Рішення від 11.10.2020 по справі 360/3815/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

11 жовтня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3815/20

13 год. 30 хв.

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Свергун І.О.,

за участі секретаря судового засідання - Карча В.М.,

представника позивача - Рудої О.О.,

представника відповідача - Бєлухи М.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рубіжанської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області про визнання протиправною та скасування постанови від 06.10.2020 № 68,

ВСТАНОВИВ:

10 жовтня 2020 року о 00 год. 33 хв. до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Рубіжанської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області (далі - відповідач, Рубіжанська МТВК), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним рішення Рубіжанської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області щодо скасування реєстрації кандидата на посаду Рубіжанського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів Рубіжанського міського голови на чергових та перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року ОСОБА_2 , оформлене постановою № 68 від 06.10.2020;

- скасувати постанову № 68 від 06.10.2020, прийняту Рубіжанською міською територіальною виборчою комісією Сєвєродонецького району Луганської області.

Позовні вимоги мотивовано таким.

Постановою Рубіжанської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області № 27 від 27.09.2020 зареєстровано кандидатом на посаду Рубіжанського міського голови в Єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів Рубіжанського міського голови на чергових та перших місцевих виборах 25.10.2020 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

06.10.2020 ОСОБА_2 звернувся до відповідача з нотаріально посвідченою заявою про зняття його з реєстрації кандидатом на посаду Рубіжанського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів Рубіжанського міського голови на чергових та перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.

Постановою відповідача № 68 від 06.10.2020 було скасовано реєстрацію кандидата на посаду Рубіжанського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів Рубіжанського міського голови на чергових та перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року ОСОБА_2 .

Позивач, як не байдужий виборець, вважає, що постанова відповідача № 68 від 06.10.2020, якою було скасовано реєстрацію кандидата на посаду Рубіжанського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів Рубіжанського міського голови на чергових та перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року ОСОБА_2 , є незаконною, порушує права громадян, які підтримують даного кандидата, в першу чергу - позивача, оскільки він вболівав за нього. Усе це спричиняє позивачу моральні страждання та пригнічує його.

Відповідач у постанові № 68 від 06.10.2020 посилається на п. 1 ч. 1 ст. 231 Виборчого кодексу України, як на законну підставу скасування реєстрації кандидата.

Позивач вважає, що відповідачем прийнято оскаржене рішення/постанову з грубим порушенням виборчого законодавства, а саме - п. 1 ч. 1 ст. 231 Виборчого кодексу України, оскільки він мав право скасувати реєстрацію кандидата за «його бажанням» тільки за умови подання відповідної заяви не пізніш як за дев'ятнадцять днів до дня голосування, а саме 05.10.2020.

Відтак, є очевидним, що відповідач прийняв рішення/постанову від 06.10.2020 № 68 з порушенням Виборчого кодексу України, оскільки не повинен був приймати зазначене рішення на підставі заяви про зняття кандидата, яка була подана з порушенням строку, встановленого чинним законодавством.

Позивач вважає, що в даному випадку порушено особисті права виборця, оскільки у зв'язку з прийняттям відповідачем неправомірного рішення (з порушенням Виборчого кодексу України) він, як виборець, так і інші виборці, неправомірно втратили право голосувати за кандидата на посаду Рубіжанського міського голови на чергових та перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року ОСОБА_2 , який був зареєстрований у встановленому Виборчим кодексом України порядку, що стало підставою для звернення позивача до суду.

Ухвалою суду від 10.10.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, витребувано докази.

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі, надала пояснення, аналогічні викладеному в позові.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, пояснив суду, що заява від ОСОБА_2 про зняття його з реєстрації кандидатом на посаду Рубіжанського міського голови дійсно надійшла до комісії з порушенням строку, визначеного Виборчим кодексом України, проте була розглянута комісією негайно та було прийнято оскаржене рішення. Також пояснив, що у комісії відсутній оригінал заяви ОСОБА_2 про його реєстрацію кандидатом на посаду Рубіжанського міського голови, та згідно з заявою ОСОБА_2 він не вчиняв жодних дій для реєстрації його кандидатом на посаду Рубіжанського міського голови. Тому представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.

Згідно зі статтею 38 Конституції України громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Постановою Верховної Ради України від 15 липня 2020 року № 795-ІХ «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю 25 жовтня 2020 року.

Постановою Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК) від 8 серпня 2020 року № 160 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року» призначено на неділю, 25 жовтня 2020 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно з додатками 1 - 24.

Згідно з Додатком 11 до постанови ЦВК від 8 серпня 2020 року № 160 «Перелік сільських, селищних, міських територіальних громад Луганської області, у яких призначаються перші місцеві вибори 25 жовтня 2020 року» на неділю, 25 жовтня 2020 року, зокрема, призначені вибори Рубіжанського міського голови Сєвєродонецького району Луганської області.

Постановою ЦВК від 10 серпня 2020 року № 172 «Про утворення та формування складу обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (крім міст в Автономній Республіці Крим), районних у місті Києві територіальних виборчих комісій» та Додатком 234 до неї утворено та сформовано склад Рубіжанської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області.

