м. Вінниця
01 жовтня 2020 р. Справа № 120/3764/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара П.А., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що проходив службу в Головному управлінні Національної поліції у Вінницькій області та під час проходження служби неодноразово заступав на службу у нічний час. Однак, при звільненні, всупереч вимогам чинного законодавства, позивач вказує, що з ним не був проведений повний розрахунок по грошовому забезпеченню при звільненні зі служби, а саме, не виплачені доплати за службу у нічний час за період з 07.11.2015 по 30.04.2020.
Вважаючи таку бездіяльність протиправною та такою, що суперечить вимогам законів України та порушує конституційні права, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 03.08.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, відповідно до ст. 262 КАС України.
26.08.2020 відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому останній заперечує щодо задоволення адміністративного позову. Зокрема вказує, що позивач дійсно у період часу 2015-2017 років проходив службу у Вінницькому відділі поліції ГУНП у Вінницькій області, з 2017-2019 у Барському відділенні поліції ГУНП у Вінницькій області, з 2019 по 30.04.2020 у Вишенському відділі ГУНП у Вінницькій області, де виконував свої посадові обов'язки. Однак, керівниками структурних підрозділів, де проходив службу позивач не надавалась інформація до ГУНП у виді довідки встановлено зразка про залучення ОСОБА_1 до служби у нічний час, а відтак, бездіяльність щодо не нарахування надбавки відсутня. Крім того, відповідач зазначає, що згідно відповіді управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП у Вінницькій області№1288/29/01-2020 від 19.08.2020 в довідках обліку несення поліцейськими служби в нічний час відсутня інформація про виконання ОСОБА_1 службових обов'язків в нічний час, а тому нарахування та виплата доплати не проводились.
Ухвалою суду від 02.09.2020 задоволено клопотання представника відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Вирішено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження у судовому засіданні із викликом сторін та призначено судове засідання.
07.09.2020 позивачем подано відповідь на відзив, в якій надає спростування щодо тверджень та аргументів ГУНП у Вінницькій області викладених у відзиві на позовну заяву. Зокрема вказує на те, що, якщо підконтрольні відповідачу підрозділи неналежним чином здійснювали свої повноваження та не надавали вчасно відповідну документацію, це не позбавляє обов'язку відповідача здійснювати виплату належних йому сум грошового забезпечення.
16.09.2020 представником відповідача подано заперечення щодо відповіді на відзив, яка повністю відтворює зміст відзиву на позовну заяву.
Ухвалою суду від 23.09.2020 витребувано у Вінницькому відділі поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, Барському відділенні поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області та Вишенському відділенні поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області додаткові докази.
На виконання вимог ухвали суду від 16.09.2020 до канцелярії суду подані додаткові докази.
У судове засідання учасники справи не прибули, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися завчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Поряд з цим, в матеріалах справи наявне клопотання позивача про розгляд справи за його відсутності (вх. №27735 від 21.09.2020).
Крім того, 01.10.2020 представником відповідача до канцелярії суду також подано заяву про розгляд справи без її участі, в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.ч. 1, 9 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Частиною 4 статті 229 КАС України встановлено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на викладене, суд вважає можливим розглянути адміністративну справу у письмовому провадженні.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
Як свідчать матеріали, ОСОБА_1 з 2015 по 2020 рік проходив службу у Головному управлінні Національної поліції у Вінницькій області, зокрема:
- з 07.11.2015 по 02.08.2017 у Вінницькому відділі поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області;
- з 03.08.2017 по 02.09.2019 у Барському відділенні поліції Жмеринського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області;
- з 02.09.2019 по 30.04.2020 у Вишенському відділенні поліції Вінницького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області.
Так, згідно довідки Вінницького відділу поліції ГУНП у Вінницькій області №П-18зі/200/01/2020 від 06.07.2020 позивач перебував у добовому чергуванні у складі слідчо-оперативної групи у період з 07.11.2015 по 02.08.2017 - 63 рази.
Крім того, у довідці вказано, що інформація про розміри нарахованих та виплачених доплат за службу в нічний час відповідно до п. 11 розділу ІІ Постанови КМУ №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" з 07.11.2015 по 02.08.2017 та розмір не нарахованих та невиплачених доплат за службу в нічний час у Вінницькому відділі поліції ГУНП відсутня.
