Постанова від 07.10.2020 по справі 500/2468/19

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2020 рокуЛьвівСправа № 500/2468/19 пров. № А/857/9807/20

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Кушнерика М.П., Мікули О.І.,

з участю секретаря Ратушної М.І.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача Козака І.О.,

представника відповідача Кузьми Г.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Тернопільської обласної ради на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2019 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Тернопільської обласної ради, третя особа ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення,-

суддя в 1-й інстанції - Осташ А.В.,

час ухвалення рішення - 18.11.2019 року, 12:23 год.,

місце ухвалення рішення - м. Тернопіль,

дата складання повного тексту рішення - 20.11.2019 року,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Тернопільської обласної ради, третя особа ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2019 року позов задоволено частково. Визнано протиправними та скасовано рішення конкурсної комісії Тернопільської обласної ради з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора (головного лікаря) комунального некомерційного підприємства "Тернопільський обласний центр служби крові" Тернопільської обласної ради від 24 липня 2019 року, що були оформлені протоколом №3, а саме:

- про визначення ОСОБА_2 переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора (головного лікаря) комунального некомерційного підприємства "Тернопільський обласний центр служби крові" Тернопільської обласної ради;

- про внесення подання голові Тернопільської обласної ради ОСОБА_3 щодо призначення ОСОБА_2 на посаду генерального директора (головного лікаря) комунального некомерційного підприємства "Тернопільський обласний центр служби крові" Тернопільської обласної ради за результатами конкурсу;

- про рекомендування голові Тернопільської обласної ради протягом одного місяця з дня внесення конкурсною комісією подання здійснити призначення ОСОБА_2 на посаду генерального директора (головного лікаря) комунального некомерційного підприємства "Тернопільський обласний центр служби крові" Тернопільської обласної ради за результатами конкурсу та укласти з ним контракт.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи та невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове про відмову в задоволення позову.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що ними повністю дотримано вимоги щодо принципів проведення конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора (головного лікаря) комунального некомерційного підприємства Тернопільський обласний центр служби крові" Тернопільської обласної ради. Конкурсною комісією вирішено проводити голосування з обрання кандидатури генерального директора (головного лікаря) бюлетенями. Дана пропозиція внесена на розгляд секретарем ОСОБА_4 .. Відповідно до п.22 Порядку проведення конкурсу на заняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я, пропозиція про включення питання до порядку денного може бути поставлена на голосування на вимогу будь-якого члена конкурсної комісії. Тому вказана пропозиція секретаря конкурсної комісії ОСОБА_4 є правом, яке передбачене п. 22 Порядку. Визначення переможця конкурсу є останньою складовою четвертого етапу конкурсу, передбаченого п.5 Порядку, та фактично не може бути окремою самостійною підставою для скасування результатів проведеного конкурсу. Проведене голосування бюлетенями за кандидатуру переможця конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора (головного лікаря) не є порушенням процедури проведення конкурсу, а є лише способом визначення переможця конкурсу, а визначення конкурсною комісією переможця конкурсу є виключною компетенцією конкурсної комісії.

Представник відповідача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримала, просить рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2019 року скасувати та прийняти постанову, якою в задоволенні позову відмовити.

Позивач та представник позивача в судовому засіданні апеляційну скаргу заперечили, просять рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2019 року залишити без змін.

Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлявся про час і місце розгляду справи, і оскільки його явка в суді апеляційної інстанції не є обов'язковою, апеляційний розгляд справи проведено у його відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи обставини, що відповідно до рішення Тернопільської обласної ради №1251 від 06.11.2018 "Про перетворення Тернопільського обласного центру служби крові в комунальне некомерційне підприємство "Тернопільський обласний центр служби крові" Тернопільської обласної ради, припинено юридичну особу - Тернопільський обласний центр служби крові шляхом перетворення в комунальне некомерційне підприємство "Тернопільський обласний центр служби крові" Тернопільської обласної ради, утворено комісію з припинення юридичної особи Тернопільського обласного центру служби крові та рекомендовано Комісії провести процедуру реорганізації (аркуш справи 26).

