Рішення від 05.10.2020 по справі 705/2552/20

Справа №705/2552/20

2/705/1905/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2020 року м. Умань

Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Годік Л.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Уманської міської ради, Відділу житлово-комунального господарства Уманської міської ради про відшкодування майнової та моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Уманської міської ради, Відділу житлово-комунального господарства Уманської міської ради про відшкодування майнової та моральної шкоди. Позовні вимоги обґрунтовував тим, що йому на праві власності належить транспортний засіб «ТОYОТА Avensis», д.н.з. НОМЕР_1 , Vin- НОМЕР_2 , 2008 року випуску.

05.02.2020, близько 17 години, керуючи своїм автомобілем, зробив зупинку транспортного засобу в районі будинку № 16 по вул. Гайдамацька у місті Умань, Черкаської області, та коли відійшов від автомобіля то почув тріск дерева та звук від удару . Коли прийшов до автомобіля, то побачив що впало дерево прямо на його авто.

Відразу після вказаної події він викликав працівників поліції для фіксації вказаної події. За результатами огляду місця події у протоколі огляду місця події від 05.02.2020 зафіксовано, що біля краю проїжджої частини виявлено автомобіль «ТОYОТА Avensis», д.н.з. НОМЕР_1 та дерево, яке лежить верхівками частин на транспортному засобі. При огляді дерева працівниками поліції установлено, що на місцях зламу наявні ознаки трухлявості та всихання його частин.

При огляді автомобіля установлено, що пошкодження сконцентровані також з лівої сторони, а саме пошкоджено дзеркало бокового виду передньої лівої дверки, деформовано ліву частину переднього бамперу біля переднього лівого колеса, пошкоджено омивач лівої передньої фари, деформовано поверхню кришки капота в центральній частині.

Інспектором СРПП Уманського відділу поліції Головного управління національної поліції в Черкаській області складено довідку від 26.02.2020 р., якою підтверджується причинно-наслідковий зв'язок між падінням дерева та появою механічних пошкоджень автомобіля.

Відповідно до інформації наданої Уманським районним відділом управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області також підтверджено факт ушкодження його транспортного засобу внаслідок падіння дерева по вул. Гайдамацькій, 16 у місті Умань, Черкаської області.

Відповідно до висновку експерта №03 ВД від 12.02.2020 р. за результатами проведення автотоварознавчого дослідження установлено механічні пошкодження його автомобіля: капота, датчика паркування переднього, омивача фари лівого переднього, дзеркала лівого зовнішнього, деформацію крила переднього лівого, крила переднього правого, панелі боковини лівої, двері передньої лівої, двері задньої лівої та пошкодження лако-фарбового покриття панелі боковини лівої, двері передньої лівої, двері задньої лівої, бампера заднього. Вартість відновлювального ремонту відповідно до висновку складає 30 681,33 грн. Витрати на експертні послуги склали 2800 грн.

Позивач вказує, що відповідно до інформації Виконавчого комітету Уманської міської ради балансоутримувач зелених насаджень не визначений. Контроль за станом зелених насаджень здійснюється відділом житлово-комунального господарства Уманської міської ради. Згідно ЗУ «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень міської ради у сфері благоустрою населених пунктів належить здійснення контролю за станом благоустрою та утриманням територій, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, їх озелененням, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо.

Враховуючи той факт, що виконавчим комітетом Уманської міської ради не визначено балансоутримувача зелених насаджень, які розташовані за адресою АДРЕСА_1 , і в загальному по місту та враховуючи те, що саме на виконавчий комітет міської ради покладено обов'язок забезпечити їх належне та безпечне функціонування та експлуатацію у спосіб, що унеможливить її негативний вплив на мешканців міста та пошкодження їх майна отже обов'язок з відшкодування заподіяної майнової шкоди внаслідок падіння дерева у даному випадку повинно бути покладено саме на виконавчий комітет міської ради.

