Рішення від 29.09.2020 по справі 620/3542/20

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2020 року м. Чернігів Справа № 620/3542/20

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Клименок А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Сновської міської ради Сновського району Чернігівської області до Головного спеціаліста-реєстратора сектору надання адміністративних послуг Сновської міської ради Горбатович Кристини Едуардівни про зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Сновська міська рада Сновського району Чернігівської області звернулась до суду з адміністративним позовом до головного спеціаліста-реєстратора сектору надання адміністративних послуг Сновської міської ради Горбатович Кристини Едуардівни та просить: зобов'язати головного спеціаліста - державного реєстратора сектору надання адміністративних послуг Сновської міської ради Горбатович Кристину Едуардівну, здійснити реєстрацію права власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , за Сновською міською радою.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що відмова державного реєстратора сектору надання адміністративних послуг Сновської міської ради Горбатович Кристину Едуардівну здійснити реєстрацію права власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , за Сновською міською радою, не грунтується на законі, є протиправною та порушує права позивача.

Від позивача до суду надійшла заява, в якій він просить розглядати справу без участі його представника.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Причини неявки суду не повідомив.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. До суду надійшло клопотання від відповідача, в якому він просить розглядати справу за її відсутності та відзив на позовну заяву.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін за наявними в матеріалах справи доказами.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювалося.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Сновська міська рада, згідно ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є органом місцевого самоврядування, що представляє відповідну територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження, визначені Конституцією України та іншими законами.

Відповідно до п. 3 ст. 16 визначеного закону, матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і не рухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Відповідно до ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

Рішенням Сновської міської ради дев'ятої сесії восьмого скликання № 13-9/VIII від 13.07.2017 затверджено рішення (регуляторний акт) «Про затвердження Порядку виявлення, взяття на облік, збереження та використання безхазяйного нерухомого майна та відумерлої спадщини на території Сновської міської ради», а також створено відповідну комісію. '

Згідно Акту № 4 від 17.07.2017 з обстеження безхазяйної речі (майна), відумерлої спадщини на території Сновської міської ради, комісією виявлено об'єкт нерухомого майна у вигляді житлового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до висновку комісії - технічний стан будинку та прилеглої до нього території незадовільний, для проживання не придатний.

Згідно листа Комунального підприємства Чернігівського міжміського бюро технічної інвентаризації право власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровано за ОСОБА_1 - в цілому будинок на підставі договору про надання в безстрокове користування земельної ділянки від 04.06.1981 № 2921.

Відповідно до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть №80 від 24.08.1972 ОСОБА_2 , що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 - помер.

Згідно Витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 53717970 від 18.10.2018 спадкоємців за законом та заповітом у померлого немає.

Залишену після смерті померлого спадщину у встановлений законодавством термін ніхто не прийняв, спадкова справа у нотаріальній конторі не заводилась.

На підставі вищевикладеного, рішенням Сновської міської ради від 29.11.2018 № 26-29/VII «Про прийняття в комунальну власність спадщини (житлового будинку) громадянина ОСОБА_2 » прийнято у власність Сновської міської ради та поставлено на баланс.

Рішенням Сновської міської ради від 23.06.2020 р. № 17-48/VII «Про реєстрацію права власності житлових будинків» головному спеціалісту - державному реєстратору сектору надання адміністративних послуг Сновської міської ради, доручено здійснити реєстрацію права власності на об'єкт нерухомості, а саме: житловий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Розглянувши документи, головний спеціаліст - державний реєстратор сектору надання адміністративних послуг Сновської міської ради Горбатович Кристина Едуардівна, прийняв рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 53362380 від 29.07.2020.

Не погодившись з таким рішенням, позивач оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Нормами ЦК УРСР 1963, а саме п. З ст.524 передбачено, що вразі відсутності спадкоємців за законом, за заповітом, у випадку не прийняття спадщини жодним зі спадкоємців, або позбавлення заповідачем спадщини, майно померлого за правом спадкоємства переходить до держави що підтверджується п.5 4.1 ст.555 ЦК УРСР 1963 року.

Відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» б'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою.

Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав на нерухоме майно проводиться у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Згідно ч. І ст. 11 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.

Оскаржувана відмова мотивована тим, що подані документи не відповідають вимогам встановлених Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», оскільки не входять до переліку підстав для державної реєстрації визначених в ст. 27 зазначеного закону.

Проте, відповідно до роз'яснення Міністерства юстиції України № 14465/5719-26-20/8.4.3 від 26.03.2020 р. перелік документів, що підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно та можуть бути підставами для державної реєстрації прав визначений ст. 27 вище вказаного закону не є вичерпним.

Для проведення державної реєстрації прав, особа подає перелік документів, які підтверджують факт набуття цією особою відповідного нерухомого майна на тому чи іншому праві.

Відмова реєстратора є без підставною, оскільки документи, що підтверджують право власності на будинок за Сновською міською радою було надано.

Відповідно до листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013р. № 24-753/0/4-13, при вирішенні спорів про спадкування, спадщина по яких відкрилась і була прийнята до 1 січня 2004 року, не допускається застосування судами норм ЦК 2003 року.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного Кодексу України 2004 року, при вирішенні спорів про спадкування, спадщина по яких відкрилась і була прийнята до 1 січня 2004 року, застосовуються норми законодавства, чинного на час відкриття спадщини, зокрема ЦК УРСР 1963 року.

З огляду на наведене, не відмова головного спеціаліста - державного реєстратора сектору надання адміністративних послуг Сновської міської ради Горбатович К.Е. у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 53362380 від 29.07.2020 не грунтується на законі та є протиправною.

Згідно зі п. 4 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до ч. 4 ст. 245 згаданого Кодексу, у випадку, визначеному п. 4 ч. 2 цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для нього прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Сновської міської ради Сновського району Чернігівської області (вул.Банкова, 5, м.Сновськ,Чернігівська область,15200, код ЄДРПОУ 04061932) до головного спеціаліста-реєстратора сектору надання адміністративних послуг Сновської міської ради Горбатович Кристини Едуардівни (вул.Банкова, 5, м.Сновськ, Чернігівська область, 15200, код ЄДРПОУ код ЄДРПОУ 04061932) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Зобов'язати головного спеціаліста - державного реєстратора сектору надання адміністративних послуг Сновської міської ради Горбатович Кристину Едуардівну здійснити реєстрацію права власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , за Сновською міською радою.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 01 жовтня 2020 року.

Суддя С.Л. Клопот