07 жовтня 2020 року Справа № 215/5109/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді:Царікової О.В.,
секретаря судового засідання:Безрученко К.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Завідувача відділу ведення Державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Костіної Людмили Павлівни про визнання протиправною бездіяльності,-
09 вересня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області з адміністративним позовом до Завідувача відділу ведення Державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Костіної Людмили Павлівни про визнання протиправною бездіяльності, а саме про:
- визнання протиправною бездіяльності завідувача відділом ведення Державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Костіної Людмили Павлівни, яка виявилася у неналежному застосуванні управлінської функції відповідно п. п. 18, 19 ч.1 ст. 4 КАСУ при розгляді заяви (запиту) від 10.08.20 р. вх. 35-20-21-22/2 та постановити окрему ухвалу згідно ст. 249 КАС України.
- визнання протиправною бездіяльності завідувача відділом ведення Державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Костіної Людмили Павлівни, яка виявилася у порушенні права на свободу від шкоди, спричиненої неналежним функціонуванням системи місцевого самоврядування, недбалістю і помилками її, у невжитті заходів для надання можливості голосувати на дому разом з інвалідом при розгляді заяви від 10.08.20 р. вх.35-20-21-22/2 і зазначити закон, вимоги яких порушено згідно ч. 4 ст. 249 КАС України.
- визнання протиправною бездіяльності завідувача відділом ведення Державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Костіної Людмили Павлівни, яка виявилася у ненаданні з реєстраційними номерами належно завірених двох копій заяви від 10.08.20 р. вх. 35-20-21-22/2, п'яти копій виписок з Єдиного державного демографічного реєстру, у не прийнятті після розгляду заяви (запиту) від 10.08.20 р. вх.35-20-21-22/2 правового акту в розумінні п.п. 18,19 ч.1 ст.4 КАС України.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що відповідач допустив протиправну бездіяльність при розгляді заяви позивача від 10.08.20р. вх.35-20-21-22/2 про тимчасову зміну місця голосування та внесення особистих даних позивача до Державного реєстру виборців виборчого пункту виборчої дільниці №121699 Територіального виборчого округу №31, належним чином не розглянув подану заяву позивача та не прийняв відповідного рішення, за результатами її розгляду, що і стало підставою для звернення позивача до суду з означеним позовом.
Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 14 вересня 2020 року адміністративну справу ОСОБА_1 до Завідувача відділу ведення Державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Костіної Людмили Павлівни про визнання бездіяльності протиправною передано за підсудністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
06 жовтня 2020 року (вх. 64021/20) Дніпропетровським окружним адміністративним судом отримано матеріали справи №215/5109/20.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2020 року о 21:00 прийнято позовну заяву ОСОБА_1 до Завідувача відділу ведення Державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Костіної Людмили Павлівни про визнання протиправною бездіяльності та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 07 жовтня 2020 року о 15:00. Цією ж ухвалою суду зобов'язано відповідача надати суду: інформацію та підтверджуючі документи про результати розгляду заяви ОСОБА_1 від 10.08.2020; відомості та підтверджуючі документи стосовно того, чи внесені до Державного реєстру виборців відомості щодо тимчасової зміни місця голосування ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .
07 жовтня 2020 року (вх. №12877/20ел) на виконання вимог ухвали від 06.10.2020 засобами електронної пошти надійшли документи від відділу ведення Державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий ріг ради.
07 жовтня 2020 року (вх. №12895/20ел) відповідачем надано до суду відзив на позов, в якому останній виклав заперечення проти позову, зазначивши про відсутність бездіяльності з боку завідувача відділу ведення Державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Костіної Людмили Павлівни, оскільки останньою розглянуто заяву позивача від 10.08.2020 у терміни, передбачені Законом України «Про звернення громадян» та надано вичерпну відповідь із роз'ясненнями, наданими згідно питань, викладеними у заяві, в межах наданих відділу повноважень. За таких обставин, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Усною ухвалою суду від 07.10.2020 року підготовче провадження у справі №215/5109/20 закрито, призначено судовий розгляд справи на 07.10.2020 о 16:00.
У судове засідання 07 жовтня 2020 року позивач не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлений судом, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
Представник відповідача у судове засідання теж не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлений судом, що підтверджується наявними матеріалами справи, подав до суду клопотання про проведення судового засідання за його відсутності.
