18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
12 жовтня 2020 року м. Черкаси справа № 925/639/20
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Чевгуза О.В., з секретарем судового засідання Брус Л.П., за участю представників:
від позивача:Мелентьєва М.М. - за довіреністю;
від відповідача: Ковтун А.В.- адвокат;
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження в приміщені Господарського суду Черкаської області справу за позовом Ватутінського виробничого управління житлово-комунального господарства Ватутінської міської ради, м. Ватутіне, Черкаська область
до фізичної особи-підприємця Хроменко Марії Петрівни, с. Юрківка, Звенигородський район, Черкаська область
про стягнення 5 511,08 грн.,
Ватутінське виробниче управління житлово-комунального господарства Ватутінської міської ради (вул. Звенигородська, 6, м. Ватутіне, Черкаська область, 20250 код ЄДРПОУ 03356884) звернулось до Господарського суду Черкаської області з позовом до фізичної особи-підприємця Хроменко Марії Петрівни ( АДРЕСА_1 ) про стягнення заборгованості зі сплати послуг з управління багатоквартирним будинком у розмірі 5 511,08 грн., а саме: основна заборгованість - 5 344,65 грн., пеня - 48,89 грн., інфляційні витрати - 36,33 грн., 3% річних - 81,21 грн. у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем умов договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком №73 від 28.12.2018 року та понесених судових витрат.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за укладеним між сторонами договором позивач надав послуги з управління багатоквартирним будинком, а відповідач прийняв послуги з управління, проте у визначений договором строк не розраховувався, допустивши прострочення оплати їх вартості, що стало підставою для нарахування штрафних санкцій, обов'язок зі сплати яких передбачено договором та діючим законодавством.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 25 травня 2020 року відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, розгляд справи призначено на 10 год. 00 хв. 23 червня 2020 року.
Відповідно до частин 1, 8 статті 252 Господарського процесуального кодексу України (також по тексту ГПК України) розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи також заслуховує їх усні пояснення.
Ухвалою від 23 червня 2020 року Господарський суд Черкаської області задовольнив клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи та відклав розгляд справи у судовому засіданні на 10 год. 00 хв. 27 серпня 2020 року.
26 червня 2020 року до канцелярії суду представник відповідача подав клопотання про закриття провадження по справі. Клопотання вмотивоване тим, що право власності на приміщення за адресою АДРЕСА_2, за обслуговування якого позивачем нараховано 5 344,65 грн. за послуги утримання споруд та прибудинкової території, набуте Хроменко М.П. в якості фізичної особи, а не суб'єкта господарювання, договір про надання послуг від 28.12.2020 № 73 укладено з фізичною особою, а тому даний спір непідсудний господарському суду.
27 серпня 2020 року до суду від позивача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи листа Звенигородського управління Головного Управління ДПС у Черкаській області від 18.08.2020 №1783/23-00-53-55-013 та фотокартку нежитлового приміщення.
У судовому засіданні, що відбулося 27.08.2020, суд оголосив перерву до 02.09.2020.
Ухвалою від 03 вересня 2020 року Господарський суд Черкаської області у задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі відмовив; розгляд справи відклав на 11 годин 00 хвилин 12 жовтня 2020 року.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав та мотивів зазначених у позовній заяві, просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, у задоволенні позову просив відмовити.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 240 ГПК України в судовому засіданні підписано вступну та резолютивну частини рішення без проголошення.
У відповідності до ч. 3 ст. 13, ст. 74 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, заслухавши представників сторін, судом встановлені такі обставини.
Фізична особа - підприємець Хроменко Марія Петрівна є власником нежитлового приміщення (магазину), площею 60,6 кв.м., що знаходиться за адресою АДРЕСА_2 .
Згідно з відомостями державного реєстру речових прав на нерухоме майно власником вищезазначеного приміщення відповідач є на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно № НОМЕР_1, від 03.04.2003.
Рішенням виконавчого комітету Ватутінської міської ради Черкаської міської ради від 15.11.2018 №300 "Про затвердження конкурсної документації та проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку житлового фонду міста Ватутіне" затверджено конкурсну документацію для проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку житлового фонду міста Ватутіне згідно з додатком 1 (а.с. 23).
