Справа № 580/4297/20 Суддя (судді) першої інстанції: С.М. Гарань
08 жовтня 2020 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Земляної Г. В.
суддів Мєзєнцева Є.І., Файдюка В.В.
за участю секретаря Скидан С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Уманської міської територіальної виборчої комісії Уманського району Черкаської області
на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2020року
у справі №580/4297/20 (розглянуто у відкритому судовому засіданні)
за позовом Уманської міської організації політичної партії "ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ"
до відповідача Уманської міської територіальної виборчої комісії Уманського району Черкаської області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
У жовтні 2020 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернулася Уманська міська організація політичної партії "ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ" (надалі - позивач) з адміністративним позовом до Уманської міської територіальної виборчої комісії Уманського району Черкаської області (надалі - відповідач), в якій просила суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову Уманської міської територіальної виборчої комісії Уманського району Черкаської області від 28.09.2020 року за №35 про відмову в реєстрації кандидатів в депутати Уманської міської ради Уманського району Черкаської області, включених до переліку кандидатів у депутати від Уманської міської організації політичної партії "ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ";
- зобов'язати Уманську міську територіальну виборчу комісію Уманського району Черкаської області зареєструвати уточнені списки кандидатів в депутати Уманської міської ради Уманського району Черкаської області, включених до переліку кандидатів у депутати від Уманської міської організації політичної партії "ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ", а саме: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 ; ОСОБА_4 ; ОСОБА_5 ; ОСОБА_6 ; ОСОБА_7 ; ОСОБА_8 ; ОСОБА_9 ; ОСОБА_10 ; ОСОБА_11 ; ОСОБА_12 ; ОСОБА_13 ; ОСОБА_14 ; ОСОБА_15 ; ОСОБА_16 ; ОСОБА_17 ; ОСОБА_18 ; ОСОБА_19 ; ОСОБА_20 ; ОСОБА_21 ; ОСОБА_22 ; ОСОБА_23 ; ОСОБА_24 ; ОСОБА_25 ; ОСОБА_26 ; ОСОБА_27 ; ОСОБА_28 ; ОСОБА_29 ; ОСОБА_30 .
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 24.09.2020 Уманська міська організація політичної партії "ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ" звернулася до Уманської міської територіальної виборчої комісії Уманського району Черкаської області із заявою про реєстрацію кандидатів у депутати до Уманської міської ради Уманського району Черкаської області. Уманська міська територіальна виборча комісія Уманського району Черкаської області 28.09.2020 о 18 год. 20 хв. прийняла постанову №35, відповідно до якої вирішила відмовити в реєстрації всіх кандидатів у депутати Уманської міської ради Уманського району Черкаської області, включених до виборчих списків (єдиного та територіальних) Уманської міської організації політичної партії "ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ" з посиланням на порушення порядку висування кандидатів у депутати, а саме на частину дев'яту статті 219 Виборчого кодексу України. Позивач зазначає, що відповідач відмовив у реєстрації кандидатів у депутати до Уманської міської ради у зв'язку із тим, що під час формування виборчих списків, а саме територіального виборчого списку по округу №2, №3, №4 представником позивача було помилково зазначено неправильну черговість включення до списку кандидатів різної статі. При цьому, також вказує, що відповідачем в порушення ч.3 ст.230 Виборчого кодексу України не було надано можливості усунути недоліки виявлені у документах поданих для реєстрації кандидатів у депутати.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2020 року адміністративний позов Уманської міської організації політичної партії "ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ" - задоволено повністю.
Визнано протиправною та скасовано постанову Уманської міської територіальної виборчої комісії Уманського району Черкаської області від 28.09.2020 №35 про відмову в реєстрації кандидатів в депутати Уманської міської ради Уманського району Черкаської області, включених до переліку кандидатів у депутати від Уманської міської організації політичної партії "ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ".
Зобов'язано Уманську міську територіальну виборчу комісію Уманського району Черкаської області зареєструвати уточнені списки кандидатів в депутати Уманської міської ради Уманського району Черкаської області, включених до переліку кандидатів у депутати від Уманської міської організації політичної партії "ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ", а саме: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 ; ОСОБА_4 ; ОСОБА_5 ; ОСОБА_6 ; ОСОБА_7 ; ОСОБА_8 ; ОСОБА_9 ; ОСОБА_10 ; ОСОБА_11 ; ОСОБА_12 ; ОСОБА_13 ; ОСОБА_14 ; ОСОБА_15 ; ОСОБА_16 ; ОСОБА_17 ; ОСОБА_18 ; ОСОБА_19 ; ОСОБА_20 ; ОСОБА_21 ; ОСОБА_22 ; ОСОБА_23 ; ОСОБА_24 ; ОСОБА_25 ; ОСОБА_26 ; ОСОБА_27 ; ОСОБА_28 ; ОСОБА_29 ; ОСОБА_30 .
