30 вересня 2020 року справа № 580/2952/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі - позивач) з позовом до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради (вул.Б.Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18000, далі - відповідач), якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки кадастровий номер 7110136400:01:011:0020, площею 505 кв.м., розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , для будівництва індивідуального житлового будинку;
- зобов'язати відповідача розглянути питання щодо видачі позивачу будівельний паспорт забудови земельної ділянки кадастровий номер 7110136400:01:011:0020, площею 505 кв.м., розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , для будівництва індивідуального житлового будинку, з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 05.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що відповідач протиправно не видає йому будівельний паспорт забудови земельної ділянки кадастровий номер 7110136400:01:011:0020, площею 505 кв.м., розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , для будівництва індивідуального житлового будинку, через невідповідність намірам забудови Плану зонування території м. Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 04.12.2014 №2-513. Однак позивачем зазначено, що на момент затвердження вищевказаного Плану зонування території м. Черкаси земельна ділянка площею 505 кв.м., розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер 7110136400:01:011:0020, вже перебувала у приватній власності позивача згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯД №868573, виданого 01.02.2006 та їй наданий відповідний статус для будівництва індивідуального і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а тому вказана земельна ділянка не може бути включена до зони «Г-2» (навчальна зона та зона змішаної від 2-х до 4-х поверхів багатоквартирної та громадської забудови), в якій, на думку відповідача, не передбачено будівництво житлового будинку.
Відповідач позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити повністю, надав до суду письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що Департаментом архітектури та містобудування Черкаської міської ради правомірно відмовлено позивачу у видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки кадастровий номер 7110136400:01:011:0020, площею 505 кв.м., розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , для будівництва індивідуального житлового будинку, через невідповідність намірам забудови Плану зонування території м. Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 04.12.2014 №2-513, зокрема, земельна ділянка розташована у межах зони ««Г-2» (навчальна зона та зона змішаної від 2-х до 4-х поверхів багатоквартирної та громадської забудови), в якій не передбачено будівництво житлового будинку, тому в задоволенні позову просив відмовити повністю.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 на праві приватної власності належить земельна ділянка загальною площею 505 кв.м., розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер 7110136400:01:011:0020, для будівництва індивідуального і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Вищевказана земельна ділянка була передана позивачу у власність згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯД №868573, виданого 01.02.2006, для будівництва індивідуального і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Позивач 17.06.2020 звернувся з письмовою заявою в управління надання адміністративних послуг Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради про видачу будівельного паспорту забудови земельної ділянки кадастровий номер 7110136400:01:011:0020, площею 505 кв.м., розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , для будівництва індивідуального житлового будинку.
Листом від 25.06.2020 №01-22/30455 Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради відмовив позивачу у видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки через невідповідність намірам забудови Плану зонування території м. Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 04.12.2014 №2-513, зокрема, земельна ділянка розташована у межах зони ««Г-2» (навчальна зона та зона змішаної від 2-х до 4-х поверхів багатоквартирної та громадської забудови), в якій не передбачено будівництво житлового будинку.
Вирішуючи спір по суті суд враховує, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право власності набувається в порядку визначеному законом.
Статтею 64 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків передбачених Конституцією України.
За змістом ч. 3ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до ст. 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.
Згідно зі ст. 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт).
Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.
Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів.
За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.
Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об'єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.
Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Суд звертає увагу, що цільове призначення належної позивачу на праві приватної власності земельної ділянки загальною площею загальною площею 505 кв.м., розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер 7110136400:01:011:0020 - для будівництва індивідуального і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Однак, орган місцевого самоврядування приймаючи рішення від 04 грудня 2014 року №2-513, яким затвердив План зонування території м. Черкаси, не звернув увагу на ті обставини, що на момент затвердження вищевказаного Плану зонування території м.Черкаси земельна ділянка загальною площею 505 кв.м., розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер 7110136400:01:011:002, вже була сформована та виділена у приватну власність позивачу, їй наданий відповідний статус - для будівництва індивідуального і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Відповідно до пункту 34 частини 1статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин віднесено до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад.
Згідно зі статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання регулювання земельних відносин.
Таким чином, посилання Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради на те, що відповідно до Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 05 липня 2011 року №103, зокрема, п. 2.4 передбачено, що пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з таких підстав: невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам - є необґрунтованим, оскільки на час оформлення права власності на земельну ділянку кадастровий номер 7110136400:03:049:0033 були відсутні будь-які обмеження з приводу виділення спірної земельної ділянки під будівництво садового будинку.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 9, 14, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради щодо відмови у видачі ОСОБА_1 будівельного паспорту на забудови земельної ділянки кадастровий номер 7110136400:01:011:0020, площею 505 кв.м., розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , для будівництва індивідуального житлового будинку.
Зобов'язати Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради видати ОСОБА_1 будівельний паспорт забудови земельної ділянки кадастровий номер 7110136400:01:011:0020, площею 505 кв.м., розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , для будівництва індивідуального житлового будинку, з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя В.А. Гайдаш