Крім того, позивач зазначає, що у зв'язку з визначеними подіями він дуже переживав та нервував за своє майно, яке постраждало. При відсутності (пошкодження) автомобіля були порушені звичайні для нього нормальні життєві зв'язки, які виражалися в тому, що він працював, постійно використовував свій автомобіль, міг їздити на роботу та спілкувалася з рідними і близькими людьми, проте автомобіль у зв'язку з пошкодженням і проведенням відповідних обстежень не використовувався. На даний час ремонтні роботи не проводяться у зв'язку з відсутністю коштів. Тому, підлягає стягненню з відповідача і заподіяна йому моральна шкода.

Просить стягнути з Виконавчого комітету Уманської міської ради на користь ОСОБА_1 матеріальну шкоду в сумі 30681 грн. 33 коп., моральну шкоду в сумі 2000 грн., витрати на проведення автотоварознавчого дослідження в сумі 2800 грн., витрати на оплату судового збору в сумі 840 грн. 80 коп.

Ухвалою судді у справі відкрите спрощене позовне провадження, а також роз?яснено відповідачу його право подати відзив на позовну заяву або пред?явити зустрічний позов до позивача у строк 15 днів з дня отримання копії ухвали судді про відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч.5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Ухвала про відкриття провадження у справі від 17.07.2020 року та позовна заява з додатками направлені на адресу відповідачів за місцем їх знаходження.

05.08.2020 року на адресу суду від головного спеціаліста юридичного відділу Виконавчого комітету Уманської міської ради Мусійчук Т.В. надійшов Відзив на позовну заяву ОСОБА_1 в якому заперечує проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та зазначає, що підпунктом 7 пункту «а» частини першої статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою виробничих територій, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Повноваження виконавчих органів міських рад визначені частиною 2 статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», серед яких, серед іншого, визначено здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» зелені насадження є елементом благоустрою.

Відповідно до пункту 3.2 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10 квітня 2006 року № 105, якими врегульовано питання утримання зелених насаджень (далі - Правила), до елементів благоустрою віднесено, зокрема, зелені насадження (у тому числі, снігозахисні, протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, у парках, скверах і алеях, бульварах, садах, інших об'єктах благоустрою загального користування, санітарно- захисних зонах, на прибудинкових територіях.

Відповідно до пункту 5.5. Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України відповідальними за збереження зелених насаджень, належний догляд за ними є: на об'єктах благоустрою державної чи комунальної власності - балансоутримувачі цих об'єктів; на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях - установи, організації, підприємства; на територіях земельних ділянок, які відведені під будівництво, - забудовники чи власники цих територій; на безхазяйних територіях, пустирях - місцеві органи самоврядування; на приватних садибах і прилеглих ділянках - їх власники або користувачі.

Пунктом 31 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що виключною компетенцією міських ради є прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення.

Згідно пункту 1 розділу II Положення про відділ житлово-комунального господарства Уманської міської ради, що затверджене рішенням Уманської міської ряди від 20 вересня 2019 року № 4.13-66/7, завданнями відділу, серед іншого, є здійснення контролю за станом зелених насаджень.

Виконавчий комітет Уманської міської ради є одним з виконавчих органів Уманської міської ради. Уманською міською радою не покладено на виконавчий комітет Уманської міської ради повноваження щодо контролю за станом зелених насаджень.

Частиною 1 статті 1166 Цивільного кодексу України встановлено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Частиною 2 вищевказаної статті встановлено, що особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Згідно листа Уманського ВП ГУНП в Черкаській області від 26.02.2020 № 2407/49/02/19-20 у внесенні заяви позивача до Єдиного реєстру досудових розслідувань відмовлено у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення.

Згідно довідки інспектора СРПП Уманського відділу поліції ГУНП в Черкаській області капітана поліції Короленко Сергія від 26 лютого 2020 року в реєстрації заяви ОСОБА_1 до Єдиного реєстру досудових розслідувань відмовлено через відсутність будь-яких кримінальних проявів.

Також, у довідці зазначено, що начальник відділу житлово-комунального господарства Уманської міської ради гр. ОСОБА_2 надав пояснення, що вказане дерево за адресою АДРЕСА_2 не мало ознак аварійності, ознак сухостійкості, ознак фаутності, а також вугол нахилу дерева не був аварійним. Звернень від мешканців міста щодо незабезпеченості вказаного дерева до відділу житлово-комунального господарства Уманської міської ради не надходило.

