03 жовтня 2020 року Справа № 280/7002/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши за правилами спрощеного, у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Бердянської міської територіальної виборчої комісії Бердянського району Запорізької області (71118, Запорізька область, м. Бердянськ, пл. Єдності, 2)
про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії,
02.10.2020 о 18 год. 00 хв. до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Бердянської міської територіальної виборчої комісії Бердянського району Запорізької області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
визнати протиправною та скасувати постанову Бердянської міської територіальної виборчої комісії Бердянського району Запорізької області від 27 вересня 2020 року № 22 про відмову в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Бердянського міського голови, висунутого шляхом самовисування;
зобов'язати Бердянську міську територіальну виборчу комісію Бердянського району Запорізької області негайно зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом на посаду Бердянського міського голови, висунутого шляхом самовисування на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року;
зобов'язати Бердянську міську територіальну виборчу комісію прийняти від ОСОБА_1 подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій і включити кандидатури, документи по яких відповідають вимогам Виборчого кодексу України, при проведенні жеребкування для визначення складу дільничних комісій.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 23.09.2020 ОСОБА_1 подано до Бердянської міської територіальної виборчої комісії Бердянського району Запорізької області документи для реєстрації у якості кандидата на посаду Бердянського міського голови на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року. Про прийняття документів позивачу видана Довідка від 23.09.2020 № 12, яка свідчить, що документи подані в повному обсязі, у відповідності до вимог ст. 224 Виборчого кодексу. 27.09.2020 на засіданні Бердянської міської територіальної виборчої комісії Бердянського району Запорізької області документи ОСОБА_1 розглянуто та прийнято постанову від 27.09.2020 № 22 про відмову в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Бердянського міського голови, висунутого шляхом самовисування. В обґрунтування спірної постанови відповідач посилається на витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, номер кримінального провадження 12020080130002116 та п. 5 ч. 2 ст. 230 Виборчого Кодексу України. Позивач наголошує, що оскаржувана постанова, в порушення порядку документування діяльності виборчої комісії, визначеного ч. 4 ст. 37 Виборчого Кодексу України, не була розміщена на дошці Бердянської ТВК, та видана позивачу без засвідчення підпису голови комісії. Позивач не погоджується із постановою від 27 вересня 2020 року № 22, оскільки нормами п. 5 ч. 2 ст. 230 Виборчого кодексу України передбачено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата на посаду міського голови у разі наявності в особи, висунутої кандидатом, судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку. Водночас, позивач судимості немає, отже оскаржувану постанову прийнято протиправно та вона підлягає скасуванню. Крім того, у зв'язку з відмовою у реєстрації позивача як кандидата на посаду міського голови, позивач позбавлений можливості у встановлені терміни надати подання для участі у жеребкуванні, що передбачено п. 5 ч. 1 ст. 204 Виборчого Кодексу України. З урахуванням наведеного просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 03.10.2020 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/7002/20; судове засідання призначено на 03.10.2020 о 16 год. 00 хв.; витребувано від Бердянської міської територіальної виборчої комісії Бердянського району Запорізької області докази, а саме засвідчені належним чином копії документів щодо ОСОБА_1 , які були наявні у відповідача при прийнятті рішення про відмову в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Бердянського міського голови, висунутого шляхом самовисування та засвідчену належним чином копію постанови Бердянської міської територіальної виборчої комісії Бердянського району Запорізької області від 27 вересня 2020 року № 22 про відмову в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Бердянського міського голови, висунутого шляхом самовисування.
Відповідач на виконання вимог ухвали суду від 03.10.2020 надав копії документів щодо ОСОБА_1 , які були наявні у відповідача при прийнятті рішення про відмову в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Бердянського міського голови, висунутого шляхом самовисування та копію постанови Бердянської міської територіальної виборчої комісії Бердянського району Запорізької області від 27 вересня 2020 року № 22.
Відзиву на позов відповідач не направив.
Частиною другою статті 175 КАС України встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Частиною четвертою статті 159 КАС України встановлено, що неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Від представників сторін надійшли заяви (вх. від 03.10.2020 №46502, №467503) про розгляд справи в порядку письмового провадження.
На підставі ч. 3 ст. 194 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, встановив наступні обставини.
