ремонтних, будівельних та/або земляних робіт в охоронній зоні ГРМ має надати письмове погодження або письмову обґрунтовану відмову. Письмове погодження надається на безоплатній основі. Погодження має містити вимоги та умови, обов'язкові для виконавців при виконанні ремонтних, будівельних та/або земляних робіт, а також схему газопроводу та інженерних комунікацій, споруд (ГРП, ШРП, ВОГ, засобів електрозахисту тощо). Юридичні та фізичні особи, а також фізичні особи-підприємці для отримання погодження Оператора ГРМ на проведення ремонтних, будівельних та/або земляних робіт в охоронній зоні ГРМ повинні подати Оператору ГРМ для узгодження проект плану їх проведення, розроблений з урахуванням вимог будівельних, а за необхідності - інших норм і правил, що регламентують ці роботи, а також заяву (лист) на отримання погодження (розділ III, глава 4, пункт 9 Кодексу).

Пунктом 10 передбачено, що юридичні та фізичні особи, а також фізичні особи - підприємці, які отримали письмове погодження Оператора ГРМ, зобов'язані керуватися порядком проведення ремонтних, будівельних та земляних робіт і дотримуватись умов їх виконання з урахуванням вимог письмового погодження Оператора ГРМ.

Крім того, згідно даної глави Кодексу, юридичні та фізичні особи, а також фізичні особи-підприємці, що проводять ремонтні, будівельні та земляні роботи в охоронних зонах, зобов'язані не пізніше ніж за добу до початку робіт повідомити представника Оператора ГРМ щодо проведення робіт. До початку ремонтних, будівельних та земляних робіт в охоронній зоні наказом організації, що проводить роботи, з числа фахівців призначається особа, відповідальна за проведення ремонтних, будівельних та земляних робіт (керівник робіт). Роботи в охоронній зоні проводяться тільки в присутності керівника робіт і представника Оператора ГРМ. Межі охоронних зон газорозподільної системи визначаються відповідно до Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року за № 674/27119 (далі - ПБСГ)(пункти з 8 по 18 глави 4 розділу III).

Згідно ПБСГ, охоронна зона об'єктів газорозподільної системи - територія, обмежена умовними лініями уздовж наземних, надземних і підземних газопроводів та їх споруд по обидва боки від крайніх елементів конструкції розподільчих газопроводів та по периметру наземних споруд на визначеній відстані, на якій обмежується провадження господарської та іншої діяльності.

Отже, відповідачем не було повідомлено Оператора ГРМ про початок земельних робіт та не було вжито заходів щодо охорони земель та дотримання встановлених обмежень у використанні земель охоронних зон об'єктів ГРМ.

Із матеріалів справи вбачається, що прибувши на місце аварії, після її локалізації, представниками АТ «Харківгаз» було складено акт про порушення від 30.10.2019 №114 (т.с. 1 а.с. 16-17) з викладенням у ньому зазначених обставин. Так, за участю начальника дільниці ТОВ «Автомагістраль-Південь» Овчаренко С.А. у цьому акті про порушення зафіксовано, що газопровід пошкоджений 30.10.2019 о 11 год. 05 хв. при проведенні робіт екскаватором ТОВ «Автомагістраль-Південь», площа отвору Р- 0,03 м.кв, аварійна ситуація була ліквідована шляхом перекриття засувки об 11 год. 30 хв.

Відповідно до пунктів 2, 3, глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем акт про порушення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. Представник оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Відповідно до п. 5 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРС споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.

На місці складання акту позивачем здійснювалась фотофіксація (т.с. 1 а.с. 18-19).

Згідно з п. 8, 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Так, із обставин справи слідує, що розгляд акту про порушення № 114 від 30.10.2019 проводився на засіданні комісії Красноградського відділення АТ «Харківгаз» 21.11.2019, яке відбувалось у присутності представників відповідача: керівника проекту Азацького Миколи Анатолійовича та начальника дільниці Овчаренко Сергія Анатолійовича. При цьому, комісією було розглянуто питання визначення розміру збитків завданих внаслідок настання аварійної ситуації через пошкодження відповідачем газопроводу, в результаті чого АТ «Харківгаз» завдано наступних збитків:

- у вигляді втрат природного газу в результаті витоку при пошкодженні газопроводу в обсязі 10630,20 куб.м, вартістю 61521,20 грн. без ПДВ, ПДВ 12304,24 грн., всього з ПДВ 73825,40 грн.;

- у вигляді вартості ремонтно-відновлювальних робіт системи газопостачання та по повторному пуску газу в сумі 121671,00 грн.

