Іменем України
07 жовтня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3263/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду 01 вересня 2020 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Луганській області) з такими позовними вимогами:
1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо залишення без розгляду заяви встановленої форми про індивідуальний перерахунок пенсії - певна форма поведінки відповідача відносно позивача, яка полягає у невиконанні ним дій та не прийнятті рішень, зазначених в пунктах 4.3, 4.7 Розділу IV «приймання, оформлення і розгляд документів» постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та вимог частини п'ятої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які він повинен був і міг вчинити, відповідно до покладених на нього посадових обов'язків, згідно з законодавством України, та зобов'язати його вчинити певні дії, які полягають у здійсненні своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень, і прийняти відповідні рішення;
2) зобов'язати відповідача індивідуально перерахувати позивачу раніше призначену і нараховану пенсію та виплатити її без обмежень, починаючи з 01 січня 2016 року, у зв'язку зі зміною розмірів видів грошового забезпечення, на підставі статей 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про внесення змін до деяких законів України, щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України, та членів їх сімей», постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення, постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяких інших категорій осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77 % суми грошового забезпечення, з урахуванням установленої щомісячної 25 відсоткової надбавки до окладів грошового утримання за вислугу понад 15 років, та установленої щомісячної доплати за вислугу 20 і більше років, починаючи з 28.10.1997 у розмірі 100 відсотків суми пенсії, яка б могла бути нарахована у разі виходу на пенсію особі начальницького складу слідчого підрозділу органів внутрішніх справ за службу на посаді слідчого, та на підставі частини 31 статті 106 Конституції України, що закріпила одне з конкретніших переліків повноважень Президента України, який на основі та на виконання Конституції України, видав обов'язковий до виконання на всій території України - конституційно-правовий акт - Указ від 04 жовтня 1996 року № 926/96 (пункт 5) «Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплату праці працівників органів внутрішніх справ» (КСУ від 27.03.2002, №7-рп/2002, справа 1-14/2002, п.4 абз. 3), та відомчими наказами системи МВС України - наказом Міністра внутрішніх справ України від 30.10.1996 № 750 «Про виконання Указу Президента України від 04.10.1996 № 926/96 (п.5)», наказу начальника Старобільського РВ УМВС України в Луганській області від 04.08.1998 № 97/ос «Про виплату щомісячної доплати до пенсії», позивач став особою положення, повноваження та конституційне право якої зазначено в п. 5 вищезазначеного Указу Президента України, виплатити йому частину пенсії (різницю) недоплачену з 27.03.2018, внаслідок установленої щомісячно 25 відсоткової надбавки до окладів грошового утримання за вислугу понад 15 років, та установлену щомісячно 100 відсоткову доплату до пенсії за вислугу 20 і більше років праці в якості слідчого.
В обґрунтування вимог зазначено, що 21 липня 2020 року позивач звернувся із заявою до відповідача щодо здійснення індивідуального перерахунку раніше призначеної та нарахованої пенсії, її виплатою без обмежень, починаючи з 01 січня 2016 року.
Відповідач 21 липня 2020 року заяву позивача щодо здійснення індивідуального перерахунку раніше призначеної та нарахованої пенсії, та її виплату без обмежень, починаючи з 01 січня 2016 року залишив без розгляду.
Позивач з такою бездіяльністю відповідача не згоден та вважає її протиправною, зважаючи на те, що рішенням суду від 11 грудня 2019 року у справі № 360/4784/19, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 25 березня 2020 року, визнано протиправними дії ГУПФУ в Луганській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача з 77 % до 70 % суми грошового забезпечення.
Отримавши заяву про перерахунок пенсії, відповідач відповідно до Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів з дня її надходження мав прийняти рішення про перерахунок пенсії або про відмову в перерахунку пенсії.
Також позивач зазначає, що на час призначення йому пенсії був чинним Указ Президента України від 04.10.1996 № 926/96 «Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплату праці працівників органів внутрішніх справ» (втратив чинність з 01.01.2008), яким встановлено особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих щомісячну доплату за вислугу 20 і більше років у розмірі 100 % суми пенсії, яка б могла бути їм нарахована у разі виходу на пенсію.
Оскільки, згідно з пунктом 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2262-ХІІ визначено збереження пенсійного забезпечення за особами, пенсії яким призначені до набрання чинності цим Законом, з огляду на дію нормативно-правового акта у часі, позивач вважає, що відповідач безпідставно не нараховує та не виплачує йому надбавку, визначену Указом № 926/96, який був чинним на час призначення пенсії позивачу.