Статтями 274, 278 Кодексу адміністративного судочинства україни (далі - КАС України), визначено порядок розгляду судом справ щодо уточнення списків виборців.
Статтею 268 КАС України передбачено, що у справах, визначених статтями 273-277, 280 - 283, 285 - 289 цього Кодексу, щодо подання позовної заяви та про дату, час і місце розгляду справи суд негайно повідомляє відповідача та інших учасників справи шляхом направлення тексту повістки на офіційну електронну адресу, а за її відсутності - кур'єром або за відомими суду номером телефону, факсу, електронною поштою чи іншим технічним засобом зв'язку. Учасник справи вважається повідомленим належним чином про дату, час та місце розгляду справи, визначеної частиною першою цієї статті, з моменту направлення такого повідомлення працівником суду, про що останній робить відмітку у матеріалах справи, та (або) з моменту оприлюднення судом на веб-порталі судової влади України відповідної ухвали про відкриття провадження у справі, дату, час та місце судового розгляду. Неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Враховуючи наведені положення процесуального законодавства та скорочені строки розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, з таких підстав.
Як встановлено судом та підтверджується наявними матеріалами справи, 10 серпня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до завідувача відділу ведення Державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Костіної Людмили Павлівни з заявою, в якій просив:
- вжити заходи у правовому режимі ст. ст. 19, 33, 70, 71 Конституції України для виправлення інформації стосовно нього в Єдиному державному демографічному реєстрі, зафіксувавши місце тимчасового мешкання, за адресою: АДРЕСА_1 і забезпечити право голосу на виборах 25.10.2020 до місцевої ради;
- надати можливість голосувати на дому разом з інвалідом, зробивши помітку в бюлетені;
- надати п'ять копій виписок, належно завірених з Єдиного державного демографічного реєстру стосовно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- подати клопотання голові Виконкому Криворізької міської ради, голові виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, а саме: просити зазначити, підтвердити, визначити місце тимчасового мешкання, проживання, перебування за адресою: АДРЕСА_1 та забезпечити право голосу на виборах 25.10.2020 до місцевої ради згідно ст. ст. 3, 22, 19, 33, 70, 71 Конституції України;
- відправити до Державного реєстру виборців інформацію про місце тимчасового мешкання;
- надати дві належним завірені копії заяви з реєстраційними номерами.
Листом від 18.08.2020 №2/20-22-37 за підписом Завідувача відділу ведення Державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Костіної Людмили Павлівни надано відповідь на заяву ОСОБА_1 від 10.08.2020, в якій роз'яснено наступне.
Стосовно питання вжиття заходів у правовому режимі ст.ст. 19, 33, 70, 71 Конституції України для виправлення інформації стосовно нього в Єдиному державному демографічному реєстрі, зафіксувавши місце тимчасового мешкання, за адресою: АДРЕСА_1 і забезпечити право голосу на виборах 25.10.2020 до місцевої ради, відповідач зазначив, що повноваження відділу визначені Законом України "Про Державний реєстр виборців" і здійснюються відповідно до положення про цей відділ, яке затверджено рішенням Тернівської районної у місті ради від 29.04.2016 №78 "Про затвердження Положення про відділ ведення Державного реєстру виборців виконкому Тернівської районної у місті ради". Діючими нормативними документами не передбачено, що органи ведення Державного реєстру виборців мають повноваження щодо наповнення та внесення змін до Єдиного державного демографічного реєстру, а також щодо передачі відомостей до уповноважених осіб для ведення Єдиного державного демографічного реєстру. На підставі заяви позивача до відділу ведення Державного реєстру виборців виконкому Тернівської районної у місті ради від 15.07.2019 №1621-20-22/2 стосовно визначення виборчої адреси, позивачу визначено адресу: АДРЕСА_2 та віднесено до виборчої дільниці №121699.
Стосовно надання можливості позивачеві голосувати на дому разом з інвалідом, зробивши помітку в бюлетені, то відповідач зазначив, що Порядок і організація голосування на місцевих виборах визначені статтею 248 Виборчого Кодексу України, якою передбачено, що організація голосування покладається на дільничну виборчу комісію. Організацію голосування за місцем перебування виборця у день виборів забезпечує дільнична виборча комісія відповідно до статті 249 Виборчого Кодексу України, якою визначено перелік осіб, які мають на це право: виборцю, який внесений до списку виборців на виборчій дільниці, але внаслідок порушення здоров'я (у зв'язку з інвалідністю, тимчасовим розладом здоров'я, віком) не здатний пересуватися самостійно, дільнична виборча комісія надає можливість голосувати за місцем перебування цього виборця. Інших підстав для голосування за місцем перебування діючим законодавством не передбачено. Виготовлення виборчих бюлетенів забезпечує територіальна виборча комісія з відповідних виборів та організовує їх подальшу передачу до дільничної виборчої комісії, що передбачене статтею 242 Виборчого Кодексу України.