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, Уманської міської територіальної виборчої комісії Уманського району Черкаської області подано дві апеляційні скарги, які за змістом є ідентичні за підписом різних представників (надалі - апелянт), в яких просять скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.
Свої вимоги апелянти обґрунтовують тим, що суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального та процесуального права. Апелянти зазначають, що під час формування єдиного та територіальних виборчих списків організація партії повинна забезпечити присутність у кожній п'ятірці кожного виборчого списку чоловіків і жінок не менше двох кандидатів кожної статі. Оскільки правило гендерної квоти позивачем не було дотримано, Уманська міська територіальна виборча комісія Уманського району Черкаської області констатувала порушення позивачем порядку висування кандидатів у депутати, а відтак у повній відповідності до пункту 1 частини першої статті 230 Виборчого кодексу України, прийняла рішення про відмову в реєстрації кандидатів у депутати, включених до єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати Уманської міської ради.
Представник апелянта підтримав доводи викладені в апеляційних скаргах та просив їх задовольнити у повному обсязі, а рішення першої інстанції скасувати.
Крім того, представник апелянта зазначає, що колегія не зобов'язана повідомляти позивача про наявність порушення під час складання списків.
В судовому засіданні представник позивача заперечував проти задоволення апеляційних скарг у повному обсязі та зазначив, що рішення суду першої інстанції прийнято у відповідності до вимог законодавства.
Так, представник позивача зазначає, що після виявлених на думку останнього неточностей у списках кандидатів, їх було виправлення, шляхом складання нових списків.
Відповідно до положень статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, що 24.09.2020 Уманська міська організація політичної партії "ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ" звернулася до Уманської міської територіальної виборчої комісії Уманського району Черкаської області із заявою про реєстрацію кандидатів у депутати до Уманської міської ради Уманського району Черкаської області.
До заяви було додано: заяви про реєстрацію кандидатів у депутати; рішення загальних зборів місцевої організації політичної партії про висування кандидатів у депутати; єдиний виборчий список кандидатів у депутати; територіальні виборчі списки кандидатів у депутати; заяви осіб, включених до виборчих списків кандидатів у депутати про згоду балотуватися кандидатами в депутати від позивача; автобіографії осіб, включених до виборчих списків кандидатів у депутати від позивача; заяви про наявність (відсутність) заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини кожного кандидата в депутати; документ про внесення грошової застави; фотографії осіб, включених до виборчих списків кандидатів у депутати; копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України; передвиборна програма.
Постановою Уманської міської територіальної виборчої комісії Уманського району Черкаської області №35 від 28.09.2020 року позивачу відмовлено у реєстрації кандидатів у депутати до Уманської міської ради Уманського району Черкаської області, включених до виборчих списків (єдиного та територіальних) Уманської міської організації політичної партії "ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ" на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року.
Постанова мотивована тим, що під час формування єдиного та територіальних виборчих списків організація партії повинна забезпечити присутність у кожній п'ятірці (місцях з першого по п'яте, з шостого по десяте і так далі) кожного виборчого списку чоловіків і жінок (не менше двох кандидатів кожної статі). У разі формування організацією партії єдиного та територіальних виборчих списків з кількістю кандидатів у депутати, яка не є кратною п'яти, до останніх у списку кандидатів (від 1 до 4) застосовується вимога щодо почергового включення кандидатів різної статі до списку (ч. 9 ст. 219 Виборчого кодексу України).
Так, якщо місцева організація партія сформувала територіальний виборчий список у кількості 7 кандидатів у депутати, то в першій п'ятірці (місцях з першого по п'яте) має бути не менше двох кандидатів однієї статі, а також шостий та сьомий кандидати в депутати мають бути особами різної статі.
