Справа № 560/5557/20
01 жовтня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М. розглянувши в письмовому провадженні клопотання Головного управління ДПС у Хмельницькій області про відстрочення сплати судового збору та продовження строку для усунення недоліків позовної заяви в адміністративній справі за позовом Головного управління ДПС у Хмельницькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
Головне управління ДПС у Хмельницькій області звернулось до суду з позовом, в якому у відповідності до вимог Податкового кодексу України просить стягнути з ОСОБА_1 9466,07 грн у рахунок погашення податкового боргу.
22.09.2020 ухвалою суду позовну заяву залишено без руху, та надано час для усунення недоліків шляхом надання суду доказів сплати судового збору за вимогу майнового характеру в розмірі 2102,00 грн, або документів, які підтверджують звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
30.09.2020 від позивача надійшло клопотання про відстрочення сплати судового збору та продовження строку для усунення недоліків позовної заяви, з огляду на те, що станом на 24.09.2020 у контролюючого органу наявні видатки на утримання Головного управління ДПС у Хмельницькій області, проте рахунки для сплати судового збору по КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» заблоковані Головним управлінням Державної казначейської служби України згідно повідомлень про безспірне списання коштів від 14.09.2020 №07.1-17/5943, №07.1-17/5944, №07.1-17/5945, №07.1-17/5946, №07.1-17/5947, згідно виставлених виконавчих листів.
Розглянувши подане клопотання, суд робить висновок, що воно належить до задоволення частково, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
У розумінні приписів ст.8 Закону України "Про судовий збір" відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення розміру судового збору, звільнення його від сплати може мати місце за наявності виключних обставин.
Статтею 5 Закону України Про судовий збір визначено вичерпний перелік суб'єктів, які мають пільги та звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Судом встановлено, що позивач не відноситься до жодної з пільгових категорій, та повинен сплачувати судовий збір за подачу позовної заяви до суду.
Суд зазначає, що невмотивоване звільнення від оплати повністю або частково, відстрочення або розстрочення сплати судових витрат утворить дискримінаційне становище по відношенню до інших суб'єктів звернення за судовим захистом.
Підпунктом 1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України Про судовий збір встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою встановлюється ставка судового збору в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2020 рік установлено, що у 2020 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2020 року становить 2102,00 грн.
З урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку, про відмову у задоволенні клопотання позивача в частині відстрочення сплати судового збору.
Водночас, відповідно до частини другої статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Частиною третьою наведеної статті визначено, що якщо інше не встановлено законом, заява про поновлення процесуального строку розглядається судом, у якому належить вчинити процесуальну дію, стосовно якої пропущено строк, а заява про продовження процесуального строку, встановленого судом, - судом, який встановив строк, у письмовому провадженні.
Згідно частини п'ятої статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України пропуск строку, встановленого законом або судом учаснику справи для подання доказів, інших матеріалів чи вчинення певних дій, не звільняє такого учасника від обов'язку вчинити відповідну процесуальну дію.
Відповідно до частини шостої статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.
Таким чином, розглянувши подане клопотання та викладені у ньому мотиви, враховуючи, що клопотання подано у строки, визначені частиною другою статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про його обґрунтованість та наявність підстав для його задоволення в частині продовження процесуального строку для усунення недоліків позовної заяви в адміністративній справі №560/5557/20 протягом десяти днів з моменту отримання даної ухвали суду.
Керуючись статтями 121, 133, 243, 248, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
клопотання Головного управління ДПС у Хмельницькій області задовольнити частково.
Відмовити Головному управлінню ДПС у Хмельницькій області у відстроченні сплати судового збору по справі №560/5557/20.
Продовжити Головному управлінню ДПС у Хмельницькій області встановлений ухвалою суду від 22.09.2020 процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з моменту отримання даної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя П.М. Майстер