Щодо питання надання п'яти належним чином засвідчених копій виписок з Єдиного державного демографічного реєстру стосовно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідач зазначив, що не має законодавчих підстав та доступу до відповідних ресурсів для надання виписок з Єдиного державного демографічного реєстру, оскільки відповідно до Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» розпорядником даного Реєстру - є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
Стосовно подання клопотання голові Виконкому Криворізької міської ради, голові Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради з проханням зазначити, підтвердити, визначити місце тимчасового мешкання, проживання, перебування за адресою: АДРЕСА_1 та забезпечити право голосу на виборах 25.10.2020 до місцевої ради згідно ст. ст. 3, 22, 19, 33, 70, 71 Конституції України, відповідач посилається на відсутність у діючих нормативних документах обов'язку або права відділу ведення Державного реєстру виборців Виконкому Тернівської районної у місті ради звертатися з відповідними клопотаннями до будь - яких органів державної влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з питань визначення тимчасового проживання громадян.
Щодо питання відправлення до Державного реєстру виборців інформації про місце тимчасового мешкання, проживання, перебування за адресою: АДРЕСА_1 , відповідач вказав, що на підставі поданої заяви від 15.07.2019 № 1621-20-22/2 про визначення виборчої адреси, згідно ч. 4 ст. 8 Закону України "Про Державний реєстр виборців" відділом ведення Державного реєстру виборців виконкому Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради, визначено виборчу адресу у АДРЕСА_2 , яка станом на 10.08.2020 не змінювалася позивачем та внесені відповідні зміни до Державного реєстру виборців. Після звернення позивача до відповідача із запитом щодо змісту особистих персональних даних у Державному реєстрі виборців від 10.08.2020 №34-20-22/2, останнім отримано повідомлення про включення позивача до Державного реєстру виборців від 10.08.2020 №36 із зазначеною виборчою адресою у АДРЕСА_2 .
Щодо питання надання двох належним чином засвідчених копій заяви із реєстраційними номерами, відповідачем зазначено про реєстрацію заяви позивача від 10.08.2020 за №35-20-21-22/2 у відділі ведення Державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради та повернення другого екземпляру із зазначенням реєстраційних реквізитів.
Проте, позивач вважає, що відповідач допустив бездіяльність, яка виявилася у неналежному розгляді заяви позивача від 10.08.2020 №35-20-21-22/2 та не прийнятті рішення, яке відповідає положенням Закону.
Зі змісту заяви позивача від 10.08.2020 вх. №35-20-21-22/2, судом встановлено, що означена заява подана ОСОБА_1 в порядку ст. 20 Закону України "Про Державний реєстр виборців" та стосується внесення змін до персональних даних позивача у Державному реєстрі виборців, а саме: зміни виборчої адреси, а спір між сторонами виник з підстав правомірності дій відповідача щодо розгляду заяви позивача 10.08.2020 вх.№35-20-21-22/2.
Судом встановлено, що заявлений спір виник під час етапів виборчого процесу та стосується виборчого процесу, отже належить до спорів, пов'язаних з виборчим процесом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України "Про звернення громадян" врегульовано питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Згідно зі ст.1 Закону України "Про звернення громадян" громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
За приписами ст.15 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необгрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.
У разі необхідності та за наявності можливостей розгляд звернень громадян покладається на посадову особу чи підрозділ службового апарату, спеціально уповноважені здійснювати цю роботу, в межах бюджетних асигнувань. Це положення не скасовує вимоги абзацу дев'ятого частини першої цієї статті.
Отже, громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків, при цьому, таке право кореспондується із обов'язками органів влади здійснити розгляд таких звернень, з урахуванням їх функціональних обов'язків.
Окрім того, відповідно до статті 70 Конституції України право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років.