Комісіє було встановлено, що Уманською міською організацією політичної партії "ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ" під час подання заяви з доданими до неї документами від 25.09.2020 було порушено вимоги гендерної рівності для реєстрації кандидатів в депутати міської ради в територіальних виборчих списках у територіальному виборчому окрузі №2, №3 та №4.
Не погоджуючись з правомірністю дій відповідача про відмову у реєстрації кандидатів в депутати, позивач звернувся за захистом порушених прав та інтересів до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки позивачем в цілому фактично дотримано при формуванні виборчих списків визначену законом кількість осіб чоловічої та жіночої статі, та нерозміщення у деяких списках їх по черговості, не є грубим порушенням порядку висування кандидатів у депутати, тому може бути підставою для визнання протиправною постанови, якою не зареєстровано кандидатів у депутати, оскільки фактично це буде порушенням виборчих прав інших осіб. Зазначене порушення відноситься до неточностей, які не тягнуть за собою підстави для відмови у реєстрації кандидатів. Більш того деякі недоліки чи неточності у документах не можуть свідчити про порушення порядку висування кандидатів та підставою для відмови у реєстрації кандидатів.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом частиною 1 статті 22 Виборчого кодексу України суб'єктом виборчого процесу відповідних виборів є: 1) виборець, який має право голосу на відповідних виборах; 2) виборча комісія, уповноважена здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів; 3) партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах; 4) кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом; 5) офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) - суб'єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом.
Частиною 1 статті 196 Виборчого кодексу України встановлено, що виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи: 1) утворення виборчих округів; 2) утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, встановлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
Відповідно до частини 1 статті 216 Виборчого кодексу України висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови розпочинається за сорок днів до дня голосування і закінчується за тридцять днів до дня голосування.
Згідно частини 2 статті 216 Виборчого кодексу України право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) реалізується виборцями через місцеві організації політичних партій у порядку, передбаченому цим Кодексом.
Відповідно до частини 2 статті 217 Виборчого кодексу України організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина.
За правилами частини 4 статті 217 Виборчого кодексу України обласна організація партії, зокрема, може висунути кандидатів у депутати на виборах депутатів відповідних районних, міських, районних у місті, сільських, селищних рад (районів, міст, районів у містах, сіл, селищ, що входять до складу відповідної області, Автономної Республіки Крим згідно з адміністративно-територіальним устроєм).
Згідно статті 218 Виборчого кодексу України висування кандидатів організацією партії проводиться на її зборах, конференції у порядку, встановленому статутом партії та цим Кодексом.
Статтею 219 Виборчого кодексу України встановлений порядок висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також кандидатів у депутати міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше), зокрема:
1. Висування кандидатів у депутати організацією партії, формування та затвердження єдиного та територіальних виборчих списків здійснюються на її зборах, конференції організації партії у порядку, встановленому статутом партії та цим Кодексом.
2. Організація партії може висунути кандидатом у депутати особу, яка є членом цієї партії, або безпартійну особу, яка відповідно до статті 193 цього Кодексу має право бути обраною депутатом.
3. Організація партії висуває кандидатів з числа осіб, зазначених у частині другій цієї статті, у вигляді єдиного виборчого списку, який формується та затверджується на зборах, конференції організації партії.
4. Кількість кандидатів у депутати, які включаються до єдиного виборчого списку організації партії, не повинна перевищувати кількісний склад депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевої ради.
5. У єдиному виборчому списку визначається перший кандидат. З числа інших кандидатів, включених до єдиного виборчого списку, організація партії на тих самих зборах, конференції формує і затверджує територіальні списки кандидатів у депутати у кожному територіальному виборчому окрузі. Територіальний виборчий список організації партії повинен включати не менше п'яти і не більше дванадцяти кандидатів у депутати.
6. Кожен кандидат у депутати, включений до єдиного виборчого списку (крім першого кандидата), також має бути включений до одного з територіальних виборчих списків. Кандидат не може бути включений до єдиного виборчого списку (крім першого кандидата) організації партії більше ніж один раз, а також до двох чи більше різних територіальних виборчих списків.
7. Особа має право надати згоду балотуватися та бути включеною до єдиного та територіального виборчих списків лише однієї організації партії від організації однієї партії.
8. Черговість (порядкові номери) кандидатів у єдиному виборчому списку та у територіальних виборчих списках визначається на зборах, конференції організації партії під час висування кандидатів у депутати та формування відповідних списків.