12 вересня 2019 року комісією з обстеження та визначення відповідної вартості зелених насаджень за результатами огляду складено Акт загального (осіннього) огляду зеленого господарства об'єктів на вулицях Гайдамацькій та Небесної сотні. Згідно якого, зелені насадження на вищевказаних вулицях знаходяться в задовільному якісному стані, без видимих ознак пошкодження чи усихання стовбурів, гілля та ураження їх хворобами. Нахил дерев відносно вертикальної осі відсутній або незначний. В результаті огляду встановлено, що зелені насадження (дерева) на вулицях Гайдамацькій та Небесної сотні не є аварійними, сухостійними чи фаутними, загрозу життю та здоров'ю людей, прилеглим будівлям та іншому майну не несуть, не є такими, що досягли вікової межі.

Згідно листа відділу з питань цивільного захисту та оборонно-мобілізаційної роботи Уманської міської ради, Українським гідрометеорологічним центром, Черкаським обласним центром з гідрометеорології було заздалегідь попереджено, що 05 лютого 2020 року очікується сильний вітер швидкістю 17-22 м/сек, місцями до 25 м/сек. Був введений II рівень загрози-помаранчевий.

Згідно з даними метеостанції Умань швидкість вітру складала: о 16 год. 00 хв. - 12-17 м/сек (перед штормове попередження); о 17 год. 00 хв. - 17-20 м/сек; з 18 год. 00 хв. до 20 год. 00 хв. - 19-20 м/сек, пориви 19-21 м/сек.

Повідомлення про погіршення погодних умов та оголошення про штормове попередження були заздалегідь опубліковані в засобах масової інформації, в мережі Інтернет.

Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 17 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» громадяни у сфері благоустрою населених пунктів мають право звертатись до суду з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної майну чи здоров'ю громадян унаслідок дій чи бездіяльності балансоутримувачів об'єктів благоустрою.

Тобто, позивач має довести належними доказами факт завдання шкоди за участю відповідача, розмір завданої шкоди, а також факт того, що відповідач є заподіювачем шкоди.

Умовою застосування приписів частини 1 статті 1166 Цивільного кодексу України, є наявність причинно-наслідкового зв'язку між неправомірними діями або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень та збитками заподіяними позивачу. Відсутність хоча б одного з елементів виключає цивільно-правову відповідальність.

Органами місцевого самоврядування міста Умань, з метою контролю за станом міських зелених насаджень та відповідно до пункту 12.2. Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10 квітня 2006 року № 105, здійснено загальний (осінній) огляд зеленого господарства. В результаті огляду встановлено, що зелені насадження (дерева) на вулицях Гайдамацькій та Небесної сотні не є аварійними, сухостійними чи фаутними, загрозу життю та здоров'ю людей, прилеглим будівлям та іншому майну не несуть, не є такими, що досягли вікової межі.

Тобто, в межах своїх повноважень, органами місцевого самоврядування вчинено дії щодо контролю за станом зелених насаджень на території міста.

Дерево, яке спричинило шкоду майну позивача не перебувало в аварійному стані та не потребувало видалення.

На адресу органів місцевого самоврядування не надходило звернень від громадян щодо видалення вищевказаного дерева. Зокрема, на його стан не викликав занепокоєння у працівників підприємств, установ, організацій, органів державної влади, які працюють по вулиці Гайдамацькій . Загально доступною є інформація, що позивач є прокурором Уманської місцевої прокуратури Черкаської області, яка знаходиться за адресою: вул. Гайдамацька, 16, м. Умань. Робочі дні в Уманській місцевій прокуратурі Черкаської області з понеділка по п'ятницю. Тобто, позивач не одноразово проходив повз місце, де сталось падіння дерева. Свідомо залишав свій транспортний засіб по вулиці Гайдамацькій поруч з місцем роботи, а стан дерева не викликав сумнів щодо його безпечності для людей та транспортних засобів.

Український гідрометцентр повідомив про штормове попередження в центральні частині України та про помаранчевий рівень загрози.

