06 жовтня 2020 року Справа № 280/5160/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012)
Державної установи «Софіївської виправної колонії (№55)» (70002, Запорізька область, м. Вільнянськ, вул. Металістів, буд. 1, код ЄДРПОУ 08563501)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Південно -Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (49000, м. Дніпро, вул. Короленка, буд. 4, код ЄДРПОУ 40867332)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
31.07.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач 1), Державної установи «Софіївської виправної колонії (№55)» (далі - відповідач 2), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Південно -Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (далі - третя особа), в якому позивач просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_1 ;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 03 квітня 2019 року;
зобов'язати Державну установу "Софіївська виправна колонія (№55)" доопрацювати документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у тому числі матеріали його пенсійної справи та направити документи для призначення пенсії за вислугу років до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що з29 червня 2005 року по 02 квітня 2019 року позивач проходив службу в органах Державної кримінально- виконавчої служби України та займав штатну посаду молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки державної установи "Софіївська виправна колонія (№55)", з якої звільнений на підставі п.7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) Закону України "Про національну поліцію" відповідно до наказу № 75/ОС від 02.04.2019 року. Після звільнення зі служби, позивач звернувся до Державної установи Софіївська виправна колонія (№55)" з заявою про призначення пенсії. Однак відповідач 1 повернув пакет документів стосовно позивача з посиланням на відсутність достатньої вислуги років. Вважає таку бездіяльність неправомірною, оскільки на день звільнення мав вислугу в календарному обчисленні 15 років 03 місяців 13 днів, в пільговому обчисленні - 24 років 04 місяців 13 днів. Просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у призначення пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити пенсію за вислугу років.
Відповідачем 1 21.08.2020 року до суду надано відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що відповідно до п. «а» ч. 1 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсія за вислугу років призначається незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби в період з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 і на день звільнення мають вислугу 24 календарних років і більше. Позивач на дату звільнення мав вислугу - 15 років 03 місяців 13 днів, що не дає право на пенсію за вислугу років. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Від відповідача 2 відзив до суду не надходив.
Від третьої особи пояснення на позовну заяву до суду не надходили.
Ухвалою суду від 05.08.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
У зв'язку з тим, що суддя Запорізького окружного адміністративного суду Конишева О.В. перебувала у відпустці, розгляд справи проводиться першого робочого дня.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, суд зазначає наступне.
З 29 червня 2005 року по 02 квітня 2019 року позивач проходив службу в органах Державної кримінально- виконавчої служби України та займав штатну посаду молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки державної установи "Софіївська виправна колонія (№55)", з якої звільнений на підставі п.7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) Закону України "Про національну поліцію" відповідно до наказу № 75/ОС від 02.04.2019 року.
Згідно з наказом № 75/ОС від 02.04.2019 року вислуга років на день звільнення складає: у календарному обчисленні 15 років 03 місяці 13 днів; у пільговому обчисленні 23 роки 08 місяців 13 днів.
08.04.2019 позивач звернувся до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції із заявою, у якій просив оформити та направити до органу пенсійного фонду документи, необхідні для призначення пенсії.
Листом № 7/1-473-19/С-343 від 22.04.2019 року позивачу було відмовлено у задоволенні прохання з підстав відсутності достатньої кількості календарних років та відсутності права на пенсію.
Згідно з Наказом від 17.01.2018 за № Ю/ОС у зв'язку з службовою необхідністю, з метою забезпечення здійснення нагляду за засудженими у спеціалізованій лікарні при Софіївській ВК №55, Позивача було призначено для несення служби у спеціалізовану туберкульозну лікарню для осіб, засуджених до позбавлення волі, які хворіють на активну форму туберкульозу з 01.01.2018 року.
Період несення служби у спеціалізованій туберкульозній лікарні для осіб, засуджених до позбавлення волі, які хворіють на активну форму туберкульозу продовжувався до 01.01.2019 року, що підтверджується Наказом від 16.01.2019 року за № 11/ОС.
