Рішення від 05.10.2020 по справі 420/6272/20

Справа № 420/6272/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

за участю секретаря судового засідання Закуріної А.М.,

за участю

від позивача: ОСОБА_1 - за паспортом

від відповідача: Шишова С.В. - за довіреністю

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними дій; зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 14 липня 2020 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними дії щодо перерахунку пенсії відповідно до положень ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.07.2019 року із застосуванням понижуючих коефіцієнтів, інших формул чи розрахунків, що зменшує розмір пенсійного забезпечення; зобов'язання здійснити з 01.01.2020 року перерахунок та виплату державної (основної) пенсії по інвалідності виключно з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до положень ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як норми прямої дії з подальшим перерахунком пенсії в разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати з 01 січня кожного відповідного (наступного) року, без застосування понижуючих коефіцієнтів, інших формул чи розрахунків, а також проведення відповідні виплати без обмеження граничного (максимального) розміру пенсії.

Ухвалою від 16 липня 2020 року прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 як особа, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та внаслідок цього отримав інвалідність, має право на пенсійне забезпечення відповідно до норм Конституції України та Закону, а також на перерахунок пенсії по інвалідності. Вказане право позивача також гарантується ч. 2 ст. 46 Конституції України.

Позивач вважає, що відповідно до вимог пунктів 2, 3 постанови КМУ від 15 листопада 2017 р. № 851, оскільки позивач брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та внаслідок цього отримав інвалідність, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області було зобов'язане здійснити перерахунок пенсії позивача, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, на підставі ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», у п'ятикратному розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року.

Втім Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області не вчинило жодних дій з перерахунку пенсії позивача, що є незаконним та грубо порушує право позивача на соціальний захист, проголошене Конституцією та забезпечене законами України.

У встановлений судом строк, відповідач подав до суду відзив на позовну заяву (вхід. №30244/20 від 03.08.2020 року).

Відповідно до відзиву на позовну заяву, відповідач позовні вимоги не визнає та просить відмовити у задоволені позову повністю, посилаючись на те, що механізм обчислення пенсії за ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначений у п. 9-1 Порядку №1210.

Положення п. 9-1 Порядку є чинними, відповідність положень пункту 9-1 Порядку №1210 положенням ч. 3 ст. 59 Закону України №796 встановлено Постановою Верховного суду від 11 грудня 2018 року по справі № 822/1346/18, відтак не існує жодних законних підстав для застосування будь-яких формул для розрахунку пенсії за ч. 3 ст. 59 Закону №796, окрім формули, визначеної у п. 9-1 Порядку №1210, так само як і не існує підстав для застосування до спірних правовідносин положень пункту 9-1 Порядку №1210.

Позивач відповідь на відзив не надав.

На виконання ухвали суду відповідачем надана суду належним чином засвідчена копія пенсійної справи позивача.

Ухвалою, занесеною до протоколу підготовчого судового засідання 10 вересня 2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті на 29 вересня 2020 року на 14 годину 00 хвилин.

Позивач на відкритому судовому засіданні, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача на відкритому судовому засіданні, посилаючись на обставини, викладені у відзиві на позовну заяву, позовні вимоги не визнав та просив відмовити у задоволенні позову повністю.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, докази, якими вони обґрунтовані, суд у справі встановив такі факти та обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 (а.с.7-8).

ОСОБА_1 є постраждалим від Чорнобильської катастрофи першої категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 від 18.02.2020 року (а.с.11).

Згідно з запису у Військовому квитку серії НОМЕР_4 , виданому 16.01.1971 року Ленінським районним військовим комісаріатом м. Одеси, у період часу з 06 травня 1986 по 06 червня 1986 року ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації аварії на Чорнобильській Атомній Станції (а.с.9-10).

Матеріалами пенсійної справи підтверджено, що позивачу призначена пенсія по інвалідності за умовами призначення: ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», дата перерахунку - 01.07.2019 року як військовослужбовцю/військовозобов'язаному.