Причиною падіння дерева по вулиці Гайдамацькій 05.02.2020 року є не його стан, а сильні пориви вітру до 25 м/сек.

Даний факт також підтверджується наданою позивачем копією протоколу огляду місця події від 05.02.2020 року, який проводився з 17 год. 15 хв. до 18 год. 15 хв., та в якому зазначено, що дерево впало в наслідок сильного пориву вітру.

Зазначає, що у вищевказаному протоколі зазначена інформація, що стовбур дерева та коріння в місці його зламу мають ознаки трухлявості та всихання.

Однак, для встановлення наявності чи відсутності таких ознак, тим більше у зимовий період, необхідна наявність спеціальних знань у цій сфері.

У додатку 3 Санітарних правил в лісах України, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1995 року № 555, визначено категорії стану дерев. Для встановлення стану дерева необхідно дослідити його ознаки, зокрема, крону дерева, листя, приріст поточного року, стовбур та кореневі лапи.

Саме тому, 12 вересня 2019 року комісією з обстеження та визначення відповідної вартості зелених насаджень здійснено огляд зеленого господарства об'єктів на вулицях Гайдамацькій та Небесної сотні, що дало можливість дослідити крону дерева, листя, приріст поточного року тощо.

Подія, яка привела до пошкодження майна позивача сталась у зимовий період. Інформація зазначена у протоколі огляду місця події щодо наявності трухлявості та всихання дерева зазначена особою, яка не має спеціальних знань та не досліджувала об'єкт (дерево) згідно з переліком ознак для встановлення стану дерева.

Подія та протокол огляду місця події складено 05.02.2020 року. 10.02.2020 року позивач звернувся до судового експерта Музики Павла Володимировича, для проведення авто товарознавчого дослідження. Висновок експерта складено 12.02.2020 року. Тобто, з моменту падіння дерева, яке пошкодило автомобіль позивача, до моменту проведення експертизи, якою визначено вартість матеріального збитку, пройшло 5 днів. Частина пошкоджень описаних у висновку експерта від 12.02.2020 року № 03 ВД могла бути завдана транспортному засобу після

05.02.2020 року та до проведення експертного дослідження.

Крім того, представник відповідача зазначає, що Уманська міська рада не вчинала дій у відношенні позивача щодо заподіяння йому моральної шкоди.

Просить відмовити у задоволенні позову.

05.08.2020 року на адресу суду надійшов Відзив на позовну заяву ОСОБА_1 від начальника відділу житлово-комунального господарства Уманської міської ради Харченка В.П. в якому заперечує проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та зазначає, що Рішенням Уманської міської ради від 20 вересня 2019 року № 4.13-66/7 затверджено Положення про відділ житлово-комунального господарства Уманської міської ради в новій редакції.

Підпунктом 5 пункту 1 розділу II вищевказаного положення встановлено, що одним з завдань відділу є здійснення контролю за станом зелених насаджень.

Підпунктом 6 пункту 1 розділу II Положення про відділ житлово-комунального господарства Уманської міської ради в новій редакції встановлено, що однією з функцій відділу є організація, фінансування, контроль за наданням послуг з озеленення територій та утримання зелених насаджень.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» зелені насадження є елементом благоустрою.

Відповідно до пункту 3.2 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10 квітня 2006 року № 105, якими врегульовано питання утримання зелених насаджень (далі - Правила), до елементів благоустрою віднесено, зокрема, зелені насадження (у тому числі, снігозахисні, протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, у парках, скверах і алеях, бульварах, садах, інших об'єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях.

Відповідно до пункту 5.5. Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України відповідальними за збереження зелених насаджень, належний догляд за ними є: на об'єктах благоустрою державної чи комунальної власності - балансоутримувачі цих об'єктів; на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях - установи, організації, підприємства; на територіях земельних ділянок, які відведені під будівництво, - забудовники чи власники цих територій; на безхазяйних територіях, пустирях - місцеві органи самоврядування; на приватних садибах і прилеглих ділянках - їх власники або користувачі.

