01 жовтня 2020 року 320/8859/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Леонтовича А.М.,
при секретарі судового засідання Олеярника М.І.,
за участю:
представника позивача - Титикало Р.С.
представника відповідача - Козоріза А.С., Залялова Р.Н.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Борщагівської сільської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області,
третя особа - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
про визнання протиправним та скасування рішення,
І. Зміст позовних вимог
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Борщагівської сільської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області, треті особи - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , в якому просить суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову Борщагівської сільської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області №19 від 24.09.2020 року «Про реєстрацію кандидатів на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області, шляхом самовисування» в частині реєстрації кандидатів Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та видачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 посвідчення кандидата на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області, встановленого зразка.
ІІ. Позиція позивача та заперечення відповідача
В обґрунтування позовних вимог позивачами зазначено, що оскаржуване рішення Бородянської селищної територіальної виборчої комісії є протиправним. Зазначає, що у нього існують підозри, що зареєстровані кандидати ОСОБА_2 та ОСОБА_3 навмисно змінили прізвище задля введення в оману виборців стосовно кандидатів на посаду Борщагівського сільського голови або допустили інші порушення при подачі документів на реєстрацію. Вказує, що кандидатами вказано у заяві про реєстрацію іншу посаду на яку вони презентують. Також, зазначає, що грошова застава сплачена ОСОБА_2 та ОСОБА_3 сплачена не за цільовим призначенням.
Заперечуючи проти задоволення позову відповідач вказав, що твердження позивача не відповідають дійсності, оскільки помилки і неточності в поданих документах не є підставою для відмови у реєстрації кандидата в депутати. Зазначено, що оскаржуваним протокол підписано уповноваженою особою.
Треті особи своїм правом надати пояснення по справі не скористалися.
Згідно акту від 30.09.2020 третіх осіб по справі не вбачається за можливе повідомити засобами телефонного зв'язку, інші засоби зв'язку суду не відомі.
ІІІ. Процесуальні дії суду у справі
Ухвалою суду від 29.09.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, та призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 30.09.2020 о 16:00 год.
30.09.2020 у судове засідання прибули представник позивача та представники відповідача; треті особи у призначений день і час до суду не з'явився, про дату час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно.
В адміністративній справі оголошено перерву у зв'язку із наданням додаткових доказів по справі, до 12:00 год. 01.10.2020.
01.10.2020 у судове засідання прибули представник позивача та представники відповідача; треті особи у призначений день і час до суду не з'явився, про дату час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_3 виданим Центральним СВМ ГУ МВС України в Київській області 30.06.2020.
Згідно довідки від 23.09.2020 про прийняття ТВК документів, поданих на реєстрацію сільського голови на місцевих виборів до Борщагівської сільської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області подано заяви про реєстрацію кандидатом на посаду Борщагіського сільського голови від Київської територіальної організації Політичної партії «Європейська Солідарність», автобіографію кандидатів на паперовому носії, автобіографія в електронному носії, рішення зборів конференції про висування кандидата на посаду сільського голови, документ про внесення грошової застави, фото кандидата у депутати паперовий носій, фото кандидата у депутати електронний носій, копії сторінок паспорту.
18.09.2020 ОСОБА_2 подано до Борщагівської сільської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області заяву про реєстрацію його кандидатом на посаду сільського голови Борщагівської сільської ради на перших виборах 25.10.2020 та автобіографію кандидата, документ про внесення грошової застави, фотографія кандидата, копія першої та другої сторінок паспорта громадянина України.
Згідно довідки №16 від 23.08.2020 Борщагівською сільською територіальною виборчою комісією Бучанського району Київської області прийнято для реєстрації документи подані ОСОБА_2 .
22.10.2020 ОСОБА_3 подано до Борщагівської сільської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області заяву про реєстрацію його кандидатом на посаду сільського голови Борщагівської сільської ради на перших виборах 25.10.2020 та автобіографію кандидата, документ про внесення грошової застави, фотографія кандидата, копія першої та другої сторінок паспорта громадянина України.
Згідно довідки №32 від 23.08.2020 Борщагівською сільською територіальною виборчою комісією Бучанського району Київської області прийнято для реєстрації документи подані ОСОБА_3 .
Відповідно до протоколу №6 від 24.09.2020 на засіданні Борщагівської сільської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області запропоновано зареєструвати кандидатів на посаду Борщагівського сільського голови, висунутих шляхом самовисування, в єдиному одномандатному виборчому окрузі, зокрема ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та зареєструвати кандидатів на посаду Борщагівського сільського голови Політичними партіями, зокрема ОСОБА_1 .
Постановою №16 від 24.09.2020 зареєстровано кандидатом на посаду Борщагівського сільського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі на перших виборах 25.10.2020, зокрема, ОСОБА_1 .
Постановою №19 від 24.09.2020 зареєстровано кандидатами на посаду Борщагівського сільського голови шляхом самовисування на перших виборах 25.10.2020, зокрема, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Не погоджуючись з постановою №19 від 24.09.2020 в частині реєстрації кандидатів Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та вважаючи її такою, що підлягає скасуванню, позивач звернулась до суду з даною позовною заявою.
V. Норми права, які застосував суд
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.38 Конституції України встановлено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Особливості судового провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій визначені ст.273 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.273 КАС України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Частиною четвертою статті 273 КАС України передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів, виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Згідно преамбули ВК України, цей Кодекс відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.
Підготовка та проведення виборів регулюються Конституцією України, цим Кодексом, Законами України «Про Центральну виборчу комісію», «;Про Державний реєстр виборців», іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства та актами Центральної виборчої комісії (ст.2 Виборчого кодексу України).
Виборчий процес, у контексті положень ч.1 ст.20 Виборчого кодексу України (далі також ВК України), - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб'єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов'язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.
Згідно ч.1 ст.22 ВК України, суб'єктом виборчого процесу відповідних виборів є,
1) виборець, який має право голосу на відповідних виборах;
2) виборча комісія, уповноважена здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів;
3) партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах;
4)кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом;
5) офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) - суб'єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно з ч.1 ст.10 Виборчого кодексу України вимоги до кандидатів встановлюються Конституцією України та цим Кодексом.
Частинами 1, 2 статті 193 Виборчого кодексу України визначено, що депутатом, сільським, селищним, міським головою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.
Депутатом, сільським, селищним, міським головою не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.
Умови реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови визначені ст.224 Виборчого кодексу України.
Відповідно до ч.1 ст.224 Виборчого кодексу України, відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого організацією партії, за умови отримання нею таких документів:
1) заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, підписаної керівником організації партії та засвідченої печаткою організації партії або організації відповідної партії вищого рівня, або печаткою партії;
2) рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови від цієї організації партії, яке має бути підписане керівником організації партії та засвідчене печаткою організації партії, а в разі її відсутності - печаткою організації партії вищого рівня, а у разі висування місцевою організацією партії кандидата на посаду міського голови - також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);
3) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від цієї організації партії, яка повинна також містити згоду на оприлюднення біографічних відомостей та на обробку персональних даних кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, зобов'язання в разі обрання протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати у порядку, встановленому законом, в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права (у разі відсутності таких підприємств чи корпоративних прав - зазначити про їх відсутність), а також зобов'язання в разі обрання припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції та законів України несумісні з посадою сільського, селищного, міського голови (у разі відсутності такої діяльності чи такого мандата - зазначити про їх відсутність);
4) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу;
5) автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п'яти років до дня висування кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови змінювала прізвище та/або власне ім'я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості, дату складання автобіографії та підпис кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови (складається у друкованому вигляді);
6) однієї фотографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;
7) копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.
Відповідно до ч.2 ст.224 Виборчого кодексу України відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого шляхом самовисування, за умови особистого пред'явлення ним документа, передбаченого частиною першою статті 8 цього Кодексу, та подання ним документів, передбачених пунктами 4-7 частини першої цієї статті, а також подання особисто підписаної ним заяви про самовисування кандидатом на посаду відповідно сільського, селищного, міського голови із згодою на оприлюднення біографічних відомостей та обробку персональних даних у зв'язку з участю у місцевих виборах.
Частиною 4 статті 224 Виборчого кодексу України визначено, що відповідальність за достовірність та точність відомостей у документах, зазначених у пункті 5 частини першої цієї статті (для осіб, висунутих шляхом самовисування - передбачених частиною другою цієї статті), поданих до територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, несуть особи, висунуті кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови.