04.06.2019 Тернопільська обласна рада прийняла рішення №1379 про порядок проведення конкурсу на посаду керівника комунального некомерційного підприємства - закладу охорони здоров'я Тернопільської обласної ради та укладення контракту з керівником за результатами конкурсу (аркуш справи 27).

Головою Тернопільської обласної ради видано розпорядження від 04.06.2019 №123 “Про припинення трудових відносин з ОСОБА_1 ”, згідно з пунктом 2 якого до призначення за результатами конкурсу кандидатури на вакантну посаду генерального директора (головного лікаря) комунального некомерційного підприємства “Тернопільський обласний центр служби крові” Тернопільської обласної ради ОСОБА_1 призначено з 06 червня 2019 року виконуючим обов'язки на посаді генерального директора (головного лікаря) комунального некомерційного підприємства “Тернопільський обласний центр служби крові” Тернопільської обласної ради.

Головою Тернопільської обласної ради видано розпорядженням від 11 червня 2019 року № 138 “Про проведення у Тернопільській обласній раді конкурсу на заміщення посад керівників закладів охорони здоров'я, що є об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області”, яким вирішено провести у Тернопільській обласній раді конкурс, зокрема, на заміщення вакантної посади генерального директора (головного лікаря) комунального некомерційного підприємства “Тернопільський обласний центр служби крові” Тернопільської обласної ради.

На офіційному веб-сайті Тернопільської обласної ради 11 червня 2019 року оприлюднено текст оголошення про початок формування конкурсної комісії Тернопільської обласної ради з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади керівника закладу - генерального директора (головного лікаря) комунального некомерційного підприємства “Тернопільський обласний центр служби крові” Тернопільської обласної ради (далі - конкурсна комісія).

Розпорядженням голови Тернопільської обласної ради від 27 червня 2019 року № 160 “Про утворення конкурсної комісії Тернопільської обласної ради з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора (головного лікаря) комунального некомерційного підприємства “Тернопільський обласний центр служби крові” Тернопільської обласної ради” утворено конкурсну комісію та затверджено її персональний склад.

Перше засідання вказаної конкурсної комісії відбулося 02 липня 2019 року, на якому оголошено конкурс на заміщення вакантної посади генерального директора (головного лікаря) комунального некомерційного підприємства “Тернопільський обласний центр служби крові” Тернопільської обласної ради та затверджено текст оголошення про проведення конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора (головного лікаря) комунального некомерційного підприємства “Тернопільський обласний центр служби крові” Тернопільської обласної ради.

На офіційному веб-сайті Тернопільської обласної ради 02 липня 2019 року було розміщено оголошення про проведення конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора (головного лікаря) комунального некомерційного підприємства “Тернопільський обласний центр служби крові” Тернопільської обласної ради.

24 липня 2019 року відбулися два засідання конкурсної комісії Тернопільської обласної ради з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора (головного лікаря) комунального некомерційного підприємства “Тернопільський обласний центр служби крові” Тернопільської обласної ради.

Згідно з протоколом № 2 засідання конкурсної комісії від 24 липня 2019 року за результатами голосування до участі у конкурсі на зміщення вакантної посади генерального директора (головного лікаря) комунального некомерційного підприємства “Тернопільський обласний центр служби крові” Тернопільської обласної ради після перевірки документів, поданих претендентами, на відповідність установленим вимогам допущено двох претендентів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та вирішено проводити голосування з обрання генерального директора (головного лікаря) комунального некомерційного підприємства "Тернопільський обласний центр служби крові" Тернопільської обласної ради бюлетенями та затверджено зразок бюлетеня для голосування.