Суд встановив, що позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії (а.с. 38-39).

Листом від 30.06.2020 року вих.№ 5479-5299/Б-02/8-1500/20 ГУПФУ в Одеській області повідомило позивача про те, що позивач отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, призначену на підставі наданих документів.

Також, у листі зазначено, що розрахунок пенсії проведено з урахуванням формули згідно з Порядку обчислення пенсій по інвалідності особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 23.10.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме: з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

3764,40 грн. (середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначена як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки ) * 2,67127 (коефіцієнт заробітної плати) * 1,17 = 11765,20802 грн.

Коефіцієнт заробітної плати розрахований із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати:

5 * 4173,00 грн. (мінімальний розмір заробітної плати на 1 січня 2019 року) 7810,88 грн - (середня заробітна плата на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2018 рік). Таким чином, ГУПФУ в Одеській області зазначило, що розмір пенсії визначений вірно та відповідає вимогам чинного законодавства.

Не погоджуючись із зазначеними діями відповідача, позивач звернувся з позовом до суду.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, обставини справи, що мають значення для розгляду та вирішення справи, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог повністю, з огляду на таке.

Згідно зі ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пунктом 13 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV встановлено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Порядок фінансування цих пенсій встановлюється відповідними законами.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі - Закон № 796-XII), учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі, проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Згідно з ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Суд встановив та не заперечується відповідачем, що позивачу перерахована пенсія з 01.07.2019 року відповідно до ч. 3 ст. 59 цього Закону як військовозобов'язаному, який приймав участь у ліквідації аварії на Чорнобильській Атомній Станції, з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Втім позивач не погоджується з розрахунком призначеної пенсії, оскільки він не дорівнює відповідному розміру.

Оцінюючи надані докази, опираючись на норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку, що відповідачем розрахунок пенсії зроблений вірно, відповідно до вимог чинного законодавства.

Суд встановив, що оскільки позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) та інвалідом ІІ групи по захворюванню, що пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, то відповідно до статті 54 Закону № 796-XII він має право на пенсію по інвалідності.

Особливості призначення пенсій військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, передбачені у ст. 59 Закону №796-ХІІ.

Рішенням Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р(II)/2019 Справа № 3-14/2019(402/19, 1737/19) за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Таким чином, з 25 квітня 2019 року ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» діє у редакції, яка передбачає, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Суд звертає увагу на те, що зазначена норма права передбачає здійснення перерахунку пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а не у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати.

Закон України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що розмір пенсії може обчислюватись виходячи із різних розрахункових величин:

- із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством (ст. 51);

- середньомісячного фактичного заробітку, визначеного за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення (ст. 57);

- з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року (ст. 59).

Отже, «п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року» є розрахунковою величиною, з урахуванням якої обчислюється розмір пенсії.

Відповідно до ч. 3 ст. 54 Закону № 796-XII, умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі - Порядок).

Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 року № 851 постанову від 23.11.2011 № 1210 доповнено п. 9-1 наступного змісту:

« 9-1. За бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:

П=Зс*Кзс*Кв/100%, де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою:Кзс=Зп(мін)*5/Зс1

де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;

Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.

Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.

У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Таким чином, суд доходить висновку, що відповідачем вірно зроблений розрахунок перерахованої пенсії позивачу із застосуванням формули, що зазначена у п. 9-1 Порядку.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З огляду на вищевикладені встановлені судом обставини, враховуючи те, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, які постраждали внаслідок ЧАЕС», у розмірі визначеному за формулою, що зазначена у п. 9-1 Порядку, суд вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог, а тому позовні вимоги не належать задоволенню повністю.

З огляду на те, що відсутні витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, жодні витрати не компенсуються відповідачу за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними дій; зобов'язання вчинити певні дії,- відмовити повністю.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України, п. 3 Розділу VІ Прикінцевих положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний « 05» жовтня 2020 року.

Суддя Л.Р. Юхтенко

.