Постанова від 13.10.2020 по справі 140/6192/20

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2020 рокуЛьвівСправа № 140/6192/20 пров. № А/857/8497/20

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Сеника Р.П.,

суддів Затолочного В.С., Шинкар Т.І.,

з участю секретаря судового засідання Цар М.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові апеляційну скаргу Волинської митниці Держмитслужби на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10 червня 2020 року у справі № 140/6192/20 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Спецкомунтех" до Волинської митниці Держмитслужби про визнання протиправним та скасування рішення,-

суддя в 1-й інстанції - Андрусенко О.О.,

час ухвалення рішення - 10.06.2020 року,

місце ухвалення рішення - м. Луцьк,

дата складання повного тексту рішення - 10.06.2020 року,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Спецкомунтех” (далі - ТзОВ “Спецкомунтех”, позивач) звернулося в суд з позовом до Волинської митниці Дермитслужби (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення Волинської митниці ДФС №КТ-UA205000-0055-2019 від 08.11.2019 та №КТ-UA205000-0056-2019 від 08.11.2019 про визначення коду товару.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач придбав колісні транспортні засоби спеціального призначення - сміттєвози, марки VOLVO, модель FL280, призначені виключно для механічного завантаження, перевезення та розвантаження твердих побутових відходів, які було ввезено на митну територію України. Однак, під час здійснення контролю правильності класифікації товару, відповідач самостійно класифікував задекларований товар тa надіслав декларанту оскаржувані рішення про визначення коду товару, який митний орган класифікував за кодом 8704229900, як моторний транспортний засіб для перевезення вантажів. Представник позивача дані рішення вважає протиправними і такими, що підлягають скасуванню, оскільки вони не відповідають положенням Митного кодексу України, Закону України “Про митний тариф України”, Поясненням до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності щодо правил класифікації товарів. На думку представника позивача, придбані TзOB “Спецкомунтех” транспортні засоби із вмонтованим сміттєвим пресом є транспортними засобами спеціального призначення, які призначені виключно для механічного завантаження, перевезення та розвантаження твердих побутових відходів, що відповідає записам у їх реєстраційних документах. Спеціальні робочі функції даних транспортних засобів - механічне завантаження, перевезення та розвантаження твердих побутових відходів відповідають вимогам інших нормативно-правових актів, які регламентують правовідносини у сфері поводження з відходами і є спеціальними нормативно-правовими актами. Крім того, представник позивача звертає увагу, що митними органами країни експорту (Республіки Польща) дані автомобілі класифіковано саме в товарній позиції 8705.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 10 червня 2020 року у справі № 140/6192/20 позовні вимоги задоволено.

Рішення суду першої інстанції оскаржив відповідач, подавши на нього апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що рішення суду першої інстанції є незаконним, необґрунтованим та таким, що винесене з порушенням норм як матеріального так і процесуального права.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що під час опрацювання поданих BMД відбулось автоматичне спрацювання профілів ризику АСАУР, зокрема, 107-3 “Контроль правильності класифікації товарів згідно з УKTЗЕД” та 108-3 “Витребування документів, які підтверджують коди товарів згідно з УKTЗЕД”. Враховуючи опис, характеристики товару, спрацювання АСАУР та прийняття значної кількості класифікаційних рішень щодо заявленого товару, посадовими особами митного поста “Лyцьк” було направлено відповідні запити до cпeцiaлiзoвaнoго пiдpoздiлy управління адміністрування митних платежів. За результатами розгляду запитів прийнято рішення про визначення коду товару, відповідно до якого транспортні засоби марки VOLVO, модель FL280 класифіковано за кодом 8704 22 99 00 згідно з УKTЗEД як моторні транспортні засоби для перевезення вантажів - сміттєвози, що використовувалися понад 8 років.

Згідно пояснень до товарної позиції 8704, до неї включаються, серед іншого, машини для вивезення сміття, незалежно від того, обладнані вони навантажувальними, трамбувальними, демпфірувальними та іншими пристроями чи нi. Згідно описів граф 31 поданих митних декларацій пред'явлені до митного контролю транспортні засоби призначені виключно для механічного завантаження, перевезення та розвантаження твердих побутових відходів (сміттєвоз). Окрім того, згідно наявної інформації, на автомобіль вмонтований сміттєвий прес Norba RL 200, що є підставою для класифікації їх згідно з вимогами УКТЗЕД в якості вантажних автомобілів за кодом 8704 22 99 00 згідно з УКТЗЕД. Таким чином, дані транспортні засоби не виконують нетранспортні функції, наприклад такі, як збирання побутових відходів, підмітання та миття доріг, які є характерними для транспортних засобів, що класифікуються в товарній позиції 8705. При цьому, основною метою таких т/з є перевезення вантажів (побутових відходів), що є підставою для їх класифікації згідно з вимогами УKTЗEД як вантажних автомобілей за кодом 8704 23 99 00 згідно з УКТЗЕД як такого, що має повну масу понад 20 т та який використовувався понад 8 років.