Відповідно до протоколу № 3 засідання конкурсної комісії від 24 липня 2019 року за результатами заслуховування конкурсних пропозицій учасників конкурсу, проведення співбесіди з ними за наслідками застосування процедури голосування бюлетенями вирішено:

- визначити ОСОБА_2 переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора (головного лікаря) комунального некомерційного підприємства “Тернопільський обласний центр служби крові” Тернопільської обласної ради за результатами конкурсу;

- внести подання голові Тернопільської обласної ради ОСОБА_3 щодо призначення ОСОБА_2 на посаду генерального директора (головного лікаря) комунального некомерційного підприємства “Тернопільський обласний центр служби крові” Тернопільської обласної ради за результатами конкурсу;

- рекомендувати голові Тернопільської обласної ради ОСОБА_3 протягом одного місяця з дня внесення конкурсною комісією подання здійснити призначення ОСОБА_2 на посаду генерального директора (головного лікаря) комунального некомерційного підприємства “Тернопільський обласний центр служби крові” Тернопільської обласної ради та укласти з ним контракт за результатами конкурсу.

Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що прийняте та відображене у протоколі засідання конкурсної комісії №3 від 24 липня 2019 року рішення щодо визначення переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади шляхом таємного голосування - бюлетенями є таким, що прийнято з порушенням процедури затвердженої п. 22 та 23 Порядку№1094 щодо прийняття рішень про визначення переможця на заміщення вакантної посади шляхом відкритого поіменного голосування конкурсною комісією.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, вважає їх законними та обґрунтованими, з огляду на наступне.

Відповідно до частини 7-9 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров'я” керівники державних та комунальних закладів охорони здоров'я призначаються на посаду шляхом укладення з ними контракту строком за результатами конкурсу.

Керівники державних та комунальних закладів охорони здоров'я призначаються на посаду уповноваженим виконавчим органом управління власника закладу охорони здоров'я на конкурсній основі шляхом укладання з ними контракту на строк від трьох до п'яти років. Порядок проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я та порядок укладання контракту з керівником державного, комунального закладу охорони здоров'я, а також типова форма такого контракту затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Тернопільська обласна рада прийняла рішення від 04.06.2019 №1379 про порядок проведення конкурсу на посаду керівника комунального некомерційного підприємства - закладу охорони здоров'я Тернопільської обласної ради та укладення контракту з керівником за результатами конкурсу, яким визначила, що процедура проведення конкурс на зайняття посади керівника комунального некомерційного підприємства - закладу охорони здоров'я Тернопільської обласної ради здійснювати відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року №1094 (аркуш справи 27).

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року №1094 “Про затвердження Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я” затверджено Порядок проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я, що додається (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 1 Порядку №1094, цей Порядок визначає механізм проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я (далі - конкурс). Вимоги цього Порядку поширюються на відбір кандидатур на посади керівників державних та комунальних закладів охорони здоров'я (далі - заклад), крім закладів охорони здоров'я МВС, військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, утворених відповідно до законів.

Згідно з пунктом 3 Порядку, конкурс проводиться з дотриманням принципів: 1) забезпечення рівного доступу; 2) політичної неупередженості; 3) законності; 4) довіри суспільства; 5) недискримінації; 6) прозорості; 7) доброчесності; 8) ефективного і справедливого процесу відбору.

Пунктами 4 та 5 Порядку встановлено, що підставою для проведення конкурсу є рішення органу управління.

Згідно з пунктами 8, 9 та 15 вказаного Порядку №1094 для проведення конкурсу рішенням органу управління утворюється конкурсна комісія (постійно діюча або для проведення окремого конкурсу) не пізніше ніж через 20 днів після оприлюднення рішення про проведення конкурсу. Формою роботи конкурсної комісії є засідання.

Відповідно до пунктів 22 та 23 Порядку№1094 рішення конкурсної комісії приймаються шляхом відкритого поіменного голосування. Пропозиція про включення питання до порядку денного може бути поставлена на голосування на вимогу будь-якого члена конкурсної комісії. Рішення конкурсної комісії приймаються більшістю голосів її членів, присутніх на засіданні. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на засіданні конкурсної комісії. Рішення оформлюється протоколом не пізніше наступного робочого дня після проведення засідання та підписується усіма присутніми на засіданні членами конкурсної комісії. Кожен член конкурсної комісії має право додати до протоколу окрему думку щодо змісту та обставин засідання конкурсної комісії не пізніше наступного дня після ознайомлення з протоколом. Надана окрема думка до протоколу засідання конкурсної комісії є невід'ємною частиною такого протоколу. Конкурсна комісія оприлюднює на офіційному веб-сайті органу управління інформацію про рішення конкурсної комісії не пізніше наступного робочого дня після підписання протоколу.