За результатами засідання комісії було прийнято рішення, оформлене Протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення, проведення донарахування споживачам природного газу за порушення вимог Кодексу газорозподільних систем по Красноградському відділенню АТ "Харківгаз" від 21.11.2019 (т.с. 1 а.с. 20-21) про задоволення акта про порушення та здійснення нарахування необлікованих (донарахованих) обсягів природного газу та розрахованої вартості робіт з відновлення газопостачання на загальну суму 195496,40 грн. (а.с. 22-23). Цей Протокол від 21.11.2019 підписано уповноваженими представниками відповідача без зауважень.

Відповідно до п. 12 гл. 5 розд XI Кодексу ГРС вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Із обставин справи слідує, що 22.11.2019 позивачем оформлено та направлено відповідачу претензію про необхідність оплатити вартість донарахованих обсягів газу та вартості робіт з відновлення газопостачання. Разом із претензією направлено розрахунок вартості робіт, акт-розрахунок, два окремі рахунки на оплату та протокол засідання комісії (а.с. 22-26).

18.12.2019 від відповідача надійшла відповідь на претензію, в якій останній просив надати додаткові документи, на яку 02.01.2020 позивачем надано письмову відповідь з обґрунтуванням та копії документів на підтвердження викладеного (а.с. 27-31).

Із обставин справи убачається, що вдруге розгляд Акту про порушення відбувся 20.12.2019 в присутності представника ТОВ «Автомагістраль-Південь», керівника проекту - Азацького М.А. Підставою для повторного проведення засідання комісії з розгляду актів про порушення стало виявлення помилки у розрахунках, а саме: представниками Оператора ГРМ під час складання розрахунку помилково не було враховано ПДВ. На час засідання комісії, помилку виправлено, та ПДВ враховано в загальну вартість донарахованих сум.

Рішенням комісії, оформленим протоколом, взято до уваги викладене вище та встановлено нову вартість донарахованих сум, а саме: 195496,40 грн, у т.ч.: вартість не облікованого об'єму газу у розмірі 73825,40 грн. та вартість робіт з відновлення газопостачання у розмірі 121671,00 грн. (а.с. 32-33). Представник відповідача протокол засідання комісії підписав із вимогою надати детальний розрахунок з підтверджуючими документами.

Відповідно до вимог п. 12 гл. 5 розд XI Кодексу ГРС 09.01.2020 на адресу ТОВ "Автомагістраль-Південь" супровідним листом направлено Протокол засідання комісії від 20.12.2019, акт-розрахунок, акт виконаних робіт з відновлення газопостачання та два окремі рахунки на оплату (а.с. 37-38).

Крім того, 09.01.2020 на адресу відповідача направлено претензію про оплату нарахованої вартості необлікованих об'ємів природного газу та робіт з відновлення газопостачання (а.с. 41-42).

Розрахунок вартості необлікованого (донарахованого) об'єму газу позивачем проведений за пропускною спроможністю площі отвору з урахуванням проміжку часу, за який необхідно визначити об'єм необлікованого природного газу в результаті витоку через аварійну ситуацію та здійснений відповідно до вимог пунктів 6-7 глави 4 розділу XI Кодексу ГРС.

За розрахунком позивача, вартість необлікованого (донарахованого) обсягу газу становить: об'єм газу за період (м.куб) - 10630,20 грн; тариф (грн/м.куб) - 6944,88 грн; вартість (грн) - 73825,40 грн. Таким чином, вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за цінами закупівлі АТ "Харківгаз" склала 73825,40 грн.