Постановою ЦВК від 1 жовтня 2020 року № 325 «Про розгляд скарг на бездіяльність Рубіжанської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області» серед іншого достроково припинено повноваження усього складу Рубіжанської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області у зв'язку з одноразовим грубим порушенням Виборчого кодексу України.

Постановою ЦВК від 2 жовтня 2020 року № 340 «Про новий склад Рубіжанської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області» сформовано новий склад Рубіжанської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області згідно з додатком.

Постановою Рубіжанської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області від 27.09.2020 № 27 «Про реєстрацію кандидата на посаду Рубіжанського міського голови на чергових та перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року» зареєстровано кандидатом на посаду Рубіжанського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів Рубіжанського міського голови на чергових та перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Гатне Києво-Святошинського району Київської області, громадянина України, освіта вища, фізична особа-підприємець, безпартійний, проживає в с. Гатне Києво-Святошинського району Київської області (арк. спр. 6).

06 жовтня 2020 року ОСОБА_2 звернувся до Рубіжанської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області із нотаріально посвідченою заявою про зняття його з реєстрації кандидатом на посаду Рубіжанського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів Рубіжанського міського голови на чергових та перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року (арк. спр. 28).

Постановою Рубіжанської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області від 06.10.2020 № 68 «Про скасування реєстрації кандидатом на посаду Рубіжанського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів Рубіжанського міського голови на чергових та перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року ОСОБА_2 » скасовано реєстрацію кандидатом на посаду Рубіжанського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів Рубіжанського міського голови на чергових та перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року ОСОБА_2 (арк. спр. 29).

Судом установлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України (арк. спр. 4), зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру від 11.02.2020 (арк. спр. 5).

Позивач оскаржує постанову Рубіжанської МТВК від 06.10.2020 № 68 як виборець, який підтримував кандидата на посаду Рубіжанського міського голови Паламарчука О.І.

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано позовні вимоги, суд виходить з такого.

Виборчий кодекс України згідно з преамбулою відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.

Абзацом першим частини першої статті 20 Виборчого кодексу України визначено, що виборчий процес - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб'єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов'язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.

Згідно з частиною першою статті 22 Виборчого кодексу України суб'єктом виборчого процесу відповідних виборів є:

1) виборець, який має право голосу на відповідних виборах;

2) виборча комісія, уповноважена здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів;

3) партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах;

4) кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом;

5) офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) - суб'єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до частини першої статті 11 Виборчого кодексу України громадяни України, які є виборцями, мають право висування кандидатів на виборах, яке реалізується ними через політичні партії (далі - партії) та їхні місцеві організації або шляхом самовисування у порядку, встановленому цим Кодексом.

Частиною першою, абзацом першим частини другої статті 216 Виборчого кодексу України передбачено, що висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови розпочинається за сорок днів до дня голосування і закінчується за тридцять днів до дня голосування. Право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) реалізується виборцями через місцеві організації політичних партій (далі - організація партії) у порядку, передбаченому цим Кодексом.

Відповідно до частини першої статті 221 Виборчого кодексу України право висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови реалізується виборцями через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, визначеному цим Кодексом.

Статтею 224 Виборчого кодексу України визначено умови реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Згідно з частинами першою, другою статті 229 Виборчого кодексу України кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови реєструється відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією, за умови подання їй документів, передбачених статтею 224 цього Кодексу. Подання документів до відповідної сільської, селищної, міської виборчої комісії для реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови закінчується за тридцять днів до дня голосування.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 231 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, окремого кандидата у депутати, включеного до єдиного та/або єдиного та територіального виборчих списків організації партії (під час виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) із виключенням його з відповідних виборчих списків, про скасування реєстрації окремого кандидата у депутати у багатомандатному виборчому окрузі (під час виборів депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) у разі звернення кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови не пізніш як за дев'ятнадцять днів до дня голосування із заявою про відмову від балотування. Така заява може бути засвідчена в порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат", або подана до відповідної виборчої комісії особисто.

Згідно з частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій визначені статтею 273 КАС України.

Так, частинами першою та другою статті 273 КАС України закріплено, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Виборець, учасник всеукраїнського референдуму (громадянин України, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо такі рішення, дія чи бездіяльність безпосередньо порушують його виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму.

Отже, обов'язковою передумовою можливості виборця оскаржити дії та рішення виборчої комісії є факт порушення такими діями та рішеннями виборчих прав або інтересів такого виборця щодо участі у виборчому процесі.

Згідно з частиною другою та третьою статті 6 Виборчого кодексу України основні виборчі права громадян України включають:

1) право вільно обирати (право голосу на виборах);

2) право бути обраним.

Громадяни України мають також інші права на участь у виборчому процесі, пов'язані з їхніми основними виборчими правами.

Права виборців на участь у виборчому процесі, пов'язані з правом голосу, закріплені статтею 9 Виборчого кодексу України.

