Справа № 420/6987/20
02 жовтня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення від 15.07.2020 року № 9513701826143 Відділу з питань перерахунку пенсії № 13 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову у перерахунку пенсії позивача за вислугою років на підставі довідки прокуратури Одеської області від 10.03.2020 року № 482;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років з 13 грудня 2019 року на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, що діяв на час призначення пенсії, виходячи з розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Одеської області від 10.03.2020 року за № 482, без обмеження її максимального розміру та з урахуванням раніше проведених виплат, виплативши різницю в пенсії за минулих 12 місяців.
Ухвалою суду від 03.08.2020 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Згідно зі змістом адміністративного позову, позивач обґрунтовує заявлені вимоги, із зазначенням таких фактичних обставин:
- позивач, ОСОБА_1 , з квітня 2014 року одержує державну пенсію за вислугу років, призначену Управлінням Пенсійного фонду України у Малиновському районі м. Одеси. Наказом прокурора Одеської області № 374к від 18.03.2014 позивач звільнений з посади старшого прокурора відділу представництва інтересів громадян і держави в судах прокуратури м. Одеси за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію по інвалідності ІІ групи;
- пенсія призначена позивачу по інвалідності в розмірі 80% з середнього заробітку з посади старшого прокурора відділу, відповідно до вимог статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХII із змінами в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001;
- відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 та у зв'язку з підвищенням у вересні 2017 року заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», - прокуратурою Одеської області 10.03.2020 позивачу надано довідку № 482 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії;
- у зв'язку зі збільшенням посадового окладу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», 13.07.2020 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, а саме до структурного підрозділу управління - Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки прокуратури Одеської області та в порядку, визначеному законом, чинним станом на час призначення пенсії, в розмірі 80% від суми заробітку за посадою старшого прокурора відділу без обмеження його максимального розміру. Реєстраційний номер заяви про перерахунок пенсії у територіальному органі Пенсійного фонду України № 4184;
- згідно наданої довідки № 482 прокуратури Одеської області від 10.03.2020, встановлено збільшений розмір заробітної плати прокурора прокуратури. Так, у вказаній довідці зазначено, що розмір заробітної плати (грошового забезпечення) і доплати, які передбачені законодавством за нормами чинними на 06.09.2017 за відповідною посадою старшого прокурора відділу складають 29075 гривні 66 копійок;
- за результатами розгляду заяви позивача, рішенням від 15.07.2020 № 9513701826143 Відділу з питань перерахунку пенсії № 13 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, викладене в листі від 17.07.2020 № 10541/03-16, позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що право на перерахунок пенсії виникає для осіб за зверненням, що надходять починаючи з 13.12.2019 року, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13.12.2019. Окрім того, у рішенні зазначено, що пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1155 «Про умови оплати праці прокурорів» встановлено, що зміна розміру посадового окладу працівників прокуратури, передбачене цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій;
- дії відповідача щодо відмови у перерахунку призначеної позивачу пенсії на підставі Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ зі змінами є протиправними та такими, що грубо порушують вимоги законодавства України, надані позивачу та гарантовані Конституцією України права та свободи, у зв'язку з чим з 13.12.2019 позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих працівників прокуратури;
- Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 визнане таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення закону, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Суд вирішив, що ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» підлягає застосуванню в первинній редакції, відповідно до якої працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Обставина, що тягне за собою перерахунок пенсії з 13.12.2019 - підвищення заробітної плати працюючих працівників прокуратури та зміна чинного законодавства відповідно до рішення Конституційного Суду України. І не має значення, що підвищення заробітної плати відбулося раніше, оскільки постанова виконавчої влади від 17.08.2017 є нормою тривалої дії, вона є чинною на даний час і повинна бути застосованою;
- постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», свідчить про наявність висновків органів влади щодо необхідності підвищення життєвого рівня працівників прокуратури. Оскільки працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії, зазначені обставини обґрунтовують підставу для проведення такого перерахунку;
- рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 зареєстровано у Єдиному державному реєстрі нормативно-правових актів Міністерства юстиції України 09.01.2020 за № 97583/2020, оскільки це рішення є нормативно-правовим актом, то органи Пенсійного Фонду України повинні його виконувати з 13.12.2019;
- крім того, є необґрунтованими та надуманими висновки оскаржуваного рішення про те, що пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1155 «Про умови оплати праці прокурорів» встановлено, що зміна розміру посадового окладу працівників прокуратури, передбачене цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій;
- позивач зовсім не звертався з заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови від 11.12.2019 № 1155, яка також передбачає підвищення заробітної плати працівників прокуратури у майбутньому після набрання її чинності 16.01.2020. Позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії, оскільки на час ухвалення рішення Конституційного Суду України та поновлення права позивача на перерахунок пенсії була чинною і залишається чинною на теперішній час постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури»;
- законодавець, навпаки, не обмежив ніяким чином строки щодо перерахунку пенсії, законом встановлено єдине обмеження: якщо пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців;
- неправильне тлумачення Закону, який зробив суб'єкт владних повноважень, є порушенням цілої низки вимог чинного законодавства, оскільки він не вправі відмовляти позивачу у перерахунку пенсії після 13.12.2019 при наявності чинної постанови Кабінету Міністрів України про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури;
- рішення суб'єкта владних повноважень є протиправним та грубо порушує право позивача на соціальний захист, на отримання пенсії у розмірі, який відповідає нормам Конституції та законам України, нормам міжнародного права та судовій практиці;
- на даний час є всі підстави для перерахунку пенсії позивача з 13.12.2019 в розмірі 80% від суми заробітної плати за посадою старшого прокурора прокуратури без обмеження його максимального розміру;
- у зв'язку з тим, що право на перерахунок пенсії виникло у позивача з 30.08.2017 року у зв'язку із прийняттям Постанови КМУ № 657 «Про внесення змін до деяких постанов КМУ щодо оплати праці працівників прокуратури», тому відповідач повинен виплатити позивачу різницю в пенсії за минулі 12 місяців;
- у рішенні Конституційного Суду України від 03.06.2013, ухваленого у справі № 1-2/2013 р. зокрема також вказано, що Україна, є правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, закони приймаються на її основі повинні відповідати їй. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України (стаття 1, частина перша, друга статті 8);
- право позивача на перерахунок пенсії було підтверджено постановою Малиновського районного суду м. Одеси від 21.04.2016 року по справі № 521/7034/16-а;
- перерахунок пенсії повинен проводиться на підставі документів пенсійної справи та документів додатково поданих пенсіонерами, тобто на підставі довідки прокуратури Одеської області № 482 від 10.03.2020, наданої позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області;
- з часу призначення пенсії позивачу у квітні 2014 року до Закону України «Про прокуратуру» внесено зміни, які суттєво звужують і обмежують зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності новою редакцією цього Закону. Застосування нових положень закону до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, суперечить приписам ч.ч. 1 та 2 ст. 22, ч. 1 ст. 64, 58 Конституції України. Ураховуючи, що внесені зміни до Закону України «Про прокуратуру» стосовно зниження відсоткового розміру пенсії та обмеження максимального розміру пенсії поширюються на прокурорів та слідчих органів прокуратури, яким пенсія призначена та виплачується саме за нормами цього Закону з дати набрання ним чинності, при обчислені розміру пенсії позивача не можуть застосовуватись обмеження максимального розміру пенсії. Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії;
- у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Суханов та Ільченко проти України" (заяви № 68385/10 та № 71378/10) від 26.06.2014, зазначено, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (параграф 52);