Згідно зі статтею 38 Конституції України громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Постановою Верховної Ради України "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році" від 15.07.2020 №795-ІХ призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю 25 жовтня 2020 року.
Центральна виборча комісія постановою від 08 серпня 2020 року № 160 "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року" призначила на неділю, 25 жовтня 2020 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів.
Постановою Центральної виборчої комісії від 30 серпня 2020 року № 208 «Про початок виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року» оголошено з 5 вересня 2020 року початок виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 25 жовтня 2020 року.
23.09.2020 ОСОБА_1 подано до Бердянської міської територіальної виборчої комісії Бердянського району Запорізької області документи на реєстрацію кандидата на посаду Бердянського міського голови (самовисування) на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, до якої додано заяву на самовисування із згодою на оприлюднення біографічних відомостей та обробку персональних даних, автобіографію кандидата, документ про внесення грошової застави, фотокартку, копію паспорта, електронний носій, що підтверджується довідкою за підписом секретаря Бердянської міської територіальної виборчої комісії Бердянського району Запорізької області від 23.09.2020 №12.
27.09.2020 о 23 год. 35 хв. відповідачем прийнято постанову №22 «Про відмову в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Бердянського міського голови Бердянського району, висунутого шляхом самовисування». В обґрунтування постанови зазначено, що розглянувши подані позивачем документи, Бердянська міська територіальна виборча комісія Бердянського району Запорізької області встановила відповідність цих документів вимогам Виборчого кодексу України. На підставі витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, номер кримінального провадження 12020080130002116, керуючись пунктом 5 частини 2 статті 230 Виборчого кодексу України, комісія постановила відмовити в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Бердянського міського голови Бердянського району Запорізької області, висунутого шляхом самовисування в єдиному одномандатному виборчому окрузі.
Не погодившись з вищезазначеною постановою про відмову в реєстрації кандидатом на посаду міського голови, ОСОБА_1 звернувся до суду з даною позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними мотивами.
Згідно із приписами частини 1 статті 63 Виборчого кодексу України рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, можуть бути оскаржені до суду або до виборчої комісії.
У статті 20 Виборчого кодексу України визначено, що виборчий процес - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб'єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов'язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.
Згідно із частиною 1 статті 196 Виборчого кодексу України виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи: 1) утворення виборчих округів; 2) утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
Умови реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови визначені статтею 224 Виборчого Кодексу України.
Відповідно до частини 2 статті 224 Виборчого кодексу України відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого шляхом самовисування, за умови особистого пред'явлення ним документа, передбаченого частиною першою статті 8 цього Кодексу, та подання ним документів, передбачених пунктами 4-7 частини першої цієї статті, а також подання особисто підписаної ним заяви про самовисування кандидатом на посаду відповідно сільського, селищного, міського голови із згодою на оприлюднення біографічних відомостей та обробку персональних даних у зв'язку з участю у місцевих виборах.
Згідно пунктів 4-7 частини 1 статті 224 Виборчого кодексу України відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого організацією партії, за умови отримання нею таких документів:
4) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу;
5) автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п'яти років до дня висування кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови змінювала прізвище та/або власне ім'я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості, дату складання автобіографії та підпис кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови (складається у друкованому вигляді);
6) однієї фотографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;
7) копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.
Порядок реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови встановлений статтею 229 Виборчого кодексу України.
Згідно з частиною 1 статті 229 Виборчого кодексу України кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови реєструється відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією, за умови подання їй документів, передбачених статтею 224 цього Кодексу.
За правилами частини 3 статті 229 Виборчого кодексу України, подання документів до сільської, селищної, міської виборчої комісії для реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого організацією партії, здійснюється представником організації партії, уповноваженим на це довіреністю від такої організації партії, а кандидатів, висунутих шляхом самовисування, - ними особисто, крім випадків подачі таких документів за допомогою електронних сервісів у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.
Частиною 7 статті 229 Виборчого кодексу України встановлено, що сільська, селищна, міська виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови або заяви про самовисування та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію відповідного кандидата або про відмову в його реєстрації.
Підстави відмови в реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови визначені частиною 2 статті 230 Виборчого кодексу України.
