07 жовтня 2020 року 13:47 год. Чернігів Справа № 620/4324/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Заяць О.В.,
за участі секретаря Новик Н.С.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Петренко С.С.,
третіх осіб ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до Іванівської сільської територіальної виборчої комісії, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 ; ОСОБА_4 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_5 про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом, в якому остаточно просить:
визнати протиправною та скасувати Постанову №143 Іванівської сільської територіальної виборчої комісії від 30.09.2020;
зобов'язати Іванівську сільську територіальну виборчу комісію зняти з реєстрації кандидатів на голову Іванівської сільської ради, котрі є жителями м. Чернігова.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що на думку позивача, право на участь в місцевому самоврядуванні мають виключно жителі - члени територіальної громади села, кількох сіл, селища або міста. Згідно відомості про зареєстрованих кандидатів на посаду сільського голови Іванівської сільської територіальної виборчої комісії, кандидати ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , вказали своїм місцем проживання місто Чернігів. Отже у них нема права входити до складу органу місцевого самоврядування Іванівської об'єднаної територіальної громади і вони не мають права бути кандидатами на посаду сільського голови.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.10.2020 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами загального позовного провадження, з урахуванням особливостей розгляду категорії термінових адміністративних справ, визначених статтею 273 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позові.
Представник відповідача у судовому засіданні зазначив, що позовні вимоги не визнає та просить відмовити у їх задоволенні, оскільки вважає оскаржувану постанову №143 Іванівської сільської територіальної виборчої комісії правомірною.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 ; ОСОБА_4 в судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог, зазначивши про правомірність оскаржуваної постанови.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_5 , в судовому засіданні просив задовольнити позовні вимоги.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, третіх осіб, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено.
Центральна виборча комісія (надалі - ЦВК) постановою від 08.08.2020 № 160 призначила перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25.10.2020.
Постановою Іванівської сільської територіальної виборчої комісії № 143 від 30.09.2020, розглянувши заяву кандидата на посаду голови Іванівської сільської ради гр. ОСОБА_1 та скаргу кандидата на посаду голови Іванівської сільської ради ОСОБА_6 відповідно до ст.ст.216-228, 231 Виборчого Кодексу України, постановила, зокрема: відмовити кандидатам на посаду голови Іванівської сільської ради ОСОБА_1 та ОСОБА_5 у задоволенні їх прохання про скасування реєстрації кандидатів на посаду голови Іванівської сільської ради, які не зареєстровані на території Іванівської ОТГ та не ставити дане питання на розгляд для голосування.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зважає на таке.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами ст. 36 Конституції України, закріплено право громадян України на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Згідно ст. 71 Конституції України вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Порядок підготовки та проведення виборів депутатів усіх рівнів визначено Виборчим кодексом України від 19.12.2019 №396-IX (з наступними змінами і доповненнями, надалі ВК України).
Так, ст. 6 ВК України закріплені основні виборчі права громадян України, а саме: право вільно обирати (право голосу на виборах); право бути обраним.
Частиною 5 ст. 12 ВК України визначено, що рівність прав і можливостей кандидатів, партій (організацій партій) - суб'єктів виборчого процесу брати участь у виборчому процесі відповідних виборів забезпечується:
1) забороною привілеїв чи обмежень кандидатів в залежності від суб'єкта висування, за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, інвалідності та стану здоров'я, за мовними або іншими ознаками;
2) забороною втручання органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб та службових осіб у виборчий процес, за винятком здійснення повноважень, передбачених цим Кодексом;
3) рівним та неупередженим ставленням органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємств, закладів, установ, організацій, їх посадових та службових осіб до кандидатів, партій (організацій партій) - суб'єктів відповідного виборчого процесу;
4) забороною використання для фінансування передвиборної агітації інших коштів, крім коштів виборчого фонду партії (кандидата, організації партії);
5) рівним та неупередженим ставленням засобів масової інформації, інформаційних агентств до кандидатів, партій (організацій партій) - суб'єктів виборчого процесу.
За правилами статті 193 ВК України депутатом, сільським, селищним, міським головою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.
Депутатом, сільським, селищним, міським головою не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.
Водночас статтею 216 ВК України встановлено загальний порядок висування кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Так, висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови розпочинається за сорок днів до дня голосування і закінчується за тридцять днів до дня голосування.
Право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) реалізується виборцями через місцеві організації політичних партій (далі - організація партії) у порядку, передбаченому цим Кодексом.
Право висування кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) реалізується виборцями через організації партій або шляхом самовисування у порядку, визначеному цим Кодексом.
Так, Загальне виборче право охоплює як активну правоздатність - право обирати, так і пасивну - право бути обраним, для яких можуть бути встановлені певні умови володіння ними (найпоширенішими з яких є вік та громадянство).
Щодо пасивного виборчого права у ст. 141 Конституції України, ст. 193 ВК України передбачено наступні цензи: громадянства, відповідно до якого право обиратись на місцевих виборах мають громадяни України; віковий, який передбачає вимогу досягнення на день виборів 18 років; дієздатності, згідно якого не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними; моральний, відповідно до якого не може бути обраним депутатом місцевої ради, сільським, селищним, міським головою громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку; мовний.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що чинним законодавством України не встановлено цензу осілості для кандидатів на голову сільської ради.
Таким чином, постанова Іванівської сільської територіальної виборчої комісії № 143 від 30.09.2020 є правомірна та прийнята в межах повноважень відповідача, а отже відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини дев'ятої статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
На час вирішення даної справи позивачем судовий збір не сплачувався, відповідно, питання про стягнення судового збору підлягає вирішенню згідно правил розподілу судових витрат, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Оскільки на час вирішення даної справи позивачем судовий збір не сплачено і суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, з позивача слід стягнути судовий збір у розмірі 840,80 грн.
Керуючись статтями 241-246, 257, 273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп на рахунок UA028999980313161206084025002, отримувач коштів УК у м. Чернігові/м. Чернігів/22030101, код отримувача 38054398, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 22030101.
Рішення суду в порядку статтей 273, 278 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку у дводенний строк з дня його проголошення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до суду апеляційної інстанції або до Чернігівського окружного адміністративного суду.
Повний текст рішення виготовлено 07 жовтня 2020 року.
Суддя О.В. Заяць