про залишення позовної заяви без руху
05 жовтня 2020 року м. Житомир справа № 240/16877/20
категорія 113070000
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Попова О. Г., перевіривши дотримання вимог законодавства при подачі позовної заяви ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру Міністерства Внутрішніх справ України в Житомирській області про визнання протиправним скасування державної реєстрації,
встановив:
29.09.2020 ОСОБА_1 звернуся до Житомирського окружного адміністративного суду надійшов позовна заява, в якому просить:
- визнати протиправним скасування 29 квітня 2011 року державну реєстрації легкового автомобілю марки МЕRСЕDЕS-ВЕNZ S430 чорного кольору, номер кузова (шасі) НОМЕР_1 , номер двигуна НОМЕР_2 , 2004 року виготовлення, державний номерний знак НОМЕР_3 ;
- зобов"язати Регіональний сервісний центр Міністерства внутрішніх справ в Житомирської області поновити за ОСОБА_1 державну реєстрацію легкового автомобілю марки МЕRСЕDЕS-ВЕNZ S430 чорного кольору, номер кузова (шасі) НОМЕР_1 , номер двигуна НОМЕР_2 , 2004 року виготовлення, державний номерний знак НОМЕР_3 .
У відповідності до положень статті 171 Кодексу адміністративного судочинства, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
У відповідності до частини 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Отже, в силу наведеної норми закону, додання до позовної заяви всіх наявних доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, є обов'язком позивача.
Згідно частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до частини 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Обгрунтовуючи позов ОСОБА_2 вказує, що він отримав у 2011 році лист від 29.04.2011 за № В/1998 за підписом начальника УДАІ УМВС в Житомирській області про скасування державної реєстрації транспортного засобу марки МЕRСЕDЕS-ВЕNZ S430 чорного кольору, номер кузова (шасі) НОМЕР_1 , номер двигуна НОМЕР_2 на підставі підробленого документу митниці. Зокрема позивач просить суд визнати протипраним скасування 29 квітня 2011 року державної реєстрації легкового автомобілю марки МЕRСЕDЕS-ВЕNZ S430.
Тобто, про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, ОСОБА_2 дізнався ще в 2011 році.
З відповідним позовом позивач звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду 29.09.2020 року, про що свідчить штамп вхідної кореспонденції суду. Тобто, позивачем пропущений шестимісячний строк звернення до суду із даним позовом.
В свою чергу, позивач в позові не зазначає причин зволікання з 2011 по 2020 щодо вжиття заходів для відновлення його порушеного права, зокрема причини неможливості своєчасного звернення до суду з даним позовом.
З аналізу норм Кодексу адміністративного судочинства України слідує, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав.
В силу приписів ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» №3477-IV від 16 квітня 2006 року, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.
Європейський Суд з прав людини зазначає, що право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним і може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг. Такі обмеження не можуть зашкоджувати самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (рішення у справах: «Стаббігс та інші проти Великобританії», «Девеер проти Бельгії», «Перетяка та Шереметьєв проти України»).
Заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання (рішення у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії»).
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 13 грудня 2011 року по справі №17-рп/2011 також визначив, що вжиття заходів для прискорення процедури розгляду справ є обов'язком не тільки держави, а й осіб, які беруть участь у справі.
Згідно частини 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Таким чином, позивачу необхідно надати заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду із відповідними доказами в обґрунтування поважності причин пропуску такого строку.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України, суд
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом семи днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.
У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя О.Г. Попова