Пунктом 2 зазначеного рішення затверджено оголошення про проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку житлового фонду у місті Ватутіне згідно з додатком 2.
Рішенням виконавчого комітету Ватутніської міської ради Черкаської міської ради від 26.12.2018 №395 "Про призначення управителя багатоквартирного будинку житлового фонду у місті Ватутіне" призначено Ватутінське виробниче управління житлово-комунального господарства Ватутінської міської ради управителем багатоквартирного будинку житлового фонду у місті Ватутіне згідно з додатком та зобов'язано протягом п'яти календарних днів укласти з управлінням договори про надання послуг з управління багатоквартирними будинками, які зазначені у додатку до цього рішення (а.с. 24).
28.12.2018 між Ватутінським виробничим управлінням житлово-комунального господарства Ватутінської міської ради (управителем, позивач у справі), в особі начальника Костікова О.С., що діє на підставі Статуту, та співвласниками багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_2, в особі першого заступника міського голови Кубявки Ю.Б., що діє на підставі рішення виконавчого комітету Ватутніської міської ради від 15.11.2018 №300, було укладено договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком №28 (надалі - договір, а.с. 27-30), за умовами якого управитель зобов'язався надавати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком (далі - послуга з управління), що розташований за адресою АДРЕСА_2, а співвласники зобов'язалися оплачувати управителю послугу з управління згідно з вимогам законодавства та умовами цього договору.
Список співвласників і площа квартир та приміщень, що перебувають у їх власності, станом на дату укладення договору, зазначені у додатку1 до договору, що є невід'ємною його частиною. Загальні відомості про будинок зазначаються у додатку 2 до договору і є невід'ємною його частиною (пункт 2 договору).
Відповідно до пункту 3 договору послуга з управління полягає у забезпеченні управителем належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна будинку та його прибудинкової території.
Послуга з управління включає:
утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, обслуговування ліфтів, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами обслуговування таких систем здійснюється виконавцем);
купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку;
поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.
Послуга з управління надається відповідно до вимог до якості згідно з додатком 4 до цього договору, що є його невід'ємною частиною.
Технічна документація на будинок передається управителю згідно з актом приймання-передачі технічної документації відповідно до додатка 3 до цього договору.
В пункті 6 договору закріплено, що кожен із співвласників зобов'язаний оплачувати управителеві надані послуги з управління в порядку, за ціною та у строки, встановлені цим договором.
Відповідно до пункту 7 договору управитель має право вимагати від співвласників оплату наданої послуги з управління в порядку, за ціною та у строки, встановлені цим договором.
Згідно з пунктом 10 договору ціна послуги з управління становить 5,35 грн (у тому числі податок на додану вартість) на місяць за 1 кв.м загальної площі житлового або нежитлового приміщення у будинку та включає: витрати на утримання будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна будинку в розмірі 5,35 грн, відповідно до кошторису витрат на утримання будинку та прибудинкової території, що міститься у додатку 5 до цього договору; винагороду управителю.
Відповідно до пункту 11 договору плата за послугу з управління нараховується щомісяця управителем та вноситься кожним співвласником не пізніше 10 числа місяця, наступного за розрахунковим на особові (розрахункові) рахунки співвласників (споживачів), відкритих у ВВУЖКГ через банківські або поштові установи міста. За бажанням співвласника оплата послуги з управління може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів.
Згідно пункту 24 договору за несвоєчасне та/або не в повному обсязі внесення плати за послугу з управління співвласники сплачують управителю пеню в розмірі 0,01 відсотка суми простроченого платежу, яка нараховується за кожний день прострочення, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. При цьому загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.
Відповідно до пункту 30 договору цей договір набирає чинності з 01 січня 2019 року та укладається строком на один рік.
Судом також встановлено, що фізична особа-підприємець Хроменко Марія Петрівна проводить свою господарську діяльність з використанням приміщення магазину, розташованого на першому поверсі 2 поверхового житлового будинку по АДРЕСА_2.