Відповідно до довідки №4726/214/01-2020 від 01.07.2020 (аналогічна довідка №5116/214/2020 від 16.07.2020) про несення служби у нічний час за період з 03.08.2017 по 02.09.2019 в Барському ВП Жмеринського ВП ГУНП у Вінницькій області, ОСОБА_2 проходив службу у нічний час - 1056 години (176 добових чергувань): у 2017 році - 276 год. (46 нічних змін); у 2018 році - 498 год. (83 нічних зміни); у 2019 році - 282 год. (47 нічних змін).
Також, згідно інформації, яка надана Вишенським ВП Вінницького ВП ГУНП у Вінницькій області від 06.07.2020 за №П-2зі/231-20, встановлено, що у відповідності до нарядів несення служби у складі слідчо-оперативної групи та інших нарядів були встановлені дати несення служби позивачем у добових змінах у період з 02.09.2019 по 30.04.2020 у Вишенському ВП у Вінницькій області, що у загальній кількості складає 26 добових змін.
За час служби позивача, відповідачем доплат на службу в нічний час не здійснювалось.
Позивач, вважаючи, що має право на доплату за службу в нічний час за період з 07.11.2015 по 30.04.2020, звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує, що відповідно до частин 1 та 2 статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 3 пункту 5 цієї Постанови, визначено обов'язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Відповідно до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (наказ Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260).
Згідно п. 5 Розділу І вказаного Порядку № 260, грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пунктом 11 Розділу І Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.
Відповідно до п. 11 Розділу ІІ Порядку № 260, поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.
Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.
Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.
Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Як встановлено судом із матеріалів справи за період з 07.11.2015 по 30.04.2020 включно позивач відпрацював в загальній кількості 265 нічних змін, а саме:
- з 07.11.2015 по 02.08.2017 у Вінницькому ВП ГУНП у Вінницькій області - 63 добових чергування;
- з 03.08.2017 по 02.09.2019 у Барському ВП Жмеринського ВП ГУНП у Вінницькій області - 176 добових чергувань;
- з 02.09.2019 по 30.04.2020 у Вишенському ВП Вінницького ВП ГУНП у Вінницькій області - 26 добових чергувань.
Вказане підтверджується наявними у матеріалах справи листами Вінницького ВН ГУНП у Вінницькій області від 06.07.2020 №П-18зі/200/01/2020 та Вишенського ВП Вінницького ВП ГУНП у Вінницькій області від 06.07.2020 №П-2зі/231-20; довідкою №4726/214/01-2020 від 01.07.2020 (аналогічна довідка №5116/214/2020 від 16.07.2020) про несення служби у нічний час за період з 03.08.2017 по 02.09.2019 в Барському ВП Жмеринського ВП ГУНП у Вінницькій області; копією книги нарядів Вишенського ВП Вінницького ВП ГУНП у Вінницькій області за період з 02.09.2019 по 30.04.2020.
Разом з тим, відповідач, в супереч вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за № 988 та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, доплату за службу в нічний час не здійснював.
Таким чином, у ході розгляду справи доводи позивача про несення ним служби у нічний час знайшли своє підтвердження, що є підставою для задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправної бездіяльності щодо невиплати доплати за несення служби в нічний час за період з 07.11.2015 по 30.04.2020 та зобов'язання здійснити нарахування та виплату вказаної доплати.
Посилання відповідача на те, що керівниками структурних підрозділів, де проходив службу позивач, не надавалась інформація до ГУНП у Вінницькій області у виді довідки встановленого зразка про залучення останнього до служби в нічний час, а відтак бездіяльність щодо не нарахування відсутня, судом не приймається до уваги, оскільки відділення поліції, в яких проходив службу позивач, є структурними підрозділами Головного управління Національної поліції у Вінницькій області. При цьому, те що підконтрольні відповідача підрозділи неналежним чином здійснювали свої повноваження не позбавляє обов'язку ГУ НП у Вінницькій області здійснювати виплату належних сум грошового забезпечення.
Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частини 1 та 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з частиною 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат у розумінні ст. 139 КАС України відсутні.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції у Вінницькій області щодо невиплати доплати ОСОБА_1 за несення служби в нічний час за період з 07.11.2015 по 30.04.2020.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Вінницькій області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 доплату за службу в нічний час за період з 07.11.2015 по 30.04.2020.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: Головне управління Національної поліції у Вінницькій області (вул. Театральна, 10, м. Вінниця, 21050, код ЄДРПОУ 40108672)
Суддя Комар Павло Анатолійович