Статтею 229 Виборчого кодексу України визначено порядок реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Відповідно до ч.1 та ч.2 вказаної статті кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови реєструється відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією, за умови подання їй документів, передбачених статтею 224 цього Кодексу. Подання документів до відповідної сільської, селищної, міської виборчої комісії для реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови закінчується за тридцять днів до дня голосування.
Згідно ч.7 ст.229 Виборчого кодексу України сільська, селищна, міська виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови або заяви про самовисування та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію відповідного кандидата або про відмову в його реєстрації.
Підстави відмови в реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови передбачені ч2. ст.230 Виборчого кодексу України.
Відповідно до ч.2 ст.230 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у разі:
1) відсутності хоча б одного з документів стосовно кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, зазначених у пунктах 5-12 частини першої статті 222, пунктах 3-7 частини першої статті 223, частині першій статті 224 цього Кодексу, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави кандидата на посаду міського голови)";
1-1) порушення порядку висування окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, встановленого статтями 216-221 цього Кодексу, в тому числі щодо заборони одночасного висування;
2) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт припинення громадянства України особою, висунутою кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови;
3) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт виїзду особи, висунутої кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, за межі України для постійного проживання;
4) отримання від суду належним чином засвідченої копії судового рішення, яким особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, визнано недієздатною;
5) наявності в особи, висунутої кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку;
6) виявлення інших обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, права бути обраною депутатом.
Підстави для скасування реєстрації кандидата та посаду сільського, селищного, міського голови визначені частиною 1 ст.231 Виборчого кодексу України, відповідно до якої територіальна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, окремого кандидата у депутати, включеного до єдиного та/або єдиного та територіального виборчих списків організації партії (під час виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) із виключенням його з відповідних виборчих списків, про скасування реєстрації окремого кандидата у депутати у багатомандатному виборчому окрузі (під час виборів депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) у разі:
1) звернення кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови не пізніш як за дев'ятнадцять днів до дня голосування із заявою про відмову від балотування. Така заява може бути засвідчена в порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат", або подана до відповідної виборчої комісії особисто;
2) звернення організації партії не пізніш як за дев'ятнадцять днів до дня голосування щодо скасування реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови відповідно до рішення, прийнятого у порядку, передбаченому статутом партії, яке додається до такого звернення. Зазначені документи підписуються керівником та засвідчуються печаткою організації партії, а в разі її відсутності - печаткою організації партії вищого рівня або печаткою партії;
3) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт припинення громадянства України кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови;
4) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт виїзду кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови за межі України для постійного проживання;
5) отримання від суду належним чином засвідченої копії судового рішення, яким кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови визнано недієздатним;
6) набрання щодо кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення або виявлення територіальною виборчою комісією факту наявності у кандидата судимості за такий злочин, не погашеної або не знятої в установленому законом порядку;
7) порушення порядку висування кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, встановленого частиною четвертою статті 216 цього Кодексу, в тому числі неподання кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови у порядку, встановленому цим Кодексом, заяви про підтвердження згоди балотуватися кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від організації партії у разі виявлення включення цієї особи до виборчих списків, списків кандидатів до відповідної ради кількох організацій партій;
8) виявлення інших обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, права бути обраною депутатом, сільським, селищним, міським головою.
Відповідно до абз.8 пункту 12 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи» №915 від 11.07.2007 після державної реєстрації зміни імені відділом державної реєстрації актів цивільного стану у паспорті громадянина України, а дипломатичним представництвом або консульською установою України у паспорті громадянина України для виїзду за кордон робиться відмітка про те, що паспорт у зв'язку із зміною імені підлягає обміну протягом місяця.
Відповідно до ч. 3 ст. 11 Закону України «Про Центральну виборчу комісію», засідання Комісії веде її Голова або, за дорученням Голови чи за погодженням між його заступниками, один із його заступників. У разі відсутності Голови та його заступників або невиконання ними з будь-яких причин своїх функцій Комісія обирає головуючого на засіданні із свого складу більшістю голосів від складу Комісії. Згідно ч. 1 ч. 6 ст. 11 Закону України «Про Центральну виборчу комісію», за результатами розгляду та обговорення на засіданні Комісії питання порядку денного Комісія ухвалює рішення у формі постанови. Рішення Комісії підписуються Головою Комісії, а у випадках, передбачених частиною третьою статті 11 цього Закону, - головуючим на засіданні Комісії. Відповідно до п 7.1 Порядку організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів, місцевих виборів, засідання виборчої комісії веде голова комісії або його заступник.
