номер провадження справи 12/67/20
01.09.2020 Справа № 908/906/20
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Смірнова О.Г.,
За участю секретаря судового засідання Соловйової А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні господарського суду справу № 908/906/20
за позовом: Першого заступника керівника Токмацької місцевої прокуратури (71701, Запорізька область, м. Токмак, вул. Шевченка, буд. 50/57) в інтересах держави
до відповідача-1: Малинівської сільської ради (70242, Запорізька область, Гуляйпільський район, с. Малинівка, вул. Космічна, буд. 25)
до відповідача-2: Товариства з обмеженою відповідальністю "Батьківщина" (70242, Запорізька область, Гуляйпільський район, с. Малинівка, вул. Космічна, буд. 41)
про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та зобов'язання її повернути
за участю представників:
від прокуратури: Тронь Г.М., службове посвідчення № 035881 від 05.10.2015
від відповідача-1: не з'явився
від відповідача-2: не з'явився
Згідно із ст. 222 Господарського процесуального кодексу України в судових засіданнях 13.05.2020, 03.06.2020, 15.06.2020, 01.07.2020, 27.07.2020, 19.08.2020 та 01.09.2020 здійснювалося повне фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувальних технічних засобів - програмно-апаратного комплексу «Оберіг» та комплексу «Акорд».
Перший заступник керівника Токмацької місцевої прокуратури звернувся до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою за вих. № 37/2-5124-20 від 03.04.2020 в інтересах держави до Малинівської сільської ради та Товариства з обмеженою відповідальністю "Батьківщина", в якій просить суд:
- визнати незаконним та скасувати рішення Малинівської сільської ради "Про заключення договору оренди з ТОВ "Батьківщина" на земельні ділянки, які розміщені за межами населеного пункту" від 18.04.2017 № 4 в частині заключення (укладення) договору оренди з ТОВ "Батьківщина" на земельну ділянку комунальної власності сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту за кадастровим номером 2321884000:03:005:0022 площею 8,0075 га;
- визнати недійсним договір оренди земельної ділянки № б/н від 01.06.2017, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Батьківщина" та Малинівською сільською радою щодо надання в оренду земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за кадастровим номером 2321884000:03:005:0022 площею 8,0075 га, (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 615736423218, адреса: Запорізька обл., Гуляйпільський р., с/рада Малинівська, номер запису про інше речове право: 30500575), припинивши право оренди ТОВ "Батьківщина", зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за номером запису про інше речове право: 30500575;
- зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю “Батьківщина” повернути на користь Малинівської сільської ради земельну ділянку комунальної власності сільськогосподарського призначення кадастровий номер 2321884000:03:005:0022 площею 8,0075 га, що розташована на території Малинівської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.04.2020 вищевказану позовну заяву передано для розгляду судді Смірнову О.Г.
Ухвалою суду від 13.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/906/20, присвоєно справі номер провадження 12/67/20, визначено здійснення розгляду справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 13.05.2020 о 14:45.
Ухвалою суду від 13.05.2020 відкладено підготовче засідання на 03.06.2020 о 14:15.
Ухвалою суду від 03.06.2020 відкладено підготовче засідання на 15.06.2020 о 17:00.
Ухвалою суду від 15.06.2020 відкладено підготовче засідання на 01.07.2020 о 14:45.
Ухвалою суду від 01.07.2020 відкладено підготовче засідання на 27.07.2020 о 15:30.
Ухвалою суду від 27.07.2020 закрито підготовче провадження у справі № 908/906/20 та призначено справу до судового розгляду по суті на 19.08.2020 о 15:30.
Ухвалою суду від 19.08.2020 відкладений розгляд справи на 01.09.2020 о 15:00.
В судове засідання 01.09.2020 з'явився прокурор, який підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні.
Представники відповідачів в судове засідання 01.09.2020 не з'явились, про причини неявки суд не повідомили, про дату та час розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення їм копій ухвал в даній справі.
Відповідачі правом на подання відзивів на позовну заяву у строк, встановлений судом, не скористалися.
Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Неявка в судове засідання 01.09.2020 представників відповідачів, належним чином повідомлених про дату та час розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті без їх участі.
З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи та правову норму, яка підлягає застосуванню, приймаючи до уваги позицію прокурора, суд встановив.
