30 вересня 2020 року справа № 580/4206/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Рідзеля О.А.,
за участю:
секретаря судового засідання - Мельникової О.М.,
представників позивача: Ципіна Д.Л. (згідно з ордером), Коломійця С.А. (згідно зі статутом),
представників відповідача: Атопкіна С.В. (згідно з довіреністю), Єрмілової А.Г. (за посадою),
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Черкаської територіальної організації Політичної партії “Радикальна партія Олега Ляшка” до Смілянської міської територіальної виборчої комісії Черкаського району Черкаської області про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити дії,
29.09.2020 Черкаська територіальна організація Політичної партії “Радикальна партія Олега Ляшка” (далі - позивач) подала у Черкаський окружний адміністративний суд позов до Смілянської міської територіальної виборчої комісії Черкаського району Черкаської області (далі - відповідач), в якому просить:
визнати протиправною та скасувати постанову відповідача від 25.09.2020 №7 “Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Смілянської міської ради, включених до переліку кандидатів у депутати від Черкаської територіальної організації Політичної партії “Радикальна партія Олега Ляшка”;
зобов'язати відповідача прийняти рішення про реєстрацію кандидатів у депутати Смілянської міської ради, включених до переліку кандидатів у депутати від Черкаської територіальної організації Політичної партії “Радикальна партія Олега Ляшка”, на місцевих виборах, що відбудуться 25.10.2020.
В обґрунтування позову зазначено, що всупереч вимогам Виборчого кодексу України спірне рішення не містить підстав його прийняття, а також зазначено норму вказаного кодексу, яка регулює інші, ніж спірні, правовідносини. Також вказує, що наведена у протоколі засідання відповідача підстава відмови у реєстрації кандидатів, що грошова застава сплачена не позивачем, як територіальною організацію політичної партії, а саме партією не може бути підставою для прийняття спірного рішення, оскільки позивач не є юридичною особою і не має відкритих банківських рахунків. Відповідно, грошова застава була сплачена через рахунок політичної партії.
Ухвалою від 29.09.2020 відкрито провадження у справі, вирішено її розгляд здійснювати за правилами загального провадження з урахуванням особливостей, визначених ст.ст.268, 269, 273 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), та призначено судове засідання.
Частиною 1 ст.33 КАС України передбачено, що розглядаються і вирішуються в адміністративному суді першої інстанції колегією у складі трьох суддів адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність окружної виборчої комісії.
Оскільки предметом цього спору є оскарження бездіяльності територіальної виборчої комісії, вирішено розгляд справи здійснювати одноособово.
30.09.2020 відповідач подав суду відзив на позов, в якому просив у його задоволенні відмовити. Вказував, що Виборчий кодекс України передбачає висування кандидатів у депутати місцевою організацією партії, яка у т.ч. має сплачувати грошову заставу. Оскільки Політична партія “Радикальна партія Олега Ляшка” не є суб'єктами виборчого процесу на місцевих виборах, сплата грошової застави нею замість Черкаської територіальної організації цієї партії суперечить вимогам Виборчого кодексу України та є підставою для відмови у реєстрації кандидатів у депутати. Тому спірна постанова є правомірною.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили позов задовольнити.
Представники відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечували та просили відмовити у його задоволенні з підстав, викладених у відзиві.
Заслухавши учасників справи, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
Верховна Рада України постановою від 15 липня 2020 року №795-IX призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на 25 жовтня 2020 року.
Центральна виборча комісія постановою від 8 серпня 2020 року №160 призначила вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, а постановою від 14 серпня 2020 року №176 призначила вибори депутатів районних рад на 25 жовтня 2020 року.
Суд встановив, що рішенням конференції Черкаської територіальної організації Політичної партії “Радикальна партія Олега Ляшка” в Черкаській області від 23.09.2020 №24 «Про висування кандидатів у депутати Смілянської міської ради Черкаського району Черкаської області» затверджено єдиний і територіальні виборчі списки кандидатів у депутати від Черкаської територіальної організації Політичної партії “Радикальна партія Олега Ляшка”.
