про передачу адміністративної справи за підсудністю
06 жовтня 2020 року м. Київ 320/8897/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Головенко О.Д., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Національної поліції України про визнання протиправною бездіяльність та зобов"язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Національної поліції України та просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Національної поліції України щодо не належного розгляду звернення ОСОБА_1 як інваліда війни від 12.07.2020, поданою через Урядовий контактний центр, реєстраційний № НОМЕР_1 ;
визнати протиправною бездіяльність Національної поліції України, щодо не вжиття відповідних заходів реагування по обставинам, викладеним у зверненні ОСОБА_1 як інваліда війни від 12.07.2020, поданого через Урядовий контактний центр реєстраційний № ФИ-10914744;
визнати протиправною бездіяльність Національної поліції України щодо не перенаправления за належністю відповідному органу чи посадовій особі звернення ОСОБА_1 , реєстраційний № ФИ-10914744 від 12.07.2020, до повноважень якої входить вирішення викладених питань у зверненні - згідно вимог п. З ст. 7 Закону України «ІІро звернення громадян»;
визнати протиправною бездіяльність Національної поліції України щодо не надання роз'яснення порядку оскарження прийнятого рішення згідно вимог ст. 15 Закону України «Про звернення громадян»;
визнати протиправною бездіяльність Національної поліції України, щодо не надання відповіді за підписом начальника Національної поліції України Клименко І.В.;
зобов'язати Національну поліцію України повторно розглянути звернення ОСОБА_1 , як інваліда війни, реєстраційний № ФИ-10914744 від 12.07.2020, вжити заходів реагування, з урахуванням обставин встановленим судом, та подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення;
прийняти рішення з урахуванням наданої практики Європейського суду з прав людини, вимог Конвенції про права осіб з інвалідністю, Декларації про права інвалідів та захистити порушені права на національному рівні.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
З'ясовуючи відповідність позовної заяви вказаним вимогам, суд зазначає наступне.
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що КАС України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).
Тобто, якщо предметом адміністративного позову є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної особи, то позивач може застосувати альтернативну підсудність.
У зв'язку з цим, у даному випадку, застосуванню підлягають положення ч. 1 ст. 25 КАС України (за вибором позивача).
Як вбачається з позовної заяви та копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , місцем проживання (реєстрації) позивача є АДРЕСА_1 .
У свою чергу, місцезнаходженням відповідача є м. Київ, вул. Академіка Богомольця, буд. 10.
Отже, позивач невірно скористався своїм правом на вибір суду та помилкового звернувся до суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на Київську область.
За таких обставин та враховуючи те, що зареєстрованим місцем проживання позивача є м. Полтава та місцезнаходженням відповідача є місто Київ, дана справа не підсудна Київському окружному адміністративному суду, а її розгляд має здійснюватись за правилами територіальної підсудності окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, а саме Окружним адміністративним судом міста Києва.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч. 6 та 8 ст. 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного п.п. 4-6 ч. 1 цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Отже, враховуючи підсудність даної справи Окружному адміністративному суду міста Києва, суд вважає за необхідне передати адміністративну справу за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Керуючись ст.ст. 25, 26, 29, 171, 243, 248 КАСУкраїни, суд
1.Адміністративну справу 320/8897/20 передати за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.
2.Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
3.Копію ухвали надіслати (вручити) позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Головенко О.Д.