Апелянт зазначає, що рішення про визначення коду товару було прийняте з урахуванням проведених досліджень ( висновок експерта Департаменту податкових та митних експертиз ДФС від 08.04.2019 року № 142005901-0374).

Просить скасувати рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10 червня 2020 року у справі № 140/6192/20 та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, а тому, суд апеляційної інстанції, відповідно до ч. 4 ст. 229, п.2 ч. 1 ст. 311 та ч. 2 ст. 313 КАС України, вважає можливим проведення розгляду справи за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, дослідивши обставини справи, доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, колегія суддів приходить до переконання, що вона не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що враховуючи досліджені письмові докази в їх сукупності, Волинська митниця ДФС оскаржуваними рішеннями про визначення коду товару від 08.11.2019 №КТ-UA205000-0055-2019, №КТ-UA205000-0056-2019 безпідставно класифікувала такий товар у товарній позиції 8704 згідно з УКТЗЕД “моторні транспортні засоби для перевезення вантажів”.

Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Встановлено, підтверджено матеріалами справи, що TзOB “Спецкомунтех” згідно договору купівлі-продажу від 10.10.2019 №52/1-2019 придбало у WestAutoTrade Sp. z o.o автомобіль сміттєвоз б/у марки VOLVO, модель FL280 ( НОМЕР_1 ), у свою чергу, згідно договору купівлі-продажу від 10.10.2019 №53/1-2019 TзOB “Спецкомунтех” придбало у PS Auction AB автомобіль сміттєвоз б/у марки VOLVO, модель FL280 ( НОМЕР_2 ) (а.с.63-65).

У свою чергу, декларантом позивача до митного оформлення Волинській митниці ДФС подано митну декларацію №UA205090/2019/126150 та пакет документів на колісний транспортний засіб спеціального призначення б/в: мapкa - VOLVO; модель - FL280; календарний рік виготовлення - 2009; модельний рік виготовлення- 2009; номер кузова - НОМЕР_2 ; тип двигуна - дизельний; робочий об'єм двигуна - 7698 см. куб.; потужність двигуна - 206 кВт; категорія - N3; колісна формула - 4х2; мaca в разі максимального завантаження - 18000 кг; тип транспортного засобу - колісний транспортний засіб спеціального призначення, призначений виключно для механічного завантаження, перевезення та розвантаження твердих побутових відходів. На автомобіль вмонтований сміттєвий прес (який є невід'ємною частиною спецтехніки) Norba GL 200, серійний номер - 20900623. Виробник: “VOLVO”, SE. Торговельна марка: “VOLVO”.

При цьому, позивачем у графі 33 вантажної митної декларації було зазначено код товару 8705 90 80 90, що згідно з УКТЗЕД класифікується, як “інші моторні транспортні засоби спеціального призначення” (а.с.113-114).

08.11.2019 Волинська митниця ДФС прийняла рішення про визначення коду товару № КТ-UA205000-0056-2019, відповідно до якого зазначений автомобіль класифіковано за кодом 8704229900 згідно з УКТЗЕД як “моторний транспортний засіб для перевезення вантажів- сміттєвіз, що використовувався понад 8 років” (а.с.111-112).

Також, декларантом позивача до митного оформлення Волинській митниці ДФС подано митну декларацію №UA205090/2019/126149 та пакет документів на колісний транспортний засіб спеціального призначення б/в: мapкa - VOLVO; модель - FL280; календарний рік виготовлення - 2009; модельний рік виготовлення- 2009; номер кузова - НОМЕР_1 ; тип двигуна - дизельний; робочий об'єм двигуна - 7698 см. куб.; потужність двигуна - 206 кВт; категорія - N3; колісна формула - 4х2; мaca в разі максимального завантаження - 18000 кг; тип транспортного засобу - колісний транспортний засіб спеціального призначення, призначений виключно для механічного завантаження, перевезення та розвантаження твердих побутових відходів. На автомобіль вмонтований сміттєвий прес (який є невід'ємною частиною спецтехніки) Norba GL 200, серійний номер - 93863. Виробник: “VOLVO”, SE. Торговельна марка: “VOLVO”.