Таким чином перерахунок пенсії позивача має бути здійснений відповідачем, виходячи з таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 1000,00 грн, оклад за спеціальне звання - 130,00 грн, відсоткова надбавка (40 %) - 452,00 грн, надбавка за особливо важливе завдання (43 %) - 680,26 грн, надбавка за аналітичне інформаційне забезпечення (9 %) - 90 грн, премія (15 %) - 352,84 грн, основний розмір пенсії (77 %) -2082,93 грн, сума доплати до попереднього розміру - 3661,79 грн, основний розмір пенсії з урахуванням доплати - 5744,72 грн, соціальний захист непрацюючих - 28,40 грн, доплата розміру пенсії з урахуванням індексації - 183,76 грн, підсумок пенсії з надбавками - 5956,88 грн.
З викладених підстав позивач просить задовольнити позовні вимоги повністю.
Ухвалою від 07 вересня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (арк. спр. 64-65).
Від ГУПФУ в Луганській області 23 вересня 2020 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав (арк. спр. 76-79).
Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» по лінії МВС України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначаються Законом № 2262-ХІІ.
На адресу відповідача 16 березня 2018 року від ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганської області надійшла довідка від 14 березня 2018 року № 39-лк для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі частини третьої статті 63 Закону № 2262 Постанови № 103 та Постанови № 988.
Позивачу 27 березня 2018 року проведено перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Згідно з пунктом 3 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги и перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року.
Щодо перерахунку пенсії виходячи з розміру 77% грошовою забезпечення відповідач зазначає, що на час здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача, діяла інша редакція Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, га деяких інших осіб», а саме редакція Закону № 2262-ХІІ від 13.03.2018, згідно з якою максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення (стаття 13).
Основний розмір пенсії позивача, обчислений в розмірі 70% грошового забезпечення, відповідає вимогам законодавства. Після проведеного перерахунку, пенсія ОСОБА_1 мала скласти 5424,80 грн, а до перерахунку пенсія позивача складала 6325,09 грн. Тобто розмір пенсії позивача внаслідок перерахунку зменшився. Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262, пункту 4 Порядку № 45, пункту 4 Постанови № 103, якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Тому, виплата пенсії ОСОБА_1 проводилася у раніше встановленому розмірі.
Крім того позивач, вже звертався до суду з аналогічною позовною вимогою.
За наслідками розгляду цієї вимоги рішенням Луганського окружною адміністративного суду від 11 грудня 2019 року по справі № 360/4784/19 (набрало законної сили 25 березня 2020 року) зобов'язано ГУПФУ в Луганській області здійснити з 1 січня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно де статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військово' служби, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінет; Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, як звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77 % сум грошового забезпечення.
Однак, перерахунок розміру пенсії позивача, виходячи з 77% грошової забезпечення поліцейських, не призвів до зміни розміру пенсії, що виплачується позивачу.
Так, як зазначено вище, позивачу після перерахунку пенсії, здійсненого на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Луганській області від 14 березня 2018 року № 39 ЛК, виходячи з 70% грошового забезпечення поліцейських, здійснюється доплата до розміру раніше призначеної пенсії, оскільки, після перерахунку основний розмір пенсії складає 5424,80 грн, а розмір раніше призначеної пенсії 6325,09 грн.
Внаслідок перерахунку пенсії позивача, виходячи з 77 % грошового забезпечення, основний розмір пенсії становить 5967,28 грн, що також є меншим, ніж розмір раніше призначеної пенсії 6325,09 грн. Відповідно, за позивачем збережений розмір раніше призначеної пенсії.
Щодо перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної 25 відсоткової надбавки до окладів грошового утримання за вислугу понад 15 років, та установленої щомісячної доплати за вислугу 20 і більше років, починаючи з 28 жовтня 1997 року, у розмірі 100 відсотків суми пенсії, яка б могла бути нарахована у разі виходу на пенсію особі начальницького складу слідчого підрозділу органів внутрішніх справ за службу на посаді слідчого відповідач зазначив, що на час проведення перерахунку 27 березня 2018 року позивач внаслідок зміни законодавства такі надбавки вже не отримував.
У свою чергу, у колишніх працівників міліції, у тому числі й у позивача, виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою № 988.
Відповідач зазначає, що в довідці Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Луганській області від 14 березня 2018 року № 39-ЛК, яка містить інформацію про грошове забезпечення поліцейських за прирівняною посадою та яка стала підставою для проведення перерахунку пенсії позивача, вищевказані доплати також відсутні.
Позивачем не надано доказів оскарження дій Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Луганській області щодо складання цієї довідки.