Так, відповідно до частини 2 статті 230 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у разі:
1) відсутності хоча б одного з документів стосовно кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, зазначених у пунктах 5-12 частини першої статті 222, пунктах 3-7 частини першої статті 223, частині першій статті 224 цього Кодексу, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави кандидата на посаду міського голови);
1-1) порушення порядку висування окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, встановленого статтями 216-221 цього Кодексу, в тому числі щодо заборони одночасного висування;
2) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт припинення громадянства України особою, висунутою кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови;
3) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт виїзду особи, висунутої кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, за межі України для постійного проживання;
4) отримання від суду належним чином засвідченої копії судового рішення, яким особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, визнано недієздатною;
5) наявності в особи, висунутої кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку;
6) виявлення інших обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, права бути обраною депутатом.
Суд наголошує, що вказаний перелік є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.
Як зазначено у частині 4 вказаної статті рішення про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття видається (направляється) представнику організації партії (у разі висування такої особи організацією партії) та кандидату в депутати, кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови (у разі самовисування).
Як встановлено судом, позивачу відмовлено у реєстрації кандидатом на посаду Бердянського міського голови Бердянського району на підставі пункту 5 частини 2 статті 230 Виборчого кодексу України, який передбачає відмову у реєстрації у разі наявності у кандидата судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку. При цьому, в оскаржуваній постанові відповідач посилається на витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, номер кримінального провадження 12020080130002116.
Ухвалою суду від 03.10.2020 у справі №280/7002/20 витребувано від Бердянської міської територіальної виборчої комісії Бердянського району Запорізької області докази, зокрема, засвідчені належним чином копії документів щодо ОСОБА_1 , які були наявні у відповідача при прийнятті рішення про відмову в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Бердянського міського голови, висунутого шляхом самовисування.
Разом з тим, витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, номер кримінального провадження 12020080130002116, з урахуванням якого прийнято оскаржувану постанову, до суду не надано, пояснень з цього приводу відповідач також не надав.
Аналізуючи пункт 5 частини 2 статті 230 Виборчого кодексу України суд зазначає, що умовою для відмови в реєстрації кандидата за вказаним пунктом є наявність у кандидата на час розгляду його документів не погашеної або не знятої судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення.
Відповідно до частини 1 статті 88 Кримінального кодексу України особа визнається такою, що має судимість, з дня набрання законної сили обвинувальним вироком і до погашення або зняття судимості.
Позивач надав до матеріалів справи довідку Міністерства внутрішніх справ України серії ІІА №1891712, відповідно до якої за обліками МВС громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Бердянськ Запорізької області, Україна, на території України станом на 29.09.2020 до кримінальної відповідальності не притягується, не знятої чи не погашеної судимості не має та в розшуку не перебуває. Довідка містить результати перевірки за персонально-довідковим обліком ЄІС МВС стосовно відсутності (наявності), притягнення особи до кримінальної відповідальності, обмежень, передбачених кримінально-процесуальним законодавством України.
Порядок формування, ведення та використання оперативно-довідкового і дактилоскопічного обліку в органах внутрішніх справ та органах (установах) кримінально-виконавчої системи України, визначає Інструкція про порядок формування, ведення та використання оперативно-довідкового і дактилоскопічного обліку в органах внутрішніх справ та органах (установах) кримінально-виконавчої системи України, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України, Державного департаменту України з питань виконання покарань від 23.08.2002 №823/188 (далі - Інструкція).
Згідно з пунктом 2.1 Інструкції об'єктами оперативно-довідкового і дактилоскопічного обліку є особи, які на території України обвинувачуються у вчиненні злочинів або засуджені, розшукуються, затримані за підозрою в занятті бродяжництвом, а також громадяни України, що вчинили злочини за її межами і відомості про яких надійшли офіційними каналами згідно з міжнародними договорами у сфері обміну інформацією, які набрали чинності в установленому порядку.
Облік здійснюється шляхом ведення алфавітних оперативно-довідкових картотек (далі - ОДК) і дактилоскопічних картотек (далі - ДК), у тому числі з використанням автоматизованих банків даних та автоматизованих дактилоскопічних інформаційних систем.