- відповідно до п. 21 рішення від 01.06.2006 у справі "Федоренко проти України" (заява № 25921/02), Європейський Суд з прав людини, з урахуванням статті 1 Першого Протоколу до Конвенції сформулював правову позицію про те, що право власності може бути "існуючим майном" або "виправданими очікуваннями" щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи "законними сподіваннями" отримання права власності. Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано. Тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене;
- відмова у проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі та у порядку, визначеному у законі, чинному на момент призначення пенсії, є втручанням у майнові права позивача в розумінні статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод;
- постановою Верховного Суду від 03.05.2018 у справі № 308/11498/16 суд на підставі ст. 58 Конституції України дійшов до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратур має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Зазначена постанова Верховного Суду від 03.05.2018 є чинною, висновки суду щодо недопустимості зниження відсотків призначеної прокурорської пенсії при її перерахунку є обов'язковими для інших судів;
- Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18 також вказав, що відсотки, які були визначенні при призначенні пенсії, повинні зберігатись і в подальшому при проведенні перерахунку. Велика Палата Верховного Суду погодилась з таким рішенням і залишила його без зміни постановою від 16.10.2019;
- Верховний Суд при розгляді справи № 360/1428/17 дійшов висновку, що пенсії, призначені до січня 2016 року, не підлягають обмеженню за максимальним розміром, що зазначено у постанові від 12.11.2019;
- на законодавчому рівні визначено, що позивач має право на перерахунок, і визначені при призначені пенсії умови перерахунку зберігаються на даний час, не може бути знижено розмір відсотків та не може бути застосовано обмеження його максимального розміру;
- рішення суб'єкта владних повноважень про відмову у проведенні пенсії позивача порушує конституційне право на соціальний захист, яке носить фундаментальний характер, не відповідає вимогам ч. 2 ст. 19, ст. 46, п. 6 ч. 1 ст. 92, ч. 2, 3 ст. 22, ч. 1 ст. 64, ст. 58 Конституції України; ч. 20 ст. 86, п. 5 ч. 1 ст. 16, ч. 14 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», нормам міжнародного права, зокрема, ст. 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних прав від 04.11.1950 та Протоколу 1; рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2018 № 5-р/2018 та від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019;
- в органах прокуратури позивач працював 16 років, пенсія - це для нього основне джерело існування, відмова у здійсненні перерахунку пенсії є суттєвим порушенням його права на соціальне забезпечення та права власності на матеріальні кошти, які держава гарантувала йому при призначенні пенсії, і на які позивач розраховувала при звільненні з органів прокуратури.
Згідно зі змістом відзиву на позовну заяву, відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з таких підстав:
- щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління № 9513701826143 від 15.07.2020 про призначення позивачу пенсії. Позивач звернувся до Головного управління із заявою № 4184 від 13.07.2020 про перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру". До заяви була надана довідка прокуратури Одеської області № 482 від 10.03.2020 про заробітну плату старшого прокурора відділу станом на 06.09.2017. Рішенням Головного управління № 9513701826143 від 15.07.2020 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Відмова обґрунтована тим, що позивач як на підставу для здійснення перерахунку пенсії посилається на довідку № 482 прокуратури Одеської області від 10.03.2020, в якій розмір заробітної плати визначено станом на 06.09.2017. Проте, така довідка не може бути підставою для здійснення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про прокуратуру»;
- 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII "Про прокуратуру", згідно з Прикінцевими положеннями якого визнано такими, що втратив чинність Закон України від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ "Про прокуратуру", крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50- 1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів. Отже, на момент звернення позивача до Головного управління із заявою про перерахунок пенсії положення статті 50-1 Закону № 1789, що регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність;
- за частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697 умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначено не було, тому у територіальних органів Пенсійного фонду України не було підстав для здійснення перерахунку призначених пенсій відповідно до Закону України "Про прокуратуру";
