Рішення від 05.10.2020 по справі 120/5425/20-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

05 жовтня 2020 р. Справа № 120/5425/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Шаповалової Тетяни Михайлівни,

суддів: Вільчинського Олександра Ванадійовича,

Віятик Наталії Володимирівни,

за участю:

секретаря судового засідання: Ковальова В.О.,

позивача: ОСОБА_1 ,

представника відповідача: Дмитренко П.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вінницької обласної територіальної виборчої комісії про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

03.10.2020 до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Вінницької обласної територіальної виборчої комісії.

У позовній заяві, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, позивач просить:

визнати неправомірними та незаконними дії та бездіяльність Вінницької обласної територіальної виборчої комісії щодо недотримання принципу верховенства права, а також не застосування при організації та проведення місцевих виборів 2020 року на території Вінницької області, при прийнятті постанов № 27 від 28.09.2020 року норм прямої дії Конституції України (254к/96-ВР) доведеної до відома населення у порядку, встановленому законом шляхом їх опублікування у офіційних друкованих виданнях «Голос України» 13.07.1996 року та «Відомості Верховної Ради України» від 23.07.1096 року, № 30, стаття 142;

визнати неправомірними та незаконними дії та бездіяльність Вінницької обласної територіальної виборчої комісії щодо застосування при організації та проведення місцевих виборів 2020 року на території Вінницької області, при прийнятті постанов № 27 від 28.09.2020 року норм Виборчого кодексу України, які суперечать основам, засадам та принципам проведення виборів в Україні встановленими 71 статтею Конституції України (254к/96-ВР);

визнати незаконними та скасувати постанову Вінницької обласної територіальної виборчої комісії від 28.09.2020 року № 27 про відмову ОСОБА_1 в реєстрації кандидатом на посаду депутата Вінницької обласної ради у дев'ятому територіальному виборчому окрузі на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року;

зобов'язати Вінницьку обласну територіальну виборчу комісію зареєструвати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , безпартійного, кандидатом на посаду депутата обласної ради у дев'ятому територіальному виборчому окрузі на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року;

зобов'язати Вінницьку обласну територіальну виборчу комісію при організації та проведені виборів на території Вінницької області застосовувати у своїй діяльності Конституцію України (254к/96-ВР) доведену до відома населення у порядку, встановленому законом шляхом їх опублікування у офіційних друкованих виданнях «Голос України» 13.07.1996 року та «Відомості Верховної Ради України» від 23.07.1096 року, № 30, стаття 142 та норми Виборчого кодексу України, які не суперечать її.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що 24.09.2020 року він подав до Вінницької обласної територіальної виборчої комісії (далі - Вінницької ОТВК) заяву про самовисування кандидатом на посаду депутата Вінницької обласної ради у дев'ятому територіальному виборчому окрузі на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року і додав до неї усі необхідні документи, а саме: автобіографію кандидата на 1 арк. на електронному носії; передвиборчу програму кандидата на 1 арк. на електронному носії, одну фотографію кандидата розміром 4x6 см на 1 арк. на електронному носії, копію першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кандидата на 1 арк.

Позивачу стало відомо 02.10.2020 року, що 28.09.2020 року відбулось засідання Вінницької ОТВК, на якому розглянуто заяву від 24.09.2020 року про самовисування позивача на посаду депутата кандидатом на посаду депутата Вінницької обласної ради у дев'ятому територіальному виборчому окрузі на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.

Позивач вказує, що про день і час розгляду заяви від 24.09.2020 року Вінницька ОТВК його не повідомляла, на засідання комісії не запрошувала, що на думку позивача є порушенням права брати участь у розгляді питань пов'язаних з реалізацію його особистих прав та порушенням принципу гласності та рівності при організації виборчого процесу Вінницькою ОТВК.

02.10.2020 року позивачу особисто було вручено постанову № 27 про відмову в реєстрації його як кандидата у депутати Вінницької обласної ради у дев'ятому виборчому окрузі на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.