При цьому, позивачем у графі 33 вантажної митної декларації було зазначено код товару 8705 90 80 90, що згідно з УКТЗЕД класифікується, як “інші моторні транспортні засоби спеціального призначення” (а.с.137-138).

08.11.2019 Волинська митниця ДФС прийняла рішення про визначення коду товару № КТ-UA205000-0055-2019, відповідно до якого зазначений автомобіль класифіковано за кодом 8704229900 згідно з УКТЗЕД як “моторний транспортний засіб для перевезення вантажів- сміттєвіз, що використовувався понад 8 років” (а.с.135-136).

Позивач, не погоджуючись із рішеннями Волинської митниці ДФС від 08.11.2019 №КТ-UA205000-0055-2019, №КТ-UA205000-0056-2019 про визначення коду товару, оскаржив їх до суду.

З приводу спірних правовідносин колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На час звернення позивача до митного органу спірні питання регламентувались Митним Кодексом України (далі - МК України), Законом України «Про митний тариф» та іншими нормативними актами, прийнятими на їх виконання.

Частинами 1-3 статті 318 МК України передбачено, що митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України. Митний контроль здійснюється виключно органами доходів і зборів відповідно до цього Кодексу та інших законів України. Митний контроль передбачає виконання органами доходів і зборів мінімуму митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи.

Згідно ч.1 ст.248 МК України митне оформлення розпочинається з моменту подання органу доходів і зборів декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання органом доходів і зборів від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.

Відповідно до частини першої статті 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Статтею 266 МК України встановлено, що декларант зобов'язаний: 1) здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; 2) на вимогу органу доходів і зборів пред'явити товари, транспортні засоби комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення; 3) надати органу доходів і зборів передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; 4) у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу; 5) у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на органи доходів і зборів.

Приписами статті 67 МК України передбачено, що Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України. В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів. Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев'ятий та десятий знаки цифрового коду. Структура десятизнакового цифрового кодового позначення товарів в УКТЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків).

Згідно частин 1-5 статті 69 МК України товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТЗЕД. Органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТЗЕД. На вимогу посадової особи органу доходів і зборів декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них. У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів орган доходів і зборів має право самостійно класифікувати такі товари. Під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо.

Ведення УКТЗЕД здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина перша статті 68 МК України).

Процедуру ведення УКТЗЕД визначено Порядком ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 428 (далі - Постанова № 428).

Відповідно до пунктів 2, 3 Постанови № 428 УКТЗЕД є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України «Про Митний тариф України», що використовується для цілей тарифного та інших видів регулювання зовнішньоекономічної діяльності, ведення статистики зовнішньої торгівлі та здійснення митного оформлення товарів. УКТЗЕД складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів Всесвітньої митної організації (далі - Гармонізована система) з урахуванням Комбінованої номенклатури Європейського Союзу (далі - Комбінована номенклатура).

Згідно пунктів 1-2 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД Класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється за такими правилами: назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого, відповідно до таких правил: (a) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який виріб стосується також некомплектного чи незавершеного виробу за умови, що він має основну властивість комплектного чи завершеного виробу. Це правило стосується також комплектного чи завершеного виробу (або такого, що класифікується як комплектний чи завершений згідно з цим правилом), незібраного чи розібраного; (b) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який матеріал чи речовину стосується також сумішей або сполук цього матеріалу чи речовини з іншими матеріалами чи речовинами. Будь-яке посилання на товар з певного матеріалу чи речовини розглядається як посилання на товар, що повністю або частково складається з цього матеріалу чи речовини. Класифікація товару, що складається більше ніж з одного матеріалу чи речовини, здійснюється відповідно до вимог правила 3.

Пунктом 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД визначено, що для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень (mutatis mutandis), положень вищезазначених правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації. Для цілей цього правила також можуть застосовуватися відповідні примітки до розділів і груп, якщо в контексті не зазначено інше.

