Постанова від 01.10.2020 по справі 634/1092/20

Справа №: 634/1092/20

Провадження № 3/634/494/20

Категорія 289

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.10.2020 року, сахновщинський районний суду Харківської області у складі головуючого судді - Зимовського О.С., за участю секретаря судового засідання - Ковбаса С.В., прокурора - Костогризова О.В., особи, щодо якої розглядається справа про адміністративне правопорушення - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про корупційне адміністративне правопорушення, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Харківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт Сахновщина Харківської області, громадянина України, пенсіонера, одруженого, зареєстрованого та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

26.08.2020 року Управлінням стратегічних розслідувань в Харківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України складено протокол № 511 про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч.1 ст.172-6 КпАП України, відносно ОСОБА_1 , який будучи звільнений з посади начальника караулу ДПРЧ-55 ГУ ДСНС України у Харківській області, суб'єктом декларування, згідно з підпунктом «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року №1700-VII є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, несвоєчасно подав декларацію після звільнення, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування 06.06.2019 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП України.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав, щиро розкаявся, пояснив, що у зв'язку з юридичною необізнаністю в стоки передбачені чинним законодавством не подав декларацію після звільнення з посадиначальника караулу ДПРЧ-55 ГУ ДСНС України у Харківській області.

Прокурор у судовому засіданні зазначив, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тому просив суд накласти на нього адміністративне стягнення.

Заслухавши учасників судового засідання, дослідивши матеріали справи, суд приходить наступного.

Згідно з вимогами ст. 7 КУпАП України, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу проводиться в межах їх компетенції, у точній відповідності із законом.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Так, ОСОБА_1 будучи звільненим з посади начальника караулу 55-ДПРЧ ГУ ДСНС України в Харківській області, 06.06.2019 року несвоєчасно подав декларацію після звільнення на сайт Національного агентства з питань запобігання корупції.

У відповідності до абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону № 1700-VІІ, суб'єкти декларування- особи, зазначені у підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, особи які припинили діяльність, зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до статті 1 статті 1 Закону № 1700-VІІ правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

У відповідності до частини 1 статті 65 Закону № 1700-VІІ за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Згідно підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону № 1700-VІІ осіб начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту віднесено до суб'єктів на яких поширюється дія цього Закону.

Диспозицією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Зазначена диспозиція за своїм змістом є бланкетною нормою, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших норм. Так, примітка до ст. 172-6 КУпАП, вміщує вказівку на суб'єкт цього правопорушення, відсилає до норм спеціального антикорупційного закону, зокрема частин 1 і 2 ст. 45 Закону, в яких, крім іншого, передбачено певну деталізацію відповідних положень нормативно - правових актів, що наповнює норму ч. 1 ст. 172-6 КУпАП більш конкретним змістом для встановлення саме тих ознак, які мають значення для правової кваліфікації зазначеного діяння.

Для кваліфікації діяння за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом.

Об'єктивною стороною вищевказаного адміністративного правопорушення, яка має активну форму прояву, є несвоєчасне подання без поважних причин декларації.

Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) від 13.02.2020 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю» передбачено чотири типи декларацій суб'єкта декларування :

1)щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація;

2)декларація суб'єкта декларування, який припиняє відповідну діяльність (декларація перед звільненням) - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а» та «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Декларація «перед звільненням» охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими таким суб'єктом декларування;

3)декларація після звільнення - декларація, яка подається відповідно до абзацу другого частини другої статті 45 Закону з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» та «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація;

4)декларація кандидата на посаду - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини третьої статті 45 Закону до призначення або обрання особи на посаду. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади, якщо інше не передбачено законодавством.

Згідно частини 2 статті 45 Закону № 1700-УІІ, особи зазначені у пункті 1, підпункті «д» пункту 1 частини 1 статті 3 цього Закону, зобов'язані до 1 квітня наступного за звітним роком, подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства Е - декларацію, за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи звільненим з посади начальника караулу 55-ДПРЧ ГУ ДСНС України у Харківській області, був зобов'язаний подати щорічну декларацію особи, начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, за 2018 рік у строк з 01 січня 2019 року по 31 березня 2019 року включно.

На виконання вимог частини 2 статті 45 Закону № 1700-VІІ, ОСОБА_1 , будучи звільненим з посади начальника караулу 55-ДПРЧ ГУ ДСНС України у Харківській області, подав декларацію за 2018 рік, шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://public.nazk.gov.ua

Відповідно до інформації з офіційного веб-сайту Національного агентства, Е-декларації ОСОБА_1 подав 06.06.2019 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Таким чином, дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковані за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації після звільнення, особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Разом з тим, згідно ст.22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності й обмежитися усним зауваженням.

При цьому зазначена норма закону не містить будь-якого переліку умов або обставин, наявність яких вказувала б на малозначність правопорушення, а також застережень щодо неможливості її застосування до окремих складів адміністративних правопорушень.

Беручи до уваги встановлені у справі обставини, враховуючи відомості про особу ОСОБА_1 , який вперше притягується до адміністративної відповідальності, від його дій не завдано шкоди громадським чи державним інтересам, будь-які негативні наслідки не наступили, одружений, є пенсіонером за вислугою років, згідно службової характеристики характеризується позитивно, з урахуванням характеру правопорушення, складу даного правопорушення, який є формальним, суд вважає можливим застосувати до ОСОБА_1 положення ст.22 КУпАП та звільнити його від адміністративної відповідальності, у зв'язку з малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням, якого буде достатньо для виховання останнього та запобігання вчинення ним нових правопорушень.

Керуючись Законом України «Про запобігання корупції», Законом України «Про державну службу», ст.ст., 22, 172-6, 247, 278, 283, 284, 285 КУпАП,

постановив:

На підставі статті 22 КУпАП, звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 від адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.172-6 КУпАП, у зв'язку з малозначністю скоєного правопорушення, обмежившись усним зауваженням.

На підставі ч. 2 ст. 284 КУпАП закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена через Сахновщинський районний суд до Харківського апеляційного суду шляхом подачі в 10 денний строк, після її винесення, апеляційної скарги.

Суддя: /підпис/

Копія вірна. Суддя: