про залишення позовної заяви без руху
12 жовтня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/3745/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., перевіривши матеріали адміністративного позову виконуючого обов'язки керівника Лисичанської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах Служби у справах дітей військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області до Відділу освіту військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
06 жовтня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява виконуючого обов'язки керівника Лисичанської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах Служби у справах дітей військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області до Відділу освіту військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність відділу освіти військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка закінчила Лисичанську багатопрофільну гімназію Лисичанської міської ради Луганської області; ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка закінчила Лисичанську багатопрофільну гімназію Лисичанської міської ради Луганської області; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка закінчила Лисичанську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів №4 Лисичанської міської ради Луганської області; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка закінчила КЗ «Лисичанська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5 Лисичанської міської ради Луганської області»; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка закінчила Лисичанську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів №6 Лисичанської міської ради Луганської області; ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який закінчив КЗ «Лисичанська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №8 Лисичанської міської ради Луганської області»; ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який закінчив КЗ «Лисичанська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №27 Лисичанської міської ради Луганської області» одноразову грошову допомогу, передбачену ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», у розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку з розміру, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», в сумі 13308 грн.
Пунктом 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно з частиною першою статті 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
В силу частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина друга статті 5 КАС України).
У позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору (пункт 9 частини п'ятої статті 160 КАС України).
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин; вирішуючи спір суд повинен встановити, що у зв'язку з прийнятим рішенням, вчиненням дії чи допущенням бездіяльності суб'єктом владних повноважень порушуються права, свободи чи інтереси особи у сфері публічно-правових відносин; при цьому, обставини дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів має довести належними та допустимими доказами саме позивач.
Розгляду та задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин.
При цьому слід зазначити, що при зверненні до суду позивачу необхідно обирати такий спосіб захисту, який би міг відновити його становище та захистити порушене, на його думку право. Застосування конкретного способу захисту права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулась особа, так і від характеру його порушення. З цією метою суд повинен з'ясувати характер спірних відносин (предмет та підстави позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.
Згідно з матеріалами позовної заяви позивач просить визнати протиправною бездіяльність відділу освіти військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», у розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку з розміру, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», в сумі 13308 грн.
При цьому, позивачем, в порушення ч. 1 ст. 5 КАС України, не викладено обґрунтованих вимог, які саме певні дії позивач просить суд зобов'язати вчинити відповідача для відновлення його порушеного права та способу його відновлення, тобто позовні вимоги викладені не у тій формі, яка передбачена законодавством при зверненні до суду з адміністративним позовом.
Таким чином, позивачу слід надати суду уточнену позовну заяву, приведену у відповідність до вимог статті 160 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки вищевказані обставини перешкоджають відкриттю провадження у справі, адміністративний позов підлягає залишенню без руху з встановленням позивачу строку для усунення вказаних недоліків протягом 7 (семи) календарних днів з дня отримання копії даної ухвали суду.
Керуючись статтями 59, 121, 122, 160, 161, 167, 169, 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Адміністративний позов виконуючого обов'язки керівника Лисичанської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах Служби у справах дітей військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області до Відділу освіту військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків протягом 7-ми (семи) календарних днів з дня отримання копії даної ухвали шляхом надання суду - позовної заяви, приведеної у відповідність до вимог статті 160 КАС України.
У разі ненадання вищевказаних документів, позовна заява буде вважатися неподаною і підлягатиме поверненню.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
СуддяВ.С. Шембелян