Пунктом 24 вказаного Порядку встановлено, що конкурсна комісія: оприлюднює оголошення про проведення конкурсу; встановлює вимоги до претендентів з урахуванням установлених законодавством вимог; встановлює вимоги до конкурсних пропозицій; оприлюднює результати засідань конкурсної комісії та результати конкурсу; перевіряє документи, подані претендентами щодо відповідності установленим вимогам; приймає рішення про допуск претендентів до конкурсу або відхилення їх кандидатур; забезпечує відкритість конкурсу відповідно до вимог цього Порядку; оцінює професійний досвід, знання, якості та конкурсні пропозиції учасників конкурсу; відбирає шляхом голосування з числа учасників одну кандидатуру на посаду керівника закладу, оформлює відповідне рішення конкурсної комісії та вносить подання керівникові органу управління, який призначає такого кандидата на посаду керівника закладу; здійснює інші повноваження, передбачені цим Порядком.

Згідно з пунктом 27 Порядку комісія не пізніше ніж протягом трьох днів після формування її складу оприлюднює на офіційному веб-сайті органу управління оголошення про проведення конкурсу.

Пунктом 31 вказаного Порядку визначено, що за рішенням конкурсної комісії претендент не допускається до участі в конкурсі у разі: неподання ним необхідних документів; його невідповідності встановленим комісією вимогам до претендентів та конкурсних пропозицій; наявності у претендента незнятої або непогашеної в установленому законом порядку судимості, заборони займати відповідні посади або провадити певні види діяльності; наявності судового рішення, яке набрало законної сили, за яким претендент визнаний винним у вчиненні корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією. Претенденти, допущені до участі в конкурсі, є його учасниками. Про прийняте конкурсною комісією рішення претенденти та учасники повідомляються секретарем конкурсної комісії протягом трьох робочих днів з дня проведення засідання з розгляду документів.

Підсумовуючи викладене керівником закладу охорони здоров'я незалежно від форми власності може бути призначено лише особу, яка відповідає єдиним кваліфікаційним вимогам, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я. Для проведення конкурсу рішенням органу управління утворюється конкурсна комісія, яка, зокрема, встановлює вимоги до претендентів з урахуванням установлених законодавством вимог, які зазначаються в оголошенні про проведення конкурсу, приймає рішення про допуск претендентів до конкурсу або відхилення їх кандидатур. При цьому претендент не допускається до участі в конкурсі та не стає його учасником у разі його невідповідності встановленим комісією вимогам до претендентів та конкурсних пропозицій. При цьому керівники державних та комунальних закладів охорони здоров'я призначаються на посаду уповноваженим виконавчим органом управління власника закладу охорони здоров'я на конкурсній основі.

Із змісту протоколу №2 від 24.07.2019року слідує, що за результатами внесеної секретарем конкурсної комісії ОСОБА_4 на голосування пропозиції прийнято рішення про голосування за кандидатуру на посаду генерального директора (головного лікаря) комунального некомерційного підприємства “Тернопільський обласний центр служби крові” Тернопільської обласної ради бюлетенями.

Таким чином, конкурсною комісією вирішено проводити голосування з обрання кандидатури генерального директора (головного лікаря) комунального некомерційного підприємства “Тернопільський обласний центр служби крові” Тернопільської обласної ради бюлетенями.