Відповідно до пункту 3 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД у разі коли згідно з правилом 2 (b) або з будь-яких інших причин товар на перший погляд (prima facie) можна віднести до двох чи більше товарних позицій, його класифікація здійснюється таким чином:

(a) перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де дається більш загальний його опис. Проте в разі коли кожна з двох або більше товарних позицій стосується лише частини матеріалів чи речовин, що входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише частини товарів, що надходять у продаж у наборі для роздрібної торгівлі, такі товарні позиції вважаються рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо в одній з них подається повніший або точніший опис цього товару;

(b) суміші, багатокомпонентні товари, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, товари, що надходять у продаж у наборах для роздрібної торгівлі, класифікація яких не може здійснюватися згідно з правилом 3 (a), повинні класифікуватися за тим матеріалом чи компонентом, який визначає основні властивості цих товарів, за умови, що цей критерій можна застосувати;

(c) товар, класифікацію якого не можна здійснити відповідно до правила 3 (a) або 3 (b), повинен класифікуватися в товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед номерів товарних позицій, що розглядаються.

Товар, який не може бути класифікований згідно з вищезазначеними правилами, класифікується в товарній позиції, яка відповідає товарам, що найбільше подібні до тих, що розглядаються.

З метою забезпечення виконання Закону України «Про Митний тариф України» та постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року №428 «Про затвердження Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" затверджено Пояснення до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до Пояснень до товарної позиції 8704, остання має назву моторні транспортні засоби для перевезення вантажів, що використовувалися. До цієї товарної позиції включаються, зокрема: звичайні вантажні автомобілі та автофургони (відкриті, з брезентовим верхом, закриті і т.п.); автомобілі для доставляння товарів та автофургони усіх видів, автофургони для перевезення домашніх речей; вантажні автомобілі з автоматичними розвантажувальними пристроями (з перекидним кузовом і т.п.); автомобілі-цистерни (незалежно від того, обладнані вони насосами чи ні); авторефрижератори або автомобілі з ізотермічними кузовами; багатоярусні вантажні автомобілі для перевезення кислоти в суліях, балонів з бутаном і т.п.; важкі вантажні автомобілі з низькорозташованими рамами і навантажувальними похилими трапами для перевезення танків, підіймачів або екскаваторів, електричних трансформаторів і т.п.; вантажні автомобілі, спеціально призначені для перевезення свіжого бетону, крім бетономішалок товарної позиції 8705; машини для вивезення сміття, незалежно від того, обладнані вони навантажувальними, трамбувальними, демпфірувальними та іншими пристроями чи ні.

Натомість, щодо товарної позиції 8705 (моторні транспортні засоби спеціального призначення, крім призначених головним чином для перевезення людей або вантажів (наприклад, автомобілі вантажні для аварійного ремонту, автокрани, автомобілі пожежні, автобетономішалки, автомобілі прибиральні для доріг, автомобілі поливомийні, автомобілі-майстерні, радіологічні автомобілі), то до цієї товарної позиції включається ряд видів транспортних засобів, спеціально сконструйованих або пристосованих для розміщення різних пристроїв, які надають їм можливості виконувати визначені нетранспортні функції; тобто основною метою транспортного засобу цієї товарної позиції не є перевезення людей або вантажів.