VI. Оцінка суду
Предметом даного позову є обґрунтованість та правомірність прийняття Борщагівської сільської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області постанови №19 від 24.09.2020 року «Про реєстрацію кандидатів на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області, шляхом самовисування» в частині реєстрації кандидатів Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області ОСОБА_2 та ОСОБА_3. та видачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 посвідчення кандидата на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області.
Частиною 1 статті 224 ВК України, передбачено вичерпний перелік документів для подання кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови до виборчої комісії, які є достатніми для прийняття останньою рішення про реєстрацію таких кандидатів.
Подання документів до сільської, селищної, міської виборчої комісії для реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого організацією партії, здійснюється представником відповідної організації партії, уповноваженим на це довіреністю від організації партії.
Згідно ч.3 ст.224 ВК України, представнику організації партії, кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови, який подав документи в порядку самовисування, територіальна виборча комісія видає довідку із зазначенням дати і часу прийняття документів, переліку прийнятих документів.
Документи, передбачені частинами першою та другою цієї статті, подані до відповідної виборчої комісії з порушенням строку, встановленого частиною другою статті 229 цього Кодексу, не розглядаються, рішення виборчої комісії у такому разі не приймається, про що повідомляється суб'єкту звернення листом за підписом голови комісії або за його дорученням - члена територіальної виборчої комісії.
Відповідно до ч.4 ст.224 ВК України, відповідальність за достовірність та точність відомостей у документах, зазначених у пункті 5 частини першої цієї статті (для осіб, висунутих шляхом самовисування - передбачених частиною другою цієї статті), поданих до територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, несуть особи, висунуті кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови.
18.09.2020 ОСОБА_2 подано до Борщагівської сільської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області заяву про реєстрацію його кандидатом на посаду сільського голови Борщагівської сільської ради на перших виборах 25.10.2020 та автобіографію кандидата, документ про внесення грошової застави, фотографія кандидата, копія першої та другої сторінок паспорта громадянина України.
22.10.2020 ОСОБА_3 подано до Борщагівської сільської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області заяву про реєстрацію його кандидатом на посаду сільського голови Борщагівської сільської ради на перших виборах 25.10.2020 та автобіографію кандидата, документ про внесення грошової застави, фотографія кандидата, копія першої та другої сторінок паспорта громадянина України.
Таким чином, із встановлених вище обставин слідує, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 своєчасно та в повному обсязі подано до Борщагівської сільської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області визначені ч.1 ст.224 ВК України, для реєстрації кандидатом на посаду посаду сільського голови Борщагівської сільської ради на перших виборах 25.10.2020.
У ході розгляду справи, представник позивача вказав, що кандидати на посаду сільського голови Борщагівської сільської ради ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в своїх автобіографіях не зазначили про зміну свого прізвища.
Такі доводи представник позивача є безпідставними з огляду на наступне.
Згідно п.5 ч.1 ст. 224 ВК України автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п'яти років до дня висування кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови змінювала прізвище та/або власне ім'я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості, дату складання автобіографії та підпис кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови (складається у друкованому вигляді).
Отже, в автобіографії кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови мають бути відображені, зокрема, відомості щодо зміни прізвища, власного ім'я, по батькові таких кандидатів, якщо відповідні зміни відбувалися протягом останніх п'яти років до дня висування кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови.
Відповідно до абз.8 пункту 12 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи» №915 від 11.07.2007 після державної реєстрації зміни імені відділом державної реєстрації актів цивільного стану у паспорті громадянина України, а дипломатичним представництвом або консульською установою України у паспорті громадянина України для виїзду за кордон робиться відмітка про те, що паспорт у зв'язку із зміною імені підлягає обміну протягом місяця.
З наведеного припису законодавства, вбачається, що підлягає обміну паспорт громадянина України протягом одного місяця після проведення державної реєстрації зміни імені відділом державної реєстрації актів цивільного стану.
Судом ретельно досліджено паспорт громадянина України ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 виданого Києво-Святошинським РВ УМВС України в Київській області 20.01.2000 та ОСОБА_3 серії СМ779166 виданого Голосіївським РУ ГУ МВС України в м. Києві 16.10.2007 та з'ясовано, що протягом останніх п'яти років ОСОБА_2 , ОСОБА_3 обмін паспорту не здійснювали, а отже вважати, що останні змінювали прізвище протягом вище вказаного терміну, підстави відсутні, відтак посилання представника позивача щодо не зазначення кандидатами про зміну прізвища є безпідставними.
