10 жовтня 2020 року Справа № 480/6799/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп'яненко О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернеччинської сільської територіальної виборчої комісії Охтирського району Сумської області про визнання незаконною та протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,-
Позивачка звернулась до суду з позовом, який мотивує тим, що є кандидатом на посаду Чернеччинського сільського голови на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року. Крім неї кандидатом від Сумської обласної організації політичної партії "Слуга Народу" зареєстровано ОСОБА_2 . Грошова застава за нього мала вноситися з рахунку цієї організації політичної партії або організацією вищого рівня, але внесена не у встановленому порядку. Відповідно до Постанови ЦВК від 21.09.2020 № 193 грошова застава, внесена з порушенням вимог, встановлених ст. 225 Виборчого кодексу України підлягає перерахування до відповідного бюджету у восьмиденний строк після закінчення строку реєстрації кандидатів на відповідних місцевих виборах.
Реєстрація кандидатів закінчилась 30 вересня 2020 року. Восьмиденний строк після цієї дати спливає 08 жовтня 2020 року. Станом на 08 жовтня 2020 року відповідачем не прийнято рішення про перерахування до відповідного бюджету застави, сплаченої неналежним суб'єктом за кандидата на посаду сільського голови ОСОБА_2 . Просить визнати бездіяльність відповідача незаконною та протиправною. Зобов'язати перерахувати грошову заставу до відповідного бюджету.
Відповідач у письмовому відзиві позов не визнав. Пояснив, що ОСОБА_2 висунуто кандидатом на посаду Чернеччинського сільського голови рішенням зборів конференції Сумської обласної організації політичної партії "Слуга Народу" від 19.09.2020 № 77. Грошова застава у розмірі 5000 грн. за кандидата внесена Сумською обласною організацією політичної партії "Слуга Народу" на рахунок виборчої комісії 21 вересня 2020 року, платіжне доручення № 139.
Чернеччинською СТВК Охтирського району Сумської області при реєстрації ОСОБА_2 кандидатом на посаду сільського голови порушень вимог п. 4 ч. 1 ст. 224 ВК України не виявлено. Позовні вимог вважає необґрунтованими та просить у їх задоволенні відмовити.
У судове засідання позивачка та представник відповідача, будучи належним чином сповіщеними про дату та час судового засідання, не з'явились, про причини неявки не повідомили. Клопотання про розгляд справи без їх участі не подали. Враховуючи скорочені строки розгляду справи, встановлені ст. 273 ч. 11 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності позивачки та представники відповідача.
У зв'язку з неявкою позивачки та представника відповідача, у відповідності до вимог ст. 229 ч. 4 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Постановою Верховної Ради України від 15 липня 2020 року N 795-IX чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) призначено на 25 жовтня 2020 року.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована кандидатом на посаду Чернеччинського сільського голови Охтирського району Сумської області, це підтверджується відповідним посвідченням від 30.09.2020 (а.с.5).
Кандидатом на посаду Чернеччинського сільського голови також зареєстровано ОСОБА_2 (а.с. 7).
Відповідно до ст.225 ч. 2 ВК України організація партії, яка висунула кандидата на посаду сільського або організація відповідної партії вищого рівня після початку виборчого процесу та до подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатом на посаду сільського вносить одним платежем у безготівковій формі на спеціальний рахунок виборчої комісії грошову заставу в розмірі мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленому на день початку виборчого процесу.
Відповідно до ст. 225 ч. 4 ВК України у разі надходження на спеціальний рахунок відповідної територіальної виборчої комісії для внесення грошової застави коштів у меншому розмірі, ніж визначено частинами першою, другою цієї статті, та/або коштів, які внесені із порушенням вимог, встановлених цією статтею, такі кошти поверненню не підлягають та у восьмиденний строк після закінчення строку реєстрації кандидатів перераховуються відповідно до сільського, селищного, міського, обласного, республіканського Автономної Республіки Крим бюджету.
Позивачка обґрунтовуючи свої вимоги вказує на порушення порядку внесення грошової застави за кандидата ОСОБА_3 , а саме внесення її неналежною особою.
Як вбачається з вимог наведеної ч. 2 ст. 225 ВК України грошова застава за кандидата на посаду сільського голови вноситься організацією політичної партії, яка висунула кандидата або організацією партії вищого рівня.
За поясненнями сторін ОСОБА_2 висунуто кандидатом на посаду Чернеччинського сільського голови Сумською обласною організацією політичної партії "Слуга Народу". З дослідженої судом копії платіжного доручення № 139 від 21.09.2020 вбачається, що кошти у розмірі 5000 грн. як грошова застава за кандидата на посаду сільського голови ОСОБА_2 сплачені Сумською обласною організацією політичної партії "Слуга Народу". Отримувачем платежу є Чернеччинська сільська територіальна виборча комісія (а.с.18). Тобто, грошова застава внесена тією організацією політичної партії, якою ОСОБА_2 висунуто кандидатом, що відповідає вимогам ст. 225 ВК України.
Позивачкою ніяких доказів на підтвердження своїх вимог не надано. Дослідженими судом доказами спростовуються твердження ОСОБА_1 про внесення грошової застави за кандидата на посаду Чернеччинського сільського голови ОСОБА_2 з порушенням вимог закону. Суд вважає правомірними висновки відповідача про відсутність підстав для перерахування до бюджету грошової застави, внесеної за цього кандидата на посаду сільського голови.
На підставі викладеного, суд вважає, що відповідачем не допущено протиправної бездіяльності, а позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Чернеччинської сільської територіальної виборчої комісії Охтирського району Сумської області про визнання незаконною та протиправною бездіяльності щодо неперерахування грошової застави, внесеної за кандидата на посаду Чернеччинського сільського голови Охтирського району Сумської області ОСОБА_2 до відповідного бюджету, зобов'язання перерахувати грошову заставу до бюджету відмовити у зв'язку з необгрунтованістю.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом двох днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп'яненко