До цієї товарної позиції включаються: (1) Автомобілі вантажні аварійні, що являють собою автомобільні шасі з підлогою або без неї та обладнані підіймальними пристроями, такими як неповоротні крани, козли, блоки чи лебідки, і призначені для підіймання і буксирування транспортних засобів в аварійному стані. (2) Автомобілі-насоси, обладнані насосом, як правило, з приводом від двигуна автомобіля (наприклад, пожежні автомобілі). (3) Вантажні автомобілі, обладнані драбинами або підіймальними платформами для ремонту контактних підвісних мереж, вуличного освітлення і т.п.; вантажні автомобілі з регульованою стрілою і платформою для кінознімального чи телевізійного устаткування. (4) Вантажні автомобілі, застосовувані для очищення вулиць, стічних канав, аеродромних злітно-посадочних смуг і т.п. (наприклад, автомобілі для прибирання доріг (підмітальні машини), автомобілі-розкидувачі, комбіновані підмітально-мийні машини та асенізаційні машини). (5) Снігоочисні та снігоприбиральні машини з умонтованим устаткуванням; тобто автомобілі, створювані винятково для снігоприбирання і, як правило, з турбінами, обертальними лопатками і т.п., з приводом або від двигуна автомобіля, або від окремого двигуна. В усіх випадках змінне снігоочисне або снігоприбиральне обладнання всіх типів не включається до цієї товарної позиції (товарна позиція 8430), незалежно від того, подане воно змонтованим на автомобілі чи ні. (6) Вантажні автомобілі-розкидувачі всіх видів з нагрівальним устаткуванням або без нього, з устаткуванням для розподілу гудрону або гравію, для сільськогосподарських цілей і т.п. (7) Автокрани, не призначені для перевезення вантажів, які складаються з автомобільного шасі, на якому постійно встановлена кабіна і поворотний кран. Проте вантажні автомобілі з самонавантажувальними пристроями не включаються до цієї товарної позиції (товарна позиція 8704). (8) Автобурові (тобто вантажні автомобілі, обладнані вишкою в комплкті з краном, лебідками та іншими пристроями для буріння і т.п.). (9) Вантажні автомобілі, обладнані штабелеукладачами (тобто рухомою платформою, виконаною рухомою на вертикальній основі, і яка, як правило, має привід від двигуна автомобіля). Проте до цієї товарної позиції не включаються самозавантажні автомобілі, обладнані лебідками, підіймальними пристроями і т.п., але призначені переважно для перевезення вантажів (товарна позиція 8704). (10) Автобетономішалки, що складаються з кабіни та автомобільного шасі, на якому постійно змонтована бетономішалка, пристосована як для виготовлення, так і для перевезення бетону. (11) Пересувні електрогенераторні агрегати, що складаються з вантажного автомобіля, на якому змонтований електрогенераторний агрегат, з приводом або від двигуна автомобіля, або від окремого двигуна. (12) Автомобілі радіологічні (з рентгенівськими установками) (наприклад, обладнані медичним кабінетом, затемненим приміщенням і повним набором рентгенівського устаткування). (13) Пересувні клініки (медичні або стоматологічні) з операційною, устаткуванням для анестезування та іншою хірургічною апаратурою. (14) Автомобілі-прожектори, що мають прожектор, змонтований на автомобілі, причому живлення звичайне здійснюється від генератора, який має привід від двигуна автомобіля. (15) Радіоавтофургони. (16) Автофургони телеграфні, радіотелеграфні чи радіотелефонні, приймальні та передавальні; радіолокаційні автоустановки. (17) Іподромні автофургони, обладнані лічильними машинами для автоматичного підрахунку виграшів на перегонах. (18) Пересувні лабораторії (наприклад, для контролю експлуатаційних характеристик сільськогосподарських машин). (19) Випробувальні вантажні автомобілі з реєструвальними приладами для визначення тягових зусиль автомобілів, які буксирують їх. (20) Пересувні хлібопекарні з повним устаткуванням (тістозамішувач, піч і т.п.); польові кухні. (21) Автомобілі-майстерні, обладнані різними верстатами та інструментом, зварювальними пристроями тощо. (22) Пересувні банки, пересувні бібліотеки і пересувні автовиставки для демонстрації товарів.

Крім того судом першої інстнації вірно зазначено, що відповідно до ч.1 ст.19 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-III транспортні засоби за своїм призначенням поділяються на: транспортні засоби загального призначення; транспортні засоби спеціалізованого призначення; транспортні засоби спеціального призначення.

Статтею 1 цього Закону визначено, що транспортний засіб спеціального призначення - транспортний засіб, призначений для виконання спеціальних робочих функцій (для аварійного ремонту, автокран, пожежний, автобетономішалка, вишка розвідувальна чи бурова на автомобілі, для транспортування сміття та інших відходів, технічна допомога, автомобіль прибиральний, автомобіль-майстерня, радіологічна майстерня, автомобіль для пересувних телевізійних і звукових станцій тощо).

Транспортний засіб загального призначення - транспортний засіб, не обладнаний спеціальним устаткуванням і призначений для перевезення пасажирів або вантажів (автобус, легковий автомобіль, вантажний автомобіль, причіп, напівпричіп з бортовою платформою відкритого або закритого типу).

Як підтверджено матеріалами справи, при поданні митних декларацій декларантом позивача в графі 33 вищевказаних митних декларацій код товару зазначено 8705 90 80 90, що згідно з УКТЗЕД класифікується, як “інші моторні транспортні засоби спеціального призначення”. У свою чергу, Волинська митниця ДФС прийняла оскаржувані рішення про визначення коду товару, відповідно до яких автомобілі класифіковано за кодом 8704229900 згідно з УКТЗЕД як моторні транспортні засоби для перевезення вантажів-сміттєвіз, що використовувався понад 8 років.