Згідно з відомостями державного реєстру речових прав на нерухоме майно власником вищезазначеного приміщення відповідач є на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно № НОМЕР_1, від 03.04.2003. Складовими частинами приміщення є: приміщення - загальна площа 66,6 кв.м. (а.с. 15). Опис: приміщення магазину, розташоване на 1 поверсі 2 поверховго житлового будинку.
Ватутінське виробниче управління житлово-комунального господарства Ватутінської міської ради, як управитель багатоквартирним будинком по АДРЕСА_2 згідно з укладеним договором надавав співвласникам, у тому числі і відповідачеві послугу з управління. За період з 01.01.2019 до 01.04.2020 за надані позивачем послуги відповідачу було нараховано плату з надання послуг з управління багатоквартирним будинком у розмірі 5 344,65 грн. Відповідач оплату за отримані послуги не здійснював.
На адресу відповідача позивачем направлялося повідомлення про наявність заборгованості та необхідність її сплати (лист №602 від 06.11.2019 (а.с. 35), яке відповідач особисто отримав 08.11.2019, що підтверджується рекомендованим повідомлення про вручення. Однак відповідачем не було здійснено сплати заборгованості.
Наведене стало підставою для звернення позивача до суду за захистом порушеного права та примусового стягнення боргу на суму 5 344,65 грн, пені, інфляційних і річних.
Згідно зі статтею 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно з частиною 6 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Підпунктом 20 пункту "а" частини 1 статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування" встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить призначення у випадках та в порядку, встановлених законом, управителя багатоквартирного будинку.
На виконання повноважень, які визначені у наведеному вище Законі Виконавчий комітет Ватутніської міської ради Черкаської міської ради прийняв рішення від 15.11.2018 №300 "Про затвердження конкурсної документації та проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку житлового фонду міста Ватутіне", яким затверджено конкурсну документацію для проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку житлового фонду міста Ватутіне згідно з додатком 1 та оголошення про проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку житлового фонду у місті Ватутіне згідно з додатком 2.
Відповідно до норм частин 1, 2 статті 368 Цивільного кодексу України спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю. Суб'єктами права спільної сумісної власності можуть бути фізичні особи, юридичні особи, а також держава, територіальні громади, якщо інше не встановлено законом.
Згідно із статтею 382 Цивільного кодексу України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносин, пов'язаних з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління врегульовані Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" (далі - Закон). У статті 13 Закону Прикінцеві та перехідні положення, зазначено, що він набирає чинності з 1 липня 2015 року.
Предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі реалізації прав та виконання обов'язків власників квартир та нежитлових приміщень як співвласників багатоквартирного будинку (стаття 2 Закону).
Відповідно до пунктів 1, 7, 8 частини 1 статті 1 Закону багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири; управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа-підприємець або юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб; управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов'язків співвласників, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку;
У частині 5 статті 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону унормовано, що у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, у якому не створено об'єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У разі якщо місцевою радою або її виконавчим органом відповідно до законодавства прийнято рішення про делегування іншому органу - суб'єкту владних повноважень функцій із здійснення управління об'єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг, управитель призначається на конкурсних засадах таким органом.
У такому разі ціна послуги з управління багатоквартирним будинком визначається за результатами конкурсу, який проводиться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, а договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком строком на один рік від імені співвласників підписує уповноважена особа виконавчого органу відповідної місцевої ради, за рішенням якого призначено управителя. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.
Оскільки співвласниками багатоквартирного будинку по АДРЕСА_2 не було створено об'єднання співвласників та не прийнято рішення про форму управління будинком, тому відповідно до Закону виконавчим комітетом Ватутніської міської ради Черкаської міської ради було проведено конкурс з призначення управителя багатоквартирного будинку, за яким було визначено управителя - Ватутінське виробниче управління житлово-комунального господарства Ватутінської міської ради, наслідком чого стало укладання договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком. При цьому суд зазначає, що договір відповідно до вимог Закону, укладено від імені співвласників.
Даний договір є чинним, ніким не оспорений, тому згідно з положеннями статті 204 Цивільного кодексу України є правомірним.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначає Закон України "Про житлово-комунальні послуги", стаття 20 якого встановлює для споживача обов'язок, зокрема укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору, оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Статтею 1 цього Закону визначено такі терміни:
Житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Виконавець - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору.