Розрахунок вартості робіт з відновлення газопостачання споживачам с. Нова Іванівка, с. Нестеліївка та с. МальцевеЛозівського району здійснено позивачем у відповідності до наказів АТ "Харківгаз", про що зазначено в акті виконаних робіт (а.с. 23).

Так, до відновлення газопостачання, вказаного у акті, окрім виконаних робіт, зокрема: виїзду майстра, відключення/відновлення розподілу природного газу, пусконалагоджувальні роботи, укладення поліетиленового трубопроводу тощо, також включено використані матеріали та надані послуги транспорту. Загальна сума з ПДВ склала 121671,00 грн.

З урахуванням наведеного, загальна вартість не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу та виконаних робіт з відновлення газопостачання, яка підлягає відшкодування 195496,40 грн.

За приписами ч. 1 ст. 216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором. Частинами 1, 2 ст. 217 ГК України визначено, що господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції. Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 235 ГК України господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.

Згідно з ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Відповідно до 1172 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.

Згідно з 1187 Цивільного кодексу України джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов'язана з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів, механізмів та обладнання, використанням, зберіганням хімічних, радіоактивних, вибухо- і вогненебезпечних та інших речовин, утриманням диких звірів, службових собак та собак бійцівських порід тощо, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб. Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.

Вимогами статті 174 Господарського кодексу України встановлено, що господарські зобов'язання можуть виникати внаслідок заподіяння шкоди суб'єкту або суб'єктом господарювання, придбання або збереження майна суб'єкта або суб'єктом господарювання за рахунок іншої особи без достатніх на те підстав.

Згідно з ст. 226 Господарського кодексу України учасник господарських відносин, який вчинив господарське правопорушення, зобов'язаний вжити необхідних заходів щодо запобігання збиткам у господарській сфері інших учасників господарських відносин або щодо зменшення їх розміру, а у разі якщо збитків завдано іншим суб'єктам, - зобов"язаний1 відшкодувати на вимогу цих суб'єктів збитки у добровільному порядку в повному обсязі, якщо законом або договором сторін не передбачено відшкодування збитків в іншому обсязі.

До складу збитків, згідно зі ст. 225 ГК України, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення включаються, зокрема, вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства, додаткові витрати, понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язань другою стороною.

При цьому господарський суд зазначає, що для застосування такого виду господарської санкції, як стягнення збитків, необхідна наявність усіх елементів складу цивільного (господарського) правопорушення: протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою і збитками, вини. За відсутності хоча б одного з цих елементів господарсько-правова відповідальність не настає.

Протиправна поведінка особи може виявлятися у прийнятті нею неправомірного рішення або у неправомірній поведінці (діях або бездіяльності). Протиправною у цивільному праві вважається поведінка, яка порушує імперативні норми права або санкціоновані законом умови договору, внаслідок чого порушуються права іншої особи.

Під шкодою розуміється матеріальна шкода, що виражається у зменшенні майна потерпілого в результаті порушення належного йому майнового права, та (або) применшенні немайнового блага (життя, здоров'я тощо).

Причинний зв'язок між протиправною поведінкою особи та завданою шкодою є обов'язковою умовою відповідальності, яка передбачає, що шкода стала об'єктивним наслідком поведінки завдавача шкоди.

При цьому, саме на позивача покладено обов'язок доведення факту протиправної поведінки, розміру завданої шкоди та прямого причинного зв'язку між порушенням зобов'язання та шкодою.

Враховуючи викладені обставини справи, суд приходить до висновку, що у цій справі розмір збитків доведено позивачем належними та допустимими доказами. У даному випадку наявний також прямий причинно-наслідковий зв'язок між діяльністю відповідача та завданням шкоди. а тому позовні вимоги Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" належать до повного задоволення.

Разом з тим, суд відхиляє доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву про те, що інформацію стосовно місця проведення земляних робіт ним отримано від ОСОБА_1 .

Відповідно до даних, отриманих із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за безкоштовним запитом щодо ТОВ «Автомагістраль - Південь» (витяг додано до позовної заяви) основним видом діяльності відповідача є будівництво: код КВЕД: 42.11 Будівництво доріг і автострад (основний), 42.13. Будівництво мостів і тунелів, 42.91 Будівництво водних споруд, 42.99 Будівництво інших споруд, н.в.і.у.