Згідно з п. 3.2 розділу III Переліку посад та порядку встановлення пільгового заліку вислуги років для призначення пенсій особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України від 10.04.2013 року № 669/5, вказаний період з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року повинен був обчислюватися 1 місяць служби за 2 місяці. Але під час обчислення вислуги років у пільговому обчисленні вислугу років було обчислено як 1 місяць за 40 днів, замість 1 місяць служби за 2 місяці, про що зазначено у послужному списку Позивача.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 05.11.2019 року по справі № 280/2478/19, зокрема, визнано протиправними дії Державної установи “Софіївська виправна колонія (№55)” щодо обчислення ОСОБА_1 вислуги років у пільговому обчисленні, а саме 23 роки 08 місяців 13 днів; зобов'язано Державну установу “Софіївська виправна колонія (№55)” провести ОСОБА_1 перерахунок обчислення вислуги років у пільговому обчисленні, а саме з 23 років 08 місяців 13 днів на 24 роки 04 місяці 13 днів та внести відповідні зміни до наказу №75/ОС від 02 квітня 2019 року.
Державною установою «Софіївська виправна колонія (№55)» було направлено документи для призначення пенсії за вислугу років до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, після чого Південно-Східним міжрегіональним управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції було направлено матеріали для призначення пенсії за вислугу років до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Листом №7/2-240-20/1-181 від 18.02.2020 року направленим Позивачу на його звернення від 07.02.2020 року, було повідомлено, що 27.01.2020 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області було повернуто на доопрацювання документи для призначення Позивачу пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 07.02.2020 року матеріали пенсійної справи Позивача направлені для розгляду за належністю до Державної установи «Софіївська виправна колонія (№55)». Також додатково було повідомлено, що згідно подання про призначення пенсії від 08.01.2020 року №9443 вислуга років станом на 02.04.2019 року для призначення пенсії складає в календарному обчисленні - 15 років 03 місяці 13 днів, у пільговому обчисленні - 24 роки 04 місяці 13 днів.
Згідно з отриманим позивачем Листом № 7/15-765 від 17.02.2020 року Державної установи «Софіївська виправна колонія (№55)» направити матеріали для призначення пенсії за вислугу років до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не є можливим у зв'язку із відсутністю права на призначення пенсії, виходячи з того, на день звільнення з Державної кримінально-виконавчої служби України 02.04.2019 року календарна вислуга років Позивача складає 15 років 03 місяці 13 днів, тоді, як для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарна вислуга років має скласти не менше ніж 24 календарних років і більше.
У відповіді № 1069-1057/С-02/8-0800/20 від 25.02.2020 року на звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області було повідомлено, що з усіх питань, які стосуються порядку подання та переліку документів для призначення пенсії на умовах Закону пропонують звернутися до Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, з додатковим інформуванням, що відповідно до вимог ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше.
У відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 0800-0231-8/24113 від 01.06.2020 року на адвокатський запит зазначається, що позивач на обліку в Головному управлінні, як одержувач пенсії згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" не перебуває та пенсійна справа Позивача та будь-які документи щодо його пенсійного забезпечення в Головному управлінні відсутні.
Позивач не погодившись з такими діями відповідачів звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку правовідносинам які виникли, суд виходив з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України регулюються Законом України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до п. "б" ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" право на пенсійне забезпечення мають, в тому числі, звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Відповідно до п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1) заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Згідно з п. 7 Порядку № 3-1 для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону; довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); довідка ВАТ "Ощадбанк" або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ "Ощадбанк"; копія паспорта.
Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку (п. 12 Порядку № 3-1).
Як вбачається з матеріалів справи, Державною установою «Софіївської виправної колонії (№55)» до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подано пакет документів про призначення позивачу пенсії за вислугу років, який листом Головного управління Пенсійного фонду України в запорізькій області від 27.01.2020 повернуто установі через відсутність необхідної кількості вислуги років згідно ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Однак, суд вважає, що повернення пакету документів листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 27.01.2020 є перевищенням делегованих управлінню повноважень, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 49 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України. Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії. Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом Пенсійного фонду України. Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган Пенсійного фонду України видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.