9. Під час формування єдиного та територіальних виборчих списків організація партії повинна забезпечити присутність у кожній п'ятірці (місцях з першого по п'яте, з шостого по десяте і так далі) кожного виборчого списку чоловіків і жінок (не менше двох кандидатів кожної статі). У разі формування організацією партії єдиного та територіальних виборчих списків з кількістю кандидатів у депутати, яка не є кратною п'яти, до останніх у списку кандидатів (від 1 до 4) застосовується вимога щодо почергового включення кандидатів різної статі до списку.
10. Рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидатів у депутати від партії приймається шляхом затвердження єдиного виборчого списку та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати, віднесених організацією партії до відповідних територіальних виборчих округів, які додаються до такого рішення і є його невід'ємною частиною. Рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидатів у депутати підписується керівником організації партії і скріплюється печаткою цієї місцевої організації партії або печаткою організації партії вищого рівня, а також погоджується центральним керівним органом партії, що засвідчується печаткою партії.
11. Форми єдиного та територіального виборчих списків кандидатів у депутати від організації партії затверджуються Центральною виборчою комісією і не можуть бути змінені під час виборчого процесу.
Кодексом визначено чіткі вимоги щодо формування єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати, недотримання яких може свідчити про порушення встановленого Кодексом порядку висування кандидатів та є підставою для відмови в реєстрації кандидатів (пункт 1 частини першої статті 230 Кодексу).
Тобто, під час формування єдиного та територіальних виборчих списків організація партії повинна забезпечити присутність у кожній п'ятірці (місцях з першого по п'яте, з шостого по десяте і так далі) кожного виборчого списку чоловіків і жінок (не менше двох кандидатів кожної статі); у разі формування організацією партії єдиного та територіальних виборчих списків з кількістю кандидатів у депутати, яка не є кратною п'яти, до останніх у списку кандидатів (від 1 до 4) застосовується вимога щодо почергового включення кандидатів різної статі до списку (частина дев'ята статті 219 Кодексу).
Наведена норма Кодексу обумовлює необхідність забезпечення присутності визначеної кількості осіб різної статі як у єдиному, так і в територіальних виборчих списках.
Так, якщо місцева організація партії сформувала територіальний виборчий список у кількості 7 кандидатів у депутати, то в першій п'ятірці (місцях з першого по п'яте) має бути не менше двох кандидатів однієї статі, а також шостий та сьомий кандидати в депутати мають бути особами різної статі.
Отже, вимоги до організації партії щодо забезпечення присутності у кожній п'ятірці (місцях з першого по п'яте, з шостого по десяте і так далі) кожного виборчого списку чоловіків і жінок (не менше двох кандидатів кожної статі), а також щодо почергового включення до останніх у списку кандидатів (від 1 до 4) кандидатів різної статі у разі формування організацією партії єдиного та територіальних виборчих списків з кількістю кандидатів у депутати, яка не є кратною п'яти, є обов'язковою складовою порядку висування кандидатів.
Водночас, виборчим законодавством не передбачено право організації партії відступу від вказаних правил.
Як встановлено судом першої інстанції та не заперечується сторонами, що відповідно до протоколу зборів Уманської міської організації політичної партії "ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ" № 2 від 15.09.2020 року висунуто кандидатів у депутати до Уманської міської ради та затверджено єдиний і територіальний виборчі списки кандидатів у депутати від Уманської міської організації політичної партії "ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ" на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.
Так, до Єдиного виборчого списку кандидатів у депутати Уманської міської ради Уманського району Черкаської області, висунутих Уманською міською організацією політичної партії "ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ" у територіальному виборчому окрузі №2, то до нього включено 8 кандидатів у такому порядку: 1. ОСОБА_2 , 2. ОСОБА_5 , 3. ОСОБА_6 , 4. ОСОБА_8 , 5. ОСОБА_10 , 6. ОСОБА_31 , 7. ОСОБА_24 , 8. ОСОБА_29 (стор. 71-72 том І).
Відносно територіального виборчого округу №3, то до нього включено 7 кандидатів у такому порядку: 1. ОСОБА_9 , 2. ОСОБА_16 , 3. ОСОБА_17 , 4. ОСОБА_19 , 5. ОСОБА_21 , 6. ОСОБА_20 , 7. ОСОБА_32 (стор. 73-74 том І).