Процес будівництва доріг, мостів, тунелів нерозривно пов'язаний з щоденним виконанням земляних робіт, отже, відповідачу, за таких обставин, має бути відомий порядок отримання дозволу на проведення майбутніх земляних робіт. Даний порядок зазначено у главі 4 розділу III Кодексу ГРМ (пункти 7-11 та пункти 15-17), відповідно до якого:

7. Проведення ремонтних будівельних та/або земляних робіт в охоронній зоні ГРМ здійснюється відповідно до законодавства за письмовим погодженням Оператора ГРМ.

8. Письмове погодження, що надається Оператором ГРМ на право проведення ремонтних, будівельних та земляних робіт поблизу ГРМ, має містити вимоги та умови, обов'язкові для виконавців при виконанні ремонтних, будівельних та земляних робіт. До погодження додається схема газопроводу та інженерних комунікацій, споруд (ГРП, ШРП, ВОГ, засобів електрозахисту тощо).

Видача погодження Оператора ГРМ, його переоформлення, видача дубліката та його анулювання здійснюються на безоплатній основі.

Оператор ГРМ протягом 10 робочих днів з дня реєстрації письмового звернення юридичної чи фізичної особи або фізичної особи-підприємця щодо погодження проведення ремонтних, будівельних та/або земляних робіт в охоронній зоні ГРМ має надати письмове погодження або письмову обґрунтовану відмову. Письмове погодження надається на безоплатній основі.

Погодження має містити вимоги та умови, обов'язкові для виконавців при виконанні ремонтних, будівельних та/або земляних робіт, а також схему газопроводу та інженерних комунікацій, споруд (ГРП, ШРП, ВОГ, засобів електрозахисту тощо).

Роботи з усунення наслідків аварій можуть бути розпочаті без погодження Оператора ГРМ, але за обов'язкової присутності представника Оператора ГРМ та за умови обов'язкового оформлення в подальшому погоджень, що передбачені цією главою.

9. Юридичні та фізичні особи, а також фізичні особи-підприємці для отримання погодження Оператора ГРМ на проведення ремонтних, будівельних та/або земляних робіт в охоронній зоні ГРМ повинні подати Оператору ГРМ для узгодження проект плану їх проведення, розроблений з урахуванням вимог будівельних, а за необхідності - інших норм і правил, що регламентують ці роботи, а також заяву (лист) на отримання погодження.

10. Юридичні та фізичні особи, а також фізичні особи-підприємці, які отримали письмове погодження Оператора ГРМ, зобов'язані керуватися порядком проведення ремонтних, будівельних та земляних робіт і дотримуватись умов їх виконання з урахуванням вимог письмового погодження Оператора ГРМ.

11. Письмове погодження Оператора ГРМ на проведення ремонтних, будівельних та/або земляних робіт в охоронній зоні ГРМ оформляється у двох примірниках, один з яких зберігається в Оператора ГРМ протягом строку, визначеного законодавством.

15. Допочаткуремонтних, будівельних та земляних робіт в охоронній зоні наказом організації, що проводить роботи, з числа фахівців призначається особа, відповідальна за проведення ремонтних, будівельних та земляних робіт (керівник робіт).

16. Юридичні та фізичні особи, а також фізичні особи-підприємці, що проводять ремонтні, будівельні та земляні роботи в охоронних зонах, зобов'язані не пізніше ніж за добу до початку робіт повідомити представника Оператора ГРМ щодо проведення робіт.

17. Фізична особа або персонал юридичної особи чи фізичної особи-підприємця, залучені для проведення ремонтних, будівельних та земляних робіт в охоронних зонах, повинні бути ознайомлені (проінструктовані) представником Оператора ГРМ з інформацією про місцезнаходження газопроводу і споруд на ньому, їх позначення на місцевості, можливі аварійні ситуації і дії при їх виникненні.