23.09.2020 позивач подав відповідачу заяву про реєстрацію кандидатів у депутати Смілянської міської ради Черкаського району Черкаської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, включених до єдиного і територіальних виборчих списків кандидатів у депутати від Черкаської територіальної організації Політичної партії “Радикальна партія Олега Ляшка”, сформованих та затверджених на конференції, що відбулась 23.09.2020. До цієї заяви додано:
рішення конференції Черкаської територіальної організації Політичної партії “Радикальна партія Олега Ляшка” в Черкаській області про висування кандидатів у депутати на 1 арк.;
єдиний виборчий список кандидатів у депутати Смілянської міської ради Черкаського району Черкаської області на 4 арк. та електронному носії;
територіальні виборчі списки кандидатів у депутати Смілянської міської ради Черкаського району Черкаської області на 6 арк. та електронному носії;
заяви осіб, включених у виборчі списки кандидатів у депутати Смілянської міської ради Черкаського району Черкаської області про згоду балотуватися на 28 арк.;
автобіографії осіб, включених у виборчі списки кандидатів у депутати Смілянської міської ради Черкаського району Черкаської області на 28 арк. та електронному носії;
заяви про наявність (відсутність) заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини кожного кандидата в депутати на 28 арк.;
документ про внесення грошової застави на 1 арк.;
фотографії осіб, включених у виборчі списки кандидатів у депутати Смілянської міської ради Черкаського району Черкаської області розміром 4х6 см. (по 1 фотографії кожного з кандидатів) на 28 арк. та електронному носії;
копії 1 та 2 сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кожного з кандидатів на 43 арк.;
передвиборна програма Черкаської територіальної організації Політичної партії “Радикальна партія Олега Ляшка” в Черкаській області на 2 арк. та електронному носії.
Прийняття відповідачем вказаних документів підтверджується довідкою від 23.09.2020 №41 із зазначенням часу їх прийняття - 20 год. 43 хв.
25.09.2020 о 17 год. 45 хв. відповідач прийняв спірну постанову №7, пунктом 1 якої відмовлено в реєстрації кандидатів у депутати до Смілянської міської ради, висунутих на зборах Черкаської територіальної організації Політичної партії “Радикальна партія Олега Ляшка”, в багатомандатному виборчому окрузі.
Підставою прийняття зазначеної постанови вказано, що розглянувши подані документи Смілянська міська територіальна виборча комісія встановила невідповідність цих документів вимогам Виборчого кодексу України.
З протоколу засідання відповідача №7 від 25.09.2020 суд установив, що за наслідками розгляду питання реєстрації кандидатів у депутати Смілянської міської ради відповідач з аналізу ч.2 ст.255 Виборчого кодексу України, ст.ст.11, 14 Закону України “Про політичні партії в Україні” встановив, що організацією партії, яка висуває виборчий список є місцеві, районні та обласні організації політичних партій або інші утворення, передбачені статутом та зареєстровані в порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань». Відповідно, оплата грошової застави проводиться від імені організації політичної партії або іншого утворення, яке передбачене статутом партії на рахунок виборчої комісії.
Оскільки грошова застава Черкаської територіальної організації Політичної партії “Радикальна партія Олега Ляшка” сплачена платником ПП “Радикальна партія Олега Ляшка”, встановлено порушення вимог ч.2 ст.255 Виборчого кодексу України, а саме: грошову застав сплачено не організацією політичної партії, а від імені самої політичної партії.
Не погоджуючись зі спірною постановою, позивач звернувся в суд.
Надаючи правову оцінку встановленим фактичним обставинам, суд зазначає, що гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, визначає Виборчий кодекс України від 19.12.2019 №396-IX.
Статтею 11 Виборчого кодексу України визначено, що громадяни України, які є виборцями, мають право висування кандидатів на виборах, яке реалізується ними через політичні партії та їхні місцеві організації або шляхом самовисування у порядку, встановленому цим Кодексом.
Пунктом 3 ч.1 ст.22 Виборчого кодексу України встановлено, що суб'єктом виборчого процесу відповідних виборів є партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах.
Частиною 2 ст.216 Виборчого кодексу України передбачено, що право висування кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) реалізується виборцями через місцеві організації партій (далі - організація партії) у порядку, передбаченому цим кодексом.
