01 жовтня 2020 року Справа № 160/10353/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Лозицької І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпрі клопотання відповідача про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, третя особа, що не заявляє самостійних вимог, на стороні відповідача: Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
31.08.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної державної адміністрації, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, які полягають в нарахуванні ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року, як особі інваліду війни ІІ групи в розмірі 3 640,00 грн., яка не відповідає ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та рішенню Конституційного Суду України, викладеному у рішенні від 27.02.2020 року № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018 (3393/18);
- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації перерахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня 2020 року, як особі інваліду війни ІІ групи в розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, у відповідності до статті 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” з урахуванням рішення Конституційного Суду України, викладеному у рішенні від 27.02.2020 року № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018 (3393/18) та здійснити виплату суми недоплаченої частини разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року у сумі - 9464,00 грн. з урахуванням раніше виплаченої суми;
- допустити до негайного виконання постанову суду в частині стягнення з Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 суму - 9464,00 грн. недоплаченої щорічної разової грошової допомоги, як інваліду війни за 2020 рік;
- встановити судовий нагляд за виконанням судового рішення.
Ухвалою від 14.09.2020 року було відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
01.10.2020 року до суду надійшло клопотання відповідача про зупинення провадження в адміністративній справі № 160/10353/20.
В обґрунтування свого клопотання відповідач зазначив, що ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17.06.2020 року було відкрито провадження у зразковій адміністративній справі № 440/2722/20 (№ Пз/9901/14/20).
Суд, розглянувши клопотання Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, вважає за можливе задовольнити клопотання відповідача та зупинити провадження в адміністративній справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 440/2722/20 (№ Пз/9901/14/20), виходячи з наступного.
Суд зазначає, що згідно з п. 21 ч. 1 ст. 4 КАС України, типові адміністративні справи - це адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Верховним Судом в ухвалі від 17.06.2020 року визначені такі ознаки типових справ:
1) позивачами є особи з інвалідністю внаслідок війни, які мають право на отримання разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік;
2) позовні вимоги заявлені до органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 05 травня (Управління соціального захисту населення за місцем проживання позивача та/або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області);
3) спірні відносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 році та урегульовані одними й тими самими нормами права, а саме: статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 року № 112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 року № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018(3393/18);
4) позивачами у даних справах заявлено аналогічні позовні вимоги (визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідача щодо нарахування та виплати у 2020 році разової щорічної грошової допомоги до 05 травня у розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 року № 112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" та зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити разову щорічну грошову допомогу до 05 травня за 2020 рік у розмірі, визначеному Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту").
Суд зазначає, що порівняльний аналіз учасників справи, а також предмету та підстав позову в адміністративних справах № 440/2722/20 та № 160/10353/20 свідчить про те, що остання має ознаки типової справи.
Так, матеріалами адміністративної справи № 160/10353/20 підтверджено, що позивач є інвалідом війни ІІ групи, предметом спору є виплата ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік у розмірі, визначеному статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а позовні вимоги заявлені до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації.
Згідно з ч. 1 ст. 291 КАС України, суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Згідно з ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Положеннями ч. 10 ст. 120 КАС України передбачено, що зупинення провадження в адміністративній справі зупиняє перебіг усіх процесуальних строків у цій адміністративній справі. Перебіг процесуальних строків продовжується з дня поновлення провадження.
З урахуванням наведеного, зважаючи на відповідність адміністративної справи № 160/10353/20 ознакам типової справи, визначених в ухвалі Верховного Суду від 17.06.2020 року у зразковій адміністративній справі № 440/2722/20, та обов'язковість висновків Верховного Суду, викладених у рішенні за результатами розгляду зразкової справи, для суду, який розглядає типову справу, суд дійшов висновку про наявність підстав для зупинення провадження в адміністративній справі № 160/10353/20 до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 440/2722/20 (№ Пз/9901/14/20), на підставі п. 9 ч. 2 ст. 236, ч. 1 ст. 291 КАС України.
Керуючись ст. ст. 120, 236, 248, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Клопотання відповідача про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, третя особа, що не заявляє самостійних вимог, на стороні відповідача: Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зупинити провадження в адміністративній справі № 160/10353/20 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, третя особа, що не заявляє самостійних вимог, на стороні відповідача: Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 440/2722/20 (№ Пз/9901/14/20).
Копії ухвали направити учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.О. Лозицька