Позов прокурора в даній справі мотивовано тим, що Токмацькою місцевою прокуратурою за результатами опрацювання Публічної кадастрової карти, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відомостей органів влади та місцевого самоврядування виявлено факт незаконного, у порушення вимог земельного законодавства надання в оренду земельної ділянки на позаконкурсній основі за наступних обставин.
18.04.2017 Малинівською сільською радою сьомого скликання п'ятнадцятої сесії було прийнято рішення № 4 «Про заключення договору оренди з ТОВ «Батьківщина» на земельні ділянки, які розміщені за межами населеного пункту», відповідно до п. 1 якого вирішено заключити договори оренди з ТОВ «Батьківщина» на земельні ділянки, які розташовані за межами населеного пункту з кадастровими номерами на земельні ділянки: 2321884000:05:008:0010 площа 6,5894 га; 2321884000:05:008:0011 площа 6,3976 га; 2321884000:03:005:0022 площа 8,0075 га; за межами населеного пункту на території Малинівської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області на умовах оренди на 25 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Пунктом 2 вказаного рішення вирішено установити орендну плату за користування земельними ділянками в розмірі 5,8 % від нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
В подальшому на підставі рішення Малинівської сільської ради № 4 від 18.04.2017 між Малинівською сільською радою, далі Орендодавець, та Товариством з обмеженою відповідальністю "Батьківщина", далі Орендар, був укладений договір оренди землі № 632 від 01.06.2017, далі Договір, відповідно до п. 1, 2 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Малинівської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області, кадастровий номер: 2321884000:03:005:0022. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 8,0075 га, у тому числі ріллі 8,0075 га.
Згідно із п. 8 Договору договір укладено на 25 років (у разі укладення договору оренди землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - з урахуванням ротації культур згідно з проектом землеустрою). Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за рік до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити, або припинити його дію. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
Умовами пунктів 9 - 11 Договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі у грошовій формі в розмірі 5,8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Розрахунок між сторонами оформлюється письмово, за винятком перерахунку коштів через фінансові установи. Відповідні документи (акти, квитанції фіксують вид оплати, її грошову оцінку, тощо) оформляються не менш чим в двох екземплярах і посвідчуються підписами сторін. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки здійснюється з урахуванням коефіцієнтів індексації грошової оцінки земель поточного року. Орендна плата вноситься у такі строки - не пізніше 31 грудня поточного року.
Відповідно до п. 14, 15 Договору земельна ділянка передається в оренду для вирощування товарної сільськогосподарської продукції. Цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Пунктом 19 Договору передбачено, що передача земельної ділянки Орендарю здійснюється у тижневий після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
Згідно із п. 42 Договору цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Відповідно до акту приймання-передачі об'єкта оренди без дати та номеру, який є невід'ємною частиною Договору, Орендодавець передав Орендареві, а Орендар прийняв земельну ділянку загальною площею 8,0075 га в тому числі 8,0075 га рілля, яка знаходиться на території Малинівської сільської ради Гуляйпільського району в стані придатному для використання, визначеному на умовах договору оренди землі.
Право оренди земельної ділянки зареєстровано у Відділі державної реєстрації Залізничної селищної ради Гуляйпільського району Запорізької області, про що в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вчинено запис від 25.02.2019 за № 30500575.
Прокурор в позові вказує, що аналіз норм ст. ст. 124, 134 Земельного кодексу України (далі ЗК України) з урахуванням положень ч. 3 ст. 22 ЗК України дає підстави для висновку, що сільськогосподарське підприємство, як юридична особа, має право на отримання земельної ділянки (ділянок) сільськогосподарського призначення державної чи комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва виключно на конкурсних засадах у порядку, передбаченому ст. 135 ЗК України.
В матеріалах справи містяться листи Малинівської сільської ради № 158 від 13.06.2019 та № 206 від 31.07.2019, в яких остання повідомляє про те, що земельні ділянки з кадастровими номерами: 2321884000:03:005:0022 площею 8,0075 га, 2321884000:05:008:0011 площею 6,3976 га та 2321884000:05:008:0010 площею 6,5894 га перебувають в комунальній власності Малинівської сільської ради, яка набула право шляхом визнання судом їх як відумерла спадщина. При цьому вказує, що ТОВ «Батьківщина» є землекористувачем земельних ділянок з (1996 року з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ) основуючись на нормах абзацу 11 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» та абзацу 1 ст. 33 вказаного закону земельні ділянки були надані колишньому орендарю та добросовісному землекористувачу ТОВ «Батьківщина» в особі директора ОСОБА_3 за його клопотанням на поновлення права оренди на вказані ділянки шляхом укладення нового договору, в якому він зазначив що надає згоду на приведення розміру орендної плати у відповідність до вимог чинного законодавства. Разом з тим зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 134 ЗК України земельні торги при наданні в оренду ТОВ «Батьківщина» земельних ділянок з кадастровими номерами: 2321884000:03:005:0022 площею 8,0075 га, 2321884000:05:008:0011 площею 6,3976 га, 2321884000:05:008:0010 площею 6,5894 га не проводилися, передача в оренду вищезазначених земельних ділянок надавалася лише виключно відповідно до норм чинного законодавства, встановлених ч. 2, 3 ст. 134 ЗК України, (поновлення договору оренди землі) та ст. 33 Закону України «Про оренду землі».