Також позивач вважає, протиправним не застосування Вінницькою ОТВК при обґрунтуванні постанови № 27 від 28.09.2020 року субординації застосування актів матеріального права встановленого Рішенням КСУ від 3.10.1997 року № 4-зп.

На думку позивача, відповідачем при винесенні оскаржуваної постанови грубо порушено норми прямої дії статей 3, 19, 5, 6, 7, 8, 9, 17, 21, 22, 24, 38, 60, 64, 68,71 та 150 офіційної Конституції України (254к/96-ВР), а також статті 1, 2 Виборчого кодексу України.

Свою правову позицію позивач обгрунтовує тим, що 28.06.1996 року на п'ятій сесії Верховної Ради України була прийнята Конституція України (реєстраційний номер 254к/96-ВР) та встановлений нею конституційний лад, які були введені в дію Законом України «Про прийняття Конституції України і введення її в дію» 28 червня 1996 року (реєстраційний номер 254/96-ВР).

Тексти Конституції України (254к/96-ВР) та Закону України (254/96-ВР) були доведені до відома населення у порядку, встановленому законом шляхом їх опублікування у офіційних друкованих виданнях «Голос України» 13.07.1996 року та «Відомості Верховної Ради України» від 23.07.1996 року, № 30, стаття 142.

У той же час з лютого 2014 року на офіційних інформаційних інтернет- сайтах Верховної Ради України, Президента України, а пізніше на сайтах Кабінету Міністрів України, Уповноваженого з прав людини, вищих судів та на сайтах центральних органів державної влади, а також органів місцевої влади розміщений невідомо ким складений з окремих текстів законів України про відновлення та внесення змін до Конституції України текст конституції України, який не вводився в дію Законом і не доводився до відома населення у порядку, встановленому законом шляхом опублікування у офіційних друкованих виданнях.

На думку позивача, відповідачем не застосовується офіційний текст Конституції України (254к/96-ВР) при здійсненні її діяльності та прийнятті оскаржуваного рішення.

Ухвалою суду від 04.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених статтями 268 - 272, 273 КАС України. Призначено колегіальний розгляд справи, визначивши колегію суддів відповідно до частини 7 статті 31 КАС України.

Відповідно до протоколу автоматичного визначення складу колегії суддів від 04.10.2020 року для розгляду цієї справи сформовано колегію суддів у складі головуючого судді Шаповалової Тетяни Михайлівни, суддів: Вільчинського Олександра Ванадійовича, Віятик Наталії Володимирівни.

Ухвалою суду від 04.10.2020 призначено підготовче судове засідання в справі на 05.10.2020 року о 08:00 год. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов із поясненнями по суті заявлених вимог та доданням підтверджуючих документів. Витребувано у Вінницької обласної територіальної виборчої комісії усі матеріали, що слугували підставою для прийняття постанови № 27 від 28.09.2020 року про відмову ОСОБА_1 в реєстрації кандидатом на посаду депутата Вінницької обласної ради у дев'ятому територіальному виборчому окрузі на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року та належним чином завіреної копії постанови № 27 від 28.09.2020 року про відмову ОСОБА_1 в реєстрації кандидатом на посаду депутата Вінницької обласної ради у дев'ятому територіальному виборчому окрузі на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.

04.10.2020 року позивач подав заяву про уточнення позовних вимог.

Ухвалою колегії суддів від 05.10.2020 року, постановленої без виходу до нарадчої кімнати, прийнято заяву позивача про уточнення позовних вимог від 04.10.2020 року до розгляду.

04.10.2020 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач посилається на норми ст. ст. 206, 216 Виборчого кодексу України. Вказує на те, що подані позивачем документи до Вінницької обласної територіальної виборчої комісії не відповідали вимогам ст. 222 Виборчого кодексу України. Зокрема, відповідно до заяви ОСОБА_1 від 24.09.2020 року, останній заявив про самовисунення кандидатом на посаду депутата Вінницької обласної ради у дев'ятому територіальному виборчому окрузі на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, що не передбачено Виборчим кодексом України.

Враховуючи вказані обставини, відповідач вважає, що Вінницька обласна територіальна виборча комісія діяла в межах наданих їй повноважень, в порядку та у спосіб, передбачений чинним законодавством України, а тому в задоволенні позову слід відмовити.