Щодо наданих відповідачу документів для відшкодування завданої шкоди, а саме: протоколів засідання комісії, акту-розрахунку від 22.11,2019, рахунків на оплату та акту виконаних робіт за жовтень 2019 року, суд звертає увагу на те, що до врегулювання спірних правовідносин, які склались між позивачем та відповідачем застосовуються вимоги Кодексу ГРМ, Спричинення аварійної ситуації на газопроводі є підставою для складання представниками АТ «Харківгаз» акту про порушення з метою документування самого факту подій. Після цього за правилами глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Відповідно до п. 12 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРМ вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Враховуючи, що ТОВ «Автомагістраль-Південь» не є споживачем, а відносини, склались в результаті спричинення останнім аварії на газопроводі та завданням шкоди АТ «Харківгаз» до акту розрахунку було додано акт виконаних робіт з відновлення газопостачання за жовтень 2019.

Розрахунок і акт виконаних робіт з відновлення газопостачання розглядались на засіданні комісії з розгляду актів про порушення 21.11.2019 та 20.12.2019.

За результатами розгляду акту про порушення № 114 від 30.10.2019 його визнано таким, що відповідає вимогам Кодексу, складений розрахунок відповідає формулі, вказаній у n. 7 та 6 гл. 4 розділу XI Кодексу ГРМ, а в акті виконаних робіт з відновлення газопостачання є всі необхідні дані (щодо трудовитрат, використаних матеріалів та інших складових) для того, щоб з'ясувати питання розміру відшкодування шкоди в цій частині.

Матеріалами справи підтверджено, що представники ТОВ «Автомагістраль-Південь» також були присутні на засіданні, вони висловили письмово свою думку щодо розміру збитків та в подальшому отримали відповідні документи (довідку на використані під час ремонту матеріали та наказ АТ «Харківгаз» про затвердження ціни закупівлі природного газу для визначення вартості необлікованого (донарахованого) природного газу на жовтень 2019 року).

Протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення (у разі задоволення акту про порушення) є підставою для складання акту-розрахунку та рахунку на оплату.

Складений позивачем акт-розрахунок від 21.11.2019 відповідає вимогам, передбаченим ч. 2 ст. 9 ЗУ «Про бухгалтерський облік» і містить інформацію щодо дати та назви підприємства ,представником якого його складено.

Окремо суд звертає увагу відповідача, що оскаржений Акт, з яким не погоджується відповідач, може використовуватись в якості доказу в разі звернення з позовом до суду у спорі про право і підлягає оцінці судом при розгляді господарського спору, а не в межах цієї справи, де предметом судового розгляду є стягнення збитків.

Так, частина 2 ст. 20 ГК України, яка кореспондується з положенням ст. 16 ЦК України, встановлює, що права та законні інтереси суб'єктів господарювання та споживачів захищаються, зокрема, шляхом визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єктів господарювання або споживачів. Тобто, за змістом вказаної норми, господарські суди розглядають на загальних підставах справи у спорах про визнання недійсними актів, прийнятих іншими органами, які відповідно до закону чи установчих документів мають обов'язків характер для учасників правовідносин, що виникають чи припиняються з прийняттям такого акту.

Втім у даному разі, у матеріалах справи відсутні докази оскарження відповідачем акту про порушення, оформлене Протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення та судового рішення про їх недійсність, а тому ці Акти є чинними станом на час розгляду цієї справи.

Окрім того, аргументуючи свою позицію з приводу наданих позивачем рахунків на оплату, відповідач посилається на п. 187.1 ст. 187 Податкового Кодексу України.

Форми даного документа нормативними актами не закріплено. Водночас, згідно Листа Міністерства Фінансів України від 09.07.2007 № 31-34000-20/23-4579/4800, який є загальнодоступним у мережі Інтернет убачається, що згідно з 9 статтею ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", первинна документація, котрою фіксуються господарські операції та котра повинна складатись при проведенні операції, а коли це нереально з тих чи інших причин - по завершенні останньої, є підставою бухгалтерського обліку. Рахунок по своєму призначенні не відповідає ознакам первинних документів, тому що ним не фіксуються жодні господарські операції, розпорядження чи дозволи на здійснення господарських операцій. Рахунок має інформаційний характер. Крім того, форма не належить до тих форм, котрі затверджено Держстатом, використання її нормативними актами не передбачається, а тому при складанні документа необхідно керуватися положеннями ЗУ "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

