Рішення від 09.10.2020 по справі 480/6798/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18:15

09 жовтня 2020 року Справа № 480/6798/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6798/20 за позовом ОСОБА_1 до Чернеччинської сільської територіальної виборчої комісії Охтирського району Сумської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

08.10.2020 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Чернеччинської сільської територіальної виборчої комісії Охтирського району Сумської області, в якій просить суд:

- визнати незаконними та неправомірними дії Чернеччинської сільської територіальної виборчої комісії Охтирського району Сумської області, що полягають у включенні до виборчого бюлетеню на сільського голову на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року ОСОБА_2 ;

- зобов'язати Чернеччинську сільську територіальну виборчу комісію виключити з виборчого бюлетеню на сільського голову до Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року ОСОБА_2 , який має недійсне посвідчення № 1 без дати, а лише з пропечатаним місяцем і роком - «жовтень 2020р.».

Свої вимоги мотивує тим, що Чернеччинська сільська територіальна виборча комісія, всупереч вимогам виборчого діючого законодавства України, затвердила текст виборчого бюлетеня обрання сільського голови до Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, в який було включено ОСОБА_2 , відносно якого не проведена реєстрація у передбачений законом спосіб і посвідчення йому не видано про реєстрацію кандидатом. Наразі ОСОБА_2 не є кандидатом на посаду сільського голови Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області, використовує посвідчення кандидата, яке є недійсним, оскільки воно не містить дати видачі, а отже не відповідає формі, затвердженій ЦВК. Посвідчення на ім'я ОСОБА_2 за № 1 без дати видачі, в недійсному посвідченні лише пропечатано «жовтень 2020р.». Викладене свідчить про відсутність законних підстав для його включення до відповідного виборчого бюлетеня, оскільки він не є суб'єктом виборчого процесу.

Ухвалою від 09.10.2020р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін з урахуванням особливостей провадження у справах, передбачених ст.273 КАС України.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, зазначив, що станом на 07.10.2020 року на дату винесення рішення Чернеччинською сільською територіальною виборчою комісією підстав, передбачених чинним виборчим законодавством, для не прийняття рішення про затвердження бюлетеню не було. Постановами №№ 17, 18 виборчою комісією було зареєстровано двох кандидатів на посаду сільського голови Чернеччинської сільської ради, зокрема ОСОБА_2 та ОСОБА_1 . Стосовно посвідчення кандидата на посаду сільського голови Чернеччинської сільської ради ОСОБА_2 , яке було видане з порушенням, представник відповідача вказує, що за заявою кандидата на посаду Чернеччинського сільського голови про видане посвідчення з порушенням, Чернеччинською сільською радою було виправлено допущену помилку та станом на даний час посвідчення є дійсне. До того ж, підстав не затверджувати виборчий бюлетень через недійсне посвідчення у виборчої комісії повноважень не було. У задоволенні позовних вимог просить відмовити.

Належним чином повідомлені про день, час та місце розгляду справи, позивач та представник відповідача в судове засідання не з'явилися. У відзиві на позовну заяву представник відповідача просив проводити розгляд справи у його відсутність.

Враховуючи скорочені строки розгляду справи, встановлені ст. 273 ч. 11 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності позивачки та представника відповідача.

У зв'язку з неявкою позивачки та представника відповідача, відповідно до вимог ст. 229 ч. 4 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що постановами №№ 17, 18 від 25.09.2020р. виборчою комісією було зареєстровано двох кандидатів на посаду сільського голови Чернеччинської

сільської ради, а саме ОСОБА_2 (постанова №17) та ОСОБА_1 (постанова №18), про що видані відповідні посвідчення (а.с.5-7).

В подальшому, постановою №31 від 07.10.2020р. Чернеччинська сільська територіальна виборча комісія затвердила текст виборчого бюлетеня обрання сільського голови до Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, в який було включено ОСОБА_2 та позивача у даній справі.

Не погоджуючись із включенням ОСОБА_2 до виборчого бюлетеню, ОСОБА_1 звернулася із позовом до суду, оскільки як вбачається з копії посвідчення ОСОБА_2 , в ньому зазначений лише місяць та рік його видачі - «жовтень 2020року», а не конкретна дата, внаслідок чого останній не є кандидатом на посаду сільського голови.

Вирішуючи спір, суд зазначає, що згідно з Основним Законом держави Україна є правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права; права і свободи людини і громадянина визначають зміст і спрямованість діяльності держави (статті 1,3,8 Конституція України).

Конституція України закріпила право громадян вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування (частина перша статті 38 Конституції України).

Гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів визначає Виборчий Кодекс України (далі - ВКУ).

Так, відповідно до п.4-7 ч.2 ст.206 ВКУ відповідна територіальна виборча комісія, яка встановлює результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, результати виборів сільського, селищного, міського голови: 4) реєструє кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірених осіб, представників, уповноважених осіб організацій партій - суб'єктів відповідного виборчого процесу та видає їм посвідчення; 5) розглядає питання щодо скасування реєстрації кандидатів у випадках, передбачених цим Кодексом; 6) інформує населення про зареєстрованих кандидатів у депутати у відповідних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови; 7) затверджує текст виборчих бюлетенів на відповідних місцевих виборах, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів та передачу їх відповідним територіальним, дільничним виборчим комісіям.