Отже, організацією політичної партії, через яку реалізується право виборців висувати кандидатів у депутати міської ради (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше), є місцеві організації політичних партій.
Частиною 1 ст.219 Виборчого кодексу України визначено, що висування кандидатів у депутати організацією партії, формування та затвердження єдиного та територіальних виборчих списків здійснюється на її зборах, конференції організації партії у порядку, встановленому статутом партії та цим Кодексом.
Згідно з ч.2 ст.220 Виборчого кодексу України висування кандидатів у депутати організацією партії у кожному багатомандатному виборчому окрузі відбувається на її конференції, зборах у порядку, встановленому статутом партії та цією статтею.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.222 Виборчого кодексу України відповідна сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, включених до єдиного та територіальних виборчих списків організації партії, за умови отримання нею документу про внесення організацією партії або кандидатом грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу.
Абзацом 4 ч.2 ст.225 Виборчого кодексу України передбачено, що організація партії, яка висунула список кандидатів у депутати обласної, районної у місті, а також міської, селищної, сільської (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) ради, або організація відповідної партії вищого рівня, після початку виборчого процесу та до подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати вносить одним платежем у безготівковій формі на спеціальний рахунок виборчої комісії грошову заставу в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат у місячному розмірі, встановленому на день початку виборчого процесу, на кожні 90 тисяч виборців відповідного єдиного територіального виборчого округу для кожного виду виборів окремо.
Зі змісту наведених норм суд дійшов висновку, що грошова застава вноситься місцевою організацією партії, яка висунула кандидатів у депутати, або організацією відповідної партії вищого рівня.
Суд врахував, що на підтвердження сплати грошової застави, визначеної абз.4 ч.2 ст.225 Виборчого кодексу України суду надано копію платіжного доручення від 22.09.2020 №477 на суму 11042,00 грн.
Платником у цьому платіжному дорученні зазначено - ПП “Радикальна партія Олега Ляшка”, отримувачем - Смілянська міська територіальна виборча комісія, призначення платежу - Грошова застава місцевої організації ПП “Радикальна партія Олега Ляшка”, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати Смілянської міської ради.
Оцінюючи вказане платіжне доручення, як доказ сплати застави, визначеної абз.4 ч.2 ст.225 Виборчого кодексу України, суд врахував таке.
Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 13.10.2010 зареєстровано політичну партію “Радикальна партія Олега Ляшка”.
Відповідно до п.4.1. Статуту політичної партії “Радикальна партія Олега Ляшка”, затвердженого протоколом від 25.07.2020 №1 (далі - Статут), організаційну структура Партії складають: первинні осередки; місцеві організації, територіальні організації. На підставі п.4.4. Статуту для кожної організації Партії керівними органами вищого рівня є: керівні органи організацій Партії вищого рівня (п.4.4.1.); центральні керівні органи Партії (п.4.4.2.).
Згідно з п.17.1. Статуту територіальна організація Партії створюється згідно з існуючою системою адміністративно-територіального устрою України в межах АРК, областей, міст Києва та Севастополя без статусу юридичної особи.
Свідоцтвом про реєстрацію структурних утворень політичної партії від 09.02.2011 №164 підтверджується реєстрація Черкаської територіальної організації Політичної партії “Радикальна партія Олега Ляшка”.
Суд врахував, що відповідно до статті 10 Закону України “Про політичні партії в Україні” рішення про створення політичної партії приймається на її установчому з'їзді (конференції, зборах). Обласні, міські, районні організації, первинні осередки політичної партії або інші структурні утворення, передбачені статутом партії, утворюються в порядку, визначеному статутом партії.
Отже, політична партія “Радикальна партія Олега Ляшка” є організацією вищого рівня Черкаської територіальної організації Політичної партії “Радикальна партія Олега Ляшка”.
Тому сплата грошової застави політичною партією “Радикальна партія Олега Ляшка” за її Черкаську територіальну організацію не суперечить ч.2 ст.225 Виборчого кодексу України.