Тобто, до обов'язкових реквізитів даного документа, котрі надають йому юридичну силу, належать, зокрема, такі: найменування підприємства, установи, організації, від імені котрих складено документ; дані щодо назви документа; відомості стосовно дати й місця оформлення; дані щодо змісту, обсягу та одиниць виміру операції; дані стосовно посад відповідальних за проведення відповідних операцій й правильність їх оформлення осіб; підпис та дані, котрі надають можливість здійснити ідентифікацію особи, котра брала участь у відповідній операції.

При цьому, Кодексом ГРМ чітко передбачено, які саме документи надаються порушнику (відповідачу) для підтвердженій акту завдання шкоди (нанесення збитків), а саме: акт-розрахунок, окреме платіжне доручення та акт виконаних робіт з відновлення газопостачання за жовтень 2020, що й було зроблено позивачем.

Таким чином, надання інших документів - не передбачено вимогами Кодексу ГРУ, оскільки унормовуючи даний документ, Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг чітко зазначила вичерпний перелік документів, необхідних для стягнення вартості необлікованого (донарахованого) природного газу та робіт з відновлення газопостачання виконаних в результаті ліквідації аварійної ситуації

Крім того, рахунок на оплату надається після засідання комісії з розгляду актів про порушення та у разі прийняття нею рішення про задоволення акту про порушення, тому результатом засідання комісії є протокол, акт-розрахунок та рахунок на оплату. Які має бути доведено до відома порушника.

Кодексом ГРМ, АТ «Харківгаз» надано право на проведення засідань колегіального органу - комісії з розглядів актів про порушення, яка повноважна приймати рішення щодо питань, які стали предметом спору. Рішення комісії є обов'язковим до виконання. З'явитись на засідання комісії - є обов'язком відповідача. Під час засідання комісія з'ясовує суть порушення, визначає розмір донарахувань (збитків) та відшкодування витрат на відновлення газопостачання, а також заслуховує думку порушника.

Невизнання відповідачем протоколу засідання комісії від 20.12.2020, акту виконаних робіт з відновлення газопостачання за жовтень 2019 та рахунків на оплату не звільняє його від відповідальності за завдання шкоди АТ "Харківгаз".

Стосовно даних, використаних під час складання акту-розрахунку від 21.11.2019, суд звертає увагу на те, що в акті про порушення від 30.10.2019 № 114 зазначено час надходження повідомлення про аварійну ситуацію: 11 год. 05 хв. та час ліквідації: 11 год. 30 хв.

Проте, час з моменту повідомлення про витік газу та час фактичного перекриття засувки, встановленої на розподільчому газопроводі високого тиску перед пошкодженою ділянкою газопроводу по руху газу, склав 20 хвилин, про що вказано у заявці аварійно-диспетчерської служби № 681 від 30.10.2019 (171). П'ять хвилин, вказаних у акті, знадобилось для фактичного виходу газу з ділянки газопроводу, яка знаходиться після засувки, тому час повної ліквідації аварії складає 25 хвилин, а фактичного витоку газу - 20 хвилин.

Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Серявін та інші проти України" вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

Названий Суд зазначив, що, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Трофимчук проти України").

Здійснюючи розподіл судових витрат за наслідками розгляду справи, враховуючи вимоги статті 129 ГПК України, а також висновки суду про задоволення позову, судові витрати, понесені позивачем у зв'язку з оплатою судового збору, покладаються на відповідача.

Враховуючи наведене та керуючись статтями 124, 129-1 Конституції України, статтями 4, 12, 20, 73, 74, 76-79, 86, 129, 231, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомагістраль-Південь" (65058, м. Одеса, вул. Романа Кармена, 21, код ЄДРПОУ 34252469) на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" (61109, м. Харків, вул. Безлюдівська, 1, код ЄДРПОУ 03359500) - 73825,40 грн. вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу; 121671,00 грн. вартості виконаних робіт з відновлення газопостачання та 2932,45 грн. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено "15" жовтня 2020 р.

Суддя Г.І. Сальнікова