Централізований облік здійснюється Департаментом інформаційних технологій при МВС України (далі - ДІТ при МВС), а регіональний (місцевий) облік - управліннями (відділами) оперативної інформації при ГУМВС України в Автономній Республіці Крим та при управліннях МВС України в областях. У місті Києві і Київській області алфавітний і дактилоскопічний облік здійснюється ДІТ при МВС України.
Пунктом 9.9 Інструкції передбачено, що інформацію про судимість (несудимість) за особистими зверненнями громадян надають територіальні УОІ-ВОІ за місцем останнього постійного мешкання цих громадян з урахуванням вимог статей 5, 89, 108 КК України. Довідка надається на бланку встановленого зразка за підписом керівника та засвідчується печаткою підрозділу з її обов'язковою реєстрацією.
Умови, підстави та процедуру надання відомостей з інформаційної підсистеми «Оперативно-довідкова картотека» єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України, що містить відомості стосовно осіб, яким повідомлено про підозру в учиненні кримінального правопорушення, та осіб, яких засуджено за вчинення кримінального правопорушення, права та обов'язки суб'єктів, що є учасниками зазначеної процедури визначено Порядком доступу до відомостей персонально-довідкового обліку єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29.11.2016 №1256 (далі - Порядок №1256).
Відповідно до пункту 2 Порядку №1256 Довідка - документ, який містить відомості з персонально-довідкового обліку єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України та який залежно від обсягу запитуваної особою інформації може містити відомості про: відсутність (наявність) судимості; притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінально-процесуальним законодавством України; персонально-довідковий облік - систематизований банк (база) даних інформаційної підсистеми «Оперативно-довідкова картотека» єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України стосовно осіб, яким повідомлено про підозру в учиненні кримінального правопорушення, та осіб, яких засуджено за вчинення кримінального правопорушення.
Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що до довідки, яка видається уповноваженою особою, має включатися інформація про притягнення особи до кримінальної відповідальності, про відсутність або наявність у особи судимості згідно з обвинувальним вироком суду, який набрав законної сили, з урахуванням вимог статей 5 (зворотна дія закону про кримінальну відповідальність у часі), 89 (строки погашення судимості) і 108 (погашення та зняття судимості) Кримінального кодексу України, та про наявність обмежень, передбачених кримінально-процесуальним законодавством України.
Суд зазначає, що наявна в матеріалах справи довідка Міністерства внутрішніх справ України серії ІІА №1891712 видана уповноваженим розпорядником інформації, та свідчить про те, що станом на час розгляду поданих позивачем документів та винесення оскаржуваної постанови про відмову в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Бердянського міського голови Бердянського району, позивач не мав судимості, до кримінальної відповідальності не притягувався, у зв'язку з чим відмова у реєстрації кандидатом на посаду міського голови на підставі пункту 5 частини 2 статті 230 Виборчого кодексу України є безпідставною.
Будь-які інші докази на спростування даних обставин до суду не надано.
Вирішуючи позовні вимоги про зобов'язання відповідача негайно зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом на посаду Бердянського міського голови Бердянського району Запорізької області, висунутого шляхом самовисування на перших місцевих виборах 25.10.2020, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 6 статті 64 Виборчого кодексу України у разі скасування судом рішення виборчої комісії, у тому числі з питання визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, встановлення підсумків голосування та результатів виборів, рішення з цього питання приймає виборча комісія, рішення якої було скасовано, або відповідна виборча комісія вищого рівня на підставі рішення суду. При цьому, якщо рішення не було скасовано з формальних підстав, виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює скасоване рішення.
За змістом частини 1 статті 278 Кодексу адміністративного судочинства України суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше визначене законом рішення.
З урахуванням висновку суду про протиправність оскаржуваної постанови про відмову позивачу в реєстрації кандидатом на посаду міського голови, враховуючи те, що відповідачем встановлено відповідність поданих позивачем документів вимогам Виборчого кодексу України, з огляду на безперервність, швидкоплинність та етапність виборчого процесу, суд вважає, що достатнім та ефективним способом захисту порушеного права є зобов'язання Бердянської міської територіальної виборчої комісії Бердянського району Запорізької області зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом на посаду Бердянського міського голови Бердянського району Запорізької області.
Разом з тим, не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині негайного зобов'язання відповідача вчинити певні дії, оскільки такі вимоги не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.