Також, представник позивача у судовому засіданні стверджував, що з квитанцій про сплату грошової застави ОСОБА_2 та ОСОБА_3 неможливо встановити призначення вказаних платежів.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що сума грошової застави, яка сплачується відповідно до статті 225 ВК України кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови ОСОБА_2 та ОСОБА_3 перерахована на розрахунковий рахунок отримувача UA69822017220355249001020160949 Борщагівська СТВК Бучанський район, відповідно на який було перераховано грошову заставу і позивачем, відтак посилання позивача про незрозумілість призначення грошової застави сплаченої третіми особами є безпідставними.
Доводи позивача про невірність зазначення посади в заяві про реєстрацію кандидата на посаду («сільський голова Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області» замість «Борщагівський сільський голова Бучанського району Київської області) є також необґрунтованими, оскільки за висновком суду, помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію документах, якщо їх наявність не є перешкодою для розуміння змісту викладених відомостей, не є підставою для відмови в реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови. Вказаний висновок кореспондується з положенням ч.3 ст.230 Виборчого кодексу України.
Згідно пунктів 9.1 - 9.6 Порядку організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 10.08.2020 №173, за результатами розгляду та обговорення питання на засіданні виборча комісія ухвалює рішення. Рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії, крім випадків, передбачених Кодексом. На засіданні окружної, територіальної або дільничної виборчої комісії у день голосування, зокрема, під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, встановлення підсумків голосування в межах виборчого округу, у разі присутності менше ніж двох третин членів комісії від складу комісії рішення комісії приймається не менше ніж двома третинами голосів від числа членів комісії, присутніх на засіданні комісії. Рішення виборчої комісії набирає чинності з моменту його прийняття. Рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для виконання. Протоколи виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях, про встановлення підсумків голосування та про результати відповідних виборів складаються без прийняття рішень відповідними виборчими комісіями. Рішення виборчої комісії з розглянутого питання порядку денного письмово оформляється у формі постанови (додаток 1) згідно з вимогами пункту 9.7 та розділу 10 цього Порядку.
Отже, територіальна виборча комісія приймає рішення про реєстрацію або про відмову в реєстрації кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі на своєму засіданні більшістю голосів від складу комісії.
Судом встановлено, що 24.09.2020 на засіданні Борщагівської сільської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області запропоновано зареєструвати кандидатів на посаду Борщагівського сільського голови, висунутих шляхом самовисування, в єдиному одномандатному виборчому окрузі, зокрема ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та зареєструвати кандидатів на посаду Борщагівського сільського голови Політичними партіями, зокрема ОСОБА_1 . За це рішення проголосували «за» - 16, «проти» - 0, «утримались» - 0.
Відповідно до ч. 3 ст. 11 Закону України «Про Центральну виборчу комісію», засідання Комісії веде її Голова або, за дорученням Голови чи за погодженням між його заступниками, один із його заступників. У разі відсутності Голови та його заступників або невиконання ними з будь-яких причин своїх функцій Комісія обирає головуючого на засіданні із свого складу більшістю голосів від складу Комісії. Згідно ч. 1 ч. 6 ст. 11 Закону України «Про Центральну виборчу комісію», за результатами розгляду та обговорення на засіданні Комісії питання порядку денного Комісія ухвалює рішення у формі постанови. Рішення Комісії підписуються Головою Комісії, а у випадках, передбачених частиною третьою статті 11 цього Закону, - головуючим на засіданні Комісії. Відповідно до п 7.1 Порядку організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів, місцевих виборів, засідання виборчої комісії веде голова комісії або його заступник.
Таким чином, повноваження на підписання документів, що виносяться виборчими комісіями, надано як голові відповідної виборчої комісії, його заступнику, а вразі обрання на засіданні головуючого та секретаря засідання, також і відповідним особам.
У судовому засіданні представник позивача стверджував, що протокол засідання Борщагівської ТВК №6 від 25.10.2020 підписано не уповноваженою особою, а саме заступником голови Борщагівської СТВК Н.Б. Ковгар., а не головою Борщагівської СТВК ОСОБА_4 , відповідно постанова №19 від 25.09.2020 підписана головою Борщагівської СТВК ОСОБА_4 .