Внаслідок вказаного затверджено відповідний зразок бюлетеня для проведення голосування та встановлено, що повноваження лічильної комісії з організації та проведенню голосування з визначення переможця конкурсу здійснює конкурсна комісія Тернопільської обласної ради з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора (головного лікаря) комунального некомерційного підприємства “Тернопільський обласний центр служби крові” Тернопільської обласної ради у складі присутніх членів конкурсної комісії на її засіданні та відображає їх у протоколі № 3 засідання конкурсної комісії Тернопільської обласної ради з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора (головного лікаря) комунального некомерційного підприємства “Тернопільський обласний центр служби крові” Тернопільської обласної ради.

Із змісту протоколу № 3 засідання конкурсної комісії від 24 липня 2019 року слідує, що за результатами заслуховування конкурсних пропозицій учасників конкурсу, проведення співбесіди з ними за наслідками голосування бюлетенями (а.с.23) вирішено визначити ОСОБА_2 переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора (головного лікаря) комунального некомерційного підприємства “Тернопільський обласний центр служби крові” Тернопільської обласної ради за результатами конкурсу.

З протоколу №2 від 24.07.2019 року слідує, що конкурсною комісією прийнято рішення про проведення процедури визначення переможця на заміщення вакантної посади генерального директора (головного лікаря) комунального некомерційного підприємства “Тернопільський обласний центр служби крові” Тернопільської обласної ради шляхом таємного голосування - бюлетенями.

Отож, конкурсна комісія змінила правила голосування для визначення переможця конкурсу з відкритого голосування на таємне голосування бюлетенями.

Відтак, прийняте та відображене у протоколі засідання конкурсної комісії №3 від 24 липня 2019 року рішення щодо визначення переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади шляхом таємного голосування - бюлетенями є таким, що прийнято з порушенням процедури затвердженої п. 22 та 23 Порядку№1094 щодо прийняття рішень про визначення переможця на заміщення вакантної посади шляхом відкритого поіменного голосування конкурсною комісією.

Відповідно до Порядку №1094 рішення конкурсної комісії приймається шляхом відкритого поіменного голосування, більшістю голосів, а вирішальним голосом є голос головуючого.

Як вже зазначалось, рішенням Тернопільської обласної ради від 04 червня 2019 року №1379 було визначено, що проведення вказаного конкурсу буде здійснюватися відповідно до вимог Порядку №1094.

Отже, приймаючи оскаржуване рішення, суд апеляційної інстанції наголошує, що суб'єкт владних повноважень змінив форму голосування, порушивши вимоги Порядку №1094 та всупереч власно прийнятому рішенню №1379 від 04 червня 2019 року.

Колегія суддів зазначає, що порушення процедури прийняття рішення суб'єктом владних повноважень саме по собі може бути підставою для визнання його протиправним та скасування у разі, коли таке порушення безпосередньо могло вплинути на зміст прийнятого рішення.

Певні дефекти адміністративного акту можуть не пов'язуватись з його змістом, а стосуватися процедури його ухвалення. У такому разі можливі дві ситуації: внаслідок процедурного порушення такий акт суперечитиме закону (тоді акт є нікчемним), або допущене порушення не вплинуло на зміст акту (тоді наслідків для його дійсності не повинно наставати взагалі).

Отже, саме по собі порушення процедури прийняття акту не повинно породжувати правових наслідків для його дійсності, крім випадків, прямо передбачених законом.

Виходячи із міркувань розумності та доцільності, деякі вимоги до процедури прийняття акта необхідно розуміти не як вимоги до самого акта, а як вимоги до суб'єктів владних повноважень, уповноважених на їх прийняття.

Так, дефектні процедури прийняття адміністративного акта, як правило, тягнуть настання дефектних наслідків (ultra vires action - invalid act). Разом із тим, не кожен дефект акта робить його неправомірним.

Стосовно ж процедурних порушень, то в залежності від їх характеру такі можуть мати наслідком нікчемність або оспорюваність акта, а в певних випадках, коли йдеться про порушення суто формальні, взагалі не впливають на його дійсність.

Відповідно до практики Європейського Суду з прав людини, скасування акту адміністративного органу з одних лише формальних мотивів не буде забезпечувати дотримання балансу принципу правової стабільності та справедливості.