Ухвалою колегії суддів від 05.10.2020 відкладено підготовче судове засідання в справі на 05.10.2020 року о 11:30 годин, у зв'язку з витребуванням у відповідача необхідних доказів.

Ухвалою колегії суддів від 05.10.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 05.10.2020 о 13:30 год.

У судовому засіданні позивач заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив адміністративний позов задовольнити, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позовних вимог та просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши обставини, оцінивши докази, що містяться у матеріалах справи, суд встановив наступне.

Постановою від 15.07.2020 № 795-ІХ "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році" Верховна Рада України призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, 25 жовтня 2020 року.

24.09.2020 року ОСОБА_1 подав до Вінницької обласної територіальної виборчої комісії (далі- Вінницької ОТВК), заяву про самовисування кандидатом на посаду депутата Вінницької обласної ради у дев'ятому територіальному виборчому окрузі на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.

До заяви ОСОБА_1 додав: автобіографію кандидата на 1 арк. на електронному носії; передвиборчу програму кандидата на 1 арк. на електронному носії, одну фотографію кандидата розміром 4x6 см на 1 арк. на електронному носії, копію першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кандидата на 1 арк.

28.09.2020 року Вінницька обласна територіальна виборча комісія прийняла постанову № 27 від 28.09.2020 року, якою відмовлено в реєстрації кандидата у депутати Вінницької обласної ради ОСОБА_1 , висунутого в порядку самовисування на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2020 року з підстав визначених п. 1-1 ч. 2 ст. 230 Виборчого кодексу України у зв'язку з порушенням порядку висування окремого кандидата у депутати, встановленого статтями 216-221 Виборчого Кодексу України.

У постанові відповідач посилається на ст. ст. 10, 11, 206, ч. 2 ст. 216, ст.ст. 217-219, ст. 222, ч. 2 ст. 230 Виборчого кодексу України, та керується ст. ст. 36,37 Виборчого кодексу України, постановою Центральної виборчої комісії від 10.08.2020 року № 173, та вказує, що до Вінницької обласної територіальної виборчої комісії 24.09.2020 року надійшла заява ОСОБА_1 , про самовисування його кандидатом на посаду депутата Вінницької обласної ради у дев'ятому територіальному виборчому окрузі на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року разом з іншими документами.

Розглянувши заяву ОСОБА_1 з наданими документами, Вінницькою обласною територіальною виборчою комісією встановлено, що за змістом ч. 2 ст. 216 Виборчого Кодексу України, право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних у місті рад, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) реалізується виборцями через місцеві організації політичних партій у порядку, передбаченому Виборчим Кодексом України. Враховуючи дані Відділу ведення Державного реєстру виборців Вінницької області щодо кількості виборців у єдиному виборчому окрузі, що становить станом на 31.08.2020 року 1235694 виборці, Вінницька обласна територіальна виборча комісія констатує порушення загального порядку висування кандидата у депутати Вінницької обласної ради.

Згідно з пунктом 1-1 частини другої статті 230 Виборчого Кодексу України Вінницька обласна територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації окремого кандидата у депутати у разі порушення порядку висування окремого кандидата у депутати, встановленого статтями 216-221 Виборчого Кодексу України.

Позивач вважає неправомірними та незаконними дії та бездіяльність Вінницької обласної територіальної виборчої комісії щодо недотримання принципу верховенства права, а також не застосування при організації та проведення місцевих виборів 2020 року на території Вінницької області, при прийнятті постанови № 27 від 28.09.2020 року норм прямої дії Конституції України (254к/96-ВР) та застосування норм Виборчого кодексу України, які суперечать основам, засадам та принципам проведення виборів в Україні встановленими 71 статтею Конституції України (254к/96-ВР), а тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи оцінку встановленим обставинам справи та спірним правовідносинам, суд керується такими мотивами.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 38 Конституції України закріплено право громадян брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Водночас згідно із ст.ст. 69, 71 Конституції України народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.

Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Виборцям гарантується вільне волевиявлення.

Згідно із п. 20 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються організація і порядок проведення виборів і референдумів.

Спеціальним законом, який відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, є Виборчий кодекс України.

Так, постановою Верховної Ради України від 15 липня 2020 року № 795-IX "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році" призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю, 25 жовтня 2020 року.

Відповідно до ст. 20 Виборчого кодексу України виборчий процес - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб'єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов'язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.

Згідно з ч. 1 ст. 21 Виборчого кодексу України виборчий процес кожних виборів, передбачених цим Кодексом, здійснюється на засадах:

1) гарантії реалізації виборчих прав громадян, визначених Конституцією України та цим Кодексом;

2) дотримання основних принципів виборчого права, визначених Конституцією України та цим Кодексом;

3) законності та заборони протиправного втручання будь-кого у виборчий процес;

4) політичного плюралізму та багатопартійності;

5) публічності і відкритості виборчого процесу, усіх його процедур з урахуванням обмежень, встановлених законом, належного інформування виборців та інших суб'єктів виборчого процесу;

6) свободи передвиборної агітації, рівного доступу всіх кандидатів і суб'єктів їх висування на відповідних виборах до засобів масової інформації незалежно від їх форми власності, крім засобів масової інформації, засновниками яких є партії (організації партій);

7) неупередженості органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, закладів, установ і організацій, їх керівників, інших посадових і службових осіб до кандидатів, партій.

Частиною першою статті 22 Виборчого кодексу України передбачено хто є суб'єктом виборчого процесу відповідних виборів: 1) виборець, який має право голосу на відповідних виборах; 2) виборча комісія, уповноважена здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів; 3) партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах; 4) кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом; 5) офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) - суб'єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом.

За правилами статті 193 Виборчого Кодексу України депутатом, сільським, селищним, міським головою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.

Депутатом, сільським, селищним, міським головою не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.

Водночас статтею 216 Виборчого кодексу України встановлено загальний порядок висування кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Відповідно до ч. 2 ст. 216 Виборчого кодексу України право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) реалізується виборцями через місцеві організації політичних партій (далі - організація партії) у порядку, передбаченому цим Кодексом.

Право висування кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) реалізується виборцями через організації партій або шляхом самовисування у порядку, визначеному цим Кодексом.

При цьому статтею 219 Виборчого кодексу України визначається порядок висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також кандидатів у депутати міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше).

Згідно із ч. 1 ст. 219 Виборчого кодексу України висування кандидатів у депутати організацією партії, формування та затвердження єдиного та територіальних виборчих списків здійснюються на її зборах, конференції організації партії у порядку, встановленому статутом партії та цим Кодексом

Відповідно до ч. 2 ст. 219 Виборчого кодексу України організація партії може висунути кандидатом у депутати особу, яка є членом цієї партії, або безпартійну особу, яка відповідно до статті 193 цього Кодексу має право бути обраною депутатом.

Згідно із ч. 3 ст. 219 Виборчого кодексу України організація партії висуває кандидатів з числа осіб, зазначених у частині другій цієї статті, у вигляді єдиного виборчого списку, який формується та затверджується на зборах, конференції організації партії.

Водночас недотримання наведених вимог свідчить про порушення встановленого Виборчим кодексом України порядку висування кандидатів.

Відповідно до ч. 1 ст. 222 Виборчого кодексу України виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті, сільська, селищна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, включених до єдиного та територіальних виборчих списків організації партії, за умови отримання нею таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником організації партії та скріпленої печаткою відповідної організації партії, організації партії вищого рівня або печаткою партії;

2) рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидатів у депутати від організації партії, передбаченого частиною десятою статті 219 цього Кодексу, підписаного керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);

3) єдиного виборчого списку та всіх територіальних виборчих списків кандидатів у депутати, віднесених організацією партії до відповідних багатомандатних виборчих округів, за формами, встановленими Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, які обов'язково повинні містити відомості, передбачені частиною десятою статті 220 цього Кодексу, підписаних керівником організації партії і скріплених печаткою організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;

4) передвиборної програми організації партії, викладеної державною мовою, обсягом до 4000 друкованих знаків, затвердженої зборами, конференцією організації партії, на паперових носіях, засвідченої підписом керівника організації партії і скріпленої печаткою організації партії, організації партії вищого рівня або печаткою партії, та в електронному вигляді;

5) документа про внесення організацією партії грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу;

6) заяв осіб, включених до виборчих списків організації партії, про згоду балотуватися кандидатами у депутати від цієї організації партії, які повинні також містити згоду на оприлюднення біографічних відомостей та обробку персональних даних, а також зобов'язання в разі обрання скласти інший представницький мандат (у разі відсутності такого мандата - зазначити про його відсутність);

7) заяви осіб, включених до виборчих списків республіканської в Автономній Республіці Крим організації партії, повинні також містити зобов'язання в разі обрання припинити діяльність, несумісну з мандатом депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим (у разі відсутності такої діяльності - зазначити про її відсутність), та зобов'язання в разі обрання протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати у порядку, встановленому законом, в управління іншій особі належні підприємства та корпоративні права (у разі відсутності таких підприємств чи корпоративних прав - зазначити про їх відсутність);

8) автобіографій кандидатів у депутати на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п'яти років до дня виборів змінювала прізвище та/або власне ім'я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості, дату складання автобіографії та підпис кандидата у депутати (складається у друкованому вигляді);

10) заяви про наявність (відсутність) заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, кожного кандидата у депутати;

11) по одній фотографії кандидата у депутати розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;

12) копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кожного кандидата у депутати.

Подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати здійснюється представником організації партії, уповноваженим на це довіреністю від організації партії.

Згідно із ч. 2 ст. 222 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія видає особі, яка подала документи, зазначені у частині першій цієї статті, довідку про їх прийняття. Довідка має містити перелік прийнятих документів, число, місяць і рік, а також час їх прийняття, посаду і прізвище особи, яка прийняла документи.

Відповідно до ч. 1 ст. 227 Виборчого кодексу України кандидати у депутати, включені організацією партії до єдиного та територіальних виборчих списків, реєструються територіальною виборчою комісією Автономної Республіки Крим, відповідною територіальною обласною, районною, міською, районною у місті, сільською, селищною виборчою комісією за умови подання комісії документів, передбачених статтею 222 цього Кодексу.

Згідно із ч. 6 ст. 227 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття заяви організації партії про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації.

Відповідно до п. 1-1 ч. 2 ст. 230 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у разі порушення порядку висування окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, встановленого статтями 216-221 цього Кодексу, в тому числі щодо заборони одночасного висування;

Згідно із ч. 4 ст. 230 Виборчого кодексу України рішення про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття видається (направляється) представнику організації партії (у разі висування такої особи організацією партії) та кандидату в депутати, кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови (у разі самовисування).

Оцінюючи доводи позивача щодо протиправності дій та бездіяльності виборчої комісії, а також протиправності постанови №27 від 28.09.2020 року, суд виходить з наступного.

Наведеними положеннями Виборчого кодексу України, а саме ст.216 встановлено, що право висування кандидатів у депутати обласної ради (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) реалізується виборцями через місцеві організації політичних партій (далі - організація партії) у порядку, передбаченому цим Кодексом.

Разом з тим, з поданих позивачем 24.09.2020 року документів до Вінницької обласної територіальної виборчої комісії, змісту позовної заяви вбачається, що позивач подав заяву про самовисунення кандидатом на посаду депутата Вінницької обласної ради у дев'ятому територіальному виборчому окрузі, що не передбачено ст.216 ВК України та є порушенням порядку висування окремого кандидата у депутати.

Зазначені обставини відповідають підставі для відмови у реєстрації окремого кандидата у депутати, визначеної п.1-1 ч.2 ст.230 Виборчого кодексу України.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що при прийнятті постанови від 28.09.2020 року № 27 про відмову ОСОБА_1 в реєстрації кандидатом на посаду депутата Вінницької обласної ради у дев'ятому територіальному виборчому окрузі на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, судом не встановлено невідповідності оскаржуваної постанови та дій при її прийняті вимогам ч.2 ст.2 КАС України.

Суд також не приймає до уваги доводи позивача про неможливість застосування до спірних відносин норм Виборчого кодексу України, які суперечать основам, засадам та принципам проведення виборів в Україні встановленими 71 статтею Конституції України (254к/96-ВР). Позивач по справі при обґрунтуванні своєї позиції по суті спору робить аналіз нормам Конституції України (254к/96-ВР), Виборчого кодексу України, визначаючи їх невідповідність один одному.

Разом з тим, суд звертає увагу, що норми Виборчого кодексу, відповідно до яких приймалося рішення відповідачем є чинними. Протиправними, нечинними або неконституційними не визнавалися.

Відповідно до ч.2 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи, що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України.

Щодо аргументів позивача про не повідомлення виборчою комісією про розгляд його заяви від 24.09.2020 року та розгляд і прийняття оскаржуваного рішення без його участі, то законом не передбачено обов'язку відповідача здійснювати розгляд таких питань за участю заявника.

Що позовних вимог про визнання неправомірними та незаконними дій та бездіяльності Вінницької обласної територіальної виборчої комісії щодо не дотримання принципу верховенства права, а також не застосування при організації та проведення місцевих виборів 2020 року на території Вінницької області, при прийнятті постанови № 27 від 28.09.2020 року норм прямої дії Конституції України (254к/96-ВР) доведеної до відома населення у порядку, встановленому законом шляхом їх опублікування у офіційних друкованих виданнях «Голос України» 13.07.1996 року та «Відомості Верховної Ради України» від 23.07.1096 року, № 30, стаття 142, а також зобов'язання відповідача при організації та проведені виборів на території Вінницької області застосовувати у своїй діяльності Конституцію України (254к/96-ВР) доведену до відома населення у порядку, встановленому законом шляхом їх опублікування у офіційних друкованих виданнях «Голос України» 13.07.1996 року та «Відомості Верховної Ради України» від 23.07.1096 року, № 30, стаття 142 та норми Виборчого кодексу України, які не суперечать її, то суд звертає увагу, що в силу положень ч.1 та ч.3 ст.32 Виборчого кодексу України в Україні утворюються і діють передбачені цим Кодексом виборчі комісії як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та цим Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів; виборчі комісії діють на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлені Конституцією України, цим Кодексом та законами України.

Таким чином, обов'язки щодо застосування в своїй діяльності Конституції України, норм Виборчого кодексу та дотримання основних принципів виборчого права покладені на відповідача законом, а тому додаткового зобов'язання судом до вчинення таких дій не потребують.

Крім того, виборча комісія не є органом, який має право надавати оцінку нормам закону на відповідність Конституції України, а тому у своїй діяльності керується чинними нормами Виборчого кодексу України.

Також, позивачем при розгляді справи не надано доказів не застосування відповідачем при організації та проведення місцевих виборів 2020 року на території Вінницької області та при прийнятті постанови № 27 від 28.09.2020 року норм прямої дії Конституції України (254к/96-ВР) та не дотримання принципу верховенства права.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності оскаржуваних рішень та дій, бездіяльності та докази, надані позивачем, суд приходить до переконання, що у задоволенні позову належить відмовити повністю.

Відповідно до частини 4 статті 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів до розгляду незалежно від сплати судового збору.

У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Разом з тим, оскільки позивач в силу п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, враховуючи приписи ст. 139 КАС України, він стягненню з позивача не підлягає.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 268-273, 278 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана до Сьомого апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня його проголошення.

Повне судове рішення складено та підписано 05.10.2020 року о 18 :00 год.

позивач: ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )

позивач: Вінницька обласна територіальна виборча комісія (код ЄДРПОУ 43758465, місцезнаходження: вул. Соборна, 72, м. Вінниця, 21050)

Головуючий суддя Шаповалова Тетяна Михайлівна

Судді Вільчинський Олександр Ванадійович

Віятик Наталія Володимирівна