- враховуючи те, що відповідно до Рішення Конституційного Суду України частина двадцята статті 86 Закону № 1697 в первинній редакції застосовується з 13.12.2019, право на перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про прокуратуру", настає виключно у разі підвищення заробітної плати прокурорським працівникам після 13.12.2019;
- у зв'язку з прийняттям Другим Сенатом Конституційного Суду України Рішення № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 Офіс Генерального прокурора спільно з Міністерством соціальної політики України узгодили порядок дій для забезпечення виконанні Рішення Конституційного Суду України;
- листом № 2690/0/2-20/54 від 21.02.2020 Міністерство соціальної політики України погодило порядок, запропонований Офісом Генерального прокурора. Як вбачається з цього порядку, перерахунок пенсії за Законом України "Про прокуратуру" з урахуванням Рішення Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 має здійснюватись лише у разі прийняття нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури після 13 грудня 2019 року;
- при цьому, як вбачається з Довідки № 482 від 10.03.2010 прокуратури Одеської області, з якою звернувся позивач до Головного управління, заробітна плата визначена на підставі нормативно-правового акта від 06.09.2017. Таким чином, з урахуванням порядку здійснення перерахунку пенсій працівникам прокуратури відповідно до Рішення Конституційного Суду, довідка, подана позивачем до Головного управління, не є підставою для здійснення перерахунку пенсій, оскільки заробітна плата, вказана у такій довідці, визначена станом на 06.09.2017, тобто до прийняття Конституційним Судом Рішення № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019;
- відповідач вважає що рішення Управління № 9513701826143 від 15.07.2020 є правомірним, прийнятим відповідно до норм чинного законодавства, та таким, що не порушує права та інтереси позивача, а отже позовна вимога про визнання рішення Управління протиправними є безпідставною та не підлягає задоволенню;
- щодо вимоги здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону № 1789. Положення статті 50-1 Закону № 1789 втратили чинність 15.07.2015 на підставі Закону № 1697. Втрата чинності нормативно-правового акта (окремих його положень) - припинення в установленому законодавством порядку застосування зареєстрованого в Міністерстві юстиції України нормативно-правового акта (окремих його положень). Таким чином, відсутні законні підстави для застосування положень статті 50-1 Закону № 1789 при вирішенні питання про перерахунок пенсії позивача;
- оскільки положення статті 50-1 Закону № 1789 втратили чинність, а згідно з позицією Верховного Суду по справі № 243/5055/16 від 13.11.2019 перерахунок здійснюється на підставі тих норм, які є чинними з момент звернення особи з заявою, відсутні жодні законні підстави для задоволення позовних вимог позивача про зобов'язання Головного управління здійснити перерахунок пенсії відповідно до статті 50-1 Закону № 1789;
- щодо вимоги про обчислення пенсії з 80% від суми місячної заробітної плати. Зазначена вимога є безпідставною, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 86 Закону України ''Про прокуратуру" № 1697 в редакції від 28.11.2019 та абзацом 16 статті 50-1 Закону № 1789 в редакції від 25.09.2019 визначено, що пенсія за такими законами призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Таким чином, у випадку здійснення перерахунку пенсії позивачки з 13 грудня 2019 року, при розрахунку розміру пенсії застосуванню підлягатимуть норми закону, що чинні на момент здійснення такого перерахунку, тобто перерахунок має бути здійснено виходячи з розрахунку 60% від суми місячної заробітної плати, а не 80% як стверджує позивач;
- посилання позивача на те, що розмір його пенсії має бути розрахований із відсотка, який був визначений при першому призначенні пенсії, не відповідають нормам чинного законодавства;
- жодним нормативно-правовим актом не визначено обов'язок територіального органу Пенсійного фонду України при перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Законів "Про прокуратуру", здійснювати розрахунок розміру пенсії із застосуванням відсотку, який був застосований при першому призначенні пенсії. Відповідно до чинного законодавства пенсія за Законами № 1789 та № 1697 обчислюється з розрахунку 60% від місячної заробітної плати. Позивач вважає, що йому пенсія має обчислюватись з розрахунку 80% від місячної заробітної плати. Проте, позивач у позовній заяві не наводить жодних об'єктивних підстав, з яких він має отримувати пенсію, на більш вигідних умовах, ніж особи, яким пенсію було призначено або буде призначено на підставі чинних норм Законів № 1789 та № 1697 із розрахунку 60% від місячної заробітної плати;