Стосовно позовних вимог в частині зобов'язання Бердянської міської територіальної виборчої комісії прийняти від ОСОБА_1 подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій і включити кандидатури, документи по яких відповідають вимогам Виборчого кодексу України, при проведенні жеребкування для визначення складу дільничних комісій слід зазначити наступне.
Порядок утворення дільничної виборчої комісії регламентовано статтею 204 Виборчого кодексу України.
Так, частиною 1 статті 204 Виборчого кодексу України передбачено, що дільнична виборча комісія утворюється відповідною міською чи районною у місті, сільською, селищною виборчою комісією не пізніш як за п'ятнадцять днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії.
Право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій мають, серед іншого, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови.
При утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб'єктами подання, визначеними пунктами 3-5 цієї частини, за результатами жеребкування, що проводиться у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією, не пізніш як на восьмий день після закінчення строку внесення подань щодо кандидатур до складу такої комісії.
Частиною 4 статті 204 Виборчого кодексу України визначено, що кандидат у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів сільської, селищної, міської (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) рад, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови вносять до територіальної виборчої комісії подання щодо кандидатур до складу відповідних дільничних виборчих комісій (не більше однієї особи до складу кожної дільничної виборчої комісії) за своїм підписом.
Зазначені подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій вносяться не пізніш як за двадцять чотири дні до дня виборів за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
Як зазначено в пункті 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 05 квітня 2005 року, засіб захисту, що вимагається статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.
Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
Враховуючи, що прийняття відповідачем оскаржуваної постанови, якою ОСОБА_1 відмовлено в реєстрації кандидатом на посаду Бердянського міського голови Бердянського району, та протиправність якої встановлено судом, фактично позбавило позивача можливості подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій у встановлені нормами Виборчого кодексу України терміни; зважаючи на терміновість та безперевність виборчого процесу, в якому кожна процедура чітко регламентована у часі, з метою повного та всебічного захисту прав позивача суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині зобов'язання Бердянської міської територіальної виборчої комісії прийняти від ОСОБА_1 подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій і включити кандидатури, документи по яких відповідають вимогам Виборчого кодексу України, при проведенні жеребкування для визначення складу дільничних комісій та наявність підстав для їх задоволення.
Відповідно до ч. 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За правилами, встановленими частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищенаведені обставини у сукупності, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч. 9 ст. 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Позивачем при поданні позовної заяви судовий збір не сплачено.
Таким чином, суд доходить висновку про необхідність стягнення з відповідача судових витрат у вигляді судового збору у розмірі 1 681,60 грн. (за 2 немайнові вимоги, заявлені фізичною особою).
Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 143, 241, 243-246, 271-273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1. Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Бердянської міської територіальної виборчої комісії Бердянського району Запорізької області від 27 вересня 2020 року № 22 про відмову в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Бердянського міського голови Бердянського району, висунутого шляхом самовисування.
3. Зобов'язати Бердянську міську територіальну виборчу комісію Бердянського району Запорізької області (71118, Запорізька область, м. Бердянськ, пл. Єдності, 2; код ЄДРПОУ 43755616) зареєструвати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) кандидатом на посаду Бердянського міського голови Бердянського району, висунутого шляхом самовисування на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.
4. Зобов'язати Бердянську міську територіальну виборчу комісію Бердянського району Запорізької області (71118, Запорізька область, м. Бердянськ, пл. Єдності, 2; код ЄДРПОУ 43755616) прийняти від ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій і включити кандидатури, документи по яких відповідають вимогам Виборчого кодексу України, при проведенні жеребкування для визначення складу дільничних комісій.
5. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
6. Стягнути з Бердянської міської територіальної виборчої комісії Бердянського району Запорізької області (71118, Запорізька область, м. Бердянськ, пл. Єдності, 2; код ЄДРПОУ 43755616) судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 1 681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) гривня 60 коп. до Спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Запорізького окружного адміністративного суду (отримувач коштів УК у Дніпр.р-ні м.Зап./Дніпр./22030101, код отримувача 38025423, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, рахунок отримувача UA678999980313171206084008006, код класифікації доходів бюджету 22030101).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 03.10.2020.
Суддя Ю.П. Бойченко