Слід також зазначити, що відповідно до п. 7 ч. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління пенсійного фонду України 22 грудня 2014 року за № 28-2 (далі - положення), серед основних завдань управління є, зокрема, завдання призначати (здійснювати перерахунок) і виплату пенсії, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 14 Порядку № 3-1 орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший і поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсії, при поданні заявником всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсії згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (додаток 3). Заявнику або посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу органом, що призначає пенсії, видається розписка - повідомлення із зазначенням дати приймання заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в тримісячний термін з дня прийняття заяви (додаток 4).
Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії (п. 17 Порядку № 3-1).
Відтак, тільки Пенсійний фонд (та його структурні підрозділи) наділені повноваженнями щодо призначення/відмови у призначенні пенсії.
Отже, отримавши від Державної установи «Софіївська виправна колонія (№55)» пакет документів про призначення позивачу пенсії за вислугу років, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області мало прийняти рішення щодо призначення/відмови у призначенні пенсії позивачу, а не повертати пакет документів Державній установі «Софіївська виправна колонія (№55)».
Враховуючи вищевикладене, суд вважає лист Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 27.01.2020 про повернення пакету документів через відсутність необхідної кількості вислуги років згідно ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" таким, що не відповідає вимогам законодавчо встановленої процедури розгляду питання про можливість призначення пенсії.
Відтак, управління повертаючи вищевказаний пакет документів листом без прийняття відповідного рішення діяло поза межами делегованих йому повноважень та з порушенням норм діючого законодавства.
При цьому, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, кожен, чиї права і свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Отже, «ефективний засіб правого захисту» в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
Дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають у застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень. У більш звуженому розумінні дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчиняти конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними). Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 21 травня 2013 року № 21-87а13.
Згідно з частиною 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до п. 7 ч.2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України в разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Отже, суд наділений повноваженнями щодо зобов'язання відповідача вчинити певні дії, і це прямо вбачається з п. 7 ч.2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України.
При цьому, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги положення ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, та те, що питання про призначення/відмову у призначенні виплати пенсії може бути вирішено лише Головним управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (в рамках спірних правовідносин), суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання управління розглянути документи позивача направлені йому для призначення пенсії та прийняти вмотивоване рішення щодо призначення/або відмови у призначенні пенсії.
При цьому, суд вважає достатнім способом захисту порушених прав позивача саме зобов'язання прийняти вмотивоване рішення щодо можливості/відсутності можливості призначити пенсію позивачу, відтак позовні вимоги про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області протиправними та зобов'язання призначити пенсію задоволенню не підлягають.
Крім того, суд зазначає, що твердження представника позивача, що спірним питання даної справи є наявність вислуги років у позивача для призначення відповідної пенсії, є необґрунтованим та передчасним, оскільки пенсійний орган не приймав вмотивованого рішення з цього питання, відтак спір про таке право відсутній.
Відповідно до положень статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 255 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012), Державної установи «Софіївської виправної колонії (№55)» (70002, Запорізька область, м. Вільнянськ, вул. Металістів, буд. 1, код ЄДРПОУ 08563501), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Південно -Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (49000, м. Дніпро, вул. Короленка, буд. 4, код ЄДРПОУ 40867332) - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області розглянути поданий Державною установою «Софіївська виправна колонії (№55)» пакет документів для призначення пенсії ОСОБА_1 та прийняти відповідне рішення.
В іншій частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) витрати на сплату судового збору у розмірі 420,40 грн. (чотириста двадцять гривень 40коп.).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи «Софіївської виправної колонії (№55)» (70002, Запорізька область, м. Вільнянськ, вул. Металістів, буд. 1, код ЄДРПОУ 08563501) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) витрати на сплату судового збору у розмірі 420,40 грн. (чотириста двадцять гривень 40коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі 06.10.2020.
Суддя О.В. Конишева