Таким чином, ключовим питанням при наданні оцінки процедурним порушенням, допущеним під час прийняття суб'єктом владних повноважень рішення, є співвідношення двох базових принципів права: «протиправні дії не тягнуть за собою правомірних наслідків» і, на противагу йому, принцип «формальне порушення процедури не може мати наслідком скасування правильного по суті рішення».

Межею, що розділяє істотне (фундаментальне) порушення від неістотного, є встановлення такої обставини: чи могло бути іншим рішення суб'єкта владних повноважень за умови дотримання ним передбаченої законом процедури його прийняття.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 23 квітня 2020 року у справі №813/1790/18 та від 22 травня 2020 року у справі №825/2328/16.

Колегія суддів наголошує, що Рішення у цій справі, не приймалось суб'єктом владних повноважень на власний розсуд. Одним із етапів його прийняття було саме голосування за висунуті кандидатури на відповідну посаду, а вже за результатами голосування, здійснивши підрахунок голосів, було складено протокол № 3, що і оскаржує позивач в судовому порядку.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів звертає увагу на факт впливу вказаного процедурного порушення на кінцевий результат оскаржуваного рішення, враховуючи, що вирішальним голосом є голос саме головуючого, який неможливо виявити під час таємного голосування, та враховуючи неможливість встановлення наперед результатів голосування при їх відкритому поіменному здійсненню.

Враховуючи зазначене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що Комісією допущено порушення норм Порядку №1094 при проведенні конкурсу, яке виразилося у процедурі голосування, чим порушено основні принципи проведення конкурсу, визначені пунктом 3 Порядку №1094, що призвело до прямого порушення прав та інтересів позивача, як учасника конкурсу.

Так, у постанові Верховного Суду від 25 липня 2019 року у справі №826/13000/18 зазначено, що правова процедура (fair procedure справедлива процедура) є складовою принципу законності та принципу верховенства права і передбачає правові вимоги до належного прийняття актів органами публічної влади. Правова процедура встановлює чітку послідовність дій проведення такої перевірки із зазначенням способів та методів її здійснення, підстав, порядку, форми та строків такої діяльності.

Правова процедура встановлює межі вчинення повноважень органом публічної влади і, в разі її неналежного дотримання, дає підстави для оскарження таких дій особою, чиї інтереси вона зачіпає, до суду.

Верховний Суд у цій постанові також вказав, що встановлена правова процедура як складова принципу законності та принципу верховенства права є важливою гарантією недопущення зловживання з боку органів публічної влади під час прийняття рішень.

Колегія суддів зазначає, що комісія на власний розсуд, без правових підстав, змінила правила голосування для визначення переможця конкурсу. При цьому слід звернути увагу, що Тернопільська обласна рада не прийняла інших правил для проведення спірного конкурсу, а погодилась із застосуванням норм, які визначені Порядком. Приймаючи рішення про проведення таємного голосування комісія порушила права всіх учасників конкурсу (претендентів на зайняття вакантної посади), оскільки як позивач так і його опонент ознайомлюючись з умовами та правилами проведення конкурсу "справедливо очікували", що голосування відбуватиметься у відповідності з вимогами Порядку - шляхом відкритого голосування.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що проведення таємного голосування також повністю нівелює норми п.23 Порядку, яким передбачено, що за умови рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на засіданні конкурсної комісії. А визначити як голосував на засіданні головуючий можна встановити тільки шляхом відкритого поіменного голосування, як це передбачено п.22 Порядку.

Решта доводів та заперечень учасників справи, висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

В решті рішення суду першої інстанції в частині вимог, у задоволенні яких позивачу відмовлено, не є предметом апеляційного перегляду, оскільки у названій частині обумовлене рішення фактично сторонами не оскаржується.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.

Враховуючи вищевикладене, апеляційну скаргу Тернопільської обласної ради слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст. 308,315,316,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Тернопільської обласної ради залишити без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2019 року у справі № 500/2468/19 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного суду лише з підстав, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А. Р. Курилець

судді М. П. Кушнерик

О. І. Мікула

Повне судове рішення складено 08 жовтня 2020 року