Разом з цим, представник відповідача пояснив, що відповідно до списку присутніх членів, на засіданні були присутні голова комісії ОСОБА_5 та його заступник Ковгар Н.Б., за дорученням голови комісії вів засідання заступник голови комісії ОСОБА_6 .
З матеріалів справи вбачається, що протокол №6 було підписано заступником голови комісії, якого було обрано головуючим на засіданні комісії, постанову №19 головою комісії, відтак, оскільки голова комісії також був присутнім на засіданні комісії, а аналізу наведених правових норм вбачається, що рішення комісії підписує голова комісії, а у разі відсутності голови та його заступників або невиконання ними з будь-яких причин своїх функцій, підписує головуючий на засіданні, суд дійшов висновку, що заступником голови Борщагівської СТВК Н.Б. Ковгар правомірно підписано протокол засідання комісії, а головою головою Борщагівської СТВК ОСОБА_4 постанову №19.
Отже, вище наведені доводи представника позивача не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи.
Відповідно до частини 2 статті 230 ВК України територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у разі: 1) відсутності хоча б одного з документів стосовно кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, зазначених у пунктах 5-12 частини першої статті 222, пунктах 3-7 частини першої статті 223, частині першій статті 224 цього Кодексу, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави кандидата на посаду міського голови)"; 1-1) порушення порядку висування окремого кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, встановленого статтями 216-221 цього Кодексу, в тому числі щодо заборони одночасного висування; 2) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт припинення громадянства України особою, висунутою кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови; 3) отримання від уповноваженого органу інформації, що підтверджує факт виїзду особи, висунутої кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, за межі України для постійного проживання; 4) отримання від суду належним чином засвідченої копії судового рішення, яким особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, визнано недієздатною; 5) наявності в особи, висунутої кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку; 6) виявлення інших обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, права бути обраною депутатом.
Системний аналіз зазначеної норми дає підстави для висновку про те, що Виборчий кодекс України містить вичерпний перелік підстав щодо відмови у реєстрації, зокрема, кандидата на посаду сільського голови. Водночас, частина 4 статті 230 ВК України встановлює, що рішення про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття видається (направляється) представнику організації партії (у разі висування такої особи організацією партії) та кандидату в депутати, кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови (у разі самовисування).
Таким чином, підстави для скасування оскаржуваного рішення, передбачені пунктами 1-7 ч.1 ст.231 ВК України, судом під час розгляду не встановлені, а отже постанова №19 від 24.09.2020 року «Про реєстрацію кандидатів на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області, шляхом самовисування» в частині реєстрації кандидатів на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , прийнята Борщагівською сільською територіальною виборчою комісію Бучанського району Київської області прийнята відповідачем правомірно та з додержанням вимог чинного законодавства.
Твердження позивача про те, що подання кандидатур на посаду сільського голови ОСОБА_2 , ОСОБА_3 спрямовано на використання його імені, як діючого сільського голови і намагання введення виборців в оману, суд не бере до уваги, оскільки вказане є лише припущенням позивача, яке жодними доказами не підтверджено.
Враховуючи наведене правове регулювання та встановлені обставини суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправною та скасування постанови Борщагівської сільської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області №19 від 24.09.2020 року «Про реєстрацію кандидатів на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області, шляхом самовисування» в частині реєстрації кандидатів Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області ОСОБА_2 та ОСОБА_3. та видачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 посвідчення кандидата на посаду Борщагівського сільського голови Бучанського району Київської області, встановленого зразка є необґрунтованими.
VIII. Висновок суду
Згідно із частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
ІX. Розподіл судових витрат
Відповідно до частин 1-5 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що при поданні адміністративного позову судовий збір позивачем не було сплачено, а адміністративний позов задоволено не підлягає, суд дійшов висновку про необхідність стягнення з позивача до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Київського окружного адміністративного суду судового збору за подання позовної заяви в розмірі 840, 80 грн.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 273-277 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Державного бюджету України (Отримувач коштів - ГУК у Київ. обл./м.Київ/22030101, Код отримувача - (код за ЄДРПОУ) 37955989, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача UA718999980313151206084010001, Код класифікації доходів бюджету 22030101) несплачений судовий збір у розмір 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня його проголошення, а на судове рішення, ухвалене до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Леонтович А.М.
Дата виготовлення та підписання повного тексту рішення - 01 жовтня 2020р.