Як свідчать матеріали справи, 10.10.2008 між ОСОБА_2 , далі Орендодавець, та Товариством з обмеженою відповідальністю "Батьківщина", далі Орендодавець, був укладений договір оренди землі № 24, відповідно до п. 1, 2, 8 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Малинівської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 8,01 га, у тому числі ріллі 8,01 га. Договір укладено на 10 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк.
Вказаний договір зареєстрований у Гуляйпільському районному відділі Запорізької обласної філії центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 09.06.2009 за № 040926900094.
Рішенням Гуляйпільского районного суду Запорізької області від 23.04.2012 у справі № 0806/774/2012 визнано спадщину, яка відкрилася після смерті громадянки ОСОБА_2 , у вигляді земельної ділянки площею 8,01 га, грошова оцінка якої складає 99686,40 грн. відумерлою та вирішено передати у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини с. Малинівка в особі Малинівської сільської ради Гуляйпільского району Запорізької області земельну ділянку площею 8,01 га, яке належить спадкодавцю ОСОБА_2 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії 1У-ЗП № 005836, виданого на підставі розпорядження Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області від 20.11.2002 за № 416. У вказаному рішенні суд встановив, що ОСОБА_2 розпорядженням голови Гуляйпільської районної державної адміністрації № 416 від 20.11.2002 передана у власність земельна ділянка, кадастровий номер якої визначений - 2321884000:03:005:0022 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Малинівської сільської ради площею 8,01 га вартістю 99686,40 грн., на яку виданий державний акт на право власності на земельну ділянку серії 1У-ЗП № 005836. Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається із земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 8,01 га, грошова оцінка якої складає 99686,40 грн. Спадкоємці за законом та за заповітом з дня смерті ОСОБА_2 до Гуляйпільської державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини не зверталися, що означає, що на спадкове майно, яке залишилося після смерті спадкодавця ніхто з його спадкоємців не претендує з будь-яких причин.
У зв'язку з вищевказаним рішенням суду, 08.04.2015 зареєстровано право комунальної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 2321884000:03:005:0022 за територіальною громадою села Малинівка в особі Малинівської сільської ради, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 189058482 від 16.11.2019 (а.с. 38).
Прокурор в позові зазначає, що доводи Малинівської сільської ради щодо законності надання в оренду спірної земельної ділянки є неспроможними, оскільки в рішенні сільської ради № 4 від 18.04.2017 та договорі оренди землі № 632 від 01.06.2017 жодної задки про поновлення договору оренди не міститься, рішення та договір спрямовані на виникнення зовсім нових правовідносин щодо користування землею, а не поновлення (продовження) тих, які були із ОСОБА_2 . Разом з тим вказує, що у об'єкта - земельної ділянки з кадастровим номером 2321884000:03:005:0022 площею 8,0075 га змінилася форма власності з приватної на комунальну у зв'язку з чим порядок надання земельних ділянок в оренду також інший. Прокурор вважає, що надання в оренду спірної земельної ділянки відбулося усупереч вимог, передбачених ст. ст. 124, 134 ЗК України, а тому порушує встановлений державою порядок набуття прав на землю, створює передумови для незаконного надання переваг для конкретної особи перед іншими, а тому не може породжувати правомірних підстав для використання цієї землі. Посилаючись на ст. 21 ЦК України та ч. 3 ст. 152 ЗК України прокурор зазначає, що рішення Малинівської сільської ради «Про заключення договору оренди з ТОВ «Батьківщина» на земельні ділянки, які розміщені за межами населеного пункту» № 4 від 18.04.2017 в частині, що стосується земельної ділянки за кадастровим номером 2321884000:03:005:0022 площею 8,0075 га, має бути визнаним незаконним та скасованим у судовому порядку через порушення вимог ст. ст. 124, 134 ЗК України під час його прийняття. Разом з тим вказує, що договір оренди земельної ділянки № 632 від 01.06.2017 щодо надання в оренду земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення за кадастровим номером 2321884000:03:005:0022 площею 8,0075 га підлягає визнанню недійсним у судовому порядку, внаслідок порушення вимог ст. ст. 124, 134 ЗК України при його укладенні. Поряд з цим, як наслідок недійсності вказаного договору, прокурор зазначає, що ТОВ «Батьківщина» зобов'язане повернути на користь Малинівської сільської ради незаконну отриману для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельну ділянку комунальної власності сільськогосподарського призначення за кадастровим номером 2321884000:03:005:0022 площею 8,0075 га.