Суд також врахував, що на підставі ч.6 ст.14 Закону України “Про політичні партії в Україні” політична партія, а також місцева організація політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, зобов'язані відкрити рахунки в установах банків України, на які перераховуватимуться всі кошти у безготівковій формі.
Крім того, п.29.9. Статуту передбачає, що обов'язок відкриття рахунків в установах банку покладений саме на партію.
Зважаючи, що позивач не зареєстрований юридичною особою, відповідно не має відкритих банківських рахунків, що у свою чергу унеможливлює сплату застави безпосередньо від імені Черкаської територіальної організації Політичної партії “Радикальна партія Олега Ляшка”.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Тобто йдеться про принципи дотримання процедур і строків, яких повинна дотримуватися комісія під час ухвалення власних рішень.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на встановлені обставини та викладені норми законодавства України, суд дійшов висновку, що спірна постанова від 25.09.2020 №7 “Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Смілянської міської ради, включених до переліку кандидатів у депутати від Черкаської територіальної організації Політичної партії “Радикальна партія Олега Ляшка” є протиправною та підлягає скасуванню.
Щодо позовної вимоги зобов'язати відповідача прийняти рішення про реєстрацію кандидатів у депутати Смілянської міської ради, включених до переліку кандидатів у депутати від Черкаської територіальної організації Політичної партії “Радикальна партія Олега Ляшка”, суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.228 Виборчого кодексу України сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, висунутих організацією партії в багатомандатному виборчому окрузі, або кандидата в депутати, висунутого шляхом самовисування, за умови подання до відповідної комісії документів, передбачених статтею 223 цього Кодексу.
Згідно з ч.6 ст.228 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.
На підставі ч.3 ст.245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Відповідно до ч.4 ст.245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Судом встановлено і визнається відповідачем, що єдиним недоліком поданих позивачем документів та, як наслідок, прийняття спірного рішення було внесення грошової застави іншою особою. Недоліків інших поданих документів, необхідних для реєстрації кандидатів у депутати до Смілянської міської ради Черкаського району Черкаської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, включених до єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати від Черкаської територіальної організації Політичної партії “Радикальна партія Олега Ляшка” не встановлено.
Тому для забезпечення виконання завдання адміністративного судочинства, вказаного у ст.2 КАС України, суд, на підставі ч.4 ст.245 КАС України дійшов висновку зобов'язати відповідача прийняти рішення про реєстрацію кандидатів у депутати Смілянської міської ради, включених до переліку кандидатів у депутати від Черкаської територіальної організації Політичної партії “Радикальна партія Олега Ляшка”.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, суд дійшов висновку на підставі ст.139 КАС України повернути судовий збір в сумі 4204,00 грн. позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача повністю.
Керуючись ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 273, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов Черкаської територіальної організації Політичної партії “Радикальна партія Олега Ляшка” - задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Смілянської міської територіальної виборчої комісії Черкаського району Черкаської області від 25.09.2020 №7 “Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Смілянської міської ради, включених до переліку кандидатів у депутати від Черкаської територіальної організації Політичної партії “Радикальна партія Олега Ляшка”.
Зобов'язати Смілянську міську територіальну виборчу комісію Черкаського району Черкаської області прийняти рішення про реєстрацію кандидатів у депутати Смілянської міської ради Черкаського району Черкаської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, включених до переліку кандидатів у депутати від Черкаської територіальної організації Політичної партії “Радикальна партія Олега Ляшка”.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Смілянської міської територіальної виборчої комісії Черкаського району Черкаської області на користь Черкаської територіальної організації Політичної партії “Радикальна партія Олега Ляшка” судовий збір в сумі 4204,00 грн. (чотири тисячі двісті чотири гривні 00 коп.).
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня його проголошення.
Учасники справи:
1) позивач - Черкаська територіальна організація Політичної партії “Радикальна партія Олега Ляшка” (18000, м. Черкаси, вул. Небесної Сотні, буд. 105);
2) відповідач - Смілянська міська територіальна виборча комісія Черкаського району Черкаської області (20700, Черкаська обл., м. Сміла, вул. Незалежності, буд.37, код ЄДРПОУ 43770532).
Повне судове рішення виготовлено та проголошено 30.09.2020.
Суддя О.А. Рідзель