- позивач вважає, що виплата пенсії йому має здійснюватись без обмеження максимальним розміром. При цьому, як на підставу для задоволення такої вимоги, позивач посилається на висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 12.11.2019 по справі № 360/1428/17. Враховуючи ст. 2 Закону № 3668, пенсія позивачу має виплачуватись у розмірі, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Враховуючи це, позовна вимога в частині зобов'язання Головного управління виплачувати пенсію без такого обмеження є безпідставною. Законом № 3668 чітко визначено, що у разі, якщо особа отримує пенсію в розмірі, що перевищує максимальний розмір, визначений цим законом та пенсію такій особі було призначено до набрання чинності цим законом, пенсію такій особі не перераховують до моменту, коли розмір пенсії відповідатиме максимальному розміру пенсії, встановленому Законом № 3668. Це означає, що положення Закону № 3668 щодо обмеження розміру пенсії не застосовуються виключно на тих осіб, розмір пенсії яких станом на 01.10.2011 перевищував розмірів прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, і таке обмеження щодо цих осіб не застосовується виключно до того часу, поки розмір пенсії таких осіб не стане рівним або меншим за максимальний розмір пенсії, визначений Законом № 3668;
- при цьому, матеріалами пенсійної справи підтверджується, що станом на 01.03.2012 позивач отримував пенсію у розмірі 1146,58 грн. Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" прожитковий мінімум для непрацездатних осіб на 01.01.2012 становив 1017,00 грн. Тобто, на день набрання чинності Закону № 3668 позивач отримував пенсію у розмірі, що не перевищував 1 прожитковий мінімум для непрацездатних осіб, а отже не існувало жодних обмежень для застосування до нього положень щодо обмеження максимального розміру пенсії;
- щодо посилань позивача на постанову Верховного Суду від 12.11.2019 по справі № 360/1428/17. Актуальна правова позиція Верховного Суду з питання щодо обмежень максимального розміру пенсії особам, якій пенсію призначено до 1 жовтня 2011 року узгоджується з позицією Головного управління;
- щодо вимоги про зобов'язання Головного управління здійснити виплату різниці пенсії за минулих 12 місяців. Відповідно до частини 20 статті 86 Закону № 1697 перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Частина 20 статті 86 Закону № 1697 в такій редакції набрала чинності з 13.12.2019 р. Відтак, не має жодних законних підстав для поширення на позивача положень частини 2 статті 86 Закону № 1697 в частині виплати пенсії за минулий час, оскільки до 13.12.2019 не існувало підстав для перерахунку пенсії позивача.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши пояснення, надані сторонами, а також докази в їх сукупності, суд встановив таке.
Наказом Прокуратури Одеської області № 374к від 18 березня 2014 року (а.с.128зв.) позивача звільнено з посади старшого прокурора відділу представництва інтересів громадян і держави в судах прокуратури м. Одеси за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію по інвалідності 2 групи згідно Закону України «Про прокуратуру» з 18 березня 2014 року.
Постановою Малиновського районного суду міста Одеси від 21 квітня 2016 року в адміністративній справі № 521/7034/16-а (а.с.17-19) стосовно позивача встановлено такі обставини, зокрема:
- ОСОБА_1 є пенсіонером органів прокуратури та з квітня 2014 року їй призначено пенсію про інвалідності відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 80% з середнього заробітку відповідної посади працівника прокуратури.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2017 року по справі № 521/7034/16-а (а.с.21) відмовлено Управлінню Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою від 20 січня 2017 року на постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 21 квітня 2016 року.
13.07.2020 року позивач звернувся до відповідача з заявою № 4184, в якій просив перерахувати пенсію, вид перерахунку - зміна надбавки (грош. утр.). (а.с.179зв.)
Відповідно до Розписки-повідомлення (а.с.15, 180), до вищезазначеної заяви було додано, зокрема довідку № 482 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії (а.с.14), виданої позивачу про те, що відповідно до Рішення Конституційного суду України від 13.12.2019 № 7-р (ІІ)/2019 р., та Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», розмір заробітної плати (грошового забезпечення), за нормами чинними на 06.09.2017 за відповідною (прирівняною) посадою старшого прокурора відділу становить, зокрема:
- посадовий оклад 5730,00 грн.
- надбавка за класний чин (молодший радник юстиції) 2000,00 грн.
- надбавка за вислугу років 25% 1432,50 грн.
- інші щомісячні надбавки, доплати (ОВЗ) 6413,75 грн.
- премія 60% 9345,75 грн.
- матеріальні допомоги (для оздоровлення та 2076,83 грн.
для вирішення соціально-побутових питань) 2076,83 грн.
Усього: 29075,66 грн.