Виборчий кодекс України встановлює, що вибори в Україні є загальними. Право голосу мають громадяни України, яким на день голосування виповнилося 18 років. Не має права голосу громадянин, визнаний судом недієздатним. Громадяни України, які мають право голосу, є виборцями. Підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ч.3 ст.77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
Пунктом 20 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються організація і порядок проведення виборів і референдумів.
01.01.2020 р. набрав чинності Виборчий кодекс України, який відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.
Постановою Верховної Ради України "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році" №795-ІХ від 15.07.2020 р. призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на 25 жовтня 2020 року (день тижня - неділя).
Постановою Центральної виборчої комісії "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020" від 08.08.2020 р. №160 призначено на неділю, 25 жовтня 2020 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів.
При вирішенні спору суд виходить з того, що згідно із приписами статті 63 Виборчого кодексу України рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, можуть бути оскаржені до суду або до виборчої комісії. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборчого процесу, до суду, а також розгляд та вирішення справ судом здійснюються в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
У статті 20 Виборчого кодексу України визначено, що виборчий процес - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб'єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов'язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.
Згідно зі ст. 196 Виборчого кодексу України, виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи: 1) утворення виборчих округів; 2) утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
Частиною 2 статті 12 Виборчого кодексу України визначено, що кожен виборець має один голос на кожних виборах, у яких він має право брати участь. Виборець може використати свій голос тільки на одній виборчій дільниці, де він включений до списку виборців. У випадку одночасного проведення різних виборів виборець може реалізувати своє право голосу тільки на одній виборчій дільниці, спільній для всіх виборів, які проводяться одночасно. Виборець реалізує своє право голосу під час виборів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Статтею 39 Виборчого кодексу України визначено, що для підготовки та проведення голосування на виборах орган ведення Державного реєстру виборців для кожної звичайної виборчої дільниці, утвореної на території, на яку поширюються його повноваження, складає на основі відомостей Державного реєстру виборців попередні списки виборців. До попереднього списку виборців на виборчій дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день голосування на виборах виповниться 18 років і які мають право голосу на відповідних виборах та відносяться до цієї виборчої дільниці згідно з відомостями Державного реєстру виборців. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці. У разі включення виборця, якому тимчасово змінено місце голосування, до попереднього списку виборців у графі "Примітки" навпроти його прізвища робиться відмітка про це. Попередні списки виборців складаються за формою, встановленою Центральною виборчою комісією з дотриманням вимог частин п'ятої і шостої цієї статті.
Стаття 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» встановлює виборчу адресу виборця, згідно якої виборча адреса виборця визначається згідно з цією статтею та є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці. Виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", якщо інше не передбачене цією статтею. За зверненням виборця орган ведення Реєстру може визначити іншу виборчу адресу виборця, ніж визначену відповідно до частини другої цієї статті.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в України», місцем перебування зазначається адміністративно-територіальна одиниця на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік, місцем проживання зазначається житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.
Частиною 8 статті 20 Закону України "Про Державний реєстр виборців" встановлено, що у разі звернення виборця із заявою щодо зміни виборчої адреси орган ведення Реєстру вивчає обґрунтованість заяви. За підсумками вивчення керівник органу ведення Реєстру може прийняти таке рішення:
1) видати наказ про внесення до Реєстру зміни щодо виборчої адреси виборця (якщо зміна виборчої адреси виборця здійснюється в межах території, на яку поширюються повноваження зазначеного органу ведення Реєстру);
2) звернутися за допомогою засобів автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи Реєстру до органу ведення Реєстру за попередньою виборчою адресою виборця про необхідність внесення змін щодо виборчої адреси виборця (якщо попередня виборча адреса виборця не належить до території, на яку поширюються повноваження зазначеного органу ведення Реєстру);
3) відмовити виборцю у внесенні зміни до його виборчої адреси.
Як встанволено судом, подана ОСОБА_1 заява від 10.08.2020 за вх. №35-20-21-22/2 стосується внесення змін до персональних даних позивача у Державному реєстрі виборців, а саме: зміни його виборчої адреси для забезпечення права голосу позивача на місцевих виборах 25.10.2020.
До означеної заяви позивачем додані, зокрема, довідка Управління праці та довідка про забезпечення виборчої адреси.
На підставі поданої заяви від 10.08.2020 за вх. № 35-20-21-22/2 відділом ведення Державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради позивачу особисто надано повідомлення про його включення до Державного реєстру виборців, згідно якого виборчою адресою ОСОБА_1 зазначена адреса: АДРЕСА_1 , копія якого міститься в матеріалах справи із відміткою про отримання повідомлення у журналі реєстрації довідок про включення виборців до Державного реєстру виборців.