Розділом 12 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України встановлено, що з метою контролю за станом міських зелених насаджень здійснюють їх загальні, часткові та позачергові огляди.

Загальні огляди проводяться двічі на рік - навесні та восени. При загальному огляді обстежують усі елементи об'єктів благоустрою, а при частковому - лише окремі елементи. Позачергові огляди проводять після злив, ураганів, сильних вітрів, снігопадів, паводків тощо.

Під час осіннього огляду перевіряється готовність об'єктів благоустрою до зими і складається акт.

З метою забезпечення належного обстеження земельних насаджень, видалення аварійних, сухостійних, пошкоджених хворобами та шкідниками дерев, рішенням виконавчого комітету Уманської міської ради від 14 червня 2018 року № 227 створено міську комісію з обстеження та визначення відновної вартості земельних насаджень в новій редакції.

12 вересня 2019 року вищевказаною комісією за результатами огляду складено Акт загального (осіннього) огляду зеленого господарства об'єктів на вулицях Гайдамацькій та Небесної сотні. Згідно якого, зелені насадження на вищевказаних вулицях знаходяться в задовільному якісному стані, без видимих ознак пошкодження чи усихання стовбурів, гілля та ураження їх хворобами. Нахил дерев відносно вертикальної осі відсутній або незначний. В результат і огляду встановлено, що зелені насадження (дерева) на вулицях Гайдамацькій та Небесної сотні не є аварійними, сухостійними чи фаутними, загрозу життю та здоров'ю людей, прилеглим будівлям та іншому майну не несуть, не є такими, що досягли вікової межі.

У додатку 3 Санітарних правил в лісах України, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1995 року № 555, визначено категорії стану дерев. Для встановлення стану дерева необхідно дослідити його ознаки, зокрема, крону дерева, листя. приріст поточного року, стовбур та кореневі лапи.

Огляд зеленого господарства об'єктів на вулицях Гайдамацькій та Небесної сотні здійснено саме 12 вересня 2019 року, що дало можливість дослідити крону дерева, листя, приріст поточного року тощо.

Дерево, яке спричинило шкоду майну Позивача не перебувало в аварійному стані та не потребувало видалення.

На адресу відділу житлово-комунального господарства Уманської міської ради не надходило звернень від громадян щодо видалення вищевказаного дерева. Зокрема, його стан не викликав занепокоєння у працівників підприємств, установ, організацій, органів державної влади, які працюють по вулиці Гайдамацькій . Загально доступною є інформація, що Позивач є прокурором Уманської місцевої прокуратури Черкаської області, яка знаходиться за адресою: вул. Гайдамацька, 16, м. Умань. Робочі дні в Уманській місцевій прокуратурі Черкаської області з понеділка по п'ятницю. Тобто, позивач не одноразово проходив повз місце, де сталось падіння дерева. Свідомо залишав свій транспортний засіб по вулиці Гайдамацькій поруч з місцем роботи, а стан дерева не викликав сумнів щодо його безпечності для людей та транспортних засобів.

Згідно листа відділу з питань цивільного захисту та оборонно-мобілізаційної роботи Уманської міської ради, Українським гідрометеорологічним центром, Черкаським обласним центром з гідрометеорології було заздалегідь попереджено, що 05 лютого 2020 року очікується сильний вітер швидкістю 17-22 м/сек, місцями до 25 м/сек. Був ведений II рівень загрози-помаранчевий.

Згідно з даними метеостанції Умань швидкість вітру складала: о 16 год. 00 хв. - 12-17 м/сек (перед штормове попередження); о 17 год. 00 хв. - 17-20 м/сек; з 18 год. 00 хв. до 20 год. 00 хв. - 19-20 м/сек, пориви 19-21 м/сек.

Повідомлення про погіршення погодних умов та оголошення про штормове попередження були заздалегідь опубліковані в засобах масової інформації та у мережі Інтернет.

Український гідрометцентр повідомив про штормове попередження в центральні частині України та про помаранчевий рівень загрози.

Причиною падіння дерева по вулиці Гайдамацькій 05.02.2020 року є не його стан, а сильні пориви вітру до 25 м/сек.