Рішенням про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 15 липня 2020 року № 9513701826143 (а.с.16), відповідач повідомив позивача, що йому відмовлено в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (за заявою від 13.07.2020 року № 4184).
Відповідно до змісту вказаного рішення, його прийнято з таких підстав:
- відповідно до частини 13 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII (з наступними змінами), пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами;
- згідно з частиною 20 цієї ж статті (в редакції Закону від 28.12.2014 № 76-VIII), умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України;
- однак Кабінетом Міністрів України порядок та умови проведення перерахунку раніше призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено;
- рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р (II)/2019 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 № 1697-VII визнано такими, що не відповідає Конституції України (є неконституційними), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;
- положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- водночас установлено такий порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами, не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційного Суду України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсії проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії;
- рішення Конституційного Суду України є обов'язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено;
- відповідно до статті 91 Закону України «Про Конституційний Суд України», закони, інші акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення;
- право на перерахунок пенсії виникає для осіб за зверненнями, що надходять починаючи з 13 грудня 2019 року, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13 грудня 2019 року;
- отже, призначені працівниками прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам після 13 грудня 2019 року. Постановою Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 № 1155 (далі - постанова № 1155), яка набрала чинності з 01.01.2020, затверджено схеми окладів прокурорів Офісу Генеральної прокуратури, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур;
- при цьому пунктом 7 постанови № 1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру»;
- враховуючи вищезазначене, права на перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», згідно з довідкою про заробітну плату № 468 розмір заробітної плати визначено на 06.09.2017 р. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 657, позивач не має, оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13 грудня 2019 року, які є підставою для перерахунків пенсії за вислугу років.
Не погоджуючись з рішенням відповідача від 15 липня 2020 року № 9513701826143, позивач звернувся до суду із вищенаведеними позовними вимогами.
На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення, та на виконання ухвали суду відповідачем суду також надано копії матеріалів пенсійної справи позивача. (а.с.53-181)
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до абз. 1, 2 ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Частинами 1 та 4 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Так, рішенням Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 14 вересня 2020 року у зразковій справі № 560/2120/20 про перерахунок пенсій прокурорів відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(II)/2019:
- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 12 від 12.03.2020 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1) пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Хмельницької області від 05.03.2020 № 18-174вих-20 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії;
- у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, Верховний Суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
22. На час призначення позивачу пенсії (2010 рік) особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі ? Закон № 1789-ХІІ):
прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку (частина перша статті 50-1);
обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина дванадцята статті 50-1);
призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина сімнадцята статті 50-1).
23. До статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ вносилися зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VI), унаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону № 3668-VI з 01.10.2011 стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.
24. 14.10.2014 ухвалено новий Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (далі ? Закон № 1697-VІІ).
25. Частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VІІ (в первинній редакції) мала такий текст: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
26. Отже, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
27. Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону № 1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т.ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон № 1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).
28. 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:
частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»;
частину двадцяту статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: « 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
29. Отже, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні:
жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру»;
законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.
30. Суд установив, що Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
31. Така бездіяльність Кабінету Міністрів України призвела до чисельних судових спорів між пенсіонерами, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та Пенсійним фондом України.
32. У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 № 7-р(II)/2019 та вирішив таке:
визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;
положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
33. Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
34. Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення № 7-р(II)/2019:
частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
35. Зазначене рішення Конституційного Суду України стало підставою для звернення пенсіонерів, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру», за отриманням актуальних довідок про заробітну плату та згодом до органів Пенсійного фонду України із заявами про перерахунок пенсії.
36. У цій справі та в аналогічних типових справах, копії матеріалів яких долучені до матеріалів цієї справи, пенсійний орган відмовляє заявникам у задоволенні заяв про перерахунок пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.
37. Тобто, фактично пенсійний орган погоджується з наявністю у заявників права на перерахунок пенсії, проте зазначає про відсутність нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.
38. У рішеннях про відмову заявникам у перерахунку пенсії пенсійний орган, серед іншого, посилається на положення постанови Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 № 1155 за змістом п. 7 якої встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".