Окрім того, на запит суду надано відповідь Відділу ведення Державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради від 07.10.2020 № 6/20-21-179 стосовно уточнення відомостей про виборця, згідно якої зазначені персональні дані, які визначають місце та умови голосування ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 ( виборча дільниця, що утворена на постійній основі № 121699).
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено, що відповідач допустив бездіяльність, яка виявилася у неналежному застосуванні управлінської функції під час розгляду заяви ОСОБА_1 від 10.08.2020 за вх.№35-20-21-22/2, означена заява розглянута завідувачем відділу ведення Державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Костіною Людмилою Павлівною в повному обсязі, про що свідчить відповідь від 18.08.2020 № 2/20-22-37. Стосовно кожного питання відповідачем надано обгрунтовану відповідь, що підтверджено копією цієї відповіді, яка міститься в матеріалах справи.
За таких обставин, позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності завідувача відділом ведення Державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Костіної Людмили Павлівни, яка виявилася у неналежному застосуванні управлінської функції відповідно п.п. 18, 19 ч.1 ст. 4 КАСУ при розгляді заяви (запиту) від 10.08.20 р. вх. 35-20-21-22/2 є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню судом.
Стосовно позовної вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності завідувача відділом ведення Державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Костіної Людмили Павлівни, яка виявилася у порушенні права на свободу від шкоди, спричиненої неналежним функціонуванням системи місцевого самоврядування, недбалістю і помилками її, у невжитті заходів для надання можливості голосувати на дому разом з інвалідом при розгляді заяви від 10.08.20р. вх.35-20-21-22/2 суд зазначає, що положеннями статті 248 Виборчого кодексу України визначений порядок і організація голосування на місцевих виборах, якою передбачено, що організація голосування покладається на дільничну виборчу комісію. Організацію голосування за місцем перебування виборця у день виборів забезпечує дільнична виборча комісія відповідно до статті 249 Виборчого Кодексу України.
З огляду на те, що означене питання не віднесено до повноважень органу ведення Державного реєстру виборців, а відноситься до діяльності дільничої виборчої комісії, суд дійшов висновку вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності завідувача відділом ведення Державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Костіної Людмили Павлівни, яка виявилася у порушенні права на свободу від шкоди, спричиненої неналежним функціонуванням системи місцевого самоврядування, недбалістю і помилками її, у невжитті заходів для надання можливості голосувати на дому разом з інвалідом при розгляді заяви від 10.08.20 р. вх. 35-20-21-22/2 є необгрунтованими, передчасними та такими, що не підлягають задоволенню судом.
Як вказав відповідач, повноваження відділу ведення Державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради визначені Законом України "Про Державний реєстр виборців" і здійснюються відповідно до Положення про відділ, яке затверджено рішенням Тернівської районної у місті ради від 29.04.2019 № 78 "Про затвердження Положення про відділ ведення Державного реєстру виборців виконкому Тернівської районної у місті ради".
Означеними нормативними документами не визначені повноваження органів ведення Державного реєстру виборців щодо наповнення та внесення змін до Єдиного державного демографічного реєстру та передачі відомостей до уповноважених осіб для ведення Єдиного державного демографічного реєстру, у зв'язку із чим у відповідача відсутні підстави для надання виписок з Єдиного державного демографічного реєстру за відповідними зверненнями.
Суд відзначає, що під бездіяльністю розуміється пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, а під порушенням прав, свобод та інтересів - наявність негативних протиправних наслідків для позивача як наслідок такої бездіяльності.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи вищевикладене, з огляду на те, що позивачем не надано належних та допустимих доказів, які б свідчили про протиправну бездіяльність відповідача, беручи до уваги те, що відповідач довів правомірність та законність своїх дій, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 до Завідувача відділу ведення Державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Костіної Людмили Павлівни про визнання протиправною бездіяльності задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 139, 241 - 246, 263, 274, 277, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Завідувача відділу ведення Державного реєстру виборців Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Костіної Людмили Павлівни (вул. Короленка, б.1А, м. Кривий Ріг, 50079) про визнання протиправною бездіяльності відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двох днів з дня його проголошення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються у відповідності до пункту 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено та підписано 07 жовтня 2020 року.
Суддя О.В. Царікова