Керуючись викладеним, відповідач просив суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
З копій паспорту громадянина України (арк. спр. 28), довідки про присвоєння ідентифікаційного номера (арк. спр. 28 зв.), посвідчень від 14.05.2002 № 6988 та від 09.04.2003 серії А № 084294 (арк. спр. 31) встановлено такі дані про позивача: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
З протоколу від 25 квітня 2016 року про перерахунок пенсії з 01.05.2016 з'ясовано, що ОСОБА_1 здійснений перерахунок із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 1000,00 грн, оклад за військове звання - 130,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (40 %) - 452,00 грн, надбавка за особливо важливі завдання (43 %) - 680,26 грн, надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення (9%) - 90,00 грн, премія (15%) - 352,84 грн, всього - 2705,10 грн; основний розмір пенсії (77% грошового забезпечення) - 2082,93 грн; сума доплати до попереднього основного розміру пенсії - 3661,79 грн, основний розмір пенсії, з урахуванням доплати - 5744,72 грн; з 01.05.2016 розмір пенсії - 6325,09 грн (арк. спр. 72).
ГУПФУ в Луганській області 16 березня 2018 року отримано довідку Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Луганській області від 14 березня 2018 року № 39-ЛК про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), видану ОСОБА_1 про те, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, від 11.11.2015 № 988, наказу Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 № 260, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на січень 2016 року, за прирівняною посадою - начальник відділення, що не входить до складу відділу управління, відділу (відділення) поліції, до посади на день звільнення із служби - старший начальник слідчого відділу Старобільського МВ УМВС України в Луганській області, становить: посадовий оклад - 2950,00 грн, оклад за військовим званням (підполковник поліції) - 2200,00 грн, надбавка за стаж служби (50 %) - 2575,00 грн, премія (0,32 %) - 24,72 грн, усього - 7749,72 грн (арк. спр. 73 зв.).
Згідно з протоколом перерахунку пенсії позивача від 27 березня 2018 року з 01 січня 2016 року довічно основний розмір пенсії, виходячи з грошового забезпечення для обчислення пенсії - 7749,72 грн, складає (70 % суми грошового забезпечення) - 5424,80 грн; з 01 січня 2016 року розмір пенсії - 6325,09 грн (арк. спр. 73).
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2019 року, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 25 березня 2020 року, позов ОСОБА_1 до ГУПФУ в Луганській області про визнання дій та рішення протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково; визнано протиправними дії ГУПФУ в Луганській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 77 % до 70 % суми грошового забезпечення; зобов'язано ГУПФУ в Луганській області здійснити з 1 січня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77 % сум грошового забезпечення; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено (арк. спр. 83-88).
Згідно з протоколом перерахунку пенсії позивача від 13 квітня 2020 року з 01 січня 2016 року на виконання рішення суду позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01 травня 2020 року, внаслідок якого основний розмір пенсії (77 %), виходячи з грошового забезпечення для обчислення пенсії - 7749,72 грн, склав 5967,28 грн, доплата до попереднього розміру пенсії - 357,81 грн, підсумок пенсії (з надбавками) - 6325,09 грн (арк. спр. 74).
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 21 липня 2020 року щодо здійснення індивідуального перерахунку раніше призначеної та нарахованої пенсії та виплати її без обмежень, починаючи з 01 січня 2016 року, у зв'язку зі зміною розмірів видів грошового забезпечення, виходячи з відсоткового розміру пенсії 77 %, з урахуванням установленої щомісячної 25-ти відсоткової надбавки до окладів грошового утримання за вислугу понад 15 років, та щомісячну доплату за вислугу 20 більше років, починаючи з 28 жовтня 1997 року у розмірі 100% суми пенсії, яка б могла бути нарахована у разі виходу на пенсію особі начальницького складу слідчого підрозділу органів внутрішніх справ за службу на посаді слідчого (арк. спр. 71).
Листом ГУПФУ в Луганській області від 06 серпня 2020 року № 1200-010301-8/15770 заяву позивача від 21 липня 2020 року залишено без розгляду. Роз'яснено позивачу, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за довідкою про розмір грошового забезпечення від 14 березня 2018 року № 39-ЛК, виданою ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Луганській області. Перерахунок проведено відповідно до статті 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 2950,00 грн; оклад за військовим званням (підполковник поліції) - 2200,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50 % - 2575,00 грн; премія 0,32 % - 24,72 грн; 7749,72 грн * 7 = 5424,80 грн. При визначені розміру пенсії було зараховано доплату до попереднього розміру пенсії у сумі 900,29 грн (5424,80 грн + 900,29 грн = 6325,09 грн). Оскільки, відповідно до пункту 4 Постанови № 103, у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262 є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій тому розмір пенсії залишився без змін.