39. Натомість заявники просять здійснити перерахунок їхніх пенсії з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанови Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», яка жодних обмежень, подібних до тих, що зазначені в п. 37 цього судового рішення, не містить.
40. У відзиві на позовну заяву відповідач додатково зазначає, що позивач набуде права на перерахунок пенсії виключно у разі прийняття після 13.12.2019 відповідного рішення про підвищення заробітку діючих прокурорів.
41. Ключовими правовими питаннями, на які слід відповісти для правильного вирішення цього спору, є:
- чи є постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам»?
- у випадку, якщо суд встановить наявність права на перерахунок пенсії, з якої дати пенсійний орган зобов'язаний здійснити такий перерахунок?
42. Крім того, позивач у своєму позові просив суд надати оцінку питанням: у якому відсотковому розмірі відносно заробітної плати підлягає перерахунку пенсія та чи підлягає його пенсія перерахунку без обмеження її розміру?
Щодо того, чи є постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанови Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам»
43. Доводи відповідача про те, що після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-(ІІ)/2019 (після 13.12.2019) нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії, є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13.12.2019 норма частини 20 статті 86 Закону №1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Суд враховує, що грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року, а теперішній розмір пенсії позивача останній раз перераховувався ще у 2015 році.
44. Протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону № 1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.
45. Така бездіяльність уряду була предметом розгляду у судах.
46. Верховний Суд в постанові від 24.04.2019 (справа № 826/8546/18) звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом № 1697-VІІ покладено саме на уряд.
47. Суди у зазначеній справі визнали протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено частиною 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» та зобов'язали Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та ухвалити рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
48. Проте, рішення суду фактично Кабінетом Міністрів України не виконано.
49. Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.
50. Реалізація його права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019.
51. Тому Суд вважає підхід відповідача до вирішення заяви позивача незаконним. Суд зазначає, що в цій ситуації позивач має право на перерахунок його пенсії.
52. Твердження Пенсійного органу про той факт, що для реалізації пенсіонерами права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону № 1697-VІІ (у редакції, що діє з 13.12.2019), обов'язковою умовою є прийняття урядом нової постанови про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, є хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. І така нерівність має усуватись Пенсійним Фондом України шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13.12.2019.
53. Крім того, слід звернути увагу, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».
54. Таким чином, Верховний Суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Хмельницької області від 05.03.2020 № 18-174_вих. 20.
Щодо дати, з якої Пенсійний орган зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача.
55. Колегія суддів звертає увагу, що первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697 до 13.12.2019 (дата ухвалення Конституційним Судом України рішення № 7-р(II)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом № 76-VIII цю первинну редакцію з 01.01.2015 було змінено на речення «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», ?- тобто ці зміни було внесені в текст статті 86 Закону № 1697-VІІ ще до дати набрання нею чинності (15.07.2015).
56. Тому частина двадцята статті 86 Закону № 1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України № 7-р(II)/2019 набрала чинності 13.12.2019 та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати. Отже, після тривалої перерви (01.01.2015-12.12.2019) в Україні з'явилася/набрала чинності норма Закону, що визначає умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України «Про прокуратуру».
57. Вирішуючи питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років колишнього працівника прокуратури, Суд враховує, що:
перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії;
відповідно до частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
58. Частина 20 статті 86 Закону № 1697-VII, як вже зазначено вище, набрала чинності з 13.12.2019, а відтак Суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 13.12.2019. Поширення дванадцяти місячного періоду або будь-якого іншого періоду в цьому випадку є неможливим.
Щодо того, у якому відсотковому розмірі відносно заробітної плати підлягають перерахунку пенсії та чи підлягають зазначені пенсії перерахунку без обмеження їх граничного розміру.
59. Ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657.
60. Відповідно питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
61. Суд зауважує, що відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.
62. Також, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.
63. Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
64. Окремо колегія суддів вважає за необхідне зазначити таке.
65. У цій справі позивач просив суд здійснити перерахунок його пенсії з 13.12.2019, тому судом передусім надана оцінка правовідносинам, що виникли з цієї дати. Проте, матеріали типових справ свідчать, що нерідко позивачі просять суд зобов'язати відповідачів здійснити перерахунок їхньої пенсії за періоди до згаданого рішення Конституційного Суду України.