Підставою для звернення з позовом до суду прокурор вказує порушення встановленого законом порядку володіння, користування і розпорядження землями, що перебувають у комунальній власності, що спричиняє шкоду державі.
Прокурор в позові вказує, що його звернення з позовом до суду спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання законності розпорядження землею, що перебуває під особливою охороною держави і дотримання у цій сфері суспільних відносин законодавства. Також зазначає, що внаслідок незаконної передачі спірної земельної ділянки в оренду на позаконкурсній основі Малинівською сільською радою порушено право громади с. Малинівка Гуляйпільського району Запорізької області на надання спірної землі в оренду на найвигідніших умовах та отримання відповідного прибутку, порушено її економічні інтереси у вигляді ненадходження належних платежів до місцевого бюджету за користування цією земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно з приписами частини 3, 4 статті 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.
Рішенням Конституційного Суду України від 8 квітня 1999 року № 3-рп/99 визначено, що прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Підстави для здійснення прокурором представництва держави в суді визначені у частинах третій і четвертій статті 23 Закону України “Про прокуратуру” № 1697-VII від 14.10.2014.
Відповідно до ч. 4 статті 23 Закону України “Про прокуратуру” наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до частити 3 даної статті прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Не допускається здійснення прокурором представництва в суді інтересів держави в особі державних компаній, а також у правовідносинах, пов'язаних із виборчим процесом, проведенням референдумів, діяльністю Верховної Ради України, Президента України, створенням та діяльністю засобів масової інформації, а також політичних партій, релігійних організацій, організацій, що здійснюють професійне самоврядування, та інших громадських об'єднань.
Таким чином, прокурор має право здійснювати в господарському суді представництво законних інтересів держави в особі органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, за виключенням державних компаній.
Нездійснення захисту виявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб'єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається. Здійснення захисту неналежним чином виявляється в активній поведінці (сукупності дій та рішень), спрямованій на захист інтересів держави, але яка є неналежною.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР від 21.05.1997 місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно із п. 34 ч. 1 ст. 26 вказаного закону виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, а саме: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Положеннями ст. 12 ЗК України визначені повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, до яких серед іншого належать: розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Враховуючи викладене, Малинівська сільська рада є органом, який від імені територіальної громади здійснює права власника щодо спірної земельної ділянки з кадастровим номером 2321884000:03:005:0022, тобто є органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Прокурор в позові вказує, що приймаючи до уваги, що єдиним органом, уповноваженим державою здійснювати функції у спірних правовідносинах, що склались у даному випадку, є Малинівська сільська рада, яка одночасно виступає відповідачем у даному позові, адже нарівні з ТОВ «Батьківщина» допустила порушення закону та притягується до юридичної відповідальності, тому в силу ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» та ч. 5 ст. 53 ГПК України прокурор набуває статуту позивача за цією позовною заявою.
Враховуючи повноваження прокурора самостійно визначати, у чому полягає порушення інтересів держави, а також визначати орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, суд дійшов до висновку, що прокурор, у межах своїх повноважень, мав право звернутися до суду з позовною заявою в інтересах держави, інтереси держави мають чітке формулювання та вмотивовані у позовній заяві, поданій прокурором.
Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Предметом розгляду в даній справі є вимоги про визнання незаконним та скасування рішення Малинівської сільської ради від 18.04.2017 № 4 в частині заключення (укладення) договору оренди з ТОВ "Батьківщина" на земельну ділянку комунальної власності сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту за кадастровим номером 2321884000:03:005:0022 площею 8,0075 га, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки № б/н від 01.06.2017 та зобов'язання повернути на користь Малинівської сільської ради вказану земельну ділянку.
Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» № 161-ХІVвід 06.10.1998 визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно із ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Частиною 1 ст. 122 ЗК України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Частиною ч. 2 ст. 16 Закону України “Про оренду землі” передбачено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Згідно із ч. 1 ст. 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Частиною 2 ст. 134 ЗК України визначено, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі:
- розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб;
- використання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів;
- використання релігійними організаціями, які легалізовані в Україні, земельних ділянок під культовими будівлями;
- будівництва об'єктів, що в повному обсязі здійснюється за кошти державного та місцевих бюджетів;
- надання земельних ділянок підприємствам, установам і громадським організаціям у сфері культури і мистецтв (у тому числі національним творчим спілкам та їх членам) під творчі майстерні;
- надання земельних ділянок в оренду для реконструкції кварталів застарілої забудови, для будівництва соціального та доступного житла, якщо конкурс на його будівництво вже проведено;
- розміщення іноземних дипломатичних представництв та консульських установ, представництв міжнародних організацій згідно з міжнародними договорами України;
- надання земельної ділянки, викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності для забезпечення таких потреб;
- надання земельних ділянок державної або комунальної власності для потреб приватного партнера в рамках державно-приватного партнерства відповідно до закону;
- надання земельної ділянки замість викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності та повернення такої земельної ділянки колишньому власнику чи його спадкоємцю (правонаступнику), у разі якщо така потреба відпала;
- будівництва, обслуговування та ремонту об'єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об'єктів зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу);
- будівництва об'єктів забезпечення життєдіяльності населених пунктів (сміттєпереробних об'єктів, очисних споруд, котелень, кладовищ, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд);
- передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва;
- надання земельних ділянок суб'єктам господарювання, що реалізують відповідно до Закону України "Про особливості провадження інвестиційної діяльності на території Автономної Республіки Крим" зареєстровані в установленому порядку інвестиційні проекти. Надання такої земельної ділянки у власність здійснюється згідно із законодавством після завершення строку реалізації інвестиційного проекту за умови виконання суб'єктом господарювання договору про умови реалізації цього інвестиційного проекту на території Автономної Республіки Крим;
- поновлення договорів оренди землі, укладення договорів оренди землі на новий строк з використанням переважного права орендаря;
- передачі в оренду, концесію майнових комплексів або нерухомого майна, розташованого на земельних ділянках державної, комунальної власності;
- надання в оренду земельних ділянок індустріальних парків керуючим компаніям цих індустріальних парків;
- надання земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- надання в оренду земельних ділянок під польовими дорогами, розташованих у масиві земель сільськогосподарського призначення (крім доріг, що обмежують масив), відповідно до статті 371 цього Кодексу;
- надання в оренду земельних ділянок під полезахисними лісовими смугами, що обслуговують масив земель сільськогосподарського призначення.
Згідно із ч. 1, 4, 5 ст. 135 ЗК України (в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів. Проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються:
а) перелік земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами;
б) стартова ціна лота;
в) строк та інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування земельною ділянкою на земельних торгах;
г) особа, уповноважена організатором земельних торгів на укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги. Земельні торги проводяться відповідно до договору між організатором земельних торгів та їх виконавцем. Фінансування організації та проведення земельних торгів здійснюється організатором земельних торгів або їх виконавцем відповідно до договору, укладеного між ними, у тому числі за рахунок реєстраційних внесків учасників земельних торгів.
З аналізу викладених норм вбачається, що підставою для передачі в оренду земельної ділянки державної або комунальної власності є рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. При цьому обов'язковою передумовою для передачі в оренду такої ділянки є проведення земельних торгів (аукціону).
Матеріали справи свідчать, що пунктом 1 рішення Малинівської сільської ради № 4 від 18.04.2017 вирішено заключити договори оренди з ТОВ «Батьківщина» на земельні ділянки, які розташовані за межами населеного пункту з кадастровими номерами на земельні ділянки: 2321884000:05:008:0010 площа 6,5894 га; 2321884000:05:008:0011 площа 6,3976 га; 2321884000:03:005:0022 площа 8,0075 га; за межами населеного пункту на території Малинівської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області на умовах оренди на 25 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Як свідчать матеріали справи земельна ділянка з кадастровим номером 2321884000:03:005:0022 площею 8,0075 га належить на праві комунальної власності територіальній громаді села Малинівка в особі Малинівської сільської ради, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру прав на нерухоме майно № 189058482 від 16.11.2019. Державна реєстрація вказаного права власності здійснена 08.04.2015.