На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2019 року в справі № 360/4784/19 ГУПФУ в Луганській області проведено з 01 січня 2016 року перерахунок ОСОБА_1 пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77 % грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 2950,00 грн; оклад за військовим званням (підполковник поліції) - 2200,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50 % - 2575,00 грн; премія 0,32 % - 24,72 грн; 7749,72 грн * 77% = 5967,28 грн. При визначені розміру пенсії було зараховано доплату до попереднього розміру пенсії у сумі 357,81 грн (59637,28 грн + 357,81 грн = 6325,09 грн). Після проведення перерахунку за рішенням суду розмір пенсії залишився без змін (арк. спр. 61).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і відзив учасників справи, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Перерахунок призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій визначено статтею 63 цього Закону, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Статтею 66 Закону № 2262-ХІІ визначено, що рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.
Згідно з частиною п'ятою статті 45 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
З вищевикладеного слідує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Також аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що у разі звернення пенсіонера з заявою про перерахунок пенсії, уповноважений орган Пенсійного фонду України має за результатами розгляду такої заяви протягом 10 днів з дня її одержання здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії або прийняти рішення про відмову в перерахунку пенсії. При цьому, рішення про відмову в перерахунку пенсії має містити зазначення причин відмови та порядок його оскарження.
Судом встановлено, що ГУПФУ в Луганській області за заявою позивача від 21 липня 2020 року про перерахунок пенсії, що надійшла до відповідача 21 липня 2020 року за вх. № 711, у десятиденний строк з дня її отримання перерахунок пенсії не здійснено, рішення про відмову в перерахунку не прийнято, відповідь на заяву надана листом від 06 серпня 2020 року № 1200-010301-8/15770, чим порушено положення статей 63, 66 Закону № 2262-ХІІ, частини п'ятої статті 45 Закону № 1058-IV.
Твердженням сторін щодо наявності чи відсутності підстав для перерахунку пенсії суд не надає правової оцінки, оскільки до прийняття відповідачем рішення з мотивованим викладом обставин, врахованих при його прийнятті, між сторонами такий спір відсутній. Так, на думку суду, порушене сторонами питання має вирішуватися виключно після прийняття відповідачем рішення про відмову в перерахунку пенсії. До прийняття такого рішення, відсутні підстави вважати, що права позивача на перерахунок пенсії будуть порушені.
Оскільки суд надає правову оцінку в межах предмету спору, що існує на час розгляду справи, а не того, що ймовірно виникне між сторонами у майбутньому, надання правової оцінки таким твердженням сторін виходить за межі предмета доказування та є передчасним.
Отже, з метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд вважає, що об'єкту порушеного права у спірних правовідносинах відповідає такий спосіб захисту як:
визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо проведення перерахунку пенсії або прийняття рішення про відмову в перерахунку за наслідками розгляду заяви позивача від 21 липня 2020 року;
зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивача або прийняти рішення про відмову в його проведенні відповідно до вимог Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за заявою позивача від 21 липня 2020 року про перерахунок пенсії.
В іншій частині вимоги позивача у межах спірних правовідносин не відповідає фактичним обставинам та об'єкту порушеного права, у зв'язку з чим у задоволенні вказаних вимог належить відмовити.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на викладене, позовні вимоги належить задовольнити частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
Частиною восьмою статті 139 КАС України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Позивачем за подання до суду даного позову сплачений судовий збір у сумі 879,00 грн, як за одну вимогу немайнового характеру, що підтверджено квитанцією від 28 серпня 2020 року (арк. спр. 27).
Разом з тим, за приписами пункту 1 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» позивач мав сплатити судовий збір у сумі 840,80 грн.
Тобто, позивачем сплачено судовий збір у розмірі більшому, ніж встановлено законом, на 38,20 грн.
Відповідно до пункту 1 частини першої, частини другої статті 7 Закону України «Про судовий збір» в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом, переплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.
У зв'язку з цим суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу право звернення до суду із клопотанням про повернення судового збору, внесеного в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Незважаючи на часткове задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне судові витрати по сплаті судового збору у сумі 840,80 грн стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, внаслідок протиправних дій якого виник даний спір.
Крім того, суд зауважує, що позивачем у позовній заяві заявлено декілька вимог немайнового характеру, які є пов'язаними між собою. Відповідно, у даному випадку задоволення хоча б однієї вимоги немайнового характеру має наслідком стягнення судового збору у розмірі 840,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 9, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9, код за ЄДРПОУ 21782461) області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо проведення перерахунку пенсії або прийняття рішення про відмову в перерахунку пенсії за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 21 липня 2020 року про перерахунок пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області відповідно до вимог Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» провести перерахунок пенсії або прийняти рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії за заявою ОСОБА_1 від 21 липня 2020 року про перерахунок пенсії.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Пляшкова