Відповідно до висновку судової автотоварознавчої експертизи №344 від 28.04.2020, складеного судовим експертом Стасюком О. В., який був попереджений про кримінальну відповідальність згідно з вимогами статті 384 КК України за завідомо неправдивий висновок, транспортний засіб марки VOLVO; модель - FL280, 2009 року випуску, VIN-код НОМЕР_1 належить до колісних транспортних засобів спеціального призначення. Характеристики колісного транспортного засобу з технічної точки зору, відповідають товарному коду 8705908090 УКТЗЕД (а.с.96-98). Водночас транспортні засоби марки VOLVO; модель - FL280, 2009 року випуску, VIN-код НОМЕР_1 та НОМЕР_2 є однаковими за своєю конструкцією та характеристиками, відрізняються лише VIN-кодами, а відтак висновки, викладені експертом можуть бути застосовані і при оцінці правомірності віднесення цих транспортних засобів до певного коду УКТЗЕД.

Колегія суддів звертає увагу на те, що вказаний висновок експерта узгоджується з іншими письмовими доказами у справі, а саме: експертними довідками від 31.10.2019 №15357/19 та №15356/19 складеними експертом, спеціалістом оцінювачем ОСОБА_1 , в яких зазначено, що оцінювані транспортні засобами є: автомобілями спеціального призначення сміттєвозами (а.с.74-75). Крім того, у актах про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу та додаткових аркушах до актів про проведення митного огляду товарів №UA205090/2019/126150 та №UA205090/2019/126149 інспектором Волинської митниці Держмитслужби вказано, що транспортні засоби марки VOLVO; модель - FL280 ідентифікаційні номери кузовів НОМЕР_1 та НОМЕР_2 є автомобілями спецпризначення, крім того зроблено висновок, що дані транспортні засоби за зовнішнім виглядом відповідають даним заявленим в МД та ТСД (а.с.116-118, 140-142). У свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 також вказано, що транспортний засіб марки VOLVO; модель - FL280 ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 є спеціальним вантажним-спеціальним сміттєвозом (а.с.99). Крім того, митними органами країни експорту (Республіки Польща) дані автомобілі теж класифіковано в товарній позиції 8705 (а.с.132, 156).

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що не заслуговують на увагу пояснення відповідача про те, що згідно Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затверджених наказом ДФС України від 09.06.2015 №401, транспортний засіб марки VOLVO; модель - FL280, 2009 року випуску, VIN-код НОМЕР_1 та транспортний засіб марки VOLVO; модель - FL280, 2009 року випуску, VIN-код НОМЕР_2 слід класифікувати за кодом 8704239900 (моторний транспортний засіб для перевезення вантажів), оскільки згідно вказаних Пояснень до УКТЗЕД до товарної позиції 8705 відносяться моторні транспортні засоби спеціального призначення, крім призначених головним чином для перевезення людей або вантажів, а відповідно до висновку судової автотоварознавчої експертизи №344 від 28.04.2020 вказаний транспортний засіб згідно призначення і особливостей конструкції належить до колісних транспортних засобів спеціального призначення.

Відтак, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. Частиною 2 ст. 77 КАСУ України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Як неодноразово вказував Європейський суд з прав людини, право на вмотивованість судового рішення сягає своїм корінням більш загального принципу, втіленого у Конвенції, який захищає особу від сваволі; рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (рішення у справі «РуїзТорія проти Іспанії», параграфи 29 - 30). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною; більше того, воно дозволяє судам вищих інстанцій просто підтримати мотиви, наведені судами нижчих інстанцій, без того, щоб повторювати їх. У рішенні «Петриченко проти України» (параграф 13) Європейський суд з прав людини вказував на те, що національні суди не надали достатнього обґрунтування своїх рішень, та не розглянули відповідні доводи заявника, навіть коли ці доводи були конкретними, доречними та важливими. Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду. Інші зазначені відповідачем в апеляційній скарзі обставини, окрім вищеописаних обставин, ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин і норм матеріального права, а тому такі не вимагають детальної відповіді або спростування.

Доводи апеляційної скарги, наведені на спростування висновків суду першої інстанції, не містять належного обґрунтування чи нових переконливих доводів, які б були безпідставно залишені без розгляду судом першої інстанції.

Порушень норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильного застосування норм матеріального права поза межами вимог апелянта та доводів, викладених у апеляційній скарзі, у ході апеляційного розгляду справи встановлено не було.

З огляду на викладене суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив фактичні обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а відтак апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Керуючись ст. 229, 308, 310, 311, 313, 315, 316, 321, 322, 325,328, 329 КАС України, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Волинської митниці Держмитслужби залишити без задоволення.

Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10 червня 2020 року у справі № 140/6192/20 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Р. П. Сеник

судді В. С. Затолочний

Т. І. Шинкар

Повне судове рішення складено 15.10.2020 року