Постанова від 08.10.2020 по справі 560/1483/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/1483/19

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Михайлов О.О.

Суддя-доповідач - Мацький Є.М.

08 жовтня 2020 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Мацького Є.М.

суддів: Залімського І. Г. Сушка О.О. ,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 серпня 2020 року (ухвалу постановлено суддею Михайловим О.О. 06 серпня 2020 року в м. Хмельницький, повний текст судового рішення складено 10 серпня 2020 року ) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

1. Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.06.2019 по адміністративній справі №560/1483/19 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести обчислення та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, починаючи з 01.05.2019 року відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, з врахуванням проведених виплат.

2. Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09.09.2019 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повернуто особі, яка її подала.

3. Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.06.2019 по адміністративній справі №560/1483/19 набрало законної сили 09.09.2019.

4. До Хмельницького окружного адміністративного суду 25 червня 2020 року надійшла заява ОСОБА_1 про визнання дій та рішення протиправними в справі №560/1483/19 в порядку ст. 383 КАС України.

5. Заява обгрунтована тим, що при перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду відповідач зменшив розмір коефіцієнту заробітної плати. Заявник вважає такі дії протиправними, а тому звернувся до суду.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

6. 6 серпня 2020 року ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій та розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на виконання рішення суду по адміністративній справі №560/1483/19 задоволено.

7. Визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 04.03.2020 №968250181902 "Про перерахунок пенсії".

8. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.06.2019 у справі №560/1483/19 із зменшенням індивідуального коефіцієнту заробітку.

9. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області місячний строк з дати отримання повного судового рішення для надання відповіді про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.06.2019 у справі №560/1483/19.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ДОВОДІВ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ

10. Апелянт ГУ ПФУ у Хмельницькій області, не погодившись з ухвалою суду першої інстанції, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив її скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні заяви.

11. Апелянт зазначив, що судом першої інстанції не враховано те, що підстави для обчислення пенсії за віком з урахуванням заробітної плати 0,01165 грн. (індивідуальний коефіцієнт 6,50838) що визначається для обчислення пенсії по інвалідності згідно статті 54 ЗУ " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі відшкодування фактичних збитків згідно Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відсутні.

ІІ. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

12. Рішенням від 12.06.2019 у справі №560/1483/19 Хмельницький окружний адміністративний суд, зокрема, зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести обчислення та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, починаючи з 01.05.2019, відповідно до пункту 2 статті 56 Закону №796-XII із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, з врахуванням проведених виплат.

13. Рішенням від 04.03.2020 №968250181902 пенсійний орган здійснив перерахунок пенсії позивача на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.06.2019 у справі №560/1483/19 в розмірі 6997,88 грн. При цьому для обчислення пенсії враховано заробітну плату за період роботи з 01.07.2000 по 07.04.2019 року (за даними персоніфікованого обліку), індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 1,70194.

14. Листом від 03.06.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про те, що на виконання рішення суду від 12.06.2019 позивачу здійснене обчислення пенсії згідно з вимогами частини 2 статті 56 Закону №796-XII із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, починаючи з 01.05.2019. Розмір пенсії після перерахунку склав 6997,88 грн.

15. Заявник вважав такі дії протиправними, а тому звернувся до суду.

ІІІ. ДОВОДИ СТОРІН

16. Апелянт зазначив, що судом першої інстанції не враховано те, що підстави для обчислення пенсії за віком з урахуванням заробітної плати 0,01165 грн. (індивідуальний коефіцієнт 6,50838) що визначається для обчислення пенсії по інвалідності згідно статті 54 ЗУ " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі відшкодування фактичних збитків згідно Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відсутні.

17. Заявник вказав, що при перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду відповідач зменшив розмір коефіцієнту заробітної плати.

ІV. ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

18. Відповідно до частини 2 статті 6 та частини 2 статті 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

19. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

20. Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

21. Відповідно до ст.49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

22. Відповідно до ст.57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення. Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

23. Порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

V. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ

24 . Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої апеляційної скарги, Апеляційний Суд виходить з наступного.

25. Аналізуючи вищевказані нормативно - правові акти, колегія суддів зазначає, що чітко розмежовано порядок обчислення середньомісячного заробітку при обчисленні пенсії, як за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", так і у разі призначення пенсії за цим Законом (ст.54 пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку із втратою годувальника).

26. Тобто, системний аналіз норм статей 50, 51, 54, 55, 57 Закону свідчить про те, що особам, віднесеним до категорії 1, державні пенсії можуть призначатися відповідно до статті 54 Закону про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

27. Це пенсія по інвалідності та пенсія у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, і порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення таких пенсій визначається Кабінетом Міністрів України (Порядок №1210).

28. Особам же, віднесеним до категорій 2, 3 і 4, пенсія призначається та обчислюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням пільг зі зменшення пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, та з обчислення середньомісячного заробітку для обчислення розміру пенсії (статті 55 та 57 Закону про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи).

29. Відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

30. Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або спеціальним Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

31. Рішенням від 12.06.2019 у справі №560/1483/19 Хмельницький окружний адміністративний суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести обчислення та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, починаючи з 01.05.2019, відповідно до пункту 2 статті 56 Закону №796-XII із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, з врахуванням проведених виплат.

32. Разом з тим, рішенням від 04.03.2020 №968250181902 апелянт здійснив перерахунок пенсії позивача на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.06.2019 у справі №560/1483/19 в розмірі 6997,88 грн.

33. При цьому для обчислення пенсії враховано заробітну плату за період роботи з 01.07.2000 по 07.04.2019 року (за даними персоніфікованого обліку), індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 1,70194, що не відповідає рішенню Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.06.2019 у справі №560/1483/19.

34. Зазначене свідчить про протиправність дій та рішення апелянта щодо виконання рішення суду від 12.06.2019 у справі №560/1483/19.

35. Таким чином, чином суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що заяву ОСОБА_1 слід було задовольнити.

VІ. ВИСНОВКИ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ.

36. Згідно зі ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

37. Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

38. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

39. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

40. Зазначеним вимогам закону судове рішення відповідає.

41. Переглянувши судове рішення в межах апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, Апеляційний Суд дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення, суд першої інстанції не допустив неправильного застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, які б були б підставою для скасування судового рішення, а тому апеляційну скаргу ГУ ПФУ у Хмельницькій області слід залишити без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 серпня 2020 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий Мацький Є.М.

Судді Залімський І. Г. Сушко О.О.