Справа № 712/7344/20
Провадження № 2-а/712/140/20
28 вересня 2020 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді - Пересунька Я.В.,
при секретарі - Дядюрі І.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції Журавель Людмили Петрівни, Департаменту патрульної поліції Національної поліції про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
30 липня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з указаним адміністративним позовом, просить скасувати постанову серії ЕАМ №2832759 від 16 липня 2020 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.132-1 КУпАП, а також стягнути судові витрати - 420,40 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 16 липня 2020 року о 15 год 33хв. інспектором роти №6 батальйону №1 Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції сержантом поліції Журавель Л.П. щодо нього було винесено постанову серії ЕАМ №2832759 про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вказаної вище постанови водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом TGX 26.480, номерний знак НОМЕР_1 , на якому перевозив негабаритний вантаж комбайн без відповідного дозволу органу Національної поліції України, чим порушив п.22.5 ПДР України та був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.132-1 КУпАП у вигляді накладення штрафу у розмірі 510 грн.
На думку позивача, постанова про накладення на нього адміністративного стягнення серії ЕАМ №2832759 від 16 липня 2020 року є незаконною та підлягає скасуванню, оскільки 16 липня 2020 року він здійснював перевезення вантажу транспортний засіб MAN, НОМЕР_2 , причіп: TAD, НОМЕР_3 , відповідно до узгодженого дозволу №2020-13128901-676 НГ від 15 липня 2020 року на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданого Національною поліцією України Управлінням патрульної поліції в Дніпропетровській області відділу безпеки дорожнього руху на період з 16 липня 2020 року по 29 серпня 2020 року.
Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 16 вересня 2020 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження.
25 вересня 2020 року до суду надійшов відзив ДПП НП, із змісту якого випливає, що відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог. У відзиві представник зазначає, що позивач при розгляді справи про адміністративне правопорушення не надавав дозвіл на перевезення великогабариту інспектору, тому інспектор поліції Журавель Л.П. під час винесення оскаржуваної постанови діяла в межах чинного законодавства.
У судове засідання 28 вересня 2020 року відповідачі своїх представників не направили; до суду надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності за наявними у справі матеріалами і з урахуванням наданого відзиву.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання також не з'явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності.
За таких обставин справи суд ухвалив розглядати справу за відсутності сторін у порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За змістом ч. 1 ст. 132-1 КУпАП порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами - тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, відповідальних за технічний стан, обладнання, експлуатацію транспортних засобів, уповноважених з питань безпеки перевезення небезпечних вантажів, громадян - суб'єктів господарської діяльності - у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Із постанови серії ЕАМ №2832759 від 16 липня 2020 року, складеної інспектором роти №6 батальйону №1 Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції сержантом поліції Журавель Л.П., випливає, що 16 липня 2020 року о 15 год 33 хв. на автодорозі М-05 Київ - Одеса ОСОБА_1 керував транспортним засобом TGX 26.480, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , на якому перевозив негабаритний вантаж - комбайн без відповідного дозволу органу Національної поліції України, чим порушив п.22.5 ПДР України.
Цією ж постановою водія ОСОБА_1 було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 132-1 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 510 грн. (а.с. 5).
За змістом п. 22.5 ПДР України за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначений Порядком, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 27.06.2007 № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» (далі - Порядок №879).
Згідно із п. 3 Порядку, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Відповідно до п.п. 6, 20 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів. За результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Згідно із ч. 3 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Відповідно до Дозволу №2020-13128901-676 НГ від 15 липня 2020 року, виданого Національною поліцією України Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області відділу безпеки дорожнього руху, випливає, що на транспортний засіб MAN, НОМЕР_2 , причіп: TAD, НОМЕР_3 , вантаж: техніка, на період з 16 липня 2020 року по 29 серпня 2020 року надано дозвіл (в тому числі на проїзд автодорогою М-05 Київ-Одеса) на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагонів або габаритні параметри яких перевищують нормативи.
Із оскаржуваної постанови інспектора патрульної поліції вбачається, що інспектор відобразив у постанові факт порушення водієм ОСОБА_1 пункту 22.5 ПДР, але жодних доказів яким саме чином та на підставі чого поліцейський дійшов висновку про порушення позивачем саме вказаного пункту Правил дорожнього руху, як і підтвердження, що позивач при складанні оскаржуваної постанови не надав інспектору дозвіл №2020-13128901-676 НГ від 15 липня 2020 року для перевірки - суду не надано.
Судом з власної ініціативи витребовувались в порядку ст.80 КАС України належні докази на підтвердження винних дій позивача.
Водночас доказів (відеофіксації або фотофіксації) щодо винних дій позивача суду відповідачами не надано.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно із ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки відповідачем згідно із ч. 2 ст. 77 КАС України не надано доказів і не доведено правомірності складання постанови серії ЕАМ №2832759 від 16 липня 2020 року, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.132-1 КУпАП, не доведена, а тому постанова підлягає скасуванню із закриттям справи відповідно до ст. 293 КУпАП.
Оскільки це рішення ухвалюється на користь позивача, то відповідно до ст. 139 КАС України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 420,40 грн.
Керуючись ст. ст. 33, 121, 222, 258, 293КУпАП, ст. ст. 2, 6, 77, 80, 94, 159-162, 167, 286 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Скасувати постанову серії ЕАМ № 2832759 від 16 липня 2020 року, складену інспектором роти №6 батальйону №1 Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції сержантом поліції Журавель Людмилою Петрівною, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 132-1 КУпАП із накладенням на нього штрафу в розмірі 510 грн, та закрити справу про адміністративне правопорушення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (код ЄДРПОУ: 40108646) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 ) судові витрати у виді судового збору в розмірі 420 грн 40 коп.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду через Соснівський районний суд м. Черкаси, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст складено 28 вересня 2020 року.
Суддя: Я.В. Пересунько