Даний факт також підтверджується наданою позивачем копією протоколу огляду місця події від 05.02.2020 року, який проводився з 17 год. 15 хв. до 18 год. 15 хв., та в якому зазначено, що дерево впало в наслідок сильного пориву вітру.

Зазначає, що у вищевказаному протоколі зазначена інформація, що стовбур дерева та коріння в місці його зламу мають ознаки трухлявості та всихання.

Подія, яка привела до пошкодження майна позивача сталась у зимовий період. Інформація зазначена у протоколі огляду місця події щодо наявності трухлявості та всихання дерева зазначена особою, яка не має спеціальних знань та не досліджувала об'єкт (дерево) згідно з переліком ознак для встановлення стану дерева.

Частиною 1 статті 1166 Цивільного кодексу України встановлено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Частиною 2 вищевказаної статті встановлено, що особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Згідно листа Уманського ВП ГУНП в Черкаській області від 26.02.2020 № 2407/49/02/19-20 у внесені заяви позивача до Єдиного реєстру досудових розслідувань відмовлено у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення.

Згідно довідки інспектора СРПП Уманського відділу поліції ГУНП в Черкаській області капітана поліції Короленко Сергія від 26 лютого 2020 року в реєстрації заяви ОСОБА_1 до Єдиного реєстру досудових розслідувань відмовлено через відсутність будь-яких кримінальних проявів.

Також, у довідці зазначено, що начальник відділу житлово-комунального господарства Уманської міської ради гр. ОСОБА_2 надав пояснення, що вказане дерево за адресою АДРЕСА_2 не мало ознак аварійності, ознак сухостійкості, ознак фаутності, а також вугол нахилу дерева не був аварійним. Звернень від мешканців міста щодо незабезпеченості вказаного дерева до відділу житлово-комунального господарства Уманської міської ради не надходило.

Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 17 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» громадяни у сфері благоустрою населених пунктів мають право звертатись до суду з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної майну чи здоров'ю громадян унаслідок дій чи бездіяльності балансоутримувачів об'єктів благоустрою.

Тобто, Позивач має довести належними доказами факт завдання шкоди за участю відповідача, розмір завданої шкоди, а також факт того, що відповідач є заподіювачем шкоди.

Умовою застосування приписів частини 1 статті 1166 Цивільного кодексу України, є наявність причинно-наслідкового зв'язку між неправомірними діями або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень та збитками заподіяними Позивачу. Відсутність хоча б одного з елементів виключає цивільно-правову відповідальність.

Органами місцевого самоврядування міста Умань, з метою контролю за станом міських зелених насаджень та відповідно до пункту 12.2. Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10 квітня 2006 року № 105, здійснено загальний (осінній) огляд зеленого господарства. В результаті огляду встановлено, що зелені насадження (дерева) на вулицях Гайдамацькій та Небесної сотні не є аварійними, сухостійними чи фаутними, загрозу життю та здоров'ю людей, прилеглим будівлям та іншому майну не несуть, не є такими, що досягли вікової межі.

Тобто, в межах своїх повноважень, органи місцевого самоврядування, втому числі відділ житлово-комунального господарства Уманської міської ради, вчинили дії щодо контролю за станом зелених насаджень на території міста. |

Дерево, яке спричинило шкоду майну позивача не перебувало в аварійному стані та не потребувало видалення.

Причиною падіння дерева по вулиці Гайдамацькій 05.02.2020 року є не його стан, а сильні пориви вітру до 25 м/сек.

Також, зазначають, що протокол огляду місця події складено 05.02.2020 року. 10.02.2020 року позивач звернувся до судового експерта Музики Павла Володимировича, для проведення авто товарознавчого дослідження. Висновок експерта складено 12.02.2020 року. Тобто, з моменту падіння дерева, яке пошкодило автомобіль позивача, до моменту проведення експертизи, якою визначено вартість матеріального збитку, пройшло 5 днів. Частина пошкоджень описаних у висновку експерта від 12.02.2020 року № 03 ВД могла бути завдана транспортному засобу після 05.02.2020 року та до моменту проведення експертного дослідження.

Крім того, заперечують проти завдання ними моральної шкоди позивачу.