66. Колегія суддів зазначає, що в період з 01.01.2015 до 13.12.2019 в Україні не було жодного Закону чи іншого нормативно-правового акту, що визначав би умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України «Про прокуратуру». Водночас особи, яким пенсія цього виду була вже призначена, продовжували її отримувати в призначеному розмірі (сума виплати не була зменшена), а також мали право змінити вид пенсійного забезпечення (наприклад, звернутися про призначення їм пенсії за віком на підставі Закону України «Про загальнообов''язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV). Усталена практика Верховного Суду свідчить про безпідставність вимог заявників до органів ПФУ про перерахунок їм після 01.01.2015 пенсії на умовах та в порядку, що був визначений частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (у редакції до 01.01.2015) та редакції частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII, яка фактично набрала чинності лише 13.12.2019.
67. Також безпідставними є вимоги позивачів про перерахунок розміру пенсії на підставі частини вісімнадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії та визначала умовою перерахунку пенсії за вислугу років працівника прокуратури збільшення заробітної плати за посадою, з якої ця особа звільнялася на пенсію), оскільки зазначена норма ще з 01.01.2015 є нечинною. У таких випадках судам слід керуватись діючим законодавством, зокрема статтею 86 Закону № 1697-VII.
V. ПРАВОВИЙ ВИСНОВОК
68. За результатом розгляду справи № 560/2120/20 як зразкової Верховний Суд дійшов наступних правових висновків:
з 13.12.2019 особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону № 1697-VII мають право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам (зокрема на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657); такі пенсії перераховуються з 13.12.2019;
вимоги щодо відсотку заробітної плати, з якого відбувається перерахунок пенсії, та вимоги щодо здійснення перерахунку пенсій без обмеження їх граничного розміру, задоволенню не підлягають як передчасні (заявлені на майбутнє).
69. З огляду на вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
70. Відповідно до частини 10 статті 290 КАС України у рішенні суду, ухваленому за результатами розгляду зразкової справи, Верховний Суд додатково зазначає:
а) ознаки типових справ;
б) обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права та порядок застосування таких норм;
в) обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.
71. Ознаками цієї типової справи є:
а) позивач - особа, яка отримує пенсію, призначену відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону № 1697-VII;
б) відповідач-територіальні органи Пенсійного фонду України;
в) предмет спору - вимога зобов'язати відповідача перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ або статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII;
г) звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії після 13.12.2019.
72. Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України з вимогами перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ або статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII після ухвалення Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 № 7-р(II)/2019.
73. Обставинами, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі, є можливі істотні розбіжності у фабулах справ.
На підставі вищенаведеного та враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що рішення Верховного Суду від 14 вересня 2020 року у справі № 560/2120/20 - є зразковим для справи № 420/6987/20.
Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.
При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).
Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.), відповідно
суд дійшов висновків, що:
- позиція відповідача щодо спірних правовідносин - є помилковою, такою, що не відповідає вимогам законодавства, яке регулює спірні правовідносини;
- оскаржуване позивачем рішення від 15 липня 2020 року № 9513701826143, прийняте відповідачем: не на підставі та не у спосіб, що передбачені законодавством України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, отже воно є протиправним та підлягає скасуванню, відповідно
- наявні підстави для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії по інвалідності відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII на підставі довідки № 482 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
Отже, позовні вимоги позивача, в тому числі похідні вимоги позивача зобов'язального характеру, - підлягають задоволенню частково, у спосіб, який узгоджується із способом захисту прав та інтересів позивача у вищенаведеному врахованому судом рішенні Верховного Суду від 14 вересня 2020 року у зразковій справі № 560/2120/20.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI, позивач звільнений від сплати судового збору, відповідно, підстав для розподілу судових витрат в порядку, передбаченому ст. 139 КАС України, немає.
Відповідно до ч. 1 ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 139, 241-246, 250, 255, 258, 262, 291, 295, Прикінцевими та Перехідними положеннями КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107; ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 15 липня 2020 року № 9513701826143 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Одеської області № 482 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Г. Цховребова
.