До територіального виборчого округу №4 включено 7 кандидатів у такому порядку: 1. ОСОБА_3 , 2. ОСОБА_4 , 3. ОСОБА_7 , 4. ОСОБА_11 , 5. ОСОБА_25 , 6. ОСОБА_33 , 7. ОСОБА_23 (стор. 75-76 том І).
З аналізу матеріалів справи колегія суддів доходить висновку, що у територіальних виборчих списках № 2, №3, №4 наявні порушення ч. 9 ст. 219 Виборчого кодексу України стосовно присутності визначеної кількості осіб різної статі та їх черговості.
Доводи представника позивача, що зазначені порушення не є суттєвими та свідчать про наявність помилки, яка могла бути усунута до прийняття рішення відповідачем, колегія суддів не бере до уваги, з наступних підстав.
Частиною 3 статті 230 ВК України передбачено, що помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію документах, якщо їх наявність не є перешкодою для розуміння змісту викладених відомостей, не є підставою для відмови в реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови. У разі відсутності в поданих на реєстрацію документах інформації, яка обов'язково повинна бути зазначена відповідно до вимог цього Кодексу, про це невідкладно повідомляється відповідний суб'єкт подання документів.
Виявлені недоліки у поданих документах можуть бути усунуті шляхом подання не пізніше наступного дня після отримання зазначеного повідомлення уточнених або інших документів для реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Колегія суддів, звертає увагу, що складання списків затверджених на загальних зборах кандидатів з порушенням ст. 219 Виборчого кодексу України не може вважатись формальною опискою чи друкарською помилкою, яка могла бути усунутою шляхом виправлення недоліків, а є порушенням вимоги Виборчого кодексу України.
Кодексом чітко передбачено, що і єдиний і територіальні виборчі списки затверджуються рішенням безпосередньо на зборах (конференції), є його невід'ємною частиною, і саме ці оригінали документів подаються до територіальної виборчої комісії.
Відповідно до Виборчого кодексу України документи, що подаються до ТВК для реєстрації кандидатів є складені єдиний та територіальні списки, питання щодо затвердження яких винесено на збори. Протокол засідання лише містить положення про розгляд питання про їх затвердження.
Колегія суддів звертає увагу, що судом першої інстанції взято до уваги надані позивачем нові списки кандидатів, які були складені з урахуванням вимог частини 9 статті 2019 Виборчого кодексу, що не заперечувалося представником позивача, вже після прийняття відповідачем оскаржуваного рішення та не затвердженні зборами.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що Уманською міською організацією політичної партії "ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ" не дотримано вимог частини 9 статті 219 Виборчого кодексу щодо почергового включення до перших у списку кандидатів (від 1 до 5) кандидатів різної статі.
Під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції представник позивача зазначав, що комісією не було повідомлено позивача про порушення черговості при складанні списків, хоча Виборчим кодексом України передбачено дані обставини, з цього приводу колегія суддів зазначає наступне.
Частиною 1 статті 230 Виборчого кодексу України передбачено, що територіальна виборча комісія відмовляє у реєстрації усіх кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій на місцевих виборах у разі:
1) порушення встановленого цим Кодексом порядку висування кандидатів, у тому числі перевищення встановленої цим Кодексом кількості кандидатів у депутати у єдиному виборчому списку та територіальному виборчому списку організації партії на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше), кандидатів у депутати в кожному багатомандатному окрузі на виборах депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч), які можуть бути висунуті організаціями партій;
2) відсутності хоча б одного з документів, зазначених у пунктах 1-5 частини першої статті 222, пунктах 1, 2, 4 частини першої статті 223 цього Кодексу, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави);
3) встановлення нею наявності у передвиборній програмі організації партії положень, спрямованих на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення;
4) висування кандидатів у депутати від організації партії, яка здійснює пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, їхньої символіки та щодо якої в установленому Кабінетом Міністрів України порядку прийнято рішення про невідповідність її діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".
Отже, порушення встановленого Виборчим кодексом та "Роз'ясненням щодо застосування окремих положень Виборчого кодексу України стосовно висування кандидатів на місцевих виборах", затвердженим Постановою Центральної виборчої комісії від 11 вересня 2020 року №249 порядку висування кандидатів є підставою для відмови територіальною виборчою комісією в реєстрації всіх кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій політичних партій або до переліку кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах на відповідних місцевих виборах.