Статтею 222 ВКУ вказано умови для реєстрації кандидатів. Згідно з частиною четвертою цієї статті 222 ВК України, відповідальність за достовірність і точність відомостей у документах, зазначених у пунктах 6, 7, 8 та 10 частини першої цієї статті, поданих до територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати, несуть особи, висунуті кандидатами у депутати.

Статтею 231 ВКУ врегульований порядок скасування реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.

Так, згідно з ч.1 цієї статті територіальна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, окремого кандидата у депутати, включеного до єдиного та/або єдиного та територіального виборчих списків організації партії (під час виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) із виключенням його з відповідних виборчих списків, про скасування реєстрації окремого кандидата у депутати у багатомандатному виборчому окрузі (під час виборів депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) у разі:

1) звернення кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови не пізніш як за дев'ятнадцять днів до дня голосування із заявою про відмову від балотування. Така заява може бути засвідчена в порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат", або подана до відповідної виборчої комісії особисто;

2) звернення організації партії не пізніш як за дев'ятнадцять днів до дня голосування щодо скасування реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови відповідно до рішення, прийнятого у порядку, передбаченому статутом партії, яке додається до такого звернення. Зазначені документи підписуються керівником та засвідчуються печаткою організації партії, а в разі її відсутності - печаткою організації партії вищого рівня або печаткою партії.

3) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт припинення громадянства України кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови;

4) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт виїзду кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови за межі України для постійного проживання;

5) отримання від суду належним чином засвідченої копії судового рішення, яким кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови визнано недієздатним;

6) набрання щодо кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення або виявлення територіальною виборчою комісією факту наявності у кандидата судимості за такий злочин, не погашеної або не знятої в установленому законом порядку;

7) порушення порядку висування кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, встановленого частиною четвертою статті 216 цього Кодексу, в тому числі неподання кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови у порядку, встановленому цим Кодексом, заяви про підтвердження згоди балотуватися кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від організації партії у разі виявлення включення цієї особи до виборчих списків, списків кандидатів до відповідної ради кількох організацій партій;

8) виявлення інших обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, права бути обраною депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою села, селища.

Суд звертає увагу, що зазначений у частині 1 статті 231 ВКУ перелік підстав для скасування реєстрації кандидата на посаду голови відповідної ради є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

Більш того, такої підстави для скасування реєстрації кандидата, як відсутність у посвідченні кандидата на посаду голови відповідної ради конкретної дати його видачі, вказана стаття не містить.

В матеріалах справи не міститься доказів скасування реєстрації ОСОБА_2 як кандидата на посаду сільського голови Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області, відтак виключення його з виборчого бюлетеню не є можливим та суперечитиме нормам ВКУ.

Відповідно до ч.13 ст.242 ВКУ у разі скасування реєстрації кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови або вибуття такого кандидата з балотування, скасування реєстрації усіх кандидатів у депутати від організації партії у єдиному багатомандатному окрузі у період виготовлення виборчих бюлетенів або після виготовлення виборчих бюлетенів, але за проміжок часу, в який неможливо здійснити передрукування виборчих бюлетенів після виготовлення виборчих бюлетенів, відповідна територіальна виборча комісія приймає рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня. Копія такого рішення невідкладно передається територіальною виборчою комісією до Центральної виборчої комісії.

Згідно з ч.2 статті 6 Виборчого кодексу України основні виборчі права громадян України включають: право вільно обирати (право голосу на виборах) та право бути обраним.

Статтею 10 Виборчого кодексу України, яка регулює відносини щодо права бути обраним, передбачено, що вимоги до кандидатів встановлюються Конституцією України та цим Кодексом.

Згідно з частиною 1 статті 193 « Право бути кандидатом на місцевих виборах» Виборчого кодексу України депутатом, сільським, селищним, міським головою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.

Статтею 70 Конституції України передбачено, що право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років. Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними.

Відповідно до частини 2 статті 193 ВКУ не може бути обраний депутатом, сільським, селищним, міським головою громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.

Таким чином, помилкове не зазначення у посвідчення кандидата на посаду сільського голови повної дати його видачі не є обставиною, яка позбавляє особу права бути обраною.

Статтею 9 КАС України закріплено принцип законності, який вимагає, щоб органи державної влади та їх посадові особи діяли тільки на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Разом з тим, відповідач як суб'єкт владних повноважень під час розгляду справи надав належні і достатні докази, які спростовують доводи позивача.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відтак, суд повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку про те, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 241-245, 262, 272, 273, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Чернеччинської сільської територіальної виборчої комісії Охтирського району Сумської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом двох днів з дня його проголошення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Суддя О.О. Осіпова