Просить відмовити у задоволенні позову.

У відповідності до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справу в межах заявлених вимог на підставі представлених доказів.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні правовідносини.

Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Згідно ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.

Відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Згідност. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 на праві власності належить транспортний засіб «ТОYОТА Avensis», д.н.з. НОМЕР_1 , Vin- НОМЕР_2 , 2008 року випуску, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 (а.с.17).

05.02.2020 р. по вул. Гайдамацькій, 16, м. Умань, Черкаської обл. сталася подія в результаті якої було пошкоджено автомобіль «ТОYОТА Avensis», д.н.з. НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_1 , а саме: з протилежного боку вулиці Гайдамацька, внаслідок сильного пориву вітру, впало дерево, що своєю верхівкою пошкодило автомобіль, що підтверджується Протоколом прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення або таке, що готується від 05.02.2020 р., Протоколом огляду місця події від 05.02.2020 р. та доданими до нього фото таблицями, відповіддю начальника Уманського РВ УДСНС України в Черкаській області № 01-61/20-08 від 18.02.2020 р. (а.с.19-20, 21-23, 24-32,35).

Факт пошкодження автомобіля «ТОYОТА Avensis», д.н.з. НОМЕР_1 , та вартість завданого збитку підтверджується Висновком експерта № 03 ВД від 12.02.2020 р. (а.с.36-56).

Згідно листа начальника Уманського ВП ГУНП в Черкаській області Сергія Завального № 2407/49/02/19-20 від 26.02.2020 р. ОСОБА_1 було відмовлено у реєстрації до ЄРДР вказаної події в зв'язку з відсутністю кримінального правопорушення (а.с.33).

Згідно відповіді першого заступника міського голови ОСОБА_3 № 02.11/1474 від 21.02.2020 р. контроль за станом зелених насаджень здійснюється відділом житлово-комунального господарства Уманської міської ради (а.с.34).

Згідно Акту загального (осіннього) огляду зеленого господарства від 12.09.2019 р. зелених насаджень по вулицях Гайдамацькій та Небесної сотні, встановлено, що дерева знаходяться в задовільному якісному стані, без видимих ознак пошкодження чи усихання стовбурів, гілля та ураження їх хворобами. Нахил дерев відносно вертикальної осі відсутній або незначний. Дерева не є аварійними, сухостійними чи фаутними, загрозу життю та здоров'ю людей, прилеглим будівлям та іншому майну не несуть, не є такими, що досягли вікової межі (а.с.74).

Згідно листа начальника відділу з питань цивільного захисту та оборонно-мобілізаційної роботи №12/33-9 від 05.02.2020 р. відділ ЖКГ інформовано про те, що Українським гідрометеорологічним центром, Черкаським обласним центром з гідрометеорології було заздалегідь попереджено, що 05 лютого 2020 року очікується сильний вітер швидкістю 17-22 м/сек, місцями до 25 м/сек. Був ведений II рівень загрози-помаранчевий. Згідно з даними метеостанції Умань швидкість вітру складала: о 16 год. 00 хв. - 12-17 м/сек (перед штормове попередження); о 17 год. 00 хв. - 17-20 м/сек; з 18 год. 00 хв. до 20 год. 00 хв. - 19-20 м/сек, пориви 19-21 м/сек (а.с.75).

За даними Українського гідрометцентру, опублікованими у всесвітній мережі Інтернет, протягом 5-6 лютого 2020 року погода в Україні погіршиться, оголошено штормове попередження, пориви вітру до 25 м/сек, хуртовини (а.с.77-80).

Таким чином суд вважає, що позовні вимоги про відшкодування майнової та моральної шкоди не підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки позивачем не доведено причинно-наслідкового зв'язку між діями чи бездіяльністю відповідача та завданою йому, як власнику авто шкоду.

Керуючись ст.ст. 11-13, 76-81, 141, 259, 263-265, 268, 279 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Уманської міської ради, Відділу житлово-комунального господарства Уманської міської ради про відшкодування майнової та моральної шкоди.

Копію рішення направити сторонам.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Леся Сергіївна Годік