Порушення визначених частиною 9 статті 219 Виборчого кодексу правил щодо забезпечення присутності у кожній п'ятірці кожного виборчого списку чоловіків і жінок (не менше двох кандидатів кожної статі), а також щодо почергового включення до останніх у списку кандидатів (від 1 до 4) кандидатів різної статі у разі формування організацією партії єдиного та територіальних виборчих списків з кількістю кандидатів у депутати, яка не є кратною п'яти, визнаються судом порушенням встановленого Виборчим кодексом порядку висування кандидатів.
З аналізу норм права колегіє суддів доходить висновку, що в результаті отримання територіальною виборчою комісією списків кандидатів, що складені з порушеннями порядку формування, така комісія мала прийняти рішення про відмову в реєстрації всіх кандидатів у депутати, включених до таких виборчих списків та не була зобов'язана повідомляти позивача про дані порушення та надавати час для їх усунення.
Таким чином, колегія суддів доходить висновку, що судом першої інстанції передчасно зроблено висновок про наявність неточностей при складанні позивачем територіальних виборчих списків з кількістю кандидатів у депутати, оскільки в даному випадку дане порушення не є неточністю.
Також, слід звернути увагу на принцип гендерної рівності в України, що визначений у статті 24 Конституції України та Законі України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків".
Так, рівність прав та можливостей жінок і чоловіків забезпечується Законом України від 8 вересня 2005 року №2866-IV "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків", метою якого є досягнення паритетного становища жінок і чоловіків у всіх сферах життєдіяльності суспільства шляхом правового забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.
Зокрема, вказаний Закон дискримінацією за ознакою статі визначає ситуацію, за якої особа та/або група осіб за ознаками статі, які були, є та можуть бути дійсними або припущеними, зазнає обмеження у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами або привілеями в будь-якій формі, встановленій Законом України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні", крім випадків, коли такі обмеження або привілеї мають правомірну об'єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними; а гендерну рівність як рівний правовий статус жінок і чоловіків та рівні можливості для його реалізації, що дозволяє особам обох статей брати рівну участь у всіх сферах життєдіяльності суспільства (частина перша статті 1 Закону).
Практикою Європейського Суду з прав людини встановлено, що дискримінація означає поводження з особами у різний спосіб, без об'єктивного та розумного обґрунтування, у відносно схожих ситуаціях (рішення у справі "Вілліс проти Сполученого Королівства", заява №36042/97). Відмінність у ставленні є дискримінаційною, якщо вона не має об'єктивного та розумного обґрунтування, іншими словами, якщо вона не переслідує легітимну ціль або якщо немає розумного співвідношення між застосованими засобами та переслідуваною ціллю (рішення у справі "Ван Раалте проти Нідерландів" від 21.02.1997.) (п.п. 48-49 рішення ЄСПЛ у справі "Пічкур проти України" від 07.11.2013, заява № 10441/06).
Аналогічний підхід у своїх рішеннях використовує і Конституційний Суд України вказуючи на те, що мета встановлення певних відмінностей (вимог) у правовому статусі повинна бути істотною, а самі відмінності (вимоги), що переслідують таку мету, мають відповідати конституційним положенням, бути об'єктивно виправданими, обґрунтованими та справедливими. У противному разі встановлення обмежень означало б дискримінацію (абзац 7 пункту 4.1. мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 7 липня 2004 року №14-рп/2004).
Встановлені обставини справи свідчать про наявність порушення принципу гендерної рівності під час формування списків кандидатів Уманською міською організацією політичної партії "ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ".
Отже, судом першої інстанції було неповно встановлено обставини цієї справи, надано неправильну юридичну оцінку, неправильно застосовано норми матеріального права та порушено норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення спору в цілому.
Відповідно до ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Таким чином, апеляційна скарга Уманської міської територіальної виборчої комісії Уманського району Черкаської області підлягає задоволенню, рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2020 року - скасуванню, адміністративний позов - залишенню без задоволення.
Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційні скарги Уманської міської територіальної виборчої комісії Уманського району Черкаської області - задовольнити.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2020 року - скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог Уманській міській організації політичної партії "ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ" в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Г. В. Земляна
Судді: Є. І. Мєзєнцев
В. В. Файдюк