Так, виборці мають право:

1) бути членами виборчих комісій, які організовують підготовку та проведення відповідних виборів;

2) отримувати та поширювати інформацію, що стосується підготовки та проведення відповідних виборів;

3) брати участь у проведенні передвиборної агітації на відповідних виборах;

4) здійснювати спостереження за проведенням відповідних виборів;

5) оскаржувати порушення власних виборчих прав, інших власних особистих прав та законних інтересів, пов'язаних з участю у виборчому процесі.

Згідно з частиною першою статті 64 Виборчого кодексу України суб'єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини третьої статті 64 Виборчого кодексу України рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, їх членів, визначених статтею 65 цього Кодексу, також можуть оскаржуватися до суду шляхом подання позовної заяви.

У свою чергу, частиною другою статті 65 Виборчого кодексу України регламентовано, що виборець може оскаржити до відповідної виборчої комісії рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів оскарження, якщо такі рішення, дії чи бездіяльність порушують особисто його виборчі права або охоронювані законом інтереси щодо участі у виборчому процесі, у тому числі на участь у роботі виборчої комісії, на здійснення спостереження, на присутність на засіданні виборчої комісії у визначених цим Кодексом випадках, під час проведення голосування відповідно до цього Кодексу, незабезпечення встановлених цим Кодексом умов для голосування виборців з порушенням здоров'я (у зв'язку з інвалідністю, тимчасовим розладом здоров'я, віком).

З викладеного слідує, що виборці мають право на звернення до суду лише в разі порушення їхніх виборчих прав або інтересів щодо участі у виборчому процесі особисто. За таких самих умов виборець може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів, визначених у частині другій статті 275 та частині першій статті 276 КАС України.

Під виборчими правами та інтересами виборця щодо участі у виборчому процесі особисто необхідно розуміти не тільки право голосу на відповідних виборах, а й участь у роботі виборчих комісій як членів цих комісій, у проведенні передвиборної агітації, здійсненні спостереження за виборами та інших заходах у порядку, визначеному законами України.

У зазначених випадках під час вирішення виборчих спорів суд встановлює наявність порушення рішенням, діями чи бездіяльністю виборчої комісії прав, свобод та інтересів, законних прав або охоронюваних законом інтересів позивача. Встановлення в судовому порядку відсутності такого порушення є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог заявника.

Обґрунтовуючи порушення своїх прав, позивач зазначив, що спірна постанова порушує його виборче право, як громадянина, що підтримував певного кандидата.

Суд критично ставиться до таких доводів позивача з огляду на те, що Виборчим кодексом України не передбачено серед виборчих прав виборця право на оскарження рішення, що стосується виборчого процесу та не порушує його особисті виборчі права та інтереси.

Крім того, суд зазначає, що позивач, який зареєстрований у м. Сєвєродонецьку Луганської області, взагалі не є суб'єктом виборчого процесу на виборах Рубіжанського міського голови, тобто в іншому виборчому окрузі.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Проте, позивачем не надано жодних пояснень та належних і допустимих доказів, які б підтверджували, що постанова Рубіжанської МТВК від 06.10.2020 № 68 «Про скасування реєстрації кандидатом на посаду Рубіжанського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів Рубіжанського міського голови на чергових та перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року ОСОБА_2 » якимось чином порушує його права та інтереси на участь у виборчому процесі та у голосуванні, або унеможливлює реалізацію таких прав у цілому.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване в законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджуване порушення було обґрунтованим.

З наведеного слідує, що суд під час розгляду справи повинен встановити факт або обставини, які б свідчили про порушення прав, свобод чи інтересів позивача з боку відповідача - суб'єкта владних повноважень, створення перешкод для їх реалізації або чи мають місце інші ущемлення прав та свобод позивача.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 10.09.2020 № 855/46/20.

Під час судового розгляду справи судом установлено, що постанова Рубіжанської МТВК від 06.10.2020 № 68 «Про скасування реєстрації кандидатом на посаду Рубіжанського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів Рубіжанського міського голови на чергових та перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року ОСОБА_2 » жодним чином не впливає на реалізацію позивачем, як виборцем, його прав чи інтересів на участь у виборчому процесі.

На підставі викладеного, приймаючи до уваги те, що за результатами розгляду справи судом не було встановлено факту порушення оскарженою постановою виборчих прав та інтересів позивача як виборця, суд вважає, що підстави для визнання протиправною та скасування спірної постанови відсутні, а отже, у задоволенні позову належить відмовити повністю.

У зв'язку з відмовою в задоволенні позову відповідно до приписів статті 139 КАС України судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем при зверненні до суду (арк. спр. 3), йому не відшкодовуються.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 133, 139, 241-246, 250, 255, 268-272, 273, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Рубіжанської міської територіальної виборчої комісії Сєвєродонецького району Луганської області (місцезнаходження: 93000, Луганська область, м. Рубіжне, пл. Володимирська, буд. 2) про визнання протиправною та скасування постанови від 06.10.2020 № 68 відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом двох днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Суддя І.О. Свергун