Власник приміщення, будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - власник) - фізична або юридична особа, якій належить право володіння, користування та розпоряджання приміщенням, будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, зареєстроване у встановленому законом порядку.
Згідно зі статтею 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги зремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Судом встановлено, що відповідач є власником приміщення магазину, розташованого на першому поверсі 2 поверхового житлового будинку. Матеріалами справи підтверджується, що згідно з додатком 1 до договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком Хроменко Марія Петрівна внесена до списку співвласників будинку АДРЕСА_2.
Пунктом 1 частини 1 статті 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву кореспондує визначений пунктом 5 частини 3 статті 20 цього Закону обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Позивач належним чином виконував та виконує умови договору, про що свідчить відсутність звернень відповідача в установленому порядку. З претензіями щодо ненадання чи/або надання неякісних житлово-комунальних послуг відповідач до позивача не звертався.
Площа приміщення магазину розташованого на першому поверсі 2 поверхового будинку АДРЕСА_2 становить 66,6 кв.м, розмір щомісячної плати за належне відповідачу на праві приватної власності нежитлове приміщення становить 356,31 грн, а за період з 01.01.2019 по 01.04.2020 відповідач зобов'язаний був оплатити послуги з управління багатоквартирним будинком у розмірі 5 344,65 грн.
На підставі наведеного суд дійшов висновку про те, що відповідач є фактичним споживачем житлово-комунальних послуг, тому зобов'язаний сплатити вартість спожитих послуг.
Відповідно до статей 74, 76-79 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Суд враховує, що на момент прийняття рішення жодних первинних та належних доказів належного та повного розрахунку за надані послуги, у розумінні вимог статей 74, 76 Господарського процесуального кодексу України, відповідач суду не подав, тому вимога про стягнення з відповідача заборгованості у сумі 5 344,65 грн є обґрунтованою, отже підлягає до задоволення.
Згідно з частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до статті 193 Господарського Кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язань, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Стаття 230 Господарського Кодексу України штрафними санкціями у розумінні цього Кодексу визначає господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання. А частина 4 статті 231 Господарського Кодексу України встановлює, що у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов'язаний сплатити пеню у розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу. Нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку внесення плати за житлово-комунальні послуги.
Аналогічні положення щодо відповідальність за несвоєчасне внесення плати за послугу з управління передбачені у договорі. На підставі наведених положень договору та закону позивач нарахував відповідачу 48,89 грн пені за період прострочення з 11.02.2019 до 11.03.2020.
Здійснивши перевірку правильності нарахування пені, суд встановив, що розрахунок пені виконано вірно. Отже, вимога позивача про стягнення з відповідача пені у сумі 48,89 грн є обґрунтованою, тому підлягає до задоволення.
Згідно з частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інше не встановлено договором.
Згідно з наведеними положеннями закону позивач нарахував відповідачу 36,33 грн інфляційних за період лютий 2019 року - 11.03.2020 та 81,21 грн 3% річних за період прострочення з 11.02.2019 до 11.03.2020, які просить стягнути з відповідача.
Розрахунок перевірено судом за допомогою калькулятора санкцій апаратного комплексу "Ліга-Закон". Розрахунок виконано вірно. Вимога позивача про стягнення 36,33 грн інфляційних та 81,21 грн 3% річних підлягає до задоволення.
З огляду на викладене, господарський суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення в повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України сплачена позивачем за подання позову сума судового збору підлягає відшкодуванню йому за рахунок відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Черкаської області
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця Хроменко Марії Петрівни ( АДРЕСА_1 ) на користь Ватутінського виробничого управління житлово-комунального господарства Ватутінської міської ради (вул. Звенигородська, 6, м. Ватутіне, Черкаська область, 20250, ідентифікаційний код 03356884) 5 344,65 грн основного боргу, 48,89 грн пені, 36,33 грн інфляційних, 81,21 грн 3% річних та 2102,00 грн судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги це рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене та підписане 13 жовтня 2020 року.
Суддя О.В. Чевгуз