13 жовтня 2020 року справа № 580/3757/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, далі - відповідач) в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті допомоги на поховання померлого пенсіонера судді у відставці ОСОБА_2 ;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу допомогу на поховання померлого пенсіонера судді у відставці ОСОБА_2 у розмірі двомісячного щомісячного грошового утримання судді у відставці, які він отримував на день смерті.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що на його думку відповідач в супереч вимог статті 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування протиправно не здійснив нарахування та виплату на користь позивача, як особі яка здійснила поховання померлого пенсіонера (чоловіка позивача ОСОБА_2 ) допомоги на поховання в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, надав суду письмовий відзив на позов в якому зазначив, що згідно п. 7 ст. 150 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» головні розпорядники коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів забезпечують здійсненнями судами видатків на поховання та увічнення пам'яті суддів, у тому числі суддів у відставці, у межах видатків, передбачених для судів у державному бюджеті на відповідний рік. Крім того, рішенням Ради суддів України від 16.09.2016 №62 визначено, що витрати на поховання та увічнення пам'яті суддів, суддів у відставці можуть здійснюватись безпосередньо судом чи відповідним територіальним управлінням Державної судової адміністрації України щодо місцевих судів, або компенсуватися виконавцю волевиявлення померлого. Тому, на думку відповідача відсутні підстави для виплати осіб, яка здійснила поховання померлого пенсіонера допомоги на його поховання в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 з 31.10.1981 перебувала у зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу.
ОСОБА_2 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області як пенсіонер та отримував щомісячне довічне грошове утримання судді.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_1 .
ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою для виплати їй на підставі ст. 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» допомоги на поховання чоловіка ОСОБА_3 .
За результатами розгляду заяви, листом від 26.06.2020 №25702897/Б-02/8-2300/20 відповідач повідомив позивача про те, що ОСОБА_2 не отримував на день смерті пенсії згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а отримував щомісячне довічне грошове утримання, відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», тому відсутні підстави для виплати особі, яка здійснила поховання померлого пенсіонера допомоги на його поховання в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що ст. 24 Конституції України гарантує рівність конституційних прав і свобод та рівність всіх громадян перед законом.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Особа, яка звертається за допомогою на поховання, подає заяву про виплату допомоги та довідку про смерть пенсіонера або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання в оригіналі (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24.07.2008 №1269/5, зареєстрованої Міністерстві юстиції України 25.07.2008 за №691/15382).
Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що вищевказані положення законодавства України не містять застереження щодо виплати особам, які здійснили поховання померлого пенсіонера, який отримував щомісячне довічне грошове утримання допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті пенсіонера.
Крім того, судом не приймається до уваги посилання відповідача на п. 7 ст. 150 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та на рішення Ради суддів України від 16.09.2016 №62, оскільки вищевказаними положеннями лише врегульовано питання компенсації витрат на поховання та увічнення пам'яті суддів, суддів у відставці, однак не стосуються виплати особам, які здійснили поховання померлого пенсіонера, який отримував щомісячне довічне грошове утримання допомога на поховання пенсіонера, а пенсія за віком та щомісячне довічне грошове утримання судді мають однакову правову природу щодо отримання пенсійного забезпечення особою від держави.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи встановлені обставини справи та правові норми, керуючись статтями 241-245, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 на поховання померлого пенсіонера судді у відставці ОСОБА_2 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 на поховання померлого пенсіонера судді у відставці ОСОБА_2 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області на користь ОСОБА_4 сплачений судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Суддя В.А. Гайдаш