Рішення від 07.10.2020 по справі 420/2767/20

Справа № 420/2767/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Міжнародної наукової спільноти у особі Міжнародного наукового товариства в інтересах ОСОБА_1 та ОСОБА_1 в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ) до Департаменту надання Адміністративних послуг Одеської міської ради (вул.Косовська,2-Д, м.Одеса, 65017), Київського районного відділу ГУ ДМС України в Одеській області (вул..Ак.Філатова,15-А, м.Одеса, 65080) про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Міжнародної наукової спільноти у особі Міжнародного наукового товариства в інтересах ОСОБА_1 та ОСОБА_1 в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Департаменту надання Адміністративних послуг Одеської міської ради, Київського районного відділу ГУ ДМС України в Одеській області за результатом якого позивач просить:

визнати бездіяльність двох адміністративних відповідачів- Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради та Київського районного відділу Головного управління державної міграційної служби України в Одеській області ДМС України, у відмові у перереєстрації ОСОБА_4 ,та неповнолітніх синів ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресоюНекрасова 60 у місті Євпаторії на тимчасово окупованій території Криму як незаконними і зобов'язати провести їх перереєстрацію за вказаною адресою.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ОСОБА_7 , є депортованою з тимчасово окупованої території Криму, згідно довідки УСЗН №.5106.-225619 от 15.06.2017р. є переміщеною особою та мешкає за адресою: АДРЕСА_2 з неповнолітніми дітьми ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_2 . До депортації була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , але фактичне мешкала у домоволодінні ,що належить чоловіку ОСОБА_10 за адресою: АДРЕСА_4 , де зареєстрована Громадська організація «Національні та міжнародні дослідження прав Людини та основних свобод «УНІВЕРСИТЕТ» де позивачка обрана керівником. Позивачка зазначає, що Родина СІЗАРЄВИХ неодноразово зверталася до відповідачів на предмет перереєстрації по АДРЕСА_4 , проте отримали відмову. При зверненні до адміністративного суду нам виставлялися перешкоди до правосуддя майнового і лінгвістичного характеру (справа 520/20937/18, суддя Марін П.П.).

Позивач вказує, що 14.03.2020р. ОСОБА_11 керівник Київского РВ ГУДМС України в Одеській області, публічно відмовилась дати письмову відмову у перереєстрації по Некрасова 60 у м. Євпаторії, та рекомендувала звернутися до- Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради по Корольова,9 у Одесі.24.03.2020р. ОСОБА_7 звернулася у Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради але отримала відмову, оскільки департамент реєструє громадян виключно у місті Одеса, і не перереєструє у містЄвпаторія у Криму. Вказані дії відповідачів позивач вважає протизаконними та звернувся до суду.

Ухвалою суду від 06.04.2020 року судом прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі.

29.05.2020 року від представника відповідача надійшов відзив на позов.

У відзиві представникДепартамент надання адміністративних послуг Одеської міської радизазначає, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Оскільки реєстрація місця проживання на території інших адміністративно-територіальних одиниць не належить до компетенції Департаменту.Порядок реєстрації не передбачає можливості її проведення органом реєстрації на території інших адміністративно-територіальних одиниць.Процедура реєстрації є чітко врегульованою законодавством. Органи реєстрації у результаті надання адміністративної послуги формують та ведуть реєстр територіальної громади, після чого, передають дані до різних державних реєстрів, звідки державні органи, для виконання покладених на них функцій, отримують такі відомості.

22.05.2020 року від представника відповідача надійшов відзив на позов.

У відзиві представник Головного управління ДМС України в Одеській області зазначає, що з 04.04.2016р. органам місцевого самоврядування делеговані повноваження у сфері реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання. Враховуючи викладене, повноваження у сфері реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання не належить до компетенції територіальних органів та підрозділів ДМС України. Враховуючи викладене, в ГУ ДМС України в Одеській області відсутні будь які документи, що підтверджують інформацію щодо будь-яких дій з приводу реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_12 , ОСОБА_3 , у зв'язку з чим просить відмовити в задоволенні позову.

29.05.2020 року ухвалою суду було зупинено провадження по справі.

07.10.2020 року провадження по справі було поновлено у зв'язку із тим, що відпали підстави для його зупинення.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

ОСОБА_1 зверталася до відповідачів з проханням за адресою Некрасова 60 у місті Євпаторії на тимчасово окупованій території Криму, проте 14.03.2020р. керівник Київского РВ ГУДМС України в Одеській області, відмовилась дати письмову відмову у перереєстрації по Некрасова 60 у м. Євпаторії, та рекомендувала звернутися до - Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради по Корольова,9 у Одесі. 24.03.2020р. ОСОБА_7 звернулася у Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради але отримала відмову, оскільки департамент реєструє громадян виключно у місті Одеса, і не перереєструє у міст Євпаторія у Криму. Вказані дії відповідачів позивач вважає протизаконними та звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд встановив наступне.

Правові відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, регулюються Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Згідно з абзацами 7, 11, та 12 статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради. Реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку. Реєстр територіальної громади - база даних, призначена для зберігання, обробки, використання визначеної цим Законом інформації, що створюється, ведеться та адмініструється органом реєстрації для обліку осіб, які проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Відповідно до статті 11 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» орган реєстрації здійснює: формування та ведення Реєстру територіальних громад; реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці; передачу інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.

Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі делеговані повноваження: 1) формування та ведення реєстру територіальної громади відповідно до закону.

Пунктом 3 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 207, передбачено, що реєстрація / зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Відповідно до ч. 2, 3 ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» у разі якщо особа не може самостійно звернутися до органу реєстрації, реєстрація може бути здійснена за зверненням її законного представника або представника на підставі довіреності, посвідченої в установленому законом порядку (далі - представник).

Для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг):

письмову заяву;

документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження;

квитанцію про сплату адміністративного збору;

документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації;

військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

У разі подання заяви представником особи додатково подаються:

документ, що посвідчує особу представника;

документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі).

Згідно з 18 Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 207, для реєстрації місця проживання особа або її представник подає:

1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6,7 або 8;

2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження. Реєстрація місця проживання дітей, які є іноземцями чи особами без громадянства, здійснюється за умови внесення даних про дітей до посвідки на постійне або тимчасове проживання їх батьків та копії свідоцтва про народження. Документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами;

3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);

4) документи, що підтверджують:

право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків / одного з батьків або законного представника/представників);

право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи за формою згідно з додатком 9, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у цих установах або закладах);

проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби);

5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);

6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).

У разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються:

документ, що посвідчує особу представника;

документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини - батьками (усиновлювачами).

Як вбачається з матеріалів справи, всупереч наведеному позивач звертався не до відповідного виконавчого органу сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради, а до Департаменту надання Адміністративних послуг Одеської міської ради та Київського районного відділу ГУ ДМС України в Одеській області. Крім того в порушення наведених норм позивачем не подано до наведених вище органів відповідної заяви з пакетом документів. Доказів на спростування даної обставини ні позивачем, ні його представником суду не надано.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене у сукупності, позовна заява Міжнародної наукової спільноти у особі Міжнародного наукового товариства в інтересах ОСОБА_1 та ОСОБА_1 в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Міжнародної наукової спільноти у особі Міжнародного наукового товариства в інтересах ОСОБА_1 та ОСОБА_1 в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ) до Департаменту надання Адміністративних послуг Одеської міської ради (вул.Косовська,2-Д, м.Одеса, 65017), Київського районного відділу ГУ ДМС України в Одеській області (вул..Ак.Філатова,15-А, м.Одеса, 65080) про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити певні дії -відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя К.С. Єфіменко

.