Частиною 2 ст. 134 ЗК України визначено вичерпний перелік цілей, для яких можливо надати земельну ділянку державної чи комунальної власності або права на неї без проведення конкурсу, серед яких не передбачено надання юридичним особам в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Враховуючи цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 2321884000:03:005:0022 площею 8,0075 га, зазначене в п. 1 вказаного рішення, та перебування земельної ділянки в комунальній формі власності передача її в оренду в силу приписів ч. 2 ст. 124 та ч. 1 ст. 134 ЗК України повинна була здійснюватись за результатами проведення земельних торгів.
При цьому як вбачається з матеріалів справи передача Малинівською сільською радою вказаної вище земельної ділянки в оренду за договором оренди землі № 632 від 01.06.2017 року здійснювалась на підставі рішення № 4 від 18.04.2017 без проведення земельних торгів, що суперечить приписам ст. ст. 116, 124, 134, 135 ЗК України, ст. 16 Закону України «Про оренду землі».
Про вказані обставини свідчить зміст листа Малинівської сільської ради № 206 від 31.07.2019, в якому остання повідомляє, що земельні торги при наданні в оренду ТОВ «Батьківщина» земельних ділянок з кадастровими номерами: 2321884000:03:005:0022 площею 8,0075 га, 2321884000:05:008:0011 площею 6,3976 га, 2321884000:05:008:0010 площею 6,5894 га не проводилися, передача в оренду вищезазначених земельних ділянок надавалася лише виключно відповідно до норм чинного законодавства, встановлених ч. 2, 3 ст. 134 ЗК України, (поновлення договору оренди землі) та ст. 33 Закону України «Про оренду землі».
Твердження відповідача 1 в листі № 206 від 31.07.2019 про передачу в оренду ТОВ «Батьківщина» спірної земельної ділянки відповідно до норм чинного законодавства, встановлених ч. 2, 3 ст. 134 ЗК України, та посилання на поновлення договору оренди (ст. 33 Закону України «Про оренду землі) є необґрунтованими, оскільки поновлення договору оренди землі передбачає продовження строку дії такого договору між його сторонами щодо того самого об'єкту (форма власності, площа земельної ділянки) та ідентичного порядку надання земельних ділянок в оренду. Крім того, поновлення договору оренди землі здійснюється шляхом укладення додаткової угоди, а не підписання нового договору оренди.
Тобто в даному випадку відбулося саме укладення нового договору, що в т. ч. підтверджується самим рішенням Малинівської сільської ради від 18.04.2017 № 4 «Про заключення договору оренди з ТОВ «Батьківщина» на земельні ділянки, які розміщені за межами населеного пункту.
Поряд з цим, у об'єкта оренди - земельної ділянки з кадастровим номером 2321884000:03:005:0022 площею 8,0075 га змінилася форма власності з приватної та комунальну, що передбачає інший порядок надання такої ділянки в оренду.
При прийнятті актів як нормативного, так і ненормативного (індивідуального) характеру, державний чи інший орган повинен бути на це уповноважений, діяти в межах наданої йому компетенції, що закріплено у ст. 19 Конституцією України. Так, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, у справах щодо оскарження рішень органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, суд повинен перевірити чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, безсторонньо, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, пропорційно, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.
Таким чином, рішення Малинівської сільської ради від 18.04.2017 № 4 в частині заключення (укладення) договору оренди з ТОВ "Батьківщина" на земельну ділянку комунальної власності сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту за кадастровим номером 2321884000:03:005:0022 площею 8,0075 га прийняте з порушенням вимог ст. ст. 116, 124, 134, 135 ЗК України, ст. 16 Закону України «Про оренду землі».
Прийняте рішення Малинівської сільської ради про надання в оренду спірної земельної ділянки порушує встановлений законом порядок володіння, користування і розпорядження землями, що перебувають у комунальній власності та спричиняє шкоду державі, порушує право територіальної громади с. Малинівка Гуляйпільского району Запорізької області на надання спірної земельної ділянки в оренду на найвигідніших умовах та отримання відповідного прибутку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із п.п. 2, 10 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема визнання правочину недійсним, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільною законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Відповідно до ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Частиною 1 ст. 393 ЦК України визначено, що правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.
З огляду на вищевикладене, рішення Малинівської сільської ради "Про заключення договору оренди з ТОВ "Батьківщина" на земельні ділянки, які розміщені за межами населеного пункту" від 18.04.2017 № 4 в частині заключення (укладення) договору оренди з ТОВ "Батьківщина" на земельну ділянку комунальної власності сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту за кадастровим номером 2321884000:03:005:0022 площею 8,0075 га, прийняте з порушенням вимог ст. 116, ч. 2 ст. 124, ч. 1 ст. 134, 135 ЗК України та ст. 16 Закону України «Про оренду землі», а тому підлягає визнанню судом незаконним та скасуванню.
За таких обставин, позовна вимога Першого заступника керівника Токмацької місцевої прокуратури про визнання незаконним та скасування рішення Малинівської сільської ради "Про заключення договору оренди з ТОВ "Батьківщина" на земельні ділянки, які розміщені за межами населеного пункту" від 18.04.2017 № 4 в частині заключення (укладення) договору оренди з ТОВ "Батьківщина" на земельну ділянку комунальної власності сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту за кадастровим номером 2321884000:03:005:0022 площею 8,0075 га є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Одним із способів захисту прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки, передбаченим ч. 3 ст. 152 ЗК України, є визнання угоди недійсною.
Для правильного вирішення спору про визнання недійсним договору оренди суттєве значення має з'ясування правового режиму спірної земельної ділянки та дотримання сторонами порядку передачі її в оренду згідно з вимогами статей 84, 118, 123, 124 ЗК України з урахуванням необхідності у певних випадках дотримання порядку її вилучення (п. 2.24 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин»).
Згідно із ч. 1 ст. 203 ЦК України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Таким чином, спірний договір оренди землі № 632 від 01.06.2017 є таким, що укладений з порушенням норм чинного законодавства, а саме ст. 116, ч. 2 ст. 124, ч. 1 ст. 134, 135 ЗК України та ст. 16 Закону України «Про оренду землі», а тому підлягає визнанню судом недійсним із застосуванням наслідків недійсності правочину на підставі ст.ст. 203, 215 ЦК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили згідно вимог ч. 2 статті 86 ГПК України. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Прокурором доведено суду факт порушення першим відповідачем вимог ст. ст. 116, ч. 2 ст. 124, ч. 1 ст. 134, 135 ЗК України, ст. 16 Закону України “Про оренду землі” при укладенні договору оренди землі № 632 від 01.06.2017, а саме: передання в оренду земельної ділянки комунальної власності без проведення земельних торгів (аукціону), в т.ч. порушення інтересів держави та територіальної громади, а відтак і наявність підстав для визнання вказаного договору недійсним.
За таких обставин, позовна вимога Першого заступника керівника Токмацької місцевої прокуратури про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки № 632 від 01.06.2017, припинивши право оренди ТОВ "Батьківщина", зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за номером запису про інше речове право: 30500575, є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
З урахуванням п. 2.29. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 суд зазначає, що договір оренди земельної ділянки № 632 від 01.06.2017 припиняється лише на майбутнє, оскільки неможливо повернути вже здійснене за ним користування ділянкою.
Статтею 216 ЦК України визначені правові наслідки недійсності правочину, а саме: недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Пунктом “б” ч. 1 ст. 80 ЗК України визначено, що суб'єктами права власності на землю є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
Відповідно до ч. 1, 5 ст. 83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. Територіальні громади набувають землю у комунальну власність у разі прийняття спадщини або переходу в їхню власність земельних ділянок, визнаних судом відумерлою спадщиною.
Згідно із ч. 1 ст. 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Частиною 5 вказаної статті Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” визначено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності. Тобто, територіальна громада як власник рухомого або нерухомого майна чи землі делегує сільській раді повноваження щодо права власності від її (громади) імені, в її інтересах.
Докази у справі свідчать, що спірна земельна ділянка на підставі рішення Гуляйпільського районного суду Запорізької області від 23.04.2012 у справі № 0806/774/2012 перейшла у комунальну власність та в силу положень ст. 83 ЗК України є власністю територіальної громади с. Малинівка в особі Малинівської сільської ради.
Згідно наявної у справі інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 189058482 від 16.11.2019 власником земельної ділянки з кадастровим № 2321884000:03:005:0022 є територіальна громада с. Малинівка в особі Малинівської сільської ради (а.с. 38-39).
Враховуючи задоволення судом вимог про визнання договору оренди землі № 632 від 01.06.2017 року, укладеного між Малинівською сільською радою та ТОВ “Батьківщина”, недійсним, згідно приписів ст. 216 ЦК України спірна земельна ділянка підлягає поверненню власнику в порядку двосторонньої реституції.
Отже, спірна земельна ділянка має бути повернена власнику - територіальній громаді с. Малинівка в особі Малинівської сільської ради. При цьому, Малинівська сільська рада, у правовідносинах повернення землі діє як представницький орган від імені та в інтересах територіальної громади.
За таких обставин, позовна вимога Першого заступника керівника Токмацької місцевої прокуратури про зобов'язання Товариство з обмеженою відповідальністю “Батьківщина” повернути на користь Малинівської сільської ради земельну ділянку комунальної власності сільськогосподарського призначення кадастровий номер 2321884000:03:005:0022 площею 8,0075 га є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Витрати зі сплаті судового збору в сумі 6306,00 грн. покладаються на відповідачів у справі - Малинівську сільську раду та Товариство з обмеженою відповідальністю “Батьківщина” порівну.
У судовому засіданні, яке відбулося 01.09.2020, відповідно до частини 1 статті 240 ГПК України, було проголошено скорочений текст рішення, а саме його вступну та резолютивну частини.
Керуючись ст. ст. 7, 8, 13, 74, 86, 123, 129, 233, 236, 238, ч. 1 ст. 240 ГПК України, суд
1. Позовні вимоги Першого заступника керівника Токмацької місцевої прокуратури до Малинівської сільської ради та Товариства з обмеженою відповідальністю "Батьківщина" задовольнити.
2. Визнати незаконним та скасувати рішення Малинівської сільської ради "Про заключення договору оренди з ТОВ "Батьківщина" на земельні ділянки, які розміщені за межами населеного пункту" від 18.04.2017 № 4 в частині заключення (укладення) договору оренди з ТОВ "Батьківщина" на земельну ділянку комунальної власності сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту за кадастровим номером 2321884000:03:005:0022 площею 8,0075 га.
3. Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки № 632 від 01.06.2017, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Батьківщина" та Малинівською сільською радою щодо надання в оренду земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за кадастровим номером 2321884000:03:005:0022 площею 8,0075 га, (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 615736423218, адреса: Запорізька обл., Гуляйпільський р., с/рада Малинівська, номер запису про інше речове право: 30500575), припинивши право оренди ТОВ "Батьківщина", зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за номером запису про інше речове право: 30500575.
4. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю “Батьківщина”, 70242, Запорізька область, Гуляйпільський район, с. Малинівка, вул. Космічна, буд. 41, ідентифікаційний код 30086380, повернути на користь Малинівської сільської ради, 70242, Запорізька область, Гуляйпільський район, с. Малинівка, вул. Космічна, буд. 25, ідентифікаційний код 04353149, земельну ділянку комунальної власності сільськогосподарського призначення кадастровий номер 2321884000:03:005:0022 площею 8,0075 га, що розташована на території Малинівської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області.
5. Стягнути з Малинівської сільської ради, 70242, Запорізька область, Гуляйпільський район, с. Малинівка, вул. Космічна, буд. 25, ідентифікаційний код 04353149, на користь прокуратури Запорізької області (69057, м. Запоріжжя, вул. Матросова, буд. 29а, розрахунковий рахунок № UA438201720343180001000000271, відкритий у Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач: прокуратура Запорізької області, ідентифікаційний код 02909973, код класифікації видатків бюджету - 2800) кошти, витрачені у 2020 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави у розмірі 3153 (три тисячі сто п'ятдесят три) грн. 00 коп., видавши наказ.
6. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Батьківщина”, 70242, Запорізька область, Гуляйпільський район, с. Малинівка, вул. Космічна, буд. 41, ідентифікаційний код 30086380, на користь прокуратури Запорізької області в особі Токмацької місцевої прокуратури (71701, Запорізька область, м. Токмак, вул. Шевченка, буд. 50/57, розрахунковий рахунок № UA438201720343180001000000271, відкритий у Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач: прокуратура Запорізької області, ідентифікаційний код 02909973, код класифікації видатків бюджету - 2800) кошти, витрачені у 2020 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави у розмірі 3153 (три тисячі сто п'ятдесят три) грн. 00 коп., видавши наказ.
Враховуючи перебування судді Смірнова О.Г. в період з 07.09.2020 по 02.10.2020 у відпустці повне рішення складено - 05.